Skocz do zawartości

mircoGD

Members
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mircoGD

  1. dziękuje , zapoznałem się z kalkulatorami, teraz jasne.
  2. Czyli po fermentacji nie sprawdzę zawartości cukru bez prostych obliczeń, OK. Jeśli dobrze rozumiem , jeśli w płynie jest alkohol to mój reflektometr mierzy zawartość alkoholu ,BLG obliczam z wskazania. Jeśli nie ma alkoholu np. sok to wiadomo ze alkohol 0 a zawartość cukru z wskazania i obliczam. Dobrze myślę?
  3. Witam. Kupiłem kiedyś refraktometr z Chin. Mój refraktometr ma dwie skale ,Brix i alkohol do 25%. Tu zaczynają się schody. Może złe mierze ,może w nie odpowiednim momencie . Sprawa ma się tak , chce zmierzyć zawartość cukru w płynie po fermentacji . Sprawdzałem porównawczo z cukromierzem na zielonym , górna granica , bliskie 0, alkoholomierz pokazuje prawie 10 / zawartość alkoholu mała to pomiar mało dokładny tym co mam/ a reflektometr pokazuje na skali 5 . Moje pytanie, co pokazuje reflektometr Brix czy alkohol ? Może ktoś ma czas w kilku słowach napisać jak mierzyć zawartość cukru a jak alkoholu .Filmiki z YouTube to albo reklamy albo reflektometry maja tylko skale w Brix. Dodam ze reflektometr wyskalowany na wodzie destylowanej, mierze zgodnie z instrukcja jak nie mówi kiedy co mierzy tylko ze mierzy .
  4. mircoGD

    INPOST

    Dziękuje bardzo za info.
  5. mircoGD

    INPOST

    Witam. . Nie mam czasu polować na uciekających kurierów albo dostosować się do ich godzin, a na stronach treści odnośnie wysyłki , są na samym końcu finalizowania zakupu lub w regulaminie . Jak by nie można było w widocznym miejscu na stronie głównej napisać "wysyłamy za pośrednictwem ....". Może ktoś kupował lub wie , jakie sklepy internetowe wysyłają składniki za pośrednictwem InPost ?
  6. mircoGD

    Butelki

    to chyba musisz kaucje pobierać za butelki aby wracały Gdy robiłem nalewki i rozdawałem ,przezornie mówiłem aby zwrócić butelkę ,nigdy nie wracały . Tak to już jest ,ze dla konsumenta ważna jest zawartość a puste opakowanie to samiec a wytwórca domowy ma sobie kurna naru.....
  7. mircoGD

    Butelki

    fajnie to daje jakiś obraz. Korzystając z waszych doświadczeń wszystko poniżej 300g na butelce 0,5l do kosza, wszystkie podejrzane do kosza i nie przegazować . Czy ktoś rozlewał do butelek PET ,brązowych ? Jak ich wytrzymałość ,ile razy można zastosować? Nie pytam o te po wodzie a kupowane puste.
  8. mircoGD

    Butelki

    Witam. Temat butelki. Słyszę aby nie stosować butelek bezzwrotnych. Mówi się ,iż są lżejsze a co za tym idzie ich ścianki są cieńsze. Może to powodować granaty. Czy ktoś ważył butelki? Jeden popularny browar butelka bezzwrotna 311 g, zwrotna 321 g. Jest różnica. Butelka bezzwrotna z innego browaru popularnego 319 g. Dla mnie teoria bez sensu, różnica 2 g choć butelki innych browarów. W tym samym browarze różnica 10g . Browary nie produkują butelek a kupują i w zależności od producenta waga może się różnić . Może ktoś sensownie wprost powie ,butelek o wadze , albo idź i kup nowe butelki a nie baw się z zmywaniem naklejek. Co z butelkami zamykanymi na porcelanowe zamknięcia z sprężyną?
  9. Nigdzie nie mogę znalezc odpowiedzi na pytanie. Ile drożdży na 10 l brzeczki. Jak wyżej wpisałem linki ,zestaw słodów jest obliczony na 10 l piwa drugi link to drożdże . Własnie w tym problem , znalazłem i wiem już jak zrobić starter. Powiedzmy ze z saszetki lub jeśli płynne z flakonu zrobię ok. 1 l startera czy to wystarczająca ilość na jeden zestaw słodów czy zbyt duzo i starczy na 20 l . Nie chciał bym uzyskać zbyt mocnego piwa .
  10. Wierz mi ze na pierwsza warkę jest dość składników. Dzięki za pomoc.
  11. Napisałem to z ironią , wiadomym jest ze ludzie jacy gustują w piwach za 2 zl i są w pewnym wieku już nie rozwojowym piwo o zapachu i smaku cytrusów uznają za coś najmniej damskiego. Co by nie dal im poza Żubrem będzie dziwne i określone ze z soczkami itp. Piwo ma ich chyba sponiewierać i się go nie wącha. A teraz do rzeczy. https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-American-India-Pale-Ale-AIPA-17-BLG-zestaw-ze-slodow/1133 i https://marxam.pl/drozdze-suche-drozdze-do-piwa-lallemand-voss-kveik-11-g,c314,p4862,pl.html Co myslicie o takim zestawieniu ?
  12. "piwa na kveikach też mogą byc dobre " no i teraz wprowadziłeś taka mała nutę niepewności w przyszłe warzenie . Własnie jak wyjdzie nie wiadomo co ? ja to jeszcze przełknę jak nie wyjdzie,powiem,nauka kosztuje. Moi koledzy z pracy miłośnicy piw cenowo nie przekraczających 2 zl są naprawdę krytyczni. Sam fakt nazwy IPA już wzbudza podejrzenia ,sklepowa cena ponad 5 zl kolejne komentarze a tu ktoś się wybija i chce zrobić lepsze w domu . Sam rozumiesz co się stanie jak powiem ,nie wyszło.
  13. Własnie nie mogę tego pojąc na normalnych drożdżach dedykowanych do zestwow ,piwo w takiej to a takiej temperaturze musi fermentować. Tyle czasu ,potem cicha . Kupujesz i zadajesz kveiki i te problemy znikają , szybko fermentuje ,nie ma problemu temperatur , cicha wiadomo i do butelek i jak koledzy zapewniają piwo smaczne. Wiec gdzie jest ten haczyk ? Czy chodzi o poprawność gatunku piwa ze np. IPA musi być na takich drożdżach US-05 ?
  14. OK . Wszedlem na strone Marxam, maja "Drożdże do piwa Lallemand Voss Kveik 11 g" . Nie dziwcie się leszczowi, ze zadaje może głupie pytania. Czy gramatura na 20l piwa ,jak zakupie zestaw na IPE jest taka sama jak dla drożdży powiedzmy Safale US-05 i tych podanych kveikow ?
  15. Dzieki za rady. O czymś takim myślałem. Jak dla nowicjusza gdy więcej czyta to więcej znajduje problemow. Kveiki ,owszem brzmi ciekawie ,nawet egzotycznie ale jak czytam to tez w czasie fermentacji trzeba zachować jakieś temperatury. Ludzie dogrzewaja jakimiś pasami itp. Jedyny plus tych temperatur w domu ze są stabilne
  16. Witam ponownie po długiej nieobecności . Przez ten czas udało mi się wszystko zakupić , poza skrzynia chłodzącą czy lodówką . Odwieczne pytanie,jakie piwo warzyć latem . W domu temperatury afrykańskie 24-28 C, w piwnicy tez nie lepiej 22 -24 C . Co mozna zrobić w takim klimacie . Proszę o rade dotycząca jakiegoś piwa prostego . przyznam się ,ze jak na pierwszy raz chciałbym kopic zestaw słody drożdże i chmiele z jakiegoś sklepu co wysyła pocztą a nie kurierem, chętnie In post . Może ktoś ma doświadczenie , doradzi . dzięki .
  17. To chyba wyczerpuje temat chłodnicy ," wszystko "wiem. Teraz gar, mamy dwa rodzaje nierdzewka i emalia. Wady i zalety sa oczywiste ,i cena wyraźnie rożna odpowiada zaletom nierdzewki. Przeglądając się ogłoszeniom ,ofertom sklepów zauważam ze są różne nierdzewne gary . Pisza np. dno 3 warstwowe czy to ma jakieś znaczenie przy grzaniu na gazie ? czy gar 30 l ,gdzie planuje warki tak po 20 l+/-3 będzie wystarczający ? roznica w cenie 30 a 50 l nie jest duza.
  18. Nawiniecie chłodnicy to nie jest dla mnie problem. Rurkę można kupić w necie. Zrobić i zapewne działa. Ja czegoś nie mogę może pojąc. Jeśli na alle.... można chłodnice kupić za 170 zl z nierdzewki ,bardzo porządnie zrobiona jak mi się wydaje z usztywnieniem / parametry / to na jakiego grzyba bawić się w sprowadzanie rurki ,czekanie aż przyjdzie ,potem nawijanie jakie może się nam udać lub będziemy częściowo zadowoleni. Czy jest wyraźna różnica miedz -nierdzewka ? Dla mnie samodzielne zrobienie ma sens, ,jeśli robiłbym pod wymiar gara , do tego w środek jakieś elektryczne mieszadło dla przyspieszenia . PS. Podziwiam was za inwencje twórcza,oglądając zdjęcia zachodzę w głowę gdzie to wszystko można pomieścić w domu/ chyba ze to duży dom;)/ materiał: stal nierdzewna rura: fi 10 x 0,5 mm średnica zewnętrzna wężownicy: 220 mm wysokość wężownicy: 220 mm ilość zwojów: 11 wysokość wężownicy z przyłączami: 450 mm spirale spięte w 3 miejscach specjalnym łącznikiem
  19. Ogarniam temat chłodnica. Bardzo mało na ten temat w necie. Może kilka rad ,jak dobrać. Jedni maja dojście do rurek z instalacji LPG ,inni kupują nierdzewne na all... Ja oczywiście nie chce wydać milionów . Pytanie zasadnicze czy dobiera się chłodnice do wymiaru gara? czyli ma być blisko ścianek i doże kolo czy zwyczajnie ma być i chłodzić. Jakie są wasze chłodnice ?
  20. Można i tak. każda opinia coś wnosi do tematu. dzięki Wojtek
  21. Pigmej dałeś mi link do "Browaru Gdynia", znam kanał. Znacznie wyższa liga. On kieruje kanał raczej do sobie podobnym ,znającym się na rzeczy .Ja mogę sobie tylko popatrzeć i tyle bo nie wszystko ogarniam.
  22. Dzięki za rady. Po przeczytaniu z uwaga , musze wszystko sobie przemyśleć. Nie chodzi obecnie czy che robić piwo i w to brnąc, tylko jaki kierunek wybrać. Mam dwa pytania bardziej do siebie , czy gar i gaz /opcja tańsza ale bardziej się narobisz i pewnie syfu więcej/ czy kocioł warzelny jakiejś firmy bo jak patrze jest kilka. Jakie pojemności obu ? Link do licytacji zachęcający ,lecz ja zwykle nie mam szczęścia do wygrywania licytacji ,a ceny nowych są podobne /trzeba poczytać o różnicach miedzy nimi/. PYTANIE Co robicie z nieudanym piwem ? Co robicie z słodami po całym procesie? Chodzi mi czy wywalić czy da się to nastawić i przepędzić ? Specjalnie nie jestem zwolennikiem czystej ale może by nadało się to na nalewki. Nasuwa się tez pytanie, nie wiem jak wy ale ja co dzień nie mam ochoty na to samo piwo, czyli jak myślę po zrobieniu jednej warki i ochłonięciu zaraz bym robił coś innego aby mieć wybór. Jaka ilością wy dysponujecie ? Niech ktoś mnie oświeci co to jest " kociołek z Lidla "
  23. Ten kocioł to coś jak coobra ? O garze myślałem bo gaz mam w ryczalcie w mieszkaniu / nie wiem czy coś bym ugotowal na kuchence czy jednak inwestycja w taboret i butle/ . Jak w tytule zbyt dużo pytań aby to dograc.
  24. Wypełnienie jak będę w domu. Gdynia
  25. Chciałbym. Problem z garem i dodatkami. Początki zawsze są trudne i kosztowne gar kilka setek do chłodnica i cala reszta. Nie ogarniam jeszcze tego zacierają wysladzania i czasów chmielna. Chcialbym stopniowo dochodzić do tego , do tego nie mam nikogo kto się w to bawi .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.