Jump to content

cichy94

Members
 • Posts

  21
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by cichy94

 1. Ja jestem z okolic Leszna. Co prawda nie mam teraz piwa na wymianę ale polecam się na przyszłość
 2. Korzystam z Desama brak jakichkolwiek negatywnych odczuć, praktycznie to samo co Desprey. Możesz śmiało kupić
 3. Cześć, Jeśli dobrze rozumiem i wygląda to tak jak w załączonym obrazku to działa to jak cyrkulacja tylko w inny sposób zrealizowana. Efekt mieszania zostanie spełniony. Zbliżone rozwiązania można spotkać w instalacjach schładzających złady wody/glikolu na potrzeby produkcji, gdzie później z takiego zładu wodę wykorzystuje się do schładzania maszyn lub do innych procesów produkcyjnych.
 4. W moim przypadku po CC drożdże dłużej gazują piwo
 5. Ja bym się tym nie przejmował tylko dalej obserwował i pilnował procesu fermentacji.
 6. Dzień dobry, Planuje uwarzyć piwo około 10-12 L coś w stylu sesyjnego Ale Ekstrakt : 10,5-10,8 BLG ALK: 4-4,5 % IBU: 30 założona wydajność 70 % Zasyp: Strzegom Pale Ale - 2 kg Strzegom Karmelowy 30 - 0,3 kg Strzegom pszeniczny - 0,2 kg Zacieranie : Infuzyjne 67-68 C, 60m Stosunek wody do ziarna 3,2 L/kg. Wysładzanie do objętości 14 L Chmiel: Marynka - 5 g - 60 m Zula - 10g - 20 m Zula - 10 g - 8 m Zula - 10 g - Przerwa HopStand 75 C 15-20 m Drożdże FM 52 lub US-05 ? Generalnie chciałbym zobaczyć jak sprawuje się chmiel Zula, ma ktoś może doświadczenia i może się podzielić opinią o tym chmielu ? Co do drożdży chciałbym spróbować zrobić starter z FM 52 ( 0,8 L docelowo 136 mld komórek ) ale prosiłbym o opinie w tym zakresie czy przypadkiem nie pasowałaby US-05 ? Zasyp nie jest przekombinowany wraz z HopStandem ? Powyższa receptura była wrzucana w Brewtarget.
 7. Chciałbym tu poruszyć temat CC. W książce Palmera jest opisane by temperaturę obniżać stopniowo bo drożdże mogą dostać szoku termicznego i wydalić lipidy i kwasy tłuszczowe. Gdzie możemy później zaobserwować słabszą pianę ( drugą potencjalną wadą jest niedofermentowanie piwa poprzez "uśpienie" drożdży ale rozumiem że po zakończonej fermentacji nie jest to aż tak straszne ). Czytając wasze komentarze widzę że nie zaobserwowaliście takich wad. Zależy to od szczepu drożdży ? Co do uśpionych drożdży poprzez CC zauważyłem że u mnie refermentacja trwa dłużej, a jak u was to wygląda ?
 8. Widzę że w regulaminie aktualizacja daty dostawy piwa do 14 czerwca.
 9. Stwierdzam że drożdże wszystko ładnie przefermentowały. Te osady wg mnie to pływająca gęstwa drożdżowa. Jednak w smaku pozostała taka cierpkość za to trawiastość zanikła.
 10. Dzień dobry, Wczoraj warzyłem piwo grodziskie (Słód pszeniczny wędzony dębem z dodatkiem słodu pszenicznego) na FM51 (starter 1L). Po zadaniu drożdży fermentor spędził już 16 godzin w lodówce, fermentacja ruszyła rurka bulka i wygląda tak jak na załączonym zdjęciu. Temperatura piwa w fermentorze to 18,5 oC. W smaku brzeczka przed zadaniem drożdży smakowała ściągająco z aromatem trawiastym (sensoryk ze mnie słaby ale tylko tak potrafię ocenić co poczułem). Myślę że zbyt wysłodziłem młóto i zalewałem zbyt gorącą wodą (75-78 oC), lub za mało natleniłem brzeczkę ? Czy moja teoria ma sens ? Prosiłbym o pomoc w tym temacie co jest źle zrobione lub czy to co widać na zdjęciu mieści się w normie ?
 11. Starą lodowką. I sterownikiem temperatury
 12. Dzień dobry Chciałbym uwarzyć piwo w stylu Saison. Bardzo proszę o ocenę receptury i ewentualne wskazanie błędów. . Saison Chciałbym uzyskać ekstrakt ok. 13 Blg, IBU 30, zawartość alkoholu 5-5,7 % Słody: - Pale Ale Viking Malt – 2,6 kg - Pszeniczny Viking Malt – 0,4 kg - Słód Karmelowy 30EBC Viking Malt - 0,2 kg Chmiele: - Chmiel Marynka- 15g Drożdże: - Fermentis Safale BE-134 Dodatki: - Skórka pomarańczy Curacao 10 g Sposób zacierania na 10 l piwa (dwu-temperaturowe): - słody wsypujemy do 9,6 l wody o temperaturze 68oC - przez pierwsze 35 min. utrzymujemy zacier w temperaturze 64oC, - następnie podgrzanie do 72oC na 15 minut - następnie podgrzanie do 76-78oC na 5 minut - następnie wysładzanie w 5 l wody o temperaturze 75oC. Gotowanie 60 min: - 60 minut - 15g chmielu Marynka, - 15 minut – 10g skórki pomarańczy Curacao Studzenie do temperatury poniżej 20oC, zadanie drożdży. Fermentacja burzliwa 5-7 dni w temperaturze 22oC. Fermentacja cicha 20-28 dni w temperaturze 22 oC Pytanie czy przelewać na cichą fermentacje, czy może zostawić w pierwszym fermentorze na kolejne dni ?
 13. To faktycznie nie będę dodawał skórki pomarańczy.
 14. Rozumiem. Wrzucałem tylko w kalkulator piwowara. Czyli wcześniej wrzucić słód czekoladowy i więcej skórki pomarańczy ?
 15. Dzień dobry Chciałbym uwarzyć piwo w stylu Wheat Stout z skórką pomarańczy. Bardzo proszę o ocenę receptury i ewentualne wskazanie błędów. Receptura dla warki 10l, Chciałbym uzyskać 12 BLG, IBU 30-40 Słody : Słód Pale Ale Viking Malt - 1,5 kg Słód pszeniczny Viking Malt - 0,3 kg Słód karmelowy 30 EBC Viking Malt - 0,2 kg Słód pszeniczny czekoladowy Weyermann - 0,2 kg zacieranie: Na jeden kilogram słodu 3,2 l wody 65-68 stopni - 40 minut ( do negatywnej próby jodowej) dodanie słodu czekoladowego po negatywnej próbie jodowej i dalsze zacieranie przez 10-15 minut 76-78 stopni - wygrzewanie zacieru 5 minut Gotowanie: 60 minut - Marynka 13 g 10 minut - lubelski 10 g 5 minut - skórka pomarańczy - 5 g Drożdże : Fermentis Safale S-04 - 1 saszetka (przed dodaniem uwodnione) Co do słodów akurat posiadam karmelowy jasny 30 EBC Viking Malt ( 0,4 kg) oraz drożdże Safale S-04 Z góry dziękuje za pomoc.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.