Skocz do zawartości

łysy ĄĘ

Members
  • Postów

    317
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Aktywność reputacji

  1. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od szatewicz w Witbier - problem z ilością na refermentację   
    Przyjmij 2,5  a wszystko inne zaokrąglaj w górę. Załóżmy że masz faktycznie 22,5 litra przyjmujesz 23 litry. Max temperatura piwa nie jesteś pewien czy 20 czy 21,  przyjmij 22. Wyszło 108 gramów, sypnij 110.
  2. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Pingwinho w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    36h i coś sie dzieje. Pojawia się delikatna pianka i pokrywa fermentora zaczyna pęcznieć.
  3. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Łachim w Długi czas fermentacji   
    Jedno to możliwa słaba kondycja drożdży. Drugie co możliwe: jeśli na zaawansowanym etapie fermentacji, kiedy zaczyna zwalniać, temperatura w wiadrze chce siadać i wtedy jeśli zdarzyło się jeszcze lekkie ochłodzenie otoczenia, to mamy uśpienie drożdży i stałe Blg. Nowy cukier po rozlewie mógł je obudzić i popracowały jeszcze nad cukrami z brzeczki.
  4. Dzięki!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od cen16 w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Ja od pewnego czasu odfiltrowuję osady z chmielinami wykorzystując taki hopspider:

    po dekantacji wstępnie schłodzonej brzeczki zostaje mi w sumie w dwóch garnkach jakieś 2-2,5 litra osadów. Przelewam je więc z garnka do garnka przez hopspider tak aby osady oblepiły go od środka na całą wysokość. Wtedy wydostaje się z niego już tylko klarowna brzeczka, kosztem wydłużenia czasu filtracji. Jednak to mnie nie stresuje, bo zasadnicza część brzeczki i tak w tym czasie się schładza do założonej temperatury. Straty na osady i chmieliny mam dzięki temu minimalne.
  5. Dzięki!
    łysy ĄĘ przyznał(a) reputację dla fotohobby w Wpływ tlenku wodoru na piwo, czyli o wodzie w browarze domowym, bez lania wody   
    https://www.lenntech.com/calculators/hardness/hardness.htm
  6. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Muchor w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    36h i coś sie dzieje. Pojawia się delikatna pianka i pokrywa fermentora zaczyna pęcznieć.
  7. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Robert87 w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    36h i coś sie dzieje. Pojawia się delikatna pianka i pokrywa fermentora zaczyna pęcznieć.
  8. Dzięki!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Kronelius w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    36h i coś sie dzieje. Pojawia się delikatna pianka i pokrywa fermentora zaczyna pęcznieć.
  9. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od cconradd w Imperialny Stout Kawowy - fermetnacja 10 BLG   
    Dziwna sprawa.  Dodane S-04 powinny w takiej temperaturze natychmiast i żwawo podjąć pracę. Tylko że nie za bardzo mają szansę się namnożyć w nienatlenionym brzeczkopiwie.
    Trzeba im dać czasu.
    Tak przy okazji: skąd pomysł na marnowanie 3 paczek witbierowych drożdży do mocnego stoutu?
    Edit: Przypomniało mi się coś. Kiedyś podczas fermentacji black IPA na US-05, odebrałem sporą część drożdży z wysokich krążków do kolejnej warki. Fermentacja momentalnie przystopowała, a potem bardzo leniwie trwała jeszcze 3 tygodnie. Tu możesz mieć coś podobnego.
  10. Dzięki!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Kszysztofiks w Indukcja a wielkość garnka   
    O ile o wytrzymałość samej płyty indukcyjnej nie ma co się bać, to sprawdzić należy jak zachowuje się pod obciążeniem  blat pod płytą.
  11. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Barycz w Pierwsza Warka infekcja?   
    Bardzo możliwe. W 20 stopniach już pewnie większość roboty wykonana. ?
  12. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od PustynnaBurza w Fermentis Safbrew WB-06   
    Po trzech warkach zrobionych na tych drożdżach mogę przekazać swoje spostrzeżenia.
    Wszystkie warki fermentowałem poniżej/w okolicy temperatury balansu goździk/banan zalecanej przez producenta. Żadna z nich nie ukazała nawet powiewu fenolowej nuty aromatycznej. Przypuszczam, że jakiś ślad goździka pojawi się przy fermentacji trzymanej w okolicach 17-18 stopni. Ponadto wydaje mi się, że WB-06 to jest taka wersja light w rodzinie pszenicznej. Aromaty i smaki są w miarę umiarkowane. Chociaż z drugiej stroy, robiąc piwo z pulpą owocową mango i ananas, drożdże zdecydowanie zdominowały profil piwa i dodatki owoców na cichą zostały w pełni zdominowane przez drożdże.
  13. Dzięki!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od esen1a w Winogrona do piwa (na cichą?)   
    Jeśli to coś pomoże:
    Rok temu popełniłem grape ale. Z winogron pozyskałem moszcz za pomocą sokowirówki. Poszedł on do gara i stanowił ok 1/3 cukrów w brzeczce nastawnej (moszcz miał 15 Blg) Piwo wyszło prawilne, bardzo rześkie, lekko-średnio kwaskowe. Smakiem szło w stronę cydru. Ogólnie te winogrona jakoś jabłkiem dawały  
  14. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Hobbysta w Infekcja na słono   
    Wpadka na całego.
     
    Powiem wam jednak ciekawostkę. To piwo znajdzie swoje zastosowanie. Będzie bazą zalewy peklującej do mięsa. Mam zamiar zrobić na nim porcję wędlin normalnie wędzonych. Kto wie, może uda się też zaadoptować do wędlin dojrzewających. Jest nadzieja, która nieco osłodzi gorycz wpadki.
  15. Haha
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Pindin w Infekcja na słono   
    Double IPA 19Blg
    2 x wybicie 11 litrów na jeden fermentor. zacieranie na słodko plus 0,25 kg cukru na każdą półwarkę dla podbicia ekstraktu.
    Dzisiaj po 17 dniach burzliwej sprawdzam odfermentowanie. Zeszło do 8. Wygląd OK. Zapach OK. Ale próbka smakuje fatalnie. Jest po prostu SŁONA!
    Czy to możliwe, że jest to tak perfidna infekcja?
     
    Mam inne podejrzenia. Dodam tylko że w trakcie warzenia tego piwa pod koniec byłem już mocno pod wpływem.  
  16. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Dr2 w Teoretyzowanie o wymrażaniu...   
    Tak ogólnie to nie wiem czemu w tym wątku zapanowało przekonanie, że tego RIS-a trzeba "naprawiać". W założeniach nie celowałem aż w taką słodkość, ale jak zmieszam piwo bazowe z odfermentowaną wiśnią, to pewnie wyjdzie w okolicach zakładanego 7-7,5 Blg. Powinno być więc przyjemnie słodkie, goryczkowe i także kwaśne. A  o wymrażaniu pomyślałem tylko w ramach podrasowania efektu końcowego.
    Rozumiem Twoją duszę eksperymentatora. Na przykład moja warka #9 została podzielona na pięć części i leżakowana z różnymi dodatkami. Właściwie to wyszło 5 całkowicie różnych (i w mojej i moich bliskich ocenie znakomitych) piw, mimo bardzo prostej, wręcz prostackiej bazy opartej głównie na ekstraktach. To pokazuje jak ogromny potencjał tkwi w niepozornym piwowarstwie domowym.
    Od siebie dodam że ipy/sripy też są potrzebne. Fajne receptury się tworzy pod ich wpływem  
  17. Super!
    łysy ĄĘ przyznał(a) reputację dla hedgehog w Teoretyzowanie o wymrażaniu...   
    Moim zdaniem jak masz kolego zastrzeżenia to fajnym eksperymentem będzie podzielenie Warki na pół. Będziesz widział różnice i sam stwierdzisz czy ma to sens czy nie.
     
    Ja osobiście spróbuję jak uda mi się trafić z recepturą fajnego RISa. Ja zacząłem przygodę z piwowarstwem właśnie dlatego żeby eksperymentować. Nie interesuje mnie warzenie ipów sripów, ale od czegoś trzeba zacząć żeby ogarnąć proces i fermentację. Piwa wychodzą coraz lepsze i mam nadzieję że za jakieś 2 lata będę z któregoś zadowolony w pełni i jakiegoś przyzwoitego mocarza do podzielenia warki do wymrażania uda się uwarzyć.
    Swoją drogą to na amerykańskich forach zalecają po cichej przelać i dopiero wymrażać. Potem do ok 16 st C podnieść to co zostało, dodać łyżkę gęstwy, cukier oczywiście i dopiero butelkować.
     
    A i nie zapomnij podzielić się wrażeniami z degustacji porównawczej jeśli się skusisz na takie rozwiązanie. Chętnie za jakiś czas taki noob jak ja poczyta jakie są różnice i czy zabawa warta zachodu.
  18. Super!
    łysy ĄĘ przyznał(a) reputację dla Bogi w Teoretyzowanie o wymrażaniu...   
    Do wymrażania, czy też free-distillation, nadają się bardziej lager'y, szczególnie koźlaki, ale nie zawsze się udają. Idealnym przykładem jest amerykański applejack czyli zagęszczony cydr, ale nie idący drogą calvados'u. Sam proces skupia się na zagęszczeniu napoju i jednakowoż intensyfikacja-alkoholizacja to cel, czasem celem jest właśnie tylko usunięcie wody. Warto, jeśli jest taka potrzeba, względnie takie afrykanarium za oknem, przeprowadzić próby na piwach sklepowych i zobaczyć jak zmieniają się parametry w przypadku wymrożenia 1/4 piwa, a jak w przypadku zagęszczenia połowy.
    RIS powinien podlegać głównie czasowi, ewentualnie starzeniu w beczce.
  19. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Enethion w Teoretyzowanie o wymrażaniu...   
    Decyzja zapadła. Piwo idzie na leżak aż do zimy. Potem decyzja. Przypuszczam, że będzie podział warki: część w butelki, część na wymrażanie żeby skumać rożnicę.
  20. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od CraftMat w Co z tego wyszło?   
    Jakie to w piciu jest? Pytam, bo też chcę trochę mocniej nachmielić na goryczkę piwo na WB-06, ale mam obawy o pijalność.
  21. Super!
    łysy ĄĘ przyznał(a) reputację dla Versaar w Warzenie na raty   
    Jeśli dobrze zaizolujesz kadź filtracyjną i temp. będzie się trzymała na tych ok 76 stopniach, to nie ma co się obawiać o filtrację
  22. Super!
    łysy ĄĘ przyznał(a) reputację dla bielok w Warzenie na raty   
    Wykorzystaj cienkusza z pierwszej warki, do zacierania drugiej, drugiej do trzeciej.
    Cienkusza zagotuj.

    Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
  23. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Enethion w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Słabsza wydajność i tyle. Obstawiam zbyt grube śrutowanie. Nie dolewaj wody bo będziesz miał jeszcze słabszy ekstrakt, chyba że to jakiś lekki letni styl.
  24. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od Pindin w Potrzebuję wsparcia, dylematy   
    [personal mode-on]
    wybieram belgi. primo: rozbujam drożdże, secundo: mam coś w rodzaju materiału na mini-krieka o ile dodam wspomniane wiśnie, tertio: więcej argumentów nie potrzebuję.
    [personal mode-off]
     
    do rozważenia opcja wykorzystania gęstwy danstarów (szkoda drożdży, co się mają marnować)
    z drugiej strony: jeśli nie ma co zrobić ze starzejącą się gęstwą, to ja robię cienkusza na bazę dla radlera
  25. Super!
    łysy ĄĘ otrzymał(a) reputację od dpiast w Piwo w kolorze pomarańczowego błota - jaka przyczyna?   
    Radujemy się Twoim szczęściem  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.