Jump to content

ads

Members
 • Posts

  104
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Bydgoskie Podziemie
 • Rok założenia
  2019
 • Miasto
  Bydgoszcz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

ads's Achievements

 1. Chyba gdzieś w ostatnim "Piwowarze" było napisane o utlenianiu przez resztki oxi w butelkach. Być może od czasu gdy zacząłem stosować oxi do wszystkiego, również do mycia butelek bezpośrednio przed butelkowaniem mam problem z nagazowaniem. Tzn. trwa dwa razy dłużej. Zalewam każdą butelkę, przelewam do następnej i odstawiam na ociekacz. Czy to może być tego przyczyna?
 2. Mam pytanko odnośnie mocnych piw. Gdy mam drożdże z tolerancją do 11% alko i zaczynam z gęstością 1,103 to drożdże staną ze względu na alko w okolicach 1,026. I gdy dodam drożdże na refermentację powiedzmy F-2 to jak mam wyliczyć nagazowanie? czy one dobiorą się też do cukrów, które nie zjadły podstawowe drożdże?
 3. Ostatnio zacierałem przy 65'C i FM52 odfermentowały do 1,006. Za parę dni spróbuję zacierać na 69'C i zobaczymy.
 4. Polecam nie przyklejać ich od razu na stałe tylko ustawić je na lekkiej taśmie dwustronnej do testów. Przykleić klejem zawsze zdążysz.?
 5. Dwa tygodnie temu zrobiłem mieszadło w 2 godziny bez problemów. Przede wszystkim trzeba przeprowadzać dużo testów i wybrać najlepsze ustawienie. Może te magnesiki 12x1 są za małe na taki duży rdzeń (ciężki plus większe opory wody)? Ja miałem rdzeń 30x6 i magnesy 14x3. Magnesy wychodzą znacznie poza obrys rdzenia - tak najlepiej trzyma. Dziwne, że PWM tak słabo steruje obrotami. Ja zrobiłem na przetwornicy step-down i regulacja jest wystarczająca. Magnesy na pewno są odwrócone biegunami?
 6. Z mojego doświadczenia wynika, że CC to podstawa. Długo się męczyłem z filtracją po chmieleniu na zimno. Ostatecznie od kilku warek stosuje właśnie CC, worek nylonowy mesh 300 i wygląda na to, że problemy się skończyły. Trzeba też zaznaczyć, że nie ma co żyłować ostatnich mililitrów z wiadra bo mając butelkę mniej trunku, jakość całości jest wyższa.
 7. Robiłem na nich niedawno Stouta i NEIPA w temp 15-20'C i nic takiego nie wyczuwam.
 8. Zastanawiam się od czego zależy gęstość końcowa. Drożdże przede wszystkim. Ale skoro mam szczep pod APA IPA to co zrobić ażeby dojechały max do tych 1,010 a nie niżej? Temperatura zacierania ma aż takie znaczenie? Temperatura fermentacji wpływa na FG?
 9. Nie wiem dlaczego aromaty ziół (pieprzu ziołowego) są podawane na samym końcu. Zrobiłem NEIPA z przepisu Doroty gdzie 1/3 chmielu to właśnie Ekuanot i pierwsze co się rzuca w kubki smakowe to właśnie zioła. A może to dlatego, że jest to jedyna kontra dla aromatów owocowych.
 10. Dzisiaj "otwarłem" fermentor żeby wrzucić chmiel na cichej do NEIPA. Tak jak u Ciebie pachnie ładnie. Piana chyba identyko jak u Ciebie. I s33 też jak twoje ? Jedyna różnica to, że nie otwieram wieka bez potrzeby.
 11. Butelkowane 16 października czyli ponad 3 tygodnie temu. Nie liczę na gaz na poziomie 3. Tak jak pisałem wcześniej. Po otwarciu ostatniej w kolejności zabutelkowanej butelki był mega gaz i w smaku jak bardzo słodki szampan więc domniemam, że większość cukru do refermentacji była właśnie tam. Zobaczymy co będzie.
 12. Pewnie to nie jest poprawne ale.. otworzyłem 30 butelek, dodałem po 3ml syropu (1,4g cukru) i zakapslowałem drugi raz. Mam nadzieję, że teraz nie będzie granatów ?
 13. ads

  Termometr z Logami

  W sumie nie pomyślałem wcześniej ale mógłbyś użyć BPL jako AP cały czas. Mógłbyś nawet i 3 DSy podłączyć i rejestrować w logu. Koszt pewnie niższy a i projekt rozwojowy bo mógłbyś później sterować fermentacją.
 14. ads

  Termometr z Logami

  Każdy odczyt na serwer.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.