Skocz do zawartości

Typhon

Members
  • Postów

    71
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla mkrawc w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Zadawać, będzie dobrze. Tylko jak jeszcze chwilę poczekasz to padną z głodu.

    Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka


  2. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla anatom w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Chcąc obniżyć Ph najlepiej zastosować kwas np. fosforowy. Nie stosowałbym do tego celu ani gipsu ani chlorku. Zarówno gips jak i chlorek stosowałbym do modyfikacji wody pod kątem profilu czy to ma być piwo chmielowe (gips) czy  to ma być piwo słodowe (chlorek wapnia).
    Węglan wapnia i soda oczyszczona podnosi Ph. Stosujemy ją głównie do zasypów w których jest dużo palonego słodu, palonego jęczmienia, dużo słodów karmelowych ciemnych. Węglan wapnia niweluje kwaśność pochodzącą właśnie od tych dodatków.
    Musisz pamiętać że sypanie różnych związków do zacieru/gotowania nie tylko obniża czy podwyższa Ph ale przede wszystkim wnosi do piwa minerały modyfikując profil wody. 
     
    Na forum jest świetny artykuł o wodzie kolegi @DanielN który warto przeczytać i do niego wracać w razie potrzeby. Jeśli chcesz zabrać się za modyfikację wody to polecam zacząć od poznania składu tej którą używasz do warzenia. 
     
    Sugerujesz że trawiastość goryczki jest uwarunkowana ochładzaniem młodego piwa? Raczej nie. Prawdopodobnie pochodzi z kiepskiego chmielu, może profil wody ją dodatkowo uwypukla. 
    edit: może nie kiepskiego chmielu ale nieodpowiedniego na goryczkę. Chmiel może być dobry, świeży ale nie nadaje się na chmielenie goryczkowe bo wnosi trawiastość. 
     
    @Typhon potrzebujesz ok 200ml gęstwy. 
    Na androida jest Kalkulator piwowarski Bartosza Lamparta i tam jest m.in. kalkulator ilości drożdży 
  3. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla szczawiosław w Komora fermentacyjna ze sterownikiem   
    Witam, jest to mój pierwszy post i przy okazji temat.
    Chciałem opisać swoją styropianowa komorę fermentacyjną z możliwością sterowania temperaturą.
    Sama komora została zbudowana z 10cm styropianu, wg projektu z tego tematu. Na wstępie przygotowałem prosty model 3D aby sprawdzić czy wymiary mi się zgrają i zmieści się fermentor.
     

     
    Aby móc kontrolować dokładnie temperaturę wewnątrz postanowiłem użyć dwóch ogniw Peltiera, każde po 15A (faktyczna sprawność przy aktywnym  chłodzeniu które zastosowałem jest na poziomie ~65%). W pierwszej kolejności także przygotowałem model 3D aby móc go w sensowny sposób umieścić. Ostatecznie został on zamocowany w pokrywie, musiałem wykonać skosy wokół radiatorów aby zapewnić dobry przepływ powietrza w celu chłodzenia ogniw oraz wymiany temperatury w komorze.
     

     
    Ogniwami steruje za pomocą mostków H, dzięki temu jest w stanie poprzez regulowanie PWMa i zmianę polaryzacji wpływać na ich pracę oraz regulować moc chłodzenia/grzania. Częściowo złożony element chłodzący prezentował się następująco. Dodatkowo od strony komory są zamontowane dwa wentylatory w celu poprawy cyrkulacji powietrza.
     

     
    We wstępnych testach temperatura strony zimnej spadała do - 20oC (średnio wierzę w odczyty z pirometru, ale radiator pokrył się lodem więc temperatura ujemna była na pewno).
    Przycinanie styropianu na wymiary było dosyć kłopotliwe, ale ostatecznie się udało używając dużego noża kuchennego (nie miał ochoty budować urządzenia do cięcia z wykorzystaniem drutu oporowego). Do klejenia kawałków styropianu używałem kleju polimerowego oraz plastikowych kołków aby trochę wzmocnić połączenie i ułatwić montaż. Aby poprawić izolację komorę od środka wykleiłem ekranem zagrzejnikowym (z zewnątrz również, aby uniknąć kruszenia i obsypywania styropianu).
     

     
    Wykonałem także dwie pokrywy (pełną, oraz miejscem na układ chłodzenia), na zdjęciu widać wklejony "grzebień" na którym opiera się duży radiator i do którego jest on przykręcony. Z wierzchu radiator także okleiłem ekranem zagrzejnikowym aby odizolować dwa radiatory.
     

     
    Sercem sterownika jest ESP32 w wersji Lolin32 Lite, do sterowania wentylatorami służą dwa przekaźniki, dwa mostki (na poniższym schemacie jest jeden podwójny, ja używam dwóch pojedynczych) kontrolują ogniwa Peltiera. Odczyt temperatury w komorze wykonywany jest za pomocą trzech termometrów DS18B20 z nadanymi różnymi wagami odczytów (jeden przy ściance komory, drugi przyklejony do fermentora, trzecim jest iSpindel) i na podstawie średnie warzonej ustalana jest temperatura wewnątrz. Dwa dodatkowe termometry znajdują się przy jednym z ogniw oraz przy mostkach (w celu zapewnienia zabezpieczenia termicznego). Do zasilania używam 300W zasilacza ATX z dwoma niezależnymi liniami 12V po 16A każda.
     

     
    A złożony sterownik wygląda tak:
     

     
    Sterownik razem z zasilaczem zamknięty jest w pudełku, a całość przyklejona jest do pokrywy komory.
     

     
    Sterowanie wszystkim odbywa się za pomocą aplikacji stworzonej w Virtuino. Na ekranie wyświetlam uśrednioną temperaturę, zawartość cukru w brzeczce, pokrętło służy do ustawiania temperatury wewnątrz. Poniżej wyświetlany jest stan pracy ogniw (pokazuje wypełnianie PWM), temperatura z każdego termometru oddzielnie. Na samym dole pokazuje poziom naładowania akumulatora w iSpindlu, temperaturę wewnątrz sterownika oraz ogniw Peltiera.
     

     
    Kod sterownika został napisany w Arduino. Jest jeszcze trochę błędów i ciągle nad nim pracuje coś zmieniając i poprawiając.
     
    Obecnie w komorze fermentuje piwo Świąteczne, przy okazji robiąc testy i po 2 tygodniach mogę stwierdzić że kilka błędów jest, ale całość działa dosyć zadowalająco.
     
    Chcę jeszcze dodać do sterownika wyświetlacz LCD oraz kilka przycisków aby nie musieć za każdym razem korzystać ze smartfona aby sprawdzić co się dzieje, albo zmienić ustawienia. Ale to plan na nieokreśloną przyszłość
  4. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla x1d w Kapselek 'firmowy'   
    Aleś odkopał...
    Swoją drogą stosuję naklejki na folii, ostatnio przezroczystej, wykonane na drukarce laserowej. Koszt niemal zerowy.
  5. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Wuuu w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Gęstwa nie zawsze się rozwarstwia. Nic sie nie martw. Przed użyciem w nastepnej warce zlej piwo/wodę znad drożdży i zadaj gestwy wg kalkulatora. 
    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
     
     
     
  6. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Juniorek w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Dokup citry mosaic j zrób na nich IPE z tymi co zostało będziesz pan zadowolony  
  7. Haha
    Typhon otrzymał(a) reputację od Gruby. w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Co ty chcesz młóto przez kran przepuścić? Serio myślisz że to się uda?
  8. Dzięki!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Artur.G w program BeerSmith - pomoc dla użytkowników   
    Jeszcze niedawno tam były.Zobacz tutaj https://vikingmalt.pl/oferta/
  9. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Grzegorz Żukowski w Chmiele Nowozelandzkie   
    Przetestowałem wiele. Na "+" wyróżniały się Wai-iti i Nelson Sauvin. 
    Ogólnie trzeba uważać z ilością, bo wszystkie dają kołkowatą goryczkę i większość zawiera duży %aa.
    Pod uwagę w zeszły roku można było wziąć jeszcze Motueka i Waimea.
    Dr.Rudi, Kohatu, Wakatu, Rakau były u mnie padaki. W zasadzie pomiędzy nimi trudno było odczuć większą różnicę. Żaden nie był wart uwagi. Do tej pory zastanawiam się, gdzie resztki tych chmieli mam zużyć
     
    W przypadku tych chmieli rok do roku nierówny. Jest to roślina. Pogoda na znaczący wpływ na ich smak i aromat
  10. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla dziedzicpruski w Chmiele Nowozelandzkie   
    NA zimno fajny, delikatny owocowy, trochę ziołowy, ale to zależy od rocznika ,ten akurat lubię,
    ale ogólnie mam złe doświadczania z NZ.
  11. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla anteks w Chłopcy moczanowcy   
    Rejestrujesz sie na forum piwowarskie i pytasz czym mierzyć km?
  12. Super!
    Typhon otrzymał(a) reputację od Młynek w Browar Utopia   
    Witam! Wszyscy maja, mam i ja  Jak na razie z marnym dorobkiem ale myślę że sukcesywnie będę tu umieszczał swoje zapiski z warzenia. Piwowarstwo domowe mnie pochłonęło na dobre. Sprawia mi to wiele przyjemności, choć roboty jest co nie miara.
    Pozdrawiam serdecznie.
     




    Co w browarze:

    Dziś opakowanie dostał STC-1000.



    4 dni temu przyszło na świat mieszadło do napowietrzania brzeczki i powiem wam że założone na wkretarke, robi jesień średniowiecza w pojemniku.


  13. Super!
    Typhon otrzymał(a) reputację od Robert87 w Browar Utopia   
    Witam! Wszyscy maja, mam i ja  Jak na razie z marnym dorobkiem ale myślę że sukcesywnie będę tu umieszczał swoje zapiski z warzenia. Piwowarstwo domowe mnie pochłonęło na dobre. Sprawia mi to wiele przyjemności, choć roboty jest co nie miara.
    Pozdrawiam serdecznie.
     




    Co w browarze:

    Dziś opakowanie dostał STC-1000.



    4 dni temu przyszło na świat mieszadło do napowietrzania brzeczki i powiem wam że założone na wkretarke, robi jesień średniowiecza w pojemniku.


  14. Super!
    Typhon otrzymał(a) reputację od josephson w Browar Utopia   
    Witam! Wszyscy maja, mam i ja  Jak na razie z marnym dorobkiem ale myślę że sukcesywnie będę tu umieszczał swoje zapiski z warzenia. Piwowarstwo domowe mnie pochłonęło na dobre. Sprawia mi to wiele przyjemności, choć roboty jest co nie miara.
    Pozdrawiam serdecznie.
     




    Co w browarze:

    Dziś opakowanie dostał STC-1000.



    4 dni temu przyszło na świat mieszadło do napowietrzania brzeczki i powiem wam że założone na wkretarke, robi jesień średniowiecza w pojemniku.


  15. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla darinho w Zbieram (już nazbierałem) kapsle na ,,elewację" piwnicy.   
    Zrobione. W ramach podsumowania wrzucam galerię zdjęć chronologicznie od początku ;-). Kleiłem na klej do płytek i potem przejechałem jeszcze całość lakierem w sprayu. Gdyby ktoś robił coś podobnego to polecam na jedno popołudnie (4-5h) rozrabiać max 10kg kleju. W pierwszy dzień rozrobiłem od razu 15kg i to było za dużo, musiałem się pod wieczór spieszyć. Zwłaszcza klejenie na dole jest uciążliwe. I lewy bok też ciężko szedł, bo prawą rękę musiałem tak nienaturalnie trochę wykręcać, żeby przyczepiać kapsle w tej wnęce. Klej polecam zrobić gęsty i smarować 2-3 milimetry. U mnie ściana była krzywa, ale na prostszych odcinkach robiłem tak, że nakładałem warstwę, ściągałem nadmiar pacą z ząbkami i potem to co zostało wygładzałem. Wtedy była fajna grubość warstwy. Tak z grubsza licząc jest tam ok 3600 kapsli. Poszło na to 6 pięcio- kilogramowych worków kleju i dwie puszki lakieru, czyli jakieś 90 zł.
    Podziękowania za kapsle dla: TonyB, Undeath i dla Właściciela sklepu Kapsel w Zielonej Górze.
     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     
  16. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Gadget w Lodówka do fermentacji sterowana przez WiFi   
    No w końcu udało mi się skończyć sterownik:) brakuje jeszcze tylko podpisania gniazd




  17. Super!
    Typhon otrzymał(a) reputację od Robert87 w INFEKCJE   
    Jet to jakieś rozwiązanie może jednak ktoś się odezwie z okolicy. Dowioze piwerko na miejsce. Jestem po prostu ciekawy czy coś się z nim dzieje czy to po prostu taki efekt uboczny całego procesu.
  18. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Maryh w 20.3.2016 -V Szczeciński Konkurs Piw Domowych   
    To ja opiszę piwko z 2 miejsca, ale będę mniej oryginalny i szczegółowy niż Kordas
     
    Hopless IPA - 17,5 Blg, 68 IBU, brzeczka nastawna: 8 litrów.
     
    Zasyp:
    Pilzneński Optima - 90%
    Monachijski Strzegom - 10%
     
    Drożdże:
    3522 - Belgian Ardennes, Wyeast
     
    Zacieranie:
    64-63 st. / 45 min.
    73-71 st. / 15 min.
    78 st. / 3 min.
     
    Chmielenie na goryczkę:
    Galaxy + Vic Secret + Citra = około 68 IBU
     
    Fermentacja burzliwa:
    8 dni w temp. 17-18 st.
    Fermentacja cicha:
    21 dni w temp. 16-11-16 st.
     
    W 17 dniu cichej sporządzono wywar - świeżo startą skórkę z 2 cytryn i 1 dużego czerwonego grejpfruta zaparzono w ok. 300 ml wrzątku. Schłodzono do temp. pokojowej i razem za skórkami wlano do piwa.
    Codzienne delikatne zamieszanie, 4 dni w temp. 16 st., dekantacja i butelkowanie z dodatkiem 2,5 g glukozy na 0,5 l.
  19. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Oskaliber w NZ IPA proszę o weryfikacje.   
    Tak.
  20. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla punix w NZ IPA proszę o weryfikacje.   
    Tak na szybko. Niska jak na IPĘ goryczka, do tego zacieranie nie-wytrawnie. Mieszanka pilzneńskiego i pale ale to wykorzystanie posiadanych słodów, czy jakiś głębszy zamysł?
     
    I najważniejsze - jakie drożdże? Na taki baling dobrze byłoby użyć gęstwę, ewentualnie dwie torebki  sucharów czy solidny starter.
  21. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla ogoun w NZ IPA proszę o weryfikacje.   
    Pewnie to kwestia gustu, ale mi gorycz z Citry kompletnie nie leży, zalega jakbym albedo z grejpfruta jadł. Pomijając fakt, że to ewidentna ameryka.
    Z ZN na gorycz doskonale mi się sprawdził Southern Cross. Pacific Gem, Green Bullet i Dr.Rudi ponoć też się świetnie sprawdzają.
    A Galaxy chyba jest australijski.
  22. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Oskaliber w NZ IPA proszę o weryfikacje.   
    To w dużej mierze zależy od konkretnej partii, a nie samej odmiany. A ostatnio dużo jest takich trefnych partii nowofalowych chmieli w polskich sklepach. 
     
    Co do receptury:
    Pierwszą przerwę zacierania bardziej w 66C~, bo tak to wyjdzie za słabo fermentowalne. IBU chyba nieco za mało jak na ten ekstrakt, ale to zależy jakie kto lubi IPA.  Najważniejsze w recepturze są drożdże i fermentacja, a tu nie ma o tym ani słowa. W tym wypadku neutralne amerykańskie i fermentacja max w tych 18-19C (piwa, nie otoczenia), a najlepiej trochę mniej. Oczywiście gęstwa lub od biedy 2 paczki sucharów. 
  23. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla josephson w Pierwsza Warka, proszę o wyrozumiałość.   
    U mnie było podobnie z moją pierwszą IPA aromaty chmieli zaczęły się pojawiać po ok. 2 tyg od rozlewu.

    Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

  24. Super!
    Typhon przyznał(a) reputację dla ogoun w Pierwsza Warka, proszę o wyrozumiałość.   
    Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś:
    Monachijski dodaje takiej klasycznej słodowości, którą określam jako "koźlakową", czyli łagodną bez wpadania w karmelki; ponadto nieco podnosi barwę piwa.
     
    Ja bym jeszcze poczekał, ponieważ wbrew obiegowej opinii jakoby IPA im świeższa tym lepsza, moje skromne doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie tak musi być i apki/ipki często okazują się najbardziej aromatyczne po miesiącu lub nawet dwóch. Mosaic powinien wręcz buchać ze szkła owocami, jak jest słabo wyczuwalny to niestety jest stary lub był źle przechowywany. Daj mu trochę czasu, z wcześniejszych postów wynika, że fermentowałeś poprawnie (a to rzadkość przy pierwszym piwie, ja zaczynałem od szczocho-jabola), więc będzie dobrze.
     
    Gratuluję pierwszego piwa, wygląda bardzo dobrze.
     
     
  25. Dzięki!
    Typhon przyznał(a) reputację dla Undeath w Grupy na FB?   
    Ciężko przeczytać poprzednie posty? Okej napiszę jeszcze raz. Zacząłbym od założyciela jepiwki ale zaraz tu przyleci i znowu zacznie się gównoburza z której nic nie wyniknie, a on będzie się jarał jakiej to super grupy nie stworzył. Więc zacznę od grup uprzywilejowanych osób - niektórym osobom tam można więcej pomimo jednego regulaminu. Nie ma równości wśród członków, za wypowiedź niezgodną z przyjętą linią grupy bądź bezsensowne przekleństwa/obrażanie osób nowy dostaje bana, stary wyżeracz zazwyczaj nic,  ew. upomnienie, a potem koleszkowie na PW go w plecki klepią. Przejdziemy do poziomu wypowiedzi, który tam jest tragiczny, króluje język rynsztokowy oraz często brak ładu i składu w wypowiedziach. Czasem ciężko się domyśleć co konkretna osoba chciała napisać, a część postów to śmieci, w których ludzie chcą się lansować w jakim celu nie wiem bo mi nie imponują niczym, bo nie przekazują żadnej treści ani informacji. Pisanie ogólnikami, urywanie wypowiedzi, obrażanie się lub nieodpowiadanie na posty i spychologia to norma. Kolejna rzecz - zdebilenie ludzi przez poniekąd anonimowość plus fake konta, których jest tam pełno. Pomniejsze rzeczy -taktyczne kropki zamiast przycisk obserwuj, wyszukiwanie tylko i wyłącznie afer i żywienie się nimi, "szkalowanie" niektórych browarów, a innych stawianie jako persona non grata. Od czasu do czasu trafia się tam też coś sensownego, ale ja dziękuje znajdę sobie sam daną informacje jak będę potrzebował. Pomimo "ludzi z browarów rzemieślniczych" i z branży, którzy tam są i jeśli temat ich nie dotyczy milczą to poziom i tak tej grupy jest słaby.  Pewnie znalazłoby się więcej powodów ale nie chce mi się ich szukać i to co wyżej wymieniłem wystarczy dla mnie by tam się nie zapisywać ponownie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.