Jump to content

mkay2

Members
 • Posts

  7
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mkay2

 1. 1. Lager "polski" - polski słód, polskie chmiele. 2. BLG ok 12, co do wydajności warzelni, do końca nie umiem obliczać (choćby nie rozumiem wzoru, do obliczania z artykułów na wiki). Co do samego słodu pilznieńskiego, rozważam jeszcze monachijski (typ I). 3. Cel - zrobienie (również nauka i poprawa receptury oraz warzenia piwa) lagera. Dziękuję, zastanawiam się nad zrobieniem z sucharów coś w stylu startera drożdżowego (tak, przeczytałem artykuł na wiki.piwo.org), aczkolwiek tę sprawę jeszcze przemyślę. Dzięki za info o FM31, co do CaraPils, to myślę, nad monachijski I (chodzi mi o typ). Dokładnie muszę jeszcze przemyśleć recepturę i poprawić w razie czego. Dzięki
 2. Witam. Po pierwszy raz planuję uwarzyć lagera, więc proszę o poprawę zarówno receptury oraz przebiegu warzenia. Receptura na 22-23 gotowego (ważne!) piwa: Słód: pilznieński 4 kg Chmiel: Marynka 50 g Drożdże: (tutaj mam problem z dobraniem): suche Saflager S - 23 lub W34/70, płynne: jakie dobre by były, które wnoszą mało estrów i dają dużą słodowość? Może: Wyeast 2308 Munich Lager? Jeżeli chodzi o zacieranie, to: 50 stopnie C 10-15 min, 62 stopnie C 50 min no i mash out. Oczywiście planuję użyć mchu irlandzkiego do klarowania (ewentualnie dodatkowo whirflock) Fermentacja: 10 - 12 stopni około 23 dni (użycie lodówki wraz z sterownikiem). Lagerować planuję ok 15 dni również w lodówce. Refermentacja w butelkach, 6-7 gram cukru na litr piwa. Poproszę o uwagi co do całego procesu warzenia: od zacierania po lagerowania. Chciałbym poznać Wasze opinie o tym. Pozdrawiam serdecznie
 3. Crosis mega robota, co prawda, dużo się dowiedziałem, aczkolwiek, może zmęczyć czytanie. Szanuję i plusuję
 4. mkay2

  Witbier

  Też ciężko mi wyobrazić jak będzie smakowało piwo z goździkami :-), dlatego chciałbym uwarzyć piwo z takimi dodatkami.
 5. mkay2

  Witbier

  @LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO hm, jeszcze nie rozpocząłem tego, dzięki za informacje. Kiedy i jak dodałeś przypraw?
 6. mkay2

  Witbier

  @Mrzon dzięki za uwagi, a tekstu typu poczytaj, bo się nie znasz, są trochę z d*py. @luki161 dzięki za linki, aczkolwiek nie mam sprzętu takiego sprzętu (np. garnku o dużym litrażu) oraz możności przeprowadzać zacieranie czy też słodowanie. P.S. Imbir suszony i zmielony, goździki całe i też suszone. Planuję uwarzyć 25 litrów. Co do zastąpienia ekstraktu słodowego jasnego to raczej pójdzie w odosobnienie. Chmiel będzie tylko jeden, jeszcze nie wiem, który. Myślę, by dodać wszystko podczas gotowania.
 7. mkay2

  Witbier

  Witam. Pierwsza moja chęć eksperymentowania z warzeniem piwa. Otóż chce uwarzyć witbier (składniki poniżej). Jeżeli chodzi o warzenie to chce brzeczkę: ekstrakty słodowe oraz Mangum oraz Marynkę po 50 gram uwarzyć. Potem przelać do fermentora w celu fermentacji burzliwej. 1. Ekstrakt słodowy jasny pszeniczny 1,7 kg, 2. Ekstrakt słodowy jasny 1,7 kg, 3. Chmiel Magnum, Marynka - 100 gram, 4. Glukoza 1 kg, 5. Fruktoza 250 gram, 6. Drożdże Safbrew WB-06, 7. Goździki (30 gram) - całe, 8. Imbir (60 gram) - zmielony. 9. Suszona skórka z pomarańczy 20 gram. Pytania moje jeżeli dodałbym pomarańcze, imbir oraz goździki na fermentację cichą, to czy aromaty będą wyczuwalne? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby dodanie przypraw podczas fermentacji burzliwej? W jaki sposób najlepiej aromat przypraw wydobyć? Proszę o porady.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.