Jump to content

Gruby.

Members
 • Posts

  182
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Gruby.

 1. U mnie też leżą poziomo, ale dodatkowo mam półeczkę na drzwiach i zawsze 5 buteleczek stoi w pionie. Dzień wcześniej wystarczy przełożyć i wszystko jest w najlepszymi porządku. Chyba że ktoś ma większe potrzeby
 2. Jeśli skończyła się burzliwa to jak mógł przerwać pracę drożdży? Zlał tylko znad osadu, reszta nadal mogła spokojnie dojadać.
 3. Cóż to 40litrow? Poza tym nie tylko do fermentacji używa się wiader, np w zwykłych białych 33 mam chmiele
 4. Szkoda że nie ma przezroczystych, czy może gdzieś można znaleźć?
 5. Cytat z Wiki: 72* - przerwa scukrzająca (dekstrynująca) - w tej temperaturze pracuje głównie alfa-amylaza, enzym wytwarzający rożne cukry, ale w tym dużą ilość dekstryn - cukrów na tyle złożonych, że nie są fermentowalne i poprawiają treściwość i (troszkę) słodycz piwa. Zwykle jest dość krótka 10-30 min, bo w tej temperaturze konwersja przebiega bardzo szybko. Wielu autorów jednak zaleca wydłużenie tej przerwy do 45-60 min, ma to poprawiać pianę i treściwość piwa. Wiec nie masz powodów do niepokoju.
 6. Wróć z roztworem 135g/19l=7.1g/l=0.71g/100ml 2.3blg-0.71≈1.6blg
 7. Trochę szybko, zostaw jeszcze na 3-4 dni, to że piana opadła nie znaczy że już po wszystkim, nawet jeśli BLG stoi w miejscu te dodatkowe 2 dni nie zaszkodzą, a pomogą. Wtedy możesz sobie również odpuścić cichą i od razu rozlewać z kurka.
 8. Opcja d, lecz jeśli chcesz bardzo trzymać z kurkiem na allegro są silikonowe maty (pierwsza z brzegu) wiercisz otwornica na kurek i wycinasz kwadrat który będzie przylegał szczelnie do wiadra.
 9. Ja z tego ustawiałem, pierwszy link po wpisaniu w google: Skan a w załączniku pdf imnzc22e1 (3).pdf
 10. Nie pamiętam grubosci gdy się bawiłem z tym wskaźnikiem, ale zapewne nie była oszałamiająca z racji iż były to gotowe słody z yyyy twoj browar(?). Aktualnie korzystam z gniotownika i nie narzekam, ale z ciekawości sprawdzę tym wskaźnikiem przy najbliższej okazji jak to wygląda.
 11. Przy ziarenkach zawsze się wytracala brązowa poświata, plyn jest ok, ale w ziarnie zawsze coś zostanie. Może i bredzę bo nawet połowy fiołki nie zużylem ale zawsze było tak samo
 12. Jak się lekko zabarwi to normalne, bo nie zatrze się wszystkiego do ostatniego 'zdzbla'. Zawsze zostanie trochę nieprzerobione skrobii która nie ma co się przejmowac. Po godzinie spokojnie bez bawienia się w próby jodowe można wysladzac.
 13. Jeśli są po wodzie i mają znak dopuszczenia do kontaktu z żywnościa widelec z kubkiem(?) To nie ma przeciwwskazań. Chyba że są brudne to nie domyjesz zbyt latwo(a to może mieć różne skutki), oczywiście mam na myśli banki od wody z automatów, chyba że myślałeś o czymś innym. Co do środka nawet etykiety nie rozumiem, ale widzę że sam sobie odpowiedziałeś
 14. również to praktykuje tylko wlewam dobry litr (jak już z kranika lecieć nie chce) butelka ściśnięta by była po korek i druga osoba zakręca hehe Moje pierwsze było tak pyszne, że poszło w kanał :)) a było robione z zestawu słodów Zrobiłem parę brew kitów (nie byle czego a coppersow) i wszystkie były tak chskuskjowe w smaku że nie da się tego pic. Śmierdzi puszka że aż zęby bolą od tego metalicznego posmaku. Alternatywą są niechmielone ekstrakty w plastiku, które można dodać do zacieru (poprawia niebywale gęstość przy mniejszym nakładzie pracy< zacieranie w garze 30l, a 10l to diametralna różnica, a w smaku nie odvzuwlana>)
 15. Na twoim miejscu bym zrobil z 2 butelki, po 2-3 tyg próba i wtedy byś wiedział co i jak. Różne zapachy są przed rozlewem, a po otwarciu butelek znów inne, nie wyczarujemy nic bez prób.
 16. Zapewne drożdże dojadają, a martwe wydają ostatnie tchnienie. Jak masz możliwość przelej w drugie wiadro chociaż na tydzień żeby pozbyć się drożdży. Jeśli nie masz 2 wiadra poczekaj jeszcze trochę, chociaz j.w 7 dni by uniknąć rozsadzanyvh butelek czy wycieku piany po otwarciu butelki. Po 14 dniach ustępuje burzliwa, lecz drożdże jeszcze dojadają. Cierpliwość to pierwsza rzecz która potrzebujemy, a zestaw 262828 wiader to druga rzecz, a balingometr jest zbędny przy zachowaniu tych 14+14.
 17. Jak tam @INTseed, sprawdzałeś coś?:) Znów byłka promka i tym razem zakupiłem 30l, ale podzieliłem na dwa wiadra, różne drożdże ładnie działają w 15°. Teraz też sprzyja pogoda i może samo wystawienie na dwór na parę dni mi wyklaruje może, a jak nie będę próbował z pekto .
 18. Dorwałem tanio brothera hl-3140 i może będę szalał hehehe Czy jeśli mam zamiar kupić etykiety samoprzylepne 10x15 (+/-) 4 na arkuszu A4 to podczas robienia etykiety muszę jakoś podobne wymiary robić, czy mogę większe, lub mniejsze? A może później będzie znów puste pole, lub coś utnie? Druki testowe (wyżej wysłanych etykiet) zostawiały dużo wolnego białego pola. Mam w planie zrobić jedna uniwersalna etykietę, a też nie mam jakichs zdolności graficznych żeby poprawiać 15 razy hehe Czy są jakieś darmowe programy poza gimpem?
 19. 21/15 bez większych problemów przy 100°C , sądzę że 2.5 to optymalna grubość łącząca wygodę pracy z 'niska' ceną.
 20. Kupiłem strzykawki, ale uznałem że co będę czekał - zabutelkowane 21l+3l rezerwy wyszło 47 butelek + jeden pet 1.5l (1l wlany) kontrolny po wodzie. Jedna skrzynka na wytrawnie, zmierzyłem blg dopiero przed rozlewem 0! Nigdy nie miałem takiego wyniku jeszcze hehe. Trochę bardzo kwaskowe było, więc doslodzilem 3/4 pastylki słodzika jak poleciało, a druga skrzynka na wytrawnie. Pozostałe 7 butelek 5tabletek. Kontrolnie 1 tabletka na 100ml to kocurek Jak będzie promka znowu na soczek to wezmę 5 tke i spróbuję z tym pekto, lub może Ty szybciej zrobisz @INTseed to jw czekam na info o efektach:) Btw pierwszy raz użyłem grifo hd, miałem nie używać ale było to silniejsze ode mnie, kosmos pyk pyk pyk nawet nie nadążała moja lp rozlewać hehe, w porównaniu do grety - niebo a ziemia Co do stabilności nie ma żadnych problemów, jedna ręką kapslowalem i nic się nie bujało
 21. 2. Osobiście wolę te bez mąki, znacznego spadku wydajności nie zauważyłem. Ważne by miały ziarna swobodny dostęp do wody. Jak za mało wody to i wydajność gorsza. Lepiej nawet więcej wody niż te 3l, osobiście stosuje 4l/1kg 3. Wszyscy mówią że najlepiej 1l/m. Gdy za szybko wysładzasz to woda nie zdąży wypłukać pozostałości, a znów gdy za wolno zbyt wiele zbędnych rzeczy można wypłukać. Jak wysladzalem zawsze wężykiem to odkrecalem kranik tak, aby nie tworzyło się puste pole z pianą (żeby swobodnie spływała brzeczka - po dłuższej chwili się zapcha sraczwezyk). Można oczywiście zwolnić jeszcze bardziej, zależy od l/m
 22. Pojadę do sklepu to strzykawkę kupię i może z 5l spróbuję jak tak mnie zachęcasz hehe
 23. Właśnie mam pektoenzym, czytałem gdzieś żeby dać 2ml na 20l, a po tygodniu nastanie klarowność. Tylko trochę się cykam bo nie chce zepsuc, a jak odmierzyć 0.01ml na 100ml? Dla testu np? Hehe Twój 3 miesiące stał, mój dopiero miesiąc więc jeszcze wszystko przed nim. Pierwsze były też ciderini sweet, ale nie ruszyły więc pałeczkę przejęły 'french cider'. Cóż zostawię go do końca roku, co będzie to będzie. @INTseed Jak sprawdzisz co i jak to czekam na informacje
 24. Od tygodnia stoi na cichej i zero oznak klarowania się - czy jest szansa że w ogóle sok ze słonecznej tłoczni się wyklaruje? To już nawet wino które zlewane było z dwa dni później po tym soku jest prawie klarowne... Zostawić to na x czasu żeby się klarowalo, czy normalnie za tydzień rozlać? Tylko jak będą wyglądały te butelki później?
 25. Czy może mi ktoś powiedzieć, czy warto się bawić z tą wodą? Mam dostęp do jeszcze innej, ze stacji uzdatniania wody - wizualnie wygląda o wiele lepiej, również smakuje, ale tą musiałbym wozić. Nie mogę znaleźć również analizy, a w/w posiadam w domu. Aktualnie używam sklepowych w bańkach, lub filtruje w/w wodę dzbankiem Dafi, częściej jednak gotowce z racji braku czasu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.