Skocz do zawartości

grober75

Members
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez grober75

  1. Tak jak zauważyłeś miałeś do czynienia z implozją zbiornika. Zawsze musisz rozszczelnić fermentor jak go opróżniasz. Jak masz wieko z rurką to wystarczy ją zdemontować.
  2. Od początku warzenia a dokładniej fermentacji używam wiaderka z kranikami a uszczelka od strony zewnętrznej. Ostatnio dokupiłem uszczelki i zakładam z obu stron. Miałem przykry incydent gdy w czasie fermentacji kranik zaczął przeciekać. Całę szczęście że dotrwał do końca bo po zlaniu piwa okazało się że zwyczajnie gwintowana tuleja pękła zaraz za nakrętką. Nie dokręcam kluczami bo to nie stal i łatwo o uszkodzenie. Co do mycia to przed fermentacją kranik rozbieram i myję zwyczajnie jak naczynia potem dokładnie płuczę i dezynfekuje w StarSanie. Czynność dezynfekcji ponawiam po jego zamontowaniu w wiadrze. Nie osłaniam kranika podczas fermentacji. Przed rozlewem płuczę wodą i ponownie dezynfekuję. Mycie wew. kranika wykonuje szczoteczką laboratoryjną do kolb i rurek. Jak dotąd nie miałem zakażenia.
  3. Cześć. Moja rada - kapslownica stołowa. Musisz zaoszczędzić na ten sprzęt. Odpuść sobie kilku wizyt w KFC cz MaCu i okaże się że nie jest tak źle.
  4. Cześć. Nie mam zbyt wielkiego dorobku w warzeniu piwa. Niemniej jednak warzę jedynie IPA z chmieleniem na zimno w górnej fermentacji. Jak dotąd nie miałem problemów z gushingiem i granatami, nie stosuje CC. Jednak tak jak koledzy gotowe piwo zlewam do fermentora w którym wcześniej jest przygotowany i wlany roztwór wodny glukozy. Dodatkowo po zlaniu piwa delikatnie mieszam zdezynfekowaną łyżką aby wspomóc równomierne wymieszanie się oby płynów. Tak rozkręcone piwo zamykam wiekiem aby się nie natleniało ponad normę i potem zlewam do butelek. Wszystkie operacje staram się wykonać w jak najkrótszym możliwie czasie aby piwo nie było za długo wystawione na kontakt z powietrzem. Jak dotąd nie miałem problemów więc ta metoda w moim przypadku się sprawdza.
  5. Ilośc cukru/glukozy zależy od stylu piwa, ilości piwa w fermentorze, gęstości początkowej ekstraktu czy temperatury piwa i samej refermentacji. Osobiście przygotowuje taki syrop i wlewam do fermentora z którego będę rozlewał piwo do butelek. Ważne aby syrop najpierw wlać na dno fermentora a potem wężykiem grawitacyjnie zlewać z nad osadu tak aby wprawić je w ruch wirowy. Ważne aby strumień nie powodował pienienia piwa. Bo na tym etapie dodatkowy tlen w piwie nie jest pożądany. Takie przelanie piwa z nad osadu do fermentora (inny zbiornik) ułatwi równomierne wymieszanie się obu cieczy. Przykryj dodatkowo wieczkiem aby ograniczyć do minimum kontakt z otoczeniem zewnętrznym. Tutaj masz przykładowe dwa linki do kalkulatorów: https://kalkulatorpiwowara.pl/carbonation http://www.beer-calc.pl/ileDodacCukru Powodzenia ?
  6. Jeżeli to nie problem i wiesz w jakim wątku to czy możesz tutaj wkleić link do niego ?
  7. Nie przywiązywałbym uwagi do tego zapisu. To zwykły chwyt marketingowy. Ja gdybym był w chemii obeznany pewnie bym kupił coś innego znacznie tańszego i równie skutecznego.
  8. Do mycia G70 używam Grainfather High Performance Cleaner 500g - https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/laboratorium/grainfather-high-performance-cleaner-500g Jak dotąd daje rade i nie myję go niczym innym.
  9. Cześć. Na YuoTube jest kilka filmików z warzenia na tym kociołku. Warto sobie obejrzeć kilka z nich i mieć już mgliste pojęcie czego się możesz po nim spodziewać nim wydasz kasę. Warto nadmienić że do końca miesiąca jest rabat 20% na ten kociołek w TwójBrowar - https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-g30. Jak nie warzyłeś jeszcze piwa to może nim wydasz sopro na sprzęt to zacznij od ekstraktów słodowych chmielonych potem niechmielonych i zobaczysz czy to się tobie będzie podobało. Bo sam kociołek to nie wszystko. Jeszcze masę innego drobnego sprzętu musisz zakupić nim piwo wyląduje w butelkach.
  10. grober75

    Szybkozłączki

    Cześć. Typ złączek musi tobie odpowiadać. Gdzie je kupić ? Ja wciąż zaopatruje się na Ali bo mimo wszystko cenowo są wciąż konkurencyjni - chociaż ceny coraz wyższe.
  11. Z tego co się orientuję to CB3 Pro ma mocniejszą pompę. A samo chmielenie w czasie gotowania z wykorzystaniem pompy jest identyczne.
  12. Tak jak przedmówcy. Zawsze należy zrobić pomiar BLG przed zadaniem drożdży do fermentacji. Często pokrywy fermentorów nie zamykają się szczelnie przez co rurka fermentacyjna "nie bulka". Wtedy po 2 dniach dokonujesz pomiaru i widzisz czy proces się zaczął. Poza tym na powierzchni brzeczki tworzy się piana (kożuch) z aktywności małych pierdziaków ;-). W jakim momencie procesu dodaliście te płatki dębowe ?
  13. Cześć. pod linkiem masz film z warzenia piwa na CB3 razem z chmieleniem z wykorzystaniem wbudowanej pompy:
  14. Wg mojej oceny winogron w czystej postaci zakazi ci piwo. Przygotowałbym moszcz z winogrona lub urzył wyciskarki wolnoobrotowej i użyskany sok lub moszcz poddał gotowaniu w celu pozbycia się nieproszonych gości. Potem ostudził i dopiero dodał na cichą. Ale ja takiego czegoś nie praktykowałem. To są moje przemyślenia.
  15. grober75

    Nowy sprzęt.

    Jeżeli do 50 l to chyba tylko Klarstein miał kocioł 60l. 50 l to nietypowy wolumen a pojemność kotła 30, 40 czy 70 nie oznacza że tyle możesz mieć brzeczki. Zawsze minusujesz przynajmniej 8 do 10 l z tej pojemności. Mi np w G70 standardowo wychodzi ok 60 l brzeczki do fermentacji. Z tańszego jest coś takiego : https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Male-AGD/Kotly-warzelne/Brauheld-Pro-kociol-do-produkcji-brzeczki-3300-W-70-l-30-100-C-pompa-cyrkulacyjna-stal-szlachetna.html.
  16. grober75

    Nowy sprzęt.

    Jak duże warki planujesz ? Jeżeli lubisz często i standardowo to kociołek 30l wystarczy. Jeżeli chciałbyś duże i przy jednym warzeniu robić sobie różne chmielenia na zimno i różne drożdże to polecam 50+. Z dużych fajny jest G70. Problem tylko czy będziesz miał zawsze kogoś do pomocy aby wytargać kosz.
  17. Ma racje. Ja tam jeszcze do tego kapitału dokładam wino w beczkach dębowych. Pieniądz nic nie jest wart w czasie wojny tylko wymiana barterowa trunki za jadło. Jakoś żyć trzeba a kiszki puste długo nie wytrzymają ?
  18. Ten kraj schodzi na "PSY". Niedługo aby się napić piwa ludzie będą szukać kontaktu z piwowarami domowymi ?
  19. Cześć. Tak jak poprzednicy nie przelewam na cichą i chmielenie na zimno też robię bez oddzielania drożdży. Jedyny minus to ten że trudno sonie z takiego fermentora odzyskać drożdże na kolejną warkę (tzw matka drożdżowa). Nadmienię że u mnie warka to 3 x 22l z kociołka i żadna do tej pory jeszcze mi się nie zepsuła. Ważne aby zachować czystość i dezynfekcję na każdym etapie warzenia piwa. Nawet jak sprawdzasz stopień odfermentowania warto odkazić wszystko co będziesz używał włącznie z dłońmi i pipetką do refraktometru lub balingomierz.
  20. Cześć. Pierwsze co powinieneś sonie określić to wielkość planowanych warek. To pod nie musisz zainwestować w sprzęt. Też stałem przed tym dylematem i ponieważ jestem leniwcem i nie lubię zbyt kiepskich jakościowo sprzętów ostatecznie zdecydowałem się na markę GRAINFATHER. Blacha użyta w tych kotłach jest grubsza niż u wspomnianego ROYALA oraz sterownik całego procesu pozwala no kontrolę za pomocą telefonu po uprzednio zainstalowanej apce i wpisanej recepturze. Pisałeś że dysponujesz 4k budżetem. Masz okazję zakupić fajny zestawik G30 wraz z warnikiem po obniżonej cenie: https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-g30 Pamiętaj że oferta tego zestawu obowiązuje do 28-08-2022 - czyli kończy się dzisiaj. Warnik to świetne uzupełnienie ułatwiające proces wysładzania a dodatkowo masz chłodnicę przeciwbieżną i płaszcz izolacyjny na kocioł. Jest jeszcze budżetowy S40: https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-s40 Na pewno lepszy od ROYALA a cena podobna. Ale sterownik jest prosty i niestety programowanie jedynie manualne. Ważne że zestaw posiada już chłodnicę zanurzeniową.
  21. G30 + warnik + dodatkowa pompka do wysładzania + masa innych ustrojstw własnej roboty dla piw dolnej fermentacji (chodzi o kontrolę temperatury fermentacji). Jak masz odpowiedni budżet to polecam (oferta ważna tylko do 28.08.2022) bo taniej nie będzie: https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-g30
  22. Ja warze w G70 i rozdzielam po 21-22 l na 3 fermentory na różne drożdże i chmiele na zimno. No i średnio wychodzi raz na 4 miesiące. Spokój z częstym myciem gara i osprzętu. Młóto leci kurkom które są z tego faktu bardzo szczęśliwe.
  23. Zwróć uwagę na fakt że chcesz spokoju i wygody w trakcie warzenia piwa ze słodów. Ja zawsze doradzam wstrzemięźliwość przed wydaniem kilkuset PLN-ów na kociołek który i tak będziesz musiał doinwestować i w końcowym rozrachunku dojdziesz do sedna że lepiej było zaczekać i przez jakiś czas odkładać kasiorkę aby uzbierać na dobrej klasy kocioł. Pojemność kotła 25L to nie to samo co zrobienie warki 23 L. Aby robić na spokojnie warki 23 litrowe celuj w kocioł o pojemności 30 L. COOBRA Craftbrewer CB3 PRO v.5 https://spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-Craftbrewer-CB3-PRO-v.5-CHMIEL-500g-GRATIS/2554 KLARSTEIN BRAUHELD PRO 30 https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Male-AGD/Kotly-warzelne/Brauheld-Pro-kociol-do-produkcji-brzeczki-30-l-2500-W-30-100-C-pompa-cyrkulacyjna-stal-szlachetna-30-Ltr.html GRAINFATHER G30 https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-g30 GRAINFATHER S30 https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-s40 Szukaj tego typu kociołków. Czasami na Allegro pojawiają się używki CB3 i Klarstein. G30 czy budżetowy model S30 z Grainfathera nie pojawia się w ofertach używanych kotłów.
  24. grober75

    Pompa magnetyczna

    Cześć. VEVOR to nazwa firmy podpisująca swój lub produkowany dla niej produkt. W rzeczywistości to identyczne urządzenia o takich samych parametrach pracy przy założeniu że porównujesz 15-ki a nie 15-kę z 20-ką.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.