no właśnie ostatnio jak przeglądałem ofertę sklepów to było słabo, w ofercie były ale nie w magazynie i nie dało się zamówić, ale może to tylko chwilowy stan
jak nie masz szans na niższe temperatury fermentacji zainteresuj się kveikami, lepsze piwa ci będą wychodzić. Ja w zimie w piwnicy mam temperaturę 16-17 stopni więc bez problemu mogę fermentować w lecie temperatura skacze do 22-23 stopni to warzę na kveikach i nie mam złych aromatów w piwie.
Ad 1. Pamiętaj jeszcze o zacieraniu, jak będziesz chciał zrobić jakieś mocniejsze piwo, które będzie wymagać np. 5kg słodu to przy stosunku 3l na kg słodu już masz samej wody do zacierania 15 litrów a jeszcze musisz zmieścić słód, chyba że będziesz zacierać na raty.
w związku z chmieleniem to istotne jest schłodzenie z tego co pamiętam poniżej 80 stopni, żeby zatrzymać/zmniejszyć izomeryzację alfakwasów
Jak masz dużą miskę to wlej tam zimną wodę wrzuć zamrożone pety i wstaw garnek, docelowo kup chłodnicę bo im dłużej chłodzisz (rozumiem że zostawiasz na jakiś czas np. na balkonie) to masz większą szanse na jakąś infekcję, poza tym nie długo temperatur nie będą sprzyjać takiemu chłodzeniu.
Pytanie o drożdże płynne górnej fermentacji. Czy zamiast robić starter to mogę sobie uwarzyć 10 litrów piwa o ekstrakcie 6-8 BLG? Oczywiście chodzi o to żeby to lekkie piwo też nadawało się do wypicia a drożdże nie naprodukowały jakiś nieprzyjemnych estrów.
Z góry dziękuję za pomoc.
Ja przeważnie stosuje i sitko i sraczwężyk (na wypadek gdyby sito się przekrzywiło czy coś), choć też kilka robiłem na samym sicie.
Sito nie dochodzi do dna, więc albo trzeba dorobić do niego nóźki, albo na czymś postawić. Ja do fermentora do wysładzania wstawiam 3 kubki i na nich opieram sito. Mi się to sprawdza.
tutaj masz rozpiskę, choć jakiegoś konkursy mogły dojść. W konkursach są kategorie na portery bałtyckie, risy, dry stouty, nawet czeski pils. Chyba znajdziesz coś dla siebie.
Ja trzymam dwa tygodnie w mieszkaniu, później wynoszę do piwnicy (około 16 stopni), żeby zwolnić miejsce w mieszkaniu. I w sumie w tym momencie próbuję pierwszą butelkę, jak jest nagazowane to już można pić
a teraz ma ile blg i jakie było blg startowe? Jak zrobiłeś piwo o ekstrakcie początkowym jakieś 15-16 BLG to trochę za szybko według mnie dodałeś chmiel i chcesz butelkować
Jak robisz piwo to po zrobieniu możesz obliczyć wydajność wysładzania jaką osiągnąłeś (np. przy pomocy brewnessa) i przy kolejnym piwie jak układasz recepturę to wiesz już jaką wydajność założyć.
Przelewanie piwa do drugiego fermentatora ma sens wtedy, gdy chmielisz na zimno i chcesz zebrać gęstwę, jak nie zbierasz gęstwy i nie chmielisz na zimno to zostaw w tym fermentatorze co masz teraz.
Przelanie nie pomoże w odfermentowaniu, a może zaszkodzić jak za wcześnie przelejesz. Poza tym każde przelanie to zwiększenie szansy na infekcję piwa.
Ja robiłem sh na Zuli z 2018 od Dori. W piwie dominowały brzoskwinie, całkiem niezłe piwo to było, choć jak ktoś chciałby zrobić na tym chmielu sh ipę to chyba ma za słaby aromat. Z tego rocznego zbioru nie próbowałem chmielu, ale na razie nie zachęcacie.
Hej, jak jesteś z okolic Lublina, to w najbliższy weekend przyjdź na targi piw, będą osoby z Lubelskiego Oddziału Terenowego PSPD. Będzie też pokaz warzenia
Zawsze coś będziesz mógł się podpytać
Ja kiedyś kupiłem apę z Garage Monks, która okazała się Berliner Weissenem, pisali że najprawdopodobniej był błąd przy etykietowaniu, ale raczej problem był z pojedynczymi sztukami, bo gadałem z właścicielem sklepu gdzie kupiłem i mówił, że nikt nie zgłaszał problemów.
Cześć,
ja też jestem z Lublina, a jak szukasz więcej osób z Lublina to dołącz do grupy Lubelskich Piwowarów Domowych na facebooku
Powodzenia w warzeniu
We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.