Jump to content

Glabro

Members
 • Posts

  194
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  Glabro got a reaction from javalemcgee in Filtracja chmielenia na zimno   
  Ok to odpowiemy. Filtrator z oplotu czy tam sracz wężyk jak wolisz, nie zdaje egzaminu do odfiltrowania chmielin bo nie jest tak gesty jak jak siatki w hop stoperach. Pozatym takie wężyki nie przewidziano do kontaktu z żywnością chyba, że specjalnie go wyprodukowano pod ten cel, więc na pewno nie trzymałbym go dlugo w piwie. Przed butelkowaniem wystarczy cold crash a jeśli nie masz takiej możliwości np w sezonie letnim to przed butelkowaniem pozostaje przelanie przez jakiś hopspider lub zestaw kilku wysterylizowanych gęstych pończoch. Nie próbowałem nigdy wkręcać filtrów w fermentorach przy kraniku bo to zapewne oblepi się drożdżami lub chmielinami z chmielena na zimno więc obstawiam, że to się nie uda ale może ktoś ma inne doświadczenia. A mosiądzu bym unikał, nawet aluminium i miedź jest zdrowsza ale mimo to stawiałbym tylko na stal 304.
 2. Haha
  Glabro reacted to anteks in Fermentacja pod ciśnieniem - różne zagadnienia   
  W kufelku też sie mocno zapieni
 3. Haha
  Glabro reacted to Łachim in Fermentacja pod ciśnieniem - różne zagadnienia   
  Keg z 300 (albo PET 40+głowica), szybkozłączki 60, zaworek z Chin 50.
  Jeśli jeszcze butla i reduktor to z 300 do tego, da się taniej.
  Bardziej budżetowo to tylko siedzieć na wiadrze i od czasu do czasu wstawać.
 4. Thanks
  Glabro got a reaction from Przem in rozkmina wody z Lidla   
  A po co inwestować w taką wodę, która bóg wie ile spędziła w plastiku. Skup się na tym co masz w kranie i zastanów się jak ja zmodyfikować aby było ok. Jakby nie patrzeć z 35l na 20l-25l warki to nimaly kkoszt
 5. Like
  Glabro got a reaction from Pawelw3 in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Na cold crash chyba jeszcze za ciepło bo piwo powinno osiągnąć gdzieś 2-4stopni to przy 5stopniach po nocce pewnie będzie jeszcze cieplejsze. Nic nie stoi na przeszkodzie aby potrzymać kilka dni w takich temperaturach tylko jak wystawiasz na dwór to przykryj fermentor jakimś kocykiem, ręcznikiem od światła no chyba że masz stalowy.
 6. Haha
  Glabro reacted to lechu555 in Czy łatwo zabić drożdże?   
  to zależy jak mocno ruszałeś fermentorem, jeżeli zbyt mocno to drożdże mogły rozdupcyć się o ścianki fermentora jak ptaki o ekrany dźwiękoszczelne i g... będziesz miał a nie piwo..
 7. Like
  Glabro got a reaction from andrzej_80 in Mój pierwszy raz - brewkit GERMAN PILS plus Malt extract   
  Tak jak mówisz dość sporo. 3g cukru/0,5l do nagazowania to ok 0,6blg. Tak więc wystarczy gdzies 1blg niedofermentowanego cukru aby wysadzić butelki. Myślę że jeszcze popracują w cieplejszym. 
 8. Haha
  Glabro got a reaction from smerf08365 in OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Też nic złego by się nie stało no chyba, że byłoby ryzyko że coś wykipi. Chmiel, który wrzucasz na początek może gotować nawet dłużej niż 60min bo i tak bardziej się nie przetworzy. No chyba, że wrzuciłbyś porcje na aromat. To wtedy musiał być przez telefon wyjaśnić, że nie ma opcji bo właśnie chmielisz ?
 9. Like
  Glabro got a reaction from andrzej_80 in Mój pierwszy raz - brewkit GERMAN PILS plus Malt extract   
  3g na 0.5l daje juz spore nagazowanie pasujące do pilsa. 4g to już moim zdaniem zbyt nagazowane piwo a jeśli jeszcze piwo byłoby niedofermentowane to na pewno wysadzi butelki.
  Twój brewkit ma ekstrakt nachmielony przewidziany poziom goryczki na odp. liczbę litrów. Cukier więc wymieniasz na ekstrakt niechmielony. Drugim sposobem jest zakup tylko niechmielonego ekstraktu, chmielu i drozdzy i uzyskasz jeszcze lepszy efekt, przy czym nie jest to wiele trudniejsze.
  To zależy od ekstraktu początkowego brzeczki, użytych drozdzy oraz sposobu produkcji brzeczki. Wtedy mniej więcej wiesz jaka będzie spodziewana gestosc końcowa. Przy 12plato mniej więcej będą to okolice 2-2.5blg. Ale tak jak pisał zasada na konidc fermentacji sprawdzasz np co 1-2 dni pomiar gęstości i jeśli się nie zmienia i ma te okolice 2-2.5 blg to jest już po wszystkim. Upewnij się też, że temp masz na stabilnym poziomie lub na koniec fermentacji można nawet podnieść. Jak będzie odwrotnie i temp obnizysz to drożdże mogą usnąć i nie dofermentuja brzeczki i błędnie możesz stwierdzić, że skończyła się fermentacja.
 10. Like
  Glabro got a reaction from andrzej_80 in Mój pierwszy raz - brewkit GERMAN PILS plus Malt extract   
  Te instrukcje to jakaś masakra. "Fermentacja trwa 4-8 dni" ?
  "Jeśli z rurki nie wydziela się CO2 fermentację uznaje się za zakończoną".
  4g cukru na butelkę to już taki limit. Ja dałbym raczej 3g.
  Butelkować i używać na froncie w Ukrainie. 
   
  Sądząc po temp. fermentacji to są to drożdże górnej fermentacji. Nie wiem jak mocno mieszałeś ale najlepiej napowietrza się jak przelewasz brzeczkę z wys. np metra do fermentora mala strużka poprzez wężyk z garnka. Drożdże czasami mja laga i potrzebują 24-48 godz aby ruszyć. Ale nie wierz instrukcji bo fermentacja kończy się dopiero, kiedy gestosc spadnie do odpowiednio niskiego poziomu i od dobrych kilku dni się nie zmienia. Raczej trwa to 3 tygodnie a nie 4-8 dni.
  Edit:
  Następnym razem z przepisu idpusc sobie 1kg cukru i zamiast niego dodaj 1,7kg niechmielonego ekstraktu. Poczujesz duża różnice albo od razu przejdz  na same niechmielone ekstrakty i sam zrób warzenie z chmieleniem.
 11. Thanks
  Glabro got a reaction from Krzywonos Jerzy in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Ok 10g z tego co przeznaczasz na 30 min przesunąłbym na 10 min a pozniej dopelnilbym chmielem na ost 5min czy nawet na poczatek schladzania do uzyskania 35ibu-40ibu bo 25gr to mało i piwo będzie puste w smaku jeśli chodzi o smak pochodzący od chmielu. Później gdzieś z 60g wrzuciłbym na zimno na cichą fermentację. Przy chmielach z dużą zawartością AA inaczej się nie da i często chmielenie na goryczkę się pomija bo chmielenie na aromat i tak wniesie duży poziom ibu.
  Edit: acha dodam jeszcze, że jeśli użyjesz chmielu z duzym AA na aromat, zwlaszcza na oststnie min gotowania, to ważne jest szybkie schladzanie brzeczki. Mój kalkulator, ktorego używam, najwyraźniej etap schladzania przyjmuje bardzo szybki bo piwa wychodziły bardziej goryczkowe niż planowalem. Warto to wziąć pod uwagę aby nie okazało się że chciałeś 35 ibu a wyszło 50 bo coś nie pyklo przy schłodzeniu albo hop spider się przytkal i było w nim wciąż blisko 100stopni.
 12. Like
  Glabro got a reaction from Przem in Kociołki automatyczne.   
  Brauheld pro ma dodatkowo cyrkulację na dnie kociolka zapobiegającą przypaleniom.  Zewnętrzna pompa sprawia, że jej serwis jest łatwiejszy i teoretycznie jeśli pompa się zapcha możesz ją wyczyścić mając brzeczkę w kotle. W innych konstrukcjach brzeczkę trzeba najpierw gdzieś przelać. Zdarzyło mi się to jeden raz więc jest to możliwe. Zewnętrzny sterownik w Brauheld pro teoretycznie jest zaletą, bo może być wymieniony. Niestety w praktyce jest nie do kupienia podobnie jak te zintegrowane co jest chyba celowym działaniem producenta. Na szczęście są projekty sterowników z wifi w internecie które mogą obsługiwać kociołki i mają o wiele lepszą funkcjonalność więc można ten problem obejść. Osobiście wybrałbym Brauheld pro a Munschenk i Royal to praktycznie klon.
 13. Thanks
  Glabro got a reaction from Kluner in Kwasek w smaku   
  Ja tylko dodam, że proces starzenia piwa przebiega szybciej w wyższej temperaturze. Więc jeśli chcesz aby piwo jak najszybciej się nagazowało to potrzymaj z tydzień w mieszkaniu. Ale jeśli tylko będzie już odpowiednio nasycone wstaw do możliwie chłodnego miejsca. Ja leżakuje w lodowce o ile nie ma tam fermentora. W 17-18 stopniach piwo bez problemu też się nagazuje. Tak czy inaczej nie trzymałbym dlugo piwa w mieszkaniu. Kiedyś przez przypadek kilka butelek zostało mi w szafce w domu a reszta piwa była zaniesiona  do piwnicy w temp ok 10-11 stopni (tyle mam w zimie). Po ok. miesiącu różnica była ogromna oczywiście na korzyść tego w piwnicy. Teraz w piwnicy mam 17stopni więc trzymam zabutelkowane piwo w lodówce.
 14. Like
  Glabro got a reaction from Jastrząb in Kwasek w smaku   
  Ja używam 3 do 4 nogawek gestych rajstop dziecięcych wsadzone jedne w drugą i do nich wezyk. Mam je nie przy stronie zasysajacej tylko po drugiej stronie czyli przy wiadrze do ktorego zlewam. One się trochę zapychają ale robi się w nich taki baniak i z miarę jak dół pończochy się zapycha to filtrację przejmują kolejne centymetry ścianek pończochy. Tylko przy solidnym chmielenie na zimno czyli ok 80-90g musiałem monczochy przeplukiwac i wygotowywac do ponownego filtrowania.
 15. Thanks
  Glabro got a reaction from Kluner in Kwasek w smaku   
  Ja używam 3 do 4 nogawek gestych rajstop dziecięcych wsadzone jedne w drugą i do nich wezyk. Mam je nie przy stronie zasysajacej tylko po drugiej stronie czyli przy wiadrze do ktorego zlewam. One się trochę zapychają ale robi się w nich taki baniak i z miarę jak dół pończochy się zapycha to filtrację przejmują kolejne centymetry ścianek pończochy. Tylko przy solidnym chmielenie na zimno czyli ok 80-90g musiałem monczochy przeplukiwac i wygotowywac do ponownego filtrowania.
 16. Like
  Glabro got a reaction from Jastrząb in Kwasek w smaku   
  Nic nie mieszaj. Olejki z chmielu i tak już są w piwie a mieszajac bedziesz miał blotko trudne do odfiltrowania. Najpierw musisz zdekantowac przez jakis filtr (np z ponczoch) i najlepiej wezykiem od gory a nie kranikiem z dolu. A najlepiej wstawić najpierw fermentor do lodówki na kilka dni na temp 1-2°C. Jeśli nie masz lodowki to obchodzić się musisz najdelikatniej aby nie wzburzyć chmielin i drozdzy.
 17. Thanks
  Glabro got a reaction from Kluner in Kwasek w smaku   
  To zależy od infekcji. Czasami wszystko jest ok do momentu,  kiedy odfermentuje się ostatnie plato. Wtedy wychodzi kwach pomimo, że jeszcze kilka dni temu było super. Jeśli w instrukcji miałeś ileś minut gotować to pewnie producent zabezpiecza się przed ewentualnym zakażeniem. Mimo wszystko zawartość puszki powinna być sterylna ale np brzeg otwartej puchy już nie. Teraz już nic nie zrobisz i trzeba czekać.
 18. Thanks
  Glabro got a reaction from Kluner in Spadająca temperatura   
  Butelki trzymałbym w tych 18. Nie zanosilbym do domu.
 19. Thanks
  Glabro got a reaction from Kluner in Spadająca temperatura   
  A ile zostało jeszcze plato? Do wtorku zapowiadają chłodne dni a później ma byc gorąco. Może temperatura niedługo sama Ci wzrośnie w piwnicy i będzie ok.
 20. Thanks
  Glabro got a reaction from Szlukasz in Klarstein Brauheld Pro 30 próbny rozruch   
  Co do śrutowania to śrutuj tak, aby tylko ziarno przełamać. Możesz ostatecznie, przynajmniej dla próby podczas najbliżej warki, przesiać słód aby pozbyć się mąki, bo ta potrafi zalepiac sito na dole. Jak chcę zwiększyć efektywność zacierania i chcę zamieszać w koszu, to nigdy nie robię tego do samego dna. Wody daję ok 4l na kg słodu przy zasypach do 5kg. Jak większy zasyp to mniej wody. Chodzi o to, aby finalnie przy zacieraniu był wysoki poziom w koszu (ale nie ma się przelewac) przy niskim poziomie na zewnątrz kosza (ale aby też pompa nie wciągała powietrza). Wtedy różnica poziomów robi cisnienie, które jest odpowiedzialne za cyrkulację. Wysoki poziom brzeczki w koszu napiera na młóto. Jeśli przy dużym zasypie dasz jednocześnie sporo wody to poziom w koszu będziesz miał wysoki i poza koszem też i wtedy dupa - będzie się przelewać góra kosza. I myślę, że to jest właśnie klucz tych kociołków.
 21. Haha
  Glabro reacted to Kaniutek in Piwo sesyjne - zbliżone do koncernowych smaków   
  Jeśli piwo ma być podobne do wymienionych koncerniakow, to akurat DMS chyba porządny.
 22. Thanks
  Glabro got a reaction from Jastrząb in Zbieranie gęstwy z petainera   
  1. Ja gęstwę zbieram w taki sposób, że po dekantacji wlewam świeżo otwarta wodę mineralna. Trochę beltam ale nie tak aby całe drożdże wymieszać. Zależy mi głównie na tych żyjących. Później czekam z 5-10min aby opadły te najbardziej martwe i zlewam to do słoika. Etap powtarzam 2 razy na wypadek jeśli w pierwszym słoiku będzie za mało gęstwy.
   
  2. Podejrzewam, że do espresso czy kawy z kawiarki dostaje się tlen. Espresso ma z resztą charakterystyczna piankę. Niestety ciężko jest mi powiedzieć jak duży będzie miało wpływ na utlenienie. Zawsze możesz po turecku zaparzyć ?
 23. Like
  Glabro got a reaction from Emil_bdg in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  To tym bardziej wskazuje to na słabą jakość drożdży, problem przy ich uwodnieniu lub z napowietrzeniem brzeczki. Przy takich temperaturach powinny szybko zjeść co trzeba aczkolwiek będziesz miał dużo estrów. Staraj się nie obniżać temperatury. Podnoszenie jest ok ale obniżanie o 2 stopnie to już wyzwanie i być może dlatego nie chcą już pracować. Trzymaj je jeszcze i sprawdzaj gestosc. Chmiel na zimno wrzucisz później bo wciąż nie wiesz kiedy się skończy fermentacja.
 24. Like
  Glabro got a reaction from Muchor in Piwo sesyjne - zbliżone do koncernowych smaków   
  A to wystarczy wodę zagotować i zabutelkowac a tak na poważnie to ciezko bedzie teraz uwarzyc eurolagera chyba, że masz niskie temperatury. Musiałbyś użyć z 5kg jasnego słodu na 25l. Jeśli pilzenski to brzeczkę gotuj 90min. Aby osiągnąć 15-20 ibu gotujesz 60 min chmielu na goryczkę ilosc zalezy od AA. Na koniec ze 30g na aromat na ostatnie 15-20 min. Nie dodajesz chmielu na ostatnie 5 min lub na whirlpool bo będziesz mieć balans chmielowy i ktoś pociumka i powie Ci "błe" wolę Perłę. Z drugiej strony ciężko jest uwarzyc takie wodniste piwo, bo każdą wadę wtedy łatwo wyczuc. Może więc Koelsch? Pijalne ale swoje musi poleżakować. Nie jest to więc piwo, którego napijesz się już za 4 czy 5 tygodni.
 25. Thanks
  Glabro reacted to smola in Prosty cylindryczno-stożkowy zbiornik fermentacyjny PE   
  Zamówiłem dwa klarsteiny 60l. Jak przyjdą, zrobię zdjęcia i wrzucę na forum. Pytałem również o nie na grupach fb i ludzie sobie chwalą. Zamierzam jeszcze je zaizolować matą kauczukową lub taką pianką termoizolacyjną. Jako chłodzenie posłuży mi czterobiegowa chłodziarka podblatowa, z której usunę wężownice i wstawię pompki zanurzeniowe, sterowane np stc-1000.
  @Glabro, dzięki za podrzucenie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.