Skocz do zawartości

Konstoi

Members
  • Postów

    143
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla elroy w Zakaz wjazdu samochodami diesla do Krakowa   
    HydePark jest miejscem na różne dyskusje, ale nie koniecznie mam czas i ochotę na rozdzielanie pokłóconych stron z tej czy innej frakcji. Ten punkt regulaminu nie powstał tak z automatu, tylko go dopisałem na prawdę celowo, bo sceny były iście dantejskie. Po prostu polityka nie służy tu dobrej atmosferze. Do całkiem luźnej dyskusji służy kanał Discord na który zapraszam
  2. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla buber w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Chyba dobra wiadomość
    https://www.alepiwo.pl/?fbclid=IwAR1jrA_e8uH2FfyiMeM9QlkTYz9rhw7IHCDzieK26U2uDjGlO0dh8yhS3kI
  3. Smutny
    Konstoi przyznał(a) reputację dla quraqus w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Witam,
     
    informuję, że sklep kończy swoją działalność. Być może będzie nowy właściciel (rozmowy trwają). Po 11 latach działalności dziękuję wszystkim klientom.
    Gdyby ktoś zechciał kontynuować i chciałby odkupić sklep zapraszam do rozmowy (jeszcze nie jest sprzedany!).
    Dane do kontaktu na stronie sklepu.   
  4. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla elroy w Warzenie bez kompromisów. Receptury, opowieści i rewolucyjne medytacje w szkle   
    Dzień dobry
    Nowy piwowarski tytuł już na horyzoncie. "Radical Brewing" autorstwa Randy'ego Moshera, czyli 
    Warzenie bez kompromisów. Receptury, opowieści i rewolucyjne medytacje w szkle 
    Premiera listopad 2023
     
    Aktualnie mamy już przetłumaczony tekst przez Piotrka Kucharskiego i prace postępują dalej. Myślę, że za około miesiąc wystartuje przedsprzedaż.
    Będę informował

     

     
  5. Smutny
    Konstoi przyznał(a) reputację dla Marxam Brewing w Sklep Marxam Brewing- Kraków   
    Szanowni Klienci,

    informujemy, że wraz z wyprzedaniem bieżących zapasów magazynowych, działy piwowarski oraz winiarski zostaną zamknięte. Wciąż możliwy będzie jednak zakup wyrobów metalowych, puszek napojowych oraz uchwytów do puszek.

    Zachęcamy do skorzystania z widocznych na stronie promocji na nasz asortyment.

    Jednocześnie informujemy, że nie będziemy już uzupełniać stanów magazynowych.

    Dziękujemy że byliście z nami,

    zespół marxam.pl

  6. Haha
    Konstoi przyznał(a) reputację dla cml w Porównywarka cen   
    taką cenę dostaję w ich xml-u
     
    prośba o zgłoszenie tego do nich
     
    ps projekt jest mniej więcej tak samo żywy jak żywi są bohaterowie drugoplanowi serialu walking dead
  7. Haha
    Konstoi przyznał(a) reputację dla zasada w AI   
    Uczysz go, uczysz a potem się okaże że Skynet Ale jest najpopularniejszą recepturą na całym świecie...
  8. Haha
    Konstoi przyznał(a) reputację dla x1d w Ceny słodów   
    Siać słodować i ***** spekulantów!
    Słód prawem a nie towarem!
  9. Smutny
    Konstoi przyznał(a) reputację dla Przemall w RIS z nutellą   
    Takie głupoty z tymi drożdżami każdy mówi, że się w pale nie mieści.
    Do 20l brzeczki 12blg zalecana jest jedna paczka, tu jest 20l 23blg więc nie jest to nawet dwa razy więcej cukru więc spokojnie te dwie paczki wystarczą. Kiedyś robiłem porter bałtycki 30blg i na dwóch paczkach ładnie odfermentował.
     
    Moje pytanie było "ile" a nie "czy".
    I nie obchodzi mnie coś "ala nutella" ma być nutella i koniec.
     
    Nie martw się tym, że piwo będzie zmarnowane, nie ma z tym problemu bo to piwo jest darmowe.
    Surowce kupuje mi żona więc za darmo, a jak chodzi o cenny czas to mój czas jest bezwartościowy bo jestem bezrobotny więc to piwo kosztuje dokładnie 0zł. Nawet jak wyleję to nic nie tracę.
  10. Haha
    Konstoi przyznał(a) reputację dla anteks w Załamanie rynku sprzedaży piwa w Polsce   
    A który to tani  pijalny koncerniak?
  11. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Książka w druku  Przewidywany czas dostawy na koniec listopada.
    Oczywiście niebawem więcej informacji. 

     
     
  12. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Zapraszam serdecznie https://jakwarzyc.piwo.org/ipa-nowe-podejscie-naukowy-przewodnik-po-zapachu-i-smaku-chmielu-p-14.html

    Rabaty dodane, w zakładce "Obierz rabat", znajdziecie informację jak uzyskać kod rabatowy  Czyli 10% dla osób które kupiły "Jak warzyć piwo" oraz 10% dla członków PSPD.
     
    ps: parę osób już kupiło książkę przed dodaniem kuponów. Dziękuję! Proszę te osoby o kontakt na PW, zrobi się refund
     
     
  13. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Wszystko już przygotowane, ale czekam jeszcze na dwie rzeczy niezbędne do karty produktu.
    Natomiast przy okazji powiem, jak można uzyskać parę procent rabatu
     
    1. Jeżeli jesteś członkiem PSPD, to wpisując kod rabatowy w formie np. TomaszW10, czyli imię, pierwsza litera nazwiska, nr legitymacji - 10% rabatu
    2. Masz swój egzemplarz Jak warzyć piwo. Palmera. Wpisz podane na karcie produktu słowo z podanego numeru strony - 10% rabatu (ten kod będzie się zmieniał )
    3. Zapisz się do naszego newslettera - 5%
    Rabaty się nie łączą i są ważne tylko w sklepie internetowym.
     
    Prosiliście o włączenie Paczki Orlen (to aktualnie jeden z tańszych przewoźników i całkiem dobrze działających). Umowa podpisana, można będzie zamówić tym sposobem.
     
    Wracam do działań


  14. Super!
    Konstoi otrzymał(a) reputację od primordial w Wieści z krajowej sceny piwowarskiej   
    Kurde aż wypowiem się bo chyba pewna granica zostaje ostatnio poprostu przekraczana zbyt często. 
     
    Może ja źle rozumiem pojęcie rasizmu, ale gdzie tu jest rasizm? Wystąpił aktor czarnoskóry w reklamie piwa, dostał za to wyngrodzenie zapewne. Napił się piwa. TUtaj ja po prostu nie widze nigdzie rasizmu ( no chyba że owy aktor to jest niewolnik Mentzena). Nazwa piwa jest zła? Ja to rozumiem że własnie o to chodziło, wywołąło burzę i tak naprawde zrobiło bardzo dużo zamieszania ale cel osiągniety bo mówi się o tym piwie! Czy jest rasistowska? No znowy moze ja się myle ale uważam że każde życie się liczy. 
     
    "Skłaniając czarnoskórego do picia tego obrzydliwego piwa w celach promocyjnych, drwią z ofiar rasizmu” - Ale że co że problemem jest że jest czarny? czy że go "skłonili" płacąc mu? Zaraz usłysze że jest biedny i wykorzystano jego biede. A czy Rafał chociaż spróbował tego piwa żeby odrazu oceniać że jest obrzudliwe? ciekawe jakie ma doświadczenie na polu oceny sensorycznej piwa żeby z taką szczegołowością opisywać walory estetyczno-smakowe owego wspomnianego piwa. 
     
    „Piwo wykorzystuje śmierć George'a Floyda i rasistowski sprzeciw wobec globalnego ruchu Black Lives Matter” - Czyli jak akrtwista BLM podbija do mnie na ulicy i karze mi jako "białemu supremiście" uklęknąć to czy to właśnie nie jest rasizm? nie zna mnie a wymaga odemnie czegoś tylko ze względu na mój kolor skóry i mnie segreguje na BLM i Supremistów. 
     
    Świetna zagrywka marketingowa. Gównoburza o nazwe i reklama sama się napędza. 
    Szukanie wszędzie rasizmu i zapominanie że to działa w obie strony ( tak czarni też potrafią być rasistami! Sic!) już przestało bawić teraz to poprostu irytuje.   
     
    Sorry za off top zdenerwowałem się. 
  15. Dzięki!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla DanielN w Słód enzymatyczny   
    @Gilmur jeżeli słód przechowywałeś w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, to z enzymami nic wielkiego się nie stało. Moim zdaniem nie musisz specjalnie kupować słodu enzymatycznego (który ma siłę diastatyczną około dwóch razy większą od pilzneńskiego, ale też trochę słabszą ekstrakcję - ta informacja na wypadek jakbyś się uparł).
     
    Słód enzymatyczny przydaje się w przypadku zasypów z dużą ilością zasypu pozbawionego enzymów albo ich małej ilości jak słody specjalne, zboża niesłodowane, ryż, sorgo, kasze, płatki zbożowe, mąki (przy mąkach enzymatyczny się sprawdza, bo szybciej upłynnia się zacier, ale to raczej zabawa dla dużych graczy).
     
    Słód pilzneński ma bardzo wysoką siłę enzymatyczna/diastatyczną. Z mojej skomentuj praktyki mogę powiedzieć, że pilzneński śmiało zaciera wagowo drugie tyle zasypu bez enzymów. Przykładowo witbier gdzie pszenica niesłodowana stanowi znaczną część zasypu, często połowę a nawet i więcej.
     
    Obecnie, dobry słód pilzneński ma siłę diastatyczną około ~220 - 300 WK. Oznacza to, że jak dodasz 1 kilogram słodu do zasypu, to enzymy zawarte tylko w słodzie pilzneńskim będą w stanie zatrzeć ponad 2-3 razy tyle. W praktyce domowej lepiej być zachowawczym i założyć maksymalnie 1 (enzymatyczne aktywnych) do 1 (enzymatyczne nieaktywnych), a jeszcze lepiej 1,5:1, by szybko upłynniło i zatarło. Liczba aktywnych enzymów będzie z czasem zacierania stopniowo spadała, główne poprzez przekraczanie temperatury denaturacji, czyli takiej, powyżej której enzym staje się już nieaktywny. Przy elementach grzejnych temperatura zacieru przekracza ten punk i tam dochodzi do powolnego dezaktywowania. Innym miejscem, gdzie tracimy enzymy, jest zacieranie metodą dekoktu, a mimo tego i tak się zaciera. 
  16. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla dabeer w Przemywanie gęstwy drożdżowej (według książki "Brewing Engineering" Stevena Deeds'a)   
    Steven Deeds to z wykształcenia inżynier, a z zamiłowania piwowar. Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z jego książką "Brewing Engineering", nie wydała mi się ona porywającą lekturą. Jednak wraz z rozwojem mojej wiedzy na temat warzenia, zacząłem doceniać przenikliwość i systematyczność badań autora owej pozycji.
     
    Jeden z rozdziałów tej książki traktuje o przemywaniu gęstwy drożdżowej w warunkach domowych. Kolega DanielN był łaskaw podzielić się wnioskami płynącymi z lektury tego rozdziału w następujących wątkach:
    https://www.piwo.org/forums/topic/26348-gęstwa-drożdżowa/?tab=comments#comment-477959
    https://www.piwo.org/forums/topic/25112-zebranie-gęstwy/?tab=comments#comment-461905
     
    Poniżej zamieszczam moje własne opracowanie wspomnianego rozdziału tej książki.
     
    ==========

    Pod pojęciem "przemywanie gęstwy drożdżowej" rozumie się dwie różne rzeczy w warzeniu domowym i w profesjonalnym piwowarstwie. W przemyśle piwowarskim przemywanie drożdży oznacza wybicie niepożądanych bakterii które znalazły się w gęstwie z poprzedniej warki. Dokonuje się tego zaraz przed dodaniem drożdży do brzeczki, zazwyczaj używając do tego celu odpowiedniego kwasu, który uśmierca bakterie a pozostawia przy życiu drożdże. Większość piwowarów domowych natomiast rozumie "przemywanie drożdży" jako proces pozbywania się niepożądanych cząstek stałych (chmieliny, osady białkowe etc.) w celu przygotowania drożdży do przechowywania.
     
    W praktyce domowej przemywanie (choć bardziej adekwatną nazwą byłoby tutaj "przepłukiwanie") odbywa się przez zalanie gęstwy na dnie fermentora sterylną wodą. Następnie czekamy jakiś czas i przelewamy górne warstwy tej mieszanki z fermentora do kilku słoików. To co zostało na samym dnie fermentora, czyli "brudy", idzie do zlewu.
     
    Po kilkudziesięciu minutach zawartość słoików podzieli się wyraźnie na trzy warstwy - ciemny osad na dnie, piękny jasny osad pośrodku i mętny płyn na górze. Tradycyjnie uważa się, że warstwa wierzchnia to w większości woda, że jasny osad to żywe drożdże na których nam najbardziej zależy, zaś ciemny osad na dnie to wszelkie "brudy" - martwe drożdże, chmieliny i inne syfy. Wygląda jednak na to, że taki osąd jest błędny.
     
    Żywotność drożdży we wszystkich trzech warstwach jest mniej więcej taka sama.
     
    W czterech przeprowadzonych testach nie stwierdzono aby te trzy warstwy różniły się znacząco jeśli chodzi o żywotność drożdży. Testy przeprowadzono na gęstwach o różnej zawartości drożdży żywych - 10%, 50% i 90%. W żadnym z przeprowadzonych testów różnica w ilości żywych drożdży między poszczególnymi warstwami nie odbiegała od jednego odchylenia standardowego.
     
    Co ciekawsze, w górnej warstwie (czyli "wodzie") ilość bakterii okazała się dużo większa niż w warstwach z osadem. W przeliczeniu na ilość żywych komórek drożdży, "woda" zawierała około 100 razy więcej bakterii niż osad!
     
    Kolejną ciekawą rzeczą jest to, że w każdej z warstw zawartość "śmieci" innych niż martwe drożdże jest zbieżna z ilością komórek drożdży na jednostkę objętości. Podczas gdy ilość komórek drożdżowych w najniższej warstwie była dwa razy wyższa niż w warstwie środkowej, ich żywotność była taka sama, a zawartość innych "brudów" niemalże identyczna. Świadczy to o tym, że chmieliny i inne cząstki stałe wcale nie oddzielają się od drożdży. Tak więc jeśli pozbywamy się warstwy dolnej, usuniemy tyle samo "brudów" co żywych komórek drożdży.
     
    Pierwsza seria eksperymentów została przeprowadzona w probówkach. Aby upewnić się, że otrzymane wyniki będą powtarzalne na większą skalę, przeprowadzono też testy na warkach o standardowej dla browaru domowego wielkości. Otrzymane wyniki były zbieżne z poprzednimi. Żywotność drożdży w warstwie dolnej (której tradycyjna metoda każe się pozbyć) jest taka sama jak w warstwie środkowej (którą tradycja nakazuje zachować).
     
    Powyższe eksperymenty przeprowadzone były na szczepach WLP566, WLP004, EC-1118 oraz S-04.
     
    WNIOSEK: podczas przemywania drożdży należy się pozbyć wierzchniej warstwy, czyli "wody". W ten sposób usuniemy jak największą ilości bakterii z gęstwy. Dwie dolne warstwy powinny być zachowane. Jeśli gęstwa ma być przechowywana, dwie dolne warstwy należy zalać wodą. Dzięki temu, pozbywszy się wierzchniej warstwy "wody" przed zadaniem gęstwy do brzeczki, będziemy mogli pozbyć się jak największej ilości bakterii.
     
  17. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Dzień dobry  
    Mogę już oficjalnie poinformować, że prace nad książką The New IPA: Scientific Guide to Hop Aroma and Flavor rozpoczęte
    Piotrek Kucharski rozpoczął tłumaczenie, opiekę nad wydaniem obejmuje Krzysiek Lechowski, do zespołu dołączą również Dorota Chrapek.
    Premiera to pierwszy kwartał 2022 roku. Jesteśmy w kontakcie z autorem, więc będzie aktualizacja o najnowsze informacje.
    Niebawem spis treści oraz polska okładka. Przedsprzedaż również 
     
    SCOTT JANISH
    PRZEDMOWA STAN HIERONYMUS
     
    Pisząc książkę „IPA na nowo”, Scott Janish przetrząsnął setki badań naukowych, by skondensować całą wiedzą dotyczącą chmielu w jednej, łatwo przyswajalnej pozycji.
    Wyniki eksperymentów i testów laboratoryjnych, rozmowy z badaczami oraz wywiady ze znanymi, wielokrotnie nagradzanymi piwowarami komercyjnymi pozwolą ci podejść w odmienny sposób do procesów, dzięki którym współczesne, mocno nachmielone piwa zyskują swój charakter.
    To niezbędna publikacja dla wszystkich, którzy uwielbiają warzyć chmielowe, mętne piwa, a także przewodnik naukowy dla osób, które przesuwają granice zapachu i smaku chmielu!
     
     
     

     
  18. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla koval_blazej w Chłodnica przeciwbieżna ze starej kwasoodpornej chłodnicy zanurzeniowej   
    To i ja zrobiłem sobie taką chłodnicę, ale kilka rzeczy uprościłem/oszczędziłem.
    Chłodnicę na ten cel udało mi się złapać jeszcze w zeszłym roku na ali za 87zł z wysłką. 8mx8mm, 0.5mm ściankę. Mniejsza średnica to mniejszy przepływ, ale przy moim wybiciu spokojnie wystarczy.
    Wg chińczyka stal 304. Chłodnica była dość miękka, udało mi się ją rozgiąć bez problemu po prostu rozciągając ją w rękach.
    Udało mi się ominąć lutowanie używając takich końcówek, 3.60 za szt.
    Trzeba było tylko rozwiercić im pierścień ograniczający, żeby można było puścić rurkę na przestrzał. Udało się to zrobić zwykłą wiertarką, udałoby się też chyba ręcznie okrągłym pilnikiem.
    Zamiast węża chłodniczego kupiłem zwykły zbrojony igielit, średnica wew. 14mm 6zł/m
     
     
     
    Wszystkie elementy poza samą spiralą mosiężne, wyszło jakieś 40zł. Do części piwnej nie stosowałem żadnych złączy ani króćców - po prostu naciskam wąż silikonowany na wystającą końcówkę chłodnicy. Proste a działa.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Wychodzi mi ze całość kosztowała jakieś 180zł. Robocizna jedno popołudnie. Skuteczność niezła. puszczając wrzątek grawitacyjnie na wylocie było jakieś 19.5 stopnia, a woda w kranie na razie ciepła jakieś 17-18°C. Ale to jednak dość wolny przepływ a pobór wody za to spory. No i pomiary dość pobierzne, dokładniejsze testy przy najbliższej warce

  19. Dzięki!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla zasada w Lallemand LalBrew Farmhouse   
    Aż się narzuca uwarzenie jednej brzeczki i puszczenie polowy na tym a połowę na belle saison...
    edit: i fajne porównanie z Belle i Abbaye zrobili.
    LAL-bestpractices-Saison_solutions-ENG-A4.pdf
  20. Dzięki!
    Konstoi otrzymał(a) reputację od Biniu w Wieści z krajowej sceny piwowarskiej   
    Kurde aż wypowiem się bo chyba pewna granica zostaje ostatnio poprostu przekraczana zbyt często. 
     
    Może ja źle rozumiem pojęcie rasizmu, ale gdzie tu jest rasizm? Wystąpił aktor czarnoskóry w reklamie piwa, dostał za to wyngrodzenie zapewne. Napił się piwa. TUtaj ja po prostu nie widze nigdzie rasizmu ( no chyba że owy aktor to jest niewolnik Mentzena). Nazwa piwa jest zła? Ja to rozumiem że własnie o to chodziło, wywołąło burzę i tak naprawde zrobiło bardzo dużo zamieszania ale cel osiągniety bo mówi się o tym piwie! Czy jest rasistowska? No znowy moze ja się myle ale uważam że każde życie się liczy. 
     
    "Skłaniając czarnoskórego do picia tego obrzydliwego piwa w celach promocyjnych, drwią z ofiar rasizmu” - Ale że co że problemem jest że jest czarny? czy że go "skłonili" płacąc mu? Zaraz usłysze że jest biedny i wykorzystano jego biede. A czy Rafał chociaż spróbował tego piwa żeby odrazu oceniać że jest obrzudliwe? ciekawe jakie ma doświadczenie na polu oceny sensorycznej piwa żeby z taką szczegołowością opisywać walory estetyczno-smakowe owego wspomnianego piwa. 
     
    „Piwo wykorzystuje śmierć George'a Floyda i rasistowski sprzeciw wobec globalnego ruchu Black Lives Matter” - Czyli jak akrtwista BLM podbija do mnie na ulicy i karze mi jako "białemu supremiście" uklęknąć to czy to właśnie nie jest rasizm? nie zna mnie a wymaga odemnie czegoś tylko ze względu na mój kolor skóry i mnie segreguje na BLM i Supremistów. 
     
    Świetna zagrywka marketingowa. Gównoburza o nazwe i reklama sama się napędza. 
    Szukanie wszędzie rasizmu i zapominanie że to działa w obie strony ( tak czarni też potrafią być rasistami! Sic!) już przestało bawić teraz to poprostu irytuje.   
     
    Sorry za off top zdenerwowałem się. 
  21. Haha
    Konstoi przyznał(a) reputację dla cząsi w VII Międzynarodowy KPD w Chorzowie (lipiec 2021)   
    Kto ma wygrać wiadomo od zeszłego roku, konkurs to tylko formalność ?
  22. Haha
    Konstoi otrzymał(a) reputację od cichy94 w czas gotowania   
  23. Haha
    Konstoi przyznał(a) reputację dla anteks w INPOST   
    Bezpieczniej sie się nie odzywać
  24. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla zasada w Źródła receptur - skąd brać przepisy?   
    Post nie jest kompletnym wykazem źródeł receptur, jest próbą zebrania przydatnych odnośników. Pytanie skąd brać przepisy towarzyszy głównie początkującym piwowarom, a w ostatnich dniach pojawiło się nawet w wątku działu Giełda! Odpowiedź, którą można otrzymać najczęściej, tj. z Internetu, budzi wątpliwość: skąd wiedzieć, że treść anonimowego użytkownika jest sensowna, jeśli nawet sklepy komponując swoje zestawy potrafią strzelić babola?
     
    Poniżej stworzone ad hoc kategorie źródeł i odnośniki uzupełniane o sugestie z postów poniżej z zaznaczeniem kto zasugerował.
     
    Strony/ oprogramowanie pozwalające komponować swoje receptury i dzielić się nimi z innymi:
    Brewness: https://brewness.com/pl BeerSmith: https://beersmithrecipes.com/styles BeerTools: https://www.beertools.com/library/ BrewersFriend: https://www.brewersfriend.com/search/ Brewgr: https://brewgr.com/homebrew-recipe-finder Brewfather https://web.brewfather.app/tabs/community (wymaga rejestracji) @WojtekGaaD Tutaj moja wątpliwość - jak znaleźć wartościową recepturę jeśli nikt ich nie weryfikuje? Liczba uwarzonych wersji, liczba (różnie nazwanych) lajków, popularność receptury, liczba komentarzy?
     
    Strony magazynów, stowarzyszeń, konkursów, firm:
    Brew Your Own BYO: https://byo.com/recipes/ Beer & Brewing: https://beerandbrewing.com/beer-recipes/ American Homebrewers Association i Zymurgy: https://www.homebrewersassociation.org/homebrew-recipes/ Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych: https://pspd.org.pl/receptury-piw-domowych/ Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych: od końca października 2023 w aplikacji członkowskiej dostępny jest ebook z recepturami zwycięskich piw z KPD pod szyldem PSPD Warszawski Konkurs Piw Domowych: 2019, 2018, 2017 Poznańskie Targi Piwne - Receptury dla piwowarów domowych: https://targipiwne.pl/category/receptury  @jarek42 słodownia Castlemaltig: https://www.castlemalting.com/CastleMaltingBeerRecipes.asp?Language=Polish słodownia Crisp: https://crispmalt.com/recipes/ Candisyrop: http://www.candisyrup.com/recipes.html Receptury BrewDoga: https://brewdogrecipes.com/ i https://brewdogmedia.s3.eu-west-2.amazonaws.com/docs/2019+DIY+DOG+-+V8.pdf @anteks
    Sklepy, które przy zestawach publikują pełne receptury (pliki .pdf do pobrania na stronach poszczególnych produktów @buber: More Beer: https://www.morebeer.com/
    Northern Brewer: https://www.northernbrewer.com/collections/beer-recipe-kits
     
    I tutaj pojawia się jakaś weryfikacja leżąca po stronie redakcji. Autorytet autora, czy to piszącego o piwie, czy to piszącego i warzącego, czy piwowara przemysłowego, który dzieli się swoim know how. Ale tu pojawia się problem dostępu - cześć treści za paywallem, no i zdarzają się takie kwiatki jak Trapist enkel z 225 g special B i 112 g carafy
     
    Blogi, fora, podcasty, media społecznościowe, www:
    Podcast Jamila: http://www.thebrewingnetwork.com/shows/the-jamil-show/
    alternatywnie można szukać jego receptur na stronie BYO, albo wpisując w google: "nazwa stylu" + "Jamil Zainasheff" Strona Chop & Brew: http://chopandbrew.com Blog Clawhammer - sklepu ze sprzętem: https://www.clawhammersupply.com/blogs/moonshine-still-blog/tagged/recipes Strona Home Brew Answers: https://homebrewanswers.com/beer-recipes/ Wiki piwo.org: https://wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury Forum piwo.org: https://www.piwo.org/forums/forum/24-receptury/ Forum HomeBrewTalk: https://www.homebrewtalk.com/#homebrewtalk-com-recipe-database.54  @Stasiek Kanał YT David Heath Homebrew: szczególnie Recipe videos Kanał YT The BeardyMan Craft Beers: https://www.youtube.com/channel/UCJrE4GITXgnTxOwRlOJyyww @nike21  Kanał YT The Homebrew Challenge: https://m.youtube.com/channel/UCM5Cm1dq6OcVZBOQgVpABPg @Marcin Skwira i strona https://homebrewacademy.com/  @golden_boy Blog Dori: https://www.blog.homebrewing.pl/category/receptury/ @x1d Blog:  https://www.themadfermentationist.com @rafple Blog: http://scottjanish.com @rafple To jest w sumie najmniej przezemnie poznany obszar. Plus tego źródła jest taki, że autor nie jest anonimowy, jest rozpoznawalny, podlega krytyce, można zgłaszać uwagi etc.
     
    Książki i inne źródła drukowane:
    Dziennik Piwowarski Janka Gadomskiego (zawiera m.in. 30 sprawdzonych receptur, pierwsza edycja wyprzedana, cisza nt.kolejnej) @anteks W mojej ocenie są najsensowniejszym źródłem. Ich zróżnicowanie jest jednak olbrzymie (od absurdalnych Miody i piwa, które leczą. 124 receptury przez koszmarnie przetłumaczone Twoje piwa domowe. Przepisy dla wszystkich stylów, po ikoniczne: Brewing Classic Styles, serię The Classic Beer Style Series, dwie edycje Clone Brews Tess i Mark Szamatulskich, wydania specjalne BYO: 150 - 250 - 300 klonów). Te wartościowe w większości są obcojęzyczne, ich zdobycie wymaga inwestycji i zaangażowania. i m.in. dlatego nie wydają się miejscem gdzie szuka początkujący piwowar.
     
    Pytanie: Skąd bierzesz przepisy? Proszę o krótkie odpowiedzi ze źródłem i opisem źródła.
    Szczególnie w zakresie mediów społecznościowych myślę, warto wskazać miejsca w które zaglądać.
     
     
  25. Super!
    Konstoi przyznał(a) reputację dla zasada w Porządki w dziale Receptury autorskie + dzień dobry   
    Podforum Receptury autorskie zostało oczyszczone z wątków nadających się do działu Receptury - weryfikacje i zbieranie opinii, oraz wątków nadających się do działu Piaskownica piwowarska - pytań odnoszących się np. do schematu chmielenia, czy wykorzystania surowców. Czyszczenie odnosiło się nawet do kilkuletnich postów. W większości wypadków pozostały 30-dniowe odnośniki do nowego miejsca. Od teraz (04.2021) na bieżąco będę przenosił wątki w sytuacji niewłaściwego umieszczenia.
     
    Przypominam to chyba niewypowiedziane ale wyraźne założenie: dział Receptury służy dyskutowaniu, weryfikowaniu, zbieraniu opinii i dzieleniu się. Dział Receptury autorskie jest miejscem na umieszczanie receptur sprawdzonych.
     
    No i dzień dobry!
    Elroy dał mi uprawnienia moderatora, mam nadzieję, że będę je wykorzystywał z korzyścią dla użytkowników forum.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.