Jump to content

Marcin Dembowski

Members
 • Posts

  12
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Marcin Dembowski

 1. Tak, też wyczytałem to w sklepie homebeer.pl ale nie zasugerowałem się tym zbytnio. Zupełnie inaczej wyczytałem na tym forum: https://www.piwo.org/forums/topic/1143-danstar-nottingham/ , jak również potwierdził mi to człowiek ze sklepu, który dobrze zna temat bo sprzedaje je do browarów. Tu kupiłem: https://marxam.pl/drozdze-suche-drozdze-do-piwa-lallemand-danstar-nottingham-11-g,c314,p225,pl.html Generalnie mówi się, że: Polecane do piw w stylu: pale ale, amber, porter, stout i barley wine, golden ale, kölsch, IPA, imperial stout. Fermentacja: burzliwa fermentacja może być zakończona w 4 dni w temperaturze 20°C Zakres temperatury fermentacji: 10°C (50°F) do 22°C (72°F) Tolerancja alkoholu: do 14% Flokulacja: wysoka Odfermentowanie: wysokie Profil: neutralny, możliwe lekkie owocowe estry
 2. Tak, właśnie wstawiłem do mieszkania i dam mu ze 2 - 3 dni. Jak nie ruszy to wiem już, że w pierwszej kolejności użyję Lallemand Danstar Nottingham 2 x 11g. Podobno browary się nimi ratują w podobnych sytuacjach i to nie tylko kraftowe browary. Zobaczymy... Ostatecznie użyję winiarskich.
 3. Będę próbował z jakimiś drożdżami szampańskimi lub winiarskimi (Enovini® WS lub Enartis) lub White Labs WLP001 California Ale Yeast ale tych nie mogę nigdzie znaleźć w pobliżu - a fajnie się prezentują: https://marxam.pl/drozdze-plynne-drozdze-white-labs-wlp001-california-ale-yeast,c313,p4795,pl.html
 4. Nie mogę teraz tego raczej butelkować, myślę o refermentacji ale nie wiem jakich drożdży użyć. Polecicie coś? Ludzie mówią o szampańskich lub winiarskich ale nie podają konkretnie jakich. To mój pierwszy RIS... nie mam doświadczenia aż takiego.
 5. Czołem, mam problem?! Doradźcie mi co mogę zrobić na obecnym etapie przelewania RIS'a. ... 27 lutego uwarzyłem RIS'a 29BLG. Dodałem 2 x US05. Potem, 15 marca przelałem go na cichą fermentacje. Wtedy miał 14 BLG. Dodałem kawałki beczki po Szkockiej Whiskey i założyłem, że poleżą ze 4 miesiące. Zdecydowałem się zabutelkować je dzisiaj ale zrobiłem techniczny błąd! - Za krótko! Zacząłem przelewać do wiadra z roztworem cukrowym i pobrałem jednocześnie próbkę by zmierzyć wskaźnik BLG i okazało się, że w dalszym ciągu mam 14 BLG. To by oznaczało, że nie dofermentowało! Powinno zejść do około 6 BLG bo miało mieć lekko ponad 12% ALKO! (Źle to rozegrałem) Co robić? Nie mam gęstwy ale mam jeszcze US05. Nie mogę tego tak zabutelkować. Jakie mam kupić drożdże do re-fermentacji? Szampańskie? Winiarskie? Jakie najlepsze? Poradźcie coś, proszę. Pozdrawiam. V
 6. Tak, to był mój błąd! za bardzo odkręciłem zaworek pompy. Ale podstawowym błędem było założenie bazooki, która zatrzymała cyrkulację. Teraz jest już dobrze. To sitko jeśli podwiesi się pod koszem zaciernym to zatrzymuje większe kawałki, które podczas mieszania spadają. Przy delikatnie odkręconej pompie, brzeczka i tak wypłucze mąkę, która osiadła na sicie. Umieszczone sito wewnątrz kosza bardzo się zapycha więc nie polecam. Dobrze jest się nauczyć dobrze operować pompą i to powinno załatwić sprawę. Pozdrawiam.
 7. Cześć. Używam 65 literowy system HOPCAT'a. Potrzebuję podpowiedzi. Pierwsze warzenie i klops. Wyczułem spaleniznę podczas zacieru i po godzinie postanowiłem to sprawdzić. Okazało się zwęglone i dokończyłem gotowanie w garze ale nie podoba mi się to! Fotka w załączniku. Dlaczego się przypala dno podczas zacierania słodów? Macie jakieś pomysły jak temu zapobiegać? Przychodzi mi do głowy, że może nie mam skalibrowanego termometru w maszynie, co może być spowodowane złym odczytem z wyświetlacza. Widziałem też fajne rozwiązanie czyli dolny filtr w Brewster Beacon, myślę o zakupie takiego rozwiązania. dostępny tutaj: https://www.thehomebrewery.eu/brewster-beacon-bottom-filter-33cm
 8. Dołączę się do tematu. Mam podobne dylematy jak autor tego wątku. Przeciwbieżnej chyba nie chcę, bo słyszałem że jest większe prawdopodobieństwo zakażenia, ale nie jestem co do tego przekonany bo nie używałem?! (Może ktoś mnie "wyprostuje"?!) Karbowane wydają się być naprawdę najbardziej praktyczne jeśli chodzi o ich zastosowanie ( nie mówię o myciu). Ale najbardziej zastanawiam się nad podwójnymi cewkami, takimi jak na zdjęciu. Doradźcie, proszę, która z nich wydaje się być najskuteczniejszą? Chłodnica do brzeczki - GOLD - kształt elipsy, długość rurek 32 metry. Idealna do błyskawicznego chłodzenia brzeczki. Specyfikacja: - wykonana ze stali nierdzewnej - kształt elipsy - długość rurek: 32 metry - przekrój rurki: zewnętrzny 8 mm, wewnętrzny 7 mm - liczba okręgów: 46 - waga 3,7 kg - wymiary ok: 370x 253x 253 (wys. x dł. x szer.) Chłodnica do brzeczki - PLATYNA - kształt koła (okrętki zewnętrzne i wewnętrzne), długość rurek 28 metry. Idealna do błyskawicznego chłodzenia brzeczki. Specyfikacja: - wykonana ze stali nierdzewnej - kształt elipsy - długość rurek: 28 metry - przekrój rurki: zewnętrzny 7 mm, wewnętrzny 6 mm - liczba okręgów: 21 wewnętrznych i 21 zewnętrznych - waga 3,1 kg - wymiary ok: 340x 225x 225 (wys. x dł. x szer.) BARDZO PROSZĘ O POMOC P.S. Fajnie by było, gdyby wykonać je z rurki karbowanej ?
 9. Dzięki. Szarpnąłem się już na Hopcata. Dostałem kilka bonusów tam, chodź czuję, że Robobrew jest solidniejszy. Dam mu szansę. ?
 10. Czołem piwosze, Czy wiecie może gdzie kupić 65 litrową BrewZillę w Polsce albo skąd najtaniej ją sprowadzić? Pozdrawiam M.
 11. Również się zastanawiam nad HOPCAT'em ale 65 litrowym. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Wcześniej chciałem kupić Brewzille 65l ale ciężko znaleść w Polsce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.