Skocz do zawartości

Markin

Members
  • Postów

    74
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Markin otrzymał(a) reputację od Robert87 w Piwowar Marcin - zapiski browaru domowego   
    #17 Multi-Grain IPA   Data warzenia: 15.05.2022   Data rozlewu:
    4.06.2022   Objętość: 10l    Technika: Partial Mash   Parametry: alk. 6 % ekstr. 15,5° Plato  IBU 45 (40)   Surowce fermentowalne: Słód żytni Viking Malt - 0.8 kg Ekstrakt słodowy jasny Bruntal - 0,6 kg Słód pszeniczny Bestmalz - 0,6 kg Słód pale ale Simpson - 0,55 kg Słód melanoidowy Castlemalting - 0,1 kg Płatki owsiane - 0,05 kg Chmielenie: Chmiel Citra ak. 12,9 % 10 g  |  60' Chmiel Mosaic ak. 12,3 % 10 g  |  15' Chmiel Mosaic ak. 12,3 % 10 g  |  hopstand Chmiel Citra ak. 12,9 % 15 g  |  hopstand   Drożdże: Hornindal Kveik (suszone) - 2 g
      Zacieranie: Zacieranie w worku metodą BIAB przez 60 minut w garnku 12l. Temperatura w okolicach 67 stopni. Poszło bardzo sprawnie. Na koniec dodano ekstrakt słodowy.   Gotowanie: Gotowanie w 12l garnku przez 60 minut. Dawka chmielu na goryczkę na 60 minut i druga na 15 minut.   Chłodzenie: Chłodzenie przeprowadzane w zlewie. Ponownie skorzystano z sitka i gazy w celu oddzielenia syfów po gotowaniu. Dodatkowo zrealizowałem hopstand w 80 stopniach przez 15 minut 25g chmielu.   Fermentacja: Drożdże zadane w postaci sucharów do wiadra z brzeczką o temperaturze ok. 40 stopni.  Start fermentacji po 16 godzinach. Piwo stało w fermentorze dość długo, bo aż 3 tygodnie ze względu na moje wyjazdy.    Rozlew: Rozlew standardowy. Do rozlewu dodano roztwór 12 Blg z 55g cukru. Refermentacja w domu w temperaturze 22 stopnie.    Degustacja: Piwo wyszło znakomicie, cieszy mnie powrót do piwowarstwa i jaśniejszych piw po dłuższej przerwie. Pierwszą warkę 2022 roku należy zaliczyć do udanych. Aromat wyraźnie chmielowy, może z jakimiś estrami owocowymi od drożdży. W smaku bardzo gładkie, co nieco zaskakuje, gdyż spodziewałem się większej goryczki. Bardzo możliwe, że jest to kwestia starego chmielu. 
  2. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Robert87 w Piwowar Marcin - zapiski browaru domowego   
    Powodzenia i samych udanych warek

    Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka


  3. Dzięki!
    Markin przyznał(a) reputację dla elroy w Zniknięcie możliwości edycji wpisu   
    Pod tymi trzema kropkami.

  4. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla x1d w Kasza kukurydziana   
    Skleikuj.
  5. Super!
    Markin otrzymał(a) reputację od Robert87 w Piwowar Marcin - zapiski browaru domowego   
    Ostatnio właśnie bardziej po głowie chodzą mi te piwa z wyrazistym bukietem słodowym.
     
    Ile można pić tych ip i ap.
  6. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Robert87 w Piwowar Marcin - zapiski browaru domowego   
    Oooo już zapomniałem o tym stylu

    Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka


  7. Super!
    Markin otrzymał(a) reputację od Robert87 w Piwowar Marcin - zapiski browaru domowego   
    #06 Wee Heavy   Data warzenia: 26.12.2020   Data rozlewu:
    17.01.2021   Objętość: 10l   Technika: Partial Mash   Parametry: alk. 8,5%  ekstr. 21,5° Plato IBU 25   Surowce fermentowalne: Słód pale ale Fawcett - 1,9 kg Ekstrakt słodowy jasny Twój Browar - 1 kg Słód melanoidowy Castlemalting - 0,3 kg Słód Crystal 20 EBC Colorado - 0,2 kg Słód pszeniczny Crystal Fawcett - 0,1 kg Słód pale chocolate Fawcett - 0,03 kg   Chmielenie: Chmiel Admiral ak. 13% 10 g  |  60'   Drożdże: White Labs Hornindal Kveik (fiolka)    Zacieranie: Na tym etapie pojawiła się spora nowość. Zacieranie w worku metodą BIAB przez 70 minut w nowym garnku 12l. Temperatura z przedziału 68 - 70 stopni. Po zakończeniu zacierania w garnku rozpuszczony został ekstrakt słodowy.   Gotowanie: Gotowanie w jednym 12l garnku przez 90 minut. Dawka chmielu na goryczkę na 60 minut.   Chłodzenie: Chłodzenie przeprowadzane wstępnie na tarasie (temperatura ok. 1 stopień), następnie przeniesione do zlewu. Garnek bardzo dobrze trzymał ciepło co mnie trochę zdziwiło. W sumie chłodzenie trwało 4 godziny, ale mogłoby się skończyć w godzinę, gdybym od razu pomyślał o zlewie.    Fermentacja: Drożdże zadane prosto z fiolki do wiadra z brzeczką o temperaturze ok. 30 stopni. Pierwsze oznaki aktywności drożdży pojawiły się po ok. 30 minutach od zadania. Rozhulały się na dobre i zaczęły niezłą imprezę po ok. 2h od zadania. Aromat z rurki to nuty mleczne, karmelowe i owocowe - podsumowując bardzo ciekawe. Jest plan ususzenia drożdży z piany. Zbiór po ok. 12h od startu fermentacji i pojawienia się piany. Trochę źle oszacowałem ten czas, bo w momencie zbiory piana nie była już zbyt obfita. To co zebrałem zostanie ususzone. Drożdże pracują jak szalone - do tej pory najszybszy szczep z jakim miałem do czynienia, ale to może być kwestia tego, że były w postaci płynnej i bez typowego underpitchingu. Po 8 dniach fermentacji, do fermentora wrzucono 10g płatków dębowych mocno opiekanych.   Rozlew: Rozlew standardowy. Trochę przeciekał kranik, ale straty były niewielkie. Do rozlewu dodano roztwór 10 Blg z 30g cukru. W sumie wyszło 14 butelek 0,33l oraz 10 butelek 0,5l.   Degustacja: Po wstępnej próbie smaku zapowiada się super piwo. Zakup większego gara i dzięki temu przejście na dokładniejsze zacieranie to był strzał w dziesiątkę. Oficjalna degustacja potwierdziła moje przewidywania - wyszła super warka. Piwo jest wyraźnie karmelowe, słodowe, słodkawe z ciekawymi nutami wniesionymi przez płatki dębowe, z przyjemną szlachetna nutą alkoholową. Moim jedynym zastrzeżeniem jest troszkę za wysoka goryczka, której nie zakładałem. Wyniknęła z przedłużonego chłodzenia. Tak czy siak moim zdaniem to jest bardzo udane piwo.
  8. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla punix w Barleywine - weryfikacja   
    Sporo sypnąłeś, szczególnie, że to mała warka. Do tego to cukier kandyzowany, który zostawia specyficzny smak, osobiście do barley wine'a chyba średnio mi pasuje.
    Na pewno piwo będzie zdecydowanie mocniej odfermentowane, może być bardziej alkoholowe (fuzlowe).
  9. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Gawron w Barleywine - weryfikacja   
    Takie piwa nazywa się "Ściepa Ale" 
  10. Super!
    Markin otrzymał(a) reputację od Mały w etykiety piw domowych - uzupełniamy galerię   
    Wprawdzie jeszcze nie uwarzone, ale projekty etykiet na serię piw na kveikach już wstępnie gotowe(pozostanie kwestia uzupelnienia parametrów), więc i ja się pochwalę?



  11. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla punix w Słabe blg   
    Sprawdź, czy na wodzie pokazuje 0, w niektórych spławikach (np. biowin) potrafi przesunąć się skala.
  12. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Wingman w "TIP" czyli Tyska Inicjatywa Piwowarska   
    Witam serdecznie!
    Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż 29 stycznia 2017 w Klubokawiarni CYNAMON w Tychach zawiązała się grupa piwowarów domowych, nazwana Tyską Inicjatywą Piwowarską.
    Grupę tworzy 13 członków, piwowarów domowych, którzy poprzez wspólne spotkania i podejmowane inicjatywy chcą podzielić się piwną pasją, wspólnie degustować swoje piwa, i podejmować różne inicjatywy dla nieustannego rozwijania swoich zainteresowań.
     
    A oto po nasze zaproszenie do grupy:
     
    Serdecznie witamy w grupie Tyskiej Inicjatywy Piwowarskiej!!!
    Warzysz piwo w domu?
    Sprawia Ci to ogromną frajdę?
    Masz ochotę pochwalić się swoimi piwami?
    A może chcesz dzielić swoją pasję z innymi?
    Nauczyć się czegoś więcej, rozwinąć swoje umiejętności?
    Dołącz do nas!!! To miejsce jest właśnie dla Ciebie!!!
    Masz pytania? Pisz śmiało!
    e-mail: tip.piwowarzy@gmail.com
    Strona grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/tip.piwowarzy/
     
    Oferta skierowana jest głownie do piwowarów z Tychów i okolic, ale jeśli mieszkasz w odleglejszych rubieżach, a masz czas o ochotę spotykać się z nami to zapraszamy!!!
     
  13. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Gawron w ROOK Browar Domowy   
    Mam i ja. Pierwszy keg. ?

  14. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Wuuu w Pozyskiwanie drożdży - które to które?   
    Niekoniecznie ciemne = martwe. Czasem gestwa ma jednolity kolor.
    Przyjmuje się, że w całej objętości gestwy jest porównywalna liczba komórek żywych i martwych. Rozwarstwienie jest kwestią różnych zanieszyszczeń, białek itp.

    Tak czy inaczej jak masz jaśniejsza to lepiej brać tę warstwę, ale nic się nie stanie jak zamieszasz całość i dodasz odpowiednią ilość.

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


  15. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla majlosz w Overpitching Kveików   
    Podniesiesz temperaturę i będzie lux
  16. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla wizi w Overpitching Kveików   
    Będzie ok
  17. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Koora w Filtracja pulpy przed rozlewem   
    Ostatnio popełniłem mago apa. Było wyśmienite. A robilem dekantacje przez druciak na końcu we wiadrze w którym fermentowało, a na drugim końcu pończocha złożona na dwa razy 
    Złapana  trytytką. Zero gushingu.
  18. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla anatom w Suche Kveiki   
    Starsi i mądrzejsi podają że można zadawać od 30 do 70% wartości zalecanych dla drożdży ale. Skrajna wartość to 0,25g potrafi z dobrym rezultatem przefermentowac galon brzeczki. 
    Nie wiem których szczepów kveik to dotyczy i czy wszystkich czy nie. 
  19. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla punix w Filtracja pulpy przed rozlewem   
    Cold crash i dekantacja od góry u mnie w przypadku pulpy się sprawdza. Trzeba liczyć się z większymi stratami.
  20. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Filtracja pulpy przed rozlewem   
    Worek nylonowy 200-300um z aliexpress. Można dostać podobno do prania bielizny w pepco. Ja tak zlewam z cichej oraz w tych workach wrzucam pulpy 
  21. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Ryland w Suche Kveiki   
    Który wyizolował szczep od norweskich rolników, którzy używają szeroko rozumianych kveików od kilkuset lat i robią pieruński underpitching z dobrym rezultatem? Suszyć też nie próbuj, bo producent broni. Kalkulatory przy kveikach się nie sprawdzają.

    Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka


  22. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla rafple w Słód Crystal - kolor   
    Może być ciężej niż to wygląda. Weź CaraGold (120EBC), Caramunich II (tez 120EBC), Slod brytyjski 120EBC (i to jeszcze u każdego producenta inny), a otrzymasz różnice trudne do nazwania subtelnymi. Obawiam się, że amerykański crystal 60L-80L będzie jeszcze inny w smaku. Ale jakoś próbować trzeba. Sprawdzalem wymienione na califonia common, gdzie chmiel nie przykrywa wszystkiego i otrzymalem zupełnie inne piwa przy takim samym slodzie bazowym. 
    Pozdrawiam
    Rafał
  23. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla zasada w Słód Crystal - kolor   
    http://www.thebrewlist.com/converter/beer-colour
    https://beerandbrewing.com/tools/color-calculator/
  24. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla Arkis w Suche Kveiki   
    Kveików w tym przypadku to dałbym pół łyżeczki wiec saszetka wystarczy na długo
     
  25. Super!
    Markin przyznał(a) reputację dla winiar w Tea Rice Ale - Partial Mash   
    Tak, warki wychodzą mi po około 22l. Aromat bardziej cytrynowy, smak herbaciany.  Pijący mówią na to Nestea ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.