Jump to content

Stachu01

Members
 • Posts

  22
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Stachu01 last won the day on March 2

Stachu01 had the most liked content!

About Stachu01

 • Birthday April 10

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Kontra
 • Rok założenia
  2021
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Stanisław

Recent Profile Visitors

419 profile views

Stachu01's Achievements

 1. Spirytusem chcę tylko przelać liście, więc do piwa przedostaną się tylko jakieś kropelki, które na tych liściach zostaną. 3g/L piwa w przypadku lapsanga to złoty środek nie wiem jak przy innych herbatach. 2g/L dawały cienizną 4g i 5g/L było zdecydowanie za herbaciane, a za mało wędzone.
 2. Wg brewness to końcowe blg wybiosło 2. Dosyć głębokie odfermentowanie, ale chyba to nic dziwnego przy 45% miodu, który jest w 100% fermentowalnym cukrem. Problemem jest to, że s-04 wg producenta mają tolerancję na alkohol do 11%. Ale może jakimś cudem tak odfermentowały.
 3. Czym mierzyłeś blg? Pytam, bo jeśli refraktometrem to alkohol zaburza odczyt i trzeba wpisać dane do kalkulatora, żeby poznać prawdziwy wynik.
 4. Za darmo to i sól słodka ?
 5. Radziłbym to piwo wypić szybko przy takim odfermentowaniu przy butelkowaniu. Ile dałeś cukru do refermentacji?
 6. Według tej aukcji na Allegro (https://allegro.pl/oferta/piwo-domowe-gozdawa-american-brown-ale-seria-kones-11273300160) powinieneś mieć między 5 a 5,5% alkoholu. Niestety nie mówią jaki ekstrakt początkowy wychodzi z tego zestawu, więc możliwe, że wyszedł ci inny woltaż, bo drożdże to żywe organizmy.
 7. Napiszę moje doświadczenia z herbatą w piwie po jednej z ostatnich warek. Miało być piwo a’la Grodziskie bardzo lekkie 4 blg z amerykańskim chmielem https://brewness.com/pl/recipe/campingowe/view . Herbatę dałem na ostatni dzień burzliwe, a potem zlałem na cichą na chmiel. Lapsang wniósł moim zdaniem genialne nuty do piwa coś a’la torf ale z taką nutą sosnową i trochę smaków herbaty czarnej. Duży plus zakryło to niski ekstrakt i przy piciu smakowało jak lekka apa 10 blg no może 8, ale napewno nie 4. Z chmielami danymi na zimno skomponowała się bardzo fajnie. Teraz czas na minusy. Cała warka poza paroma butelkami, które piłem w między czasie poszła w kanał, bo w jednej butelce wyrosła pleśń. Herbaty niczym nie odkaziłem wrzuciłem suche liście, ale wcześniej testowałem różne sposoby na butelkach wody, w których robiłem cold brew. Był to piekarnik, wrzątek i spirytus. Piekarnik i wrzątek zabrały cały smak herbaty i jedynie zabarwiła się woda. Spirytus prawie nie wpłynął na smak naparu, ale jednak wniósł nuty alkoholowe dlatego wolałem nie ryzykować przy tak lekkim piwie. Podsumowując jakbym robił to jeszcze raz to odkaziłbym herbatę spirytusem, żeby nie było ryzyka ponownego wyłania warki w kanał. Myślę jeszcze nad kupieniem ozonatora, żeby odkażać herbatę ozonem przy następnych warkach. Jak kiedyś go nabędę to napewno opiszę tu jak przebiegł proces. Piwo, którego recepturę zalinkowałem będę próbował uwarzyć jeszcze raz. Tym razem odkażę herbatę spirytusem. Co do ilości herbaty to w przypadku lapsanga 3g na litr to idealny balans.
 8. Ekstrakt mierzysz spławikiem albo refraktometrem. IBU w browarach (z tego co wiem) liczą w większości z kalkulatora na podstawie dodanego chmielu do gotowania. Barwę to drukujesz sobie te odcienie barw z podpisem i sprawdzasz jaki ma kolor w menzurce. Alkohol mierzysz na podstawie zmiany ekstraktu po fermentacji.
 9. Błagam powiedz, że trolujesz
 10. Wiader z kranikiem używać tylko do rozlewu, a do fermentacji tylko tych bez kraników. Po użyciu rozłożyć jak tylko się da i umyć wszystko dokładnie, a przed użyciem odkazić. Uszczelka po zewnętrznej i dokręcam tylko rękom.
 11. Jak wrzucisz nutelle do piwa to nie będzie smakować nutellą. Większość nutelli to cukier i tłuszcz. Tłuszcz nie wpłynie na smak piwa, a jedyne co to będą ci pływać oka jak na rosole. Cukier przefermentują drożdże, więc zostaje kakao i orzechy laskowe, których tak bardzo nie chcesz w czystej postaci dodać do piwa. Lepiej już jak dodasz aromatu po skończonej fermentacji jak napisał @Seven . Serio zmarnujesz sobie RISa waląc do niego słoik nutelli, a smaku nutelli i tak nie osiągniesz. Laktozę proponowałem dlatego, że drożdże jej nie zjedzą i piwo będzie dzięki temu słodkie(jak nutella) orzechy laskowe i kakao, bo są składnikami odpowiedzialnymi za smak nutelli. Rób jak uważasz, ale bądź gotowy na wylanie RISa w kanał, bo będzie nie do picia.
 12. Laktoza ma tutaj podbić słodycz w piwie, żeby w smaku przypominało nutellę. Dodatek Kakaowca i orzechów laskowych powinien dać smak zbliżony do nutelli.
 13. Ja bym nie dawał nutelli do piwa bo to prawie sam tłuszcz. Moim zdaniem lepszym pomysłem na podobny efekt jest przy warzeniu podbić blg laktozą tak o 3-4 blg i na cichą wrzucić uprażonych w piekarniku orzechy laskowe i ziarna kakaowca.
 14. Wygląda jak biofilm czyli jakieś zakażenie bakteryjne
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.