Jump to content

asasyn

Members
 • Posts

  52
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About asasyn

 • Birthday 06/27/1988

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  Koszalin

Recent Profile Visitors

1434 profile views

asasyn's Achievements

 1. A powiedz tak szczerzę, czy za każdym razem odkręcasz kranik z wiadra do wyczyszczenia go ? (proces fermentacji) Czy tylko dezynfekujesz cale wiadro "razem" z kranikiem. Ja byłem wczesnej zwolennikiem wiader z kranikiem, ale jak zobaczyłem ile tego siedzi pod śrubą dokręcająca na gwincie to teraz używam tylko do zlania na cichą i zarazem do butelkowania (cukier sypię do każdej butelki) Dobrze by było mieć jakieś dwa gary, jeden do wody wysładzania, a drugi do warzenia. Ja na początku miałem tylko emalie 30l i powiem prawdą, że wysładzanie to była jakaś masakra na dwa mniejsze gary. A teraz mam "nierdzewienie" 50l i jest ok. Pierwszą partię wysłodzin do razu już grzeję na taborecie, a woda do wysładzania czeka gorąca w emali. Chłodnice to kup zwykłą albo karbowaną jak chcesz, a wymiennik ciepła kup sobie jak temat wkręci Ci się bardziej. Nie tyle co sprzęt jest ważny co bardziej wiedza. Drożdże, fermentacja... Poszperaj trochę w "wiki", Alchemia Podcast, Czesław Dziełak są filmiki na jakim sprzęcie robi.
 2. W sobotę uwarzyłem Portera Bałtyckiego prawie 22 BLG, gęstwa W 34/70 zadałem w niedzielę, sprawdzam w środę jest ładna piana, czyli wszystko idzie dobrze. Obecnie mam ustawioną temperaturę na lodówce 8 stopni C. Jak poprawnie przeprowadzić fermentację lagera ? bo przy dolniakach trochę wszystko się ślimaczy i jak to rozłożyć.
 3. To chyba będzie zdjęcie na zewnątrz, czyli trochę słabo przykręcony kranik. Ale jak już jest poruszany temat kranika to polecam go odkręcić od wiaderka po jednej warce i zobaczyć ile jest tam syfu. A dokładnie ile tego jest na gwincie pod nakrętką. Ja stosuję różne nakrętki plastikowe, te co mają więcej gwintu czyli z reduktorem osadu i te mniejsze bodajże 0,5 cm. I za każdym razem coś się tam zostanie po warce. I nie ważne jak się dezynfekuje to zawsze zostaną tam jakieś pozostałości. Ja zawsze fermentuję we wiaderku bez kranika, dopiero na cichą (pobranie gęstwy) przelewam do wiaderka z kranikiem. Zawsze przed przelaniem odkręcam kranik i go czyszczę i dezynfekuję.
 4. Ok. To najpierw płyn do naczyń, a później do gara z gorącą wodą. Dzięki za odpowiedź.
 5. Mam pytanie techniczne. Jak przygotować Hop Spider przed pierwszym użyciem? Jakoś go wygotować, umyć w płynie do mycia naczyń? Czy są inne metody. Dodam tylko, że wykonałem go sam ?
 6. W zapiskach jest sporo receptur, ale tylko niewielki procent opisuje efekt końcowy i własne wnioski na temat piwa.
 7. Ja używam takiej https://www.homebrewing.pl/suszarka-na-80-butelek-p-350.html Jestem bardzo zadowolony, kupowałem ja na browamatorze. Spisuję się bardzo dobrze jeden segment składa się z 11 bolców. Wykonanie bardzo dobre, porządne. Wcześnie zastanawiałem się nad jakąś samoróbka, ale doszedłem do wniosku tezaz, że nie warto. Tylko cena była bardziej konkurencyjna niż tutaj.
 8. W kopalni to nie pracuje dla mnie to żaden problem dopisać się do szukanego tematu i go dalej wałkować. W sumie to dałeś mi bardzo dobrą odpowiedź, na temat tej receptury. Ja też nie jeste zbytnio fanem palności, ale chcem uwarzyc RISa z małymi zmianami od głównej receptury. I nie musi os się znajdować w tych żelaznych ramach stylu. Mam nadzieję, że nikt za to nie zacznie po mnie jechać na tym forum. Że szukam RISa który nie jest już RISem. To co? Mniej palonych słodow proponujemy ? Mniej jęczmienia palonego?
 9. Ktoś może miał jeszcze okazje uwarzyć tego RISa? poza autorem postu? Szukam jakiś opinii Może autor postu / receptury coś powie. I jeszcze jak przeprowadzić fermentację w jakich temperaturach? mam lodówkę.
 10. asasyn

  Taboret gazowy

  Mi taka "sara" zużyła 1,4kg gazu na warkę. 7kg słodu, wyszło prawie 17blg, woda do zacierania, wysładzania, warzenie (trochę ponad godzinę) + do tego podgrzewanie od razu wysłodzin w garze.
 11. Po 100zl ale to są mniejszej niż typowe 19l.
 12. Dzięki za info. Już myślalem, że nikt mi nie odpowie. To będę podnosił temp. tak na 3 oraz 4 dzień. a nie pod koniec drugiego tygodnia.
 13. Chętnie przygarnę gęstwę po pszenicznym, fajnie ja by to były FM41, lub coś do IPA Koszalin, okolice.
 14. Jak to jest z temperaturą fermentacji w lodówce. Powiedzmy drożdże us05, s04 (suchary obecnie) i ekstrakt tak około 15 blg Chodzi mi głównie o przebieg temperatury, staram się zaczynać od 15 stopni C później 16,17 pod koniec drugiego tygodnia. Jak powinien wyglądać rozłożenie temperatury fermentacji na 2-3 tygodnie ?
 15. Dla pobrania gestwy i nie chcemy aby piwo stało z całym osadem. Pindin piwo klasyczne, a dokładnie https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l tylko na us05. Chmielenia na zimno jeszcze nie robię bo nie mam ani kosza ani hopstopera. Ale będę to robił, bo już mam wszystkie potrzebne materiały. To jeszcze potrzymać max do 4 tygodnie, w lodówce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.