Skocz do zawartości

Undeath

Members
  • Postów

    7 665
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    40

Odpowiedzi opublikowane przez Undeath

  1. Dzisiaj parę rzeczy ogarnąlem w browarze:

     

    1. Zlałem do kega warkę 369.2 Pils na Novolagerach - wyszło 18,5 l i 6*0,5 l butelek przy blg końcowym niby dość głęboko 2,66 blg (6brix). Spiłem próbkę jest ok - lepsze od pierwszego. Niech poleżakuje trochę teraz.

     

    2. Warkę 369.1 Lager Wiedeński do kega 18,5 l oraz 5*0,5l butelek przy blg końcowym 3,5 blg (7,4 brix). Smak i zapach ok. 

     

    3. Warka 370 Wędzona APA na cichą z 80 g Citry.

     

    Jutro śmiga drugi wiedeński do butelek - udało się dziś zmusić i umyć je więc jutro tylko zostanie sama przyjemność rozlewu ;) Porter wędzony za tydzień gdzieś wyląduje w butlach, a APA kończą fermentacje. Tropicale śmieszne drożdże 2 dni laga miały, a teraz zostawiły czapę 1 cm na powierzchni piwa, gęstą i zbitą. Trochę też siarkowały podczas fermentacji. W tygodniu przeleję je na cichą z chmielem, a Windsory zapakuje tak jak są do kega tylko niech się sklarują odrobinę więcej. Tropicala chce wykorzystać do następnych piw - AIPA i Double IPA. Na windsory nie mam pomysłu jeszcze.

  2. 09.03.2024
    warka 371 APA i English Pale Ale (receptura własna) 

     

    SKŁAD:

    • Bestmalz Pilzeneński- 8 kg
    • Carahell Bestmalz - 0,40 kg
    • Iunga -11,5% - 40 g
    • Citra 13% - 25 g
    • Jaryllo 15% - 25 g
    • Idaho 7 -13,1% - 25g
    • Drożdże: LalBrew Windsor i White Labs WLP077 Tropicale Yeast Blend

     

    Śrutowanie: ponad 8,4 kg w kilka minut.

     

    Modyfikacja Wody: Do wody do zacierania 10 ml kwasu mlekowego,  10 g Wodoręglanu sodu i 10 g Soli Epson. Do wody do wysładzani 15 ml kwasu mlekowego oraz po 5 g Wodorowęglanu sodu i Soli epson..

     

    ZACIERANIE:
    woda do zasypu - 28l 

    64C- 35' 

    podgrzewanie 10 minut

    74-15'

    5' - 78C mash out 

     

    WYSŁADZANIE:
    Ciągłe w normie. Wyszło 50 l.

     

    GOTOWANIE 70':

    FWH Iunga 40 g

    Schłodzone do 72C -dodane po 25 g Citry, Jaryllo i Idaho 7 -przetrzymane 30 minut.

     

    Po gotowaniu parametry piwa:

    Wyszły 40l o gęstości 13 blg przy wydajności 69% oraz IBU 35

    Odczyt z refraktometru: 13,4 Brix

    SG: OG - 1.053

     

    Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 10C w 40 minut około 200 litrów.

     

    FERMENTACJA: 

    371.1 22 litry WLP 077

    Planowana burzliwa:
    20C-10 dni

    Cicha - 7 dni z Idaho 7 i Citrą 

    FG - 1.01? - ? blg wiadro I

     

    371.2 22 litrów Windsor

    Planowana burzliwa:

    21C -14 dni

    FG - 1.01? - ? blg wiadro II


    - Czas 6,5 h

     

    [EDIT]

  3. 39 minut temu, Igor Gorelord napisał(a):

     

    Wybacz, ale się nie zgodzę. 2 paki sucharów uwodnione, lekko schłodzone, 10 C burzliwa, 22 litry i ruszyły o ile dobrze pamiętam, po 12h. Profil bardzo ładny - lagerowy.

    Nie jestem ekspertem, ale chyba gdzie indziej szukałbym przyczyny, albo jakaś partia w pół martwa.

     

    P.S. no i piwko w miarę klarowne jak na moje warunki pseudo lagerowania 2 tyg w lodówce ze styropianiu, ok 4-5 C

     

    Tu akurat druga warka z gęstwy, ale efekt podobny

     

     

    Ale z czym tu się nie zgadzać? Każdy kalkulator pokazuje 2,5 paczki... Więc albo startować je 20 litrach jakiejś 10 blg albo 3 paczki lecieć. Piwo na gęstwie z odpowiednią ilością drożdża fermentowało już pięknie i mniej śmierdziało siarkowodorem - obecnie fermentuje mi Wędzony porter na nich gdzie poszedł 1 litr gęstwy i bardzo szybko ruszyły oraz siarki minimalnie dają. Generalnie każde pierwsze piwo na sucharach dostaje trochę po dupie za nie wystarczającą ich ilość, czasem wyjdzie dobrze, czasem nie.

  4. W dniu 22.02.2024 o 22:40, darinho napisał(a):

    Podczas pobytu w Karpaczu w końcu odwiedziłem Browar Sowiduch. Wcześniej jak tamtędy przechodziłem to zawsze byłą kolejka i odpuszczałem. 

    Wziąłem deskę degustacyjną oraz na wynos RIS Barrel Aged, którego obecnie sączę. 

    Pils - fajne piwo. Trochę zbyt pełne, ale ogólnie przyjemne w odbiorze. 

    Mango Ale - bardzo dobre. Nienachalnie czuć te owoce. 

    Milkperial Stout Słony Karmel - jak dla mnie przekombinowane. 

    Korzenny specjał - to piwo nadałoby się na grzańca. A tak to średnie. 

    NEIPA - bardzo dobry egzemplarz. Chyba najlepszy z deski. 

    Pszeniczne - jakieś takie dziwne. Niezłe, ale Stephanus z Kaufa bije go na głowę 🙂 

     

    RIS Barrel Aged

     

    Wygląd - Piękna butelka. Złoty lak i etykieta, która wygląda jakby była zrobiona z drewna. W sumie to chyba jest jakiś rodzaj sklejki. Czarne nieprzejrzyste. Piana szczątkowa jak na RISa to wystarczająca.

    Aromat - Fest intensywny. Mieszanka czekolady mlecznej z domieszką gorzkiej. Ja czuję drewno, wanilię i porzeczkę jak z wina porzeczkowego, które kiedyś zrobiłem w domu. Pachnie bardzo ładnie i intensywnie. Drewno wyraźne ale nie dominujące. Jest też trochę kokosa i takiego aromatu z Bojana Karibskiego. Myślałem, że to wino porzeczkowe to chwilowo, ale nie. Ono cały czas jest. 

    Smak - Gęste, wyklejające i gładkie. Słodycz, po chwili palono-alkoholowa goryczka średnia. Na koniec kwaśność średnia. Alkohol ładnie ułożony, ale lekko wyczuwalny w dobrej formie. Lekko grzeje, ale nie przeszkadza. W smaku czekolada, drewno, kokos, wanilia. Dużo się dzieje, dużo dobrego choć mam wrażenie, że aż za dużo, że to jest jeszcze lekko do ułożenia i zbalansowania. Ale to szczegół, generalnie to jest plus, że dzieje się bardzo dużo.

    Ogólnie - Bardzo ciekawe piwo. Po desce spodziewałem się po RISie czegoś w miarę dobrego, ale nie aż tak bezkompromisowego. Bardzo dużo się dzieje. Mocno czuć beczkę, jest czekolada i to wszystko nie jest ulepem. Z jednej strony jest to bardzo dobre złożone piwo. Z drugiej jest jakby trochę nachalne z tymi wszystkimi wrażeniami. Brakuje mi takiej dostojności. 

     

     

    Byłem mniej więcej w tym samym czasie i mam podobne odczucia 

     

    Pszenica szczerze była tragiczna - jak dla mnie to było mega stres drożdży albo stare drożdże. Miało kwas kaprylowy i generalnie śmierdziała. Mango było trochę mydlaste, Słony karmel nijaki - ani słony ani karmel ;). a NEIPA się zgodzę najlepsza z tego wszystkiego ;)

  5. Przedzwoń tutaj: 

    https://www.grupaibc.pl/oferta/piwo-2/

    https://beerboom.pl/kategorie/schladzarki-do-piwa-wody-i-wina/schladzarka-po-regeneracji-z-gwarancja/

    Swego czasu zajmowali się regeneracją schładzarek do piwa i mieli dużo części zamiennych. Ogólnie wymontowane wężownice pojawiają się co jakiś czas na OLX czy allegro. Generalnie możesz też sam taką zrobić to nie jest kosmiczny problem. Potrzebujesz z 15 metrów rurki z stali kwasowej idziesz do firmy spawalniczej i prosisz by Ci profesjonalnie ją zwinęli. 

  6. Heh FM41 zepsiły się straszliwie - ostatnio na dużych garach jak uwarzyłem to po miesiącu w butelce zaczęły bretty wychodzić z nich. Szczerze ja odchodzę całkowicie od FM mają tylko dwa szczepy obecnie dobre (13 i 21). Mam wrażenie, że mają spore problemy z tymi drożdżami bo jakość ich poleciała na łeb na szyję i obecnie prezentują sobą mierną jakość. Nie powiem używałem dużo tych drożdży na małych i wielkich garnkach - mam serdecznie dosyć nie pewności z nimi związaną. Pszenice w browarze też nisko odfermentowywały 3,5-4 blg to na nich norma. Jak robiłem roggena w browarze to podobną sytuację miałem - z 14 blg zszedł do 5 blg - piwo trzymaliśmy prawie 3 tygodnie na nich ale za cholerę nie ruszyły. Więc technicznie to nie twój błąd tylko dziadowskie drożdże. Przerzuć się na WLP albo Wyeasty. 

     

    1 godzinę temu, Michał Zając napisał(a):

    Też o tym myślałem, ale nigdzie nie spotkałem się z informacją że balingometry w gęstych brzeczkach/piwach mogą przekłamywać odczyty. Myślisz że refraktomer w tym przypadku byłby wiarygodniejszy?

     

    Dziedzic ma rację - lepiej takie wynalzki mierzyć refraktometrem bo z tego zasypu powinneś mieć conajmniej 15 blg ;) A jednak przy takiej ilości żyta to brzeczka jest kisielem - w browarze robiliśmy zasypy maks 30% słodu żytniego z filtracją przez noc.

     

    2 godziny temu, Michał Zając napisał(a):

    1. Czy popełniłem gdzieś błąd, a jeśli tak to gdzie?

    2. Czy butelkować piwo w najbliższych 2-3 dniach (po ok 3 tygodniach od początku fermemntacji) czy dać im jeszcze 2 tygodnie na przemyślenie sprawy (to byłoby prawie 5 tygodni od pierwszego "bulknięcia")? Tak długie czekanie to bardziej dla spokojnej głowy, że nie wyprodukuję granatów, niż z nadzieją że coś dojedzą.

    3. I najważniejsze! Czy warto użyć gęstwy po tym piwie do Weizena, czy jednak moja wyhodowana rodzina drożdży to wyjątkowa banda leni i nierobów i zrobią dokładnie to samo w kolejnym piwie i zastrajkują w połowie roboty? Czy najzwyczajniej w świecie olać tę zgraję darmozjadów i kupić nowiutką fiolkę?

     

     

    Ad.1. Nie popełniłeś.

    Ad.2. butelkuj nie ma na co czekać. Pamiętaj że piwa na pszenicznych drożdżach spija się szybko bo szybciej się psują. 

    Ad.3. Możesz jak najbardziej.

  7. 2 godziny temu, mefisto napisał(a):

    Cześć, 

    mam pytanie czy trawę cytrynową wrzucać luzem czy lepiej w woreczku czy czymś takim.

    Nie wiem czy opadnie na dno czy też będzie się szwędać po brzeczce. Nie chce żeby trafiła do fermentora podczas zlewania.

    Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.🫡 

     

    Ja wrzucałem luzem - "szwędała się po fermentorze" ale po prostu załóż woreczek muślinowy przy zlewaniu by ją wyłapać. Samą świeżą trawę ja bym też nie wrzucał - zrobiłbym macerat - czyli zalał ją dobrą wódką (nie wiele), niech się pomoczy kilka dni w tym - odkazi się.

     

  8. 10 minut temu, aggi18 napisał(a):

    I żadna nie działa... do jednej maila nie idzie wysłac bo  zwraca, jedna nie sprzedaje piw 00% a trzecia ma tylko poółprodukty do produkcji piwa

    Może ktoś ma konkretny kontakt?

    Nie jestem z US. Nie wiem czy pracownicy us bawią się w coś takiego

     

     

    Centralapiwa albo Onemorebeer - dzwoń najlepiej.

  9. Porównywałem te drożdże z Novolagerami. Generalnie zrobiłem obecnie już 4 piwa na tych drożdżach, Pils nr 1 i nr 2, Lager Wiedeński oraz Wędzony porter bałtycki. Chwilowo porównam pierwsze i drugie pokolenie w pilsie. Na Pils nr 1 odpalełem drożdże, brzeczka wlewana na fermentacje była klarowana whicflokiem, ale niestety dalej leciała mętna. Mam podejrzenia, że za mało drożdży było na start i nie poradziły sobie z klarowaniem piwa. Pils nr 2 na granulacie chmielony oraz gęstwa użyta. Efekt na dole widoczny (po lewej nr 1 po prawej nr 2). Jeżeli chodzi o fermentację - robiłem w 10C ślimaczyła się dość w obu fermentacjach. Dopiero po 14 dniach drożdże zaczęły opadać. Pierwsze wiadro przetrzymałem bo chciałem je sklarować nic to nie dało. W nim sporo podczas fermentacji dawało siarką. Natomiast w drugim po 14 dniach odczekałem tydzień i się ładnie sklarowało. Podczas drugiej fermentacji siarki było bardzo mało. 

     

    Jeżeli chodzi o smak, pierwszy Pils miał dobry balans, ładny profil lagerowy, estrów bardzo malutko i trochę siarki. Drugi natomiast o wiele czystszy w aromacie. Mają potencjał te drożdże ale niestety odpalać je trzeba na 3 saszetkach bo 2 to za mało.

    20240304_181849.jpg

  10. W trakcie warzenia do zlałem

     

    Warkę 267 Wędzony ulep do butelek 60 szt. od 0,2 do 0,4 l nie chce mi się liczyć konkretnie- przewaga 0,33 l około 23 l. Blg ostatecznie po korekcie 13 czyli około 11,5% alko. Czuć moc i te cukry resztkowe. Czekam na nagazowanie.

     

    368.1 Pils na diamondach - wyszło 18,5 l kega oraz 7 butelek 0,5 l. Odfermentował do 2,8 blg. Smak poprawny - dopiero jak będę porównywał z novolagerami to opiszę bardziej.

  11. 02.03.2024
    warka 370 Wędzony porter i Wędzona APA (receptura własna) 

     

    SKŁAD:

    • Bestmalz Pilzeneński- 10 kg
    • Bamberg wędzony - 2,00 kg
    • Jęczmień prażony - 0,40 kg
    • Weyermann Caramunich typ I - 0,2 kg
    • Weyermann Caramel Pils - 0,2 kg
    • Castlemalting Kawowy 500 EBC - 0,2 kg
    • Castlemalting Czekoladowy 1200 EBC - 0,2 kg
    • Bestmalz Melanoidowy -0,1 kg
    • Weyermann Carabelge - 0,1 kg
    • Weyermann Carared - 0,1 kg
    • Iunga -11,5% - 30 g
    • Citra 13% -  75 g
    • Drożdże: LalBrew Diamond Lager gęstwa zbiór 3 - bezpośrednio z wiadra po Pilsie, SDS gęstwa zbiór II

     

    Śrutowanie: ponad 13,5 kg w kilka minut.

     

    Modyfikacja Wody: Do wody do zacierania 12 ml kwasu mlekowego, 8 g chlorku wapnia, 8 g Wodorowęglanu sodu i 4 g soli epson. Do wody do wysładzani 15 ml kwasu mlekowego -4 g chlorku wapnia i 4 g wodorowęglanu sodu.

     

    ZACIERANIE:
    woda do zasypu - 33l 

    64C- 35' 

    podgrzewanie 10 minut

    74-15'

    5' - 78C mash out 

     

    WYSŁADZANIE:
    Ciągłe w normie. Wyszło 25 l porteru oraz wysłodziny 25 litrów.

     

    Porter:

    GOTOWANIE 70':

    FWH Iunga 30 g

     

    Po gotowaniu parametry piwa:

    Wyszły 25l o gęstości 25 blg przy wydajności ??% oraz IBU 30

    Odczyt z refraktometru: 25,7 Brix

    SG: OG - 1.106

     

    Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 10C w 40 minut około 150 litrów.

     

    Wędzona APA:

    GOTOWANIE 90':

    FWH Iunga 25 g

    5' Citra 25 g

    Whirpool w 72C - 30': 50 g Citry

     

    Po gotowaniu parametry piwa:

    Wyszły 18l o gęstości 13 blg przy wydajności ??% oraz IBU 40

    Odczyt z refraktometru: 13,5 Brix

    SG: OG - 1.055

     

    FERMENTACJA: 

    370.1 25 litrów Diamond

    Planowana burzliwa:
    10C-21 dni

    FG - 1.01? - ? blg 

     

    370.2 18 litrów SDS

    Planowana burzliwa:

    19C -12 dni

    10C - cicha z 50 g Citry

    FG - 1.01? - ? blg wiadro II


    - Czas 8,5 h

     

    [EDIT]

     

    16.03.2024 Warka 370 Wędzona APA na cichą z 80 g Citry.

  12. 9 minut temu, Rheged napisał(a):

     

    Nie no stary, jak dla Ciebie czasem różnica powyżej 1 BLG to jest nic, to sorry. Ja rozumiem, że to nie laboratorium, ale według Twojego przelicznika żaden pomiar nie jest poprawny, a im niższe cukry, tym większa różnica. Tabela, którą wstawiłeś nie podaje żadnego BLG prawidłowo, a najbliżej jesteś około 0,3 BLG, zawsze zbyt nisko.

     

    Opie serio? :D powiedz jeszcze, że ważysz wszystko na wadze laboratoryjnej, a drożdże propagujesz w komorze laminacyjnej i sprawdzasz zagęszczenie komórek na 1 ml gęstwy. Spławik nie jest nieomylny - te wyniki musiałbyś sprawdzać w labie, bo może to spławik kłamie? XD Dobra nie będe przekonywał :) 

  13. 2 godziny temu, dzejkej napisał(a):

     

     

    Widzę, że jednak dajesz mu szansę 😁

     

    Nie daje - zamówiłem Bestmalza, a przysłali mi Vikinga, nie sprawdziłem wcześniej, a już miałem wstawioną wodę do warzenia zmodyfikowaną, żal było mi wylać ją. I szczerze jestem dalej na nie z jego jakością. Pierwszy raz od 2019 użyłem ich słód, a całe warzenie śmierdziało źle i kolor brzeczki nie był taki jak zakładałem. Drugie 5 kg już zareklamowałem, które miałem dać do portera.

  14. Przeklejka z tematu: 

    13 minut temu, Undeath napisał(a):

     

    10C

     

     

    Dobra nie wytrzymałem - porównanie Diamond po lewej, Novolager po prawej.

    image.thumb.jpeg.9d466ddf30002afec82d186f33907f34.jpeg

     

    Jak widać obydwa piwa są zmętnione pomimo długiego czasu fermentacji -40 dni i długiego coldcrusha. Widać szyszka, którą użyłem do chmielenia tak wpłynęła na to piwo. Piwa są kolorystycznie takie same, w novolagerach jest troszkę lepsze nagazowanie i dzięki temu też piana. (Muszę dogazować kegi bo i tak z niskie jest).

     

    Aromat:

    Novolager - głównie nutka słodowa - surowego ziarna pilzneńskiego, co oznacza też lekki DMS, drugie tło jest chmielowość taka korzenno ziołowa. Jest dość czysto brak estrów, ale też kłuje w nos brak sznytu z drożdża lagerowego.

    Diamond - jest diametralnie inny,  na pierwszym planie lekko słodowo-miodowy, brak DMS, chmielowości brak. Jest lagerowy aromaci. W miarę czysto choć w tle po wymieszaniu siedzi siarka.

     

    Smak: 

    Nowolager jest słodowo chmielowy, z przechyłem w goryczkę. Jest odpowiednio wytrawny ale też delikatnie taninowe na końcu. Jest też bardziej czysty słodowy i tu się pojawia nuta lagerowa. W odbiorze jest dość przyjemne. 

    Diamond - wypada o wiele gorzej, jest słodowo słodkie, z goryczką średnią ale profiluje w słodowość. Wyraźna lagerowość, z delikatną siarką na końcu. 

     

    Porównując te dwa piwa Novolager o dziwo wypada lepiej, od Diamondów. Te drugie jednak są dość "siarkowe" w tle choć mają większy sznyt lagera. Novolagery za to ładniej wyciągają profil piwa i słodowość. Piwa muszą jeszcze po leżakować :)

     

     

    Generalnie piwa jeszcze muszą swoje odleżakować. Jednak chciało mi się pilsa spić ;) Mam nadzieje, że następne będą lepsze piw bo zawsze na gęstwie drugie piwo jest lepsze.

     

  15. 12 godzin temu, LukBeer napisał(a):

    Zrobiłem dokładnie tak samo ! Diamondy dużo siarki, novalagery czysto. Jaka temp fermentacji ? 

     

    10C

     

     

    Dobra nie wytrzymałem - porównanie Diamond po lewej, Novolager po prawej.

    image.thumb.jpeg.9d466ddf30002afec82d186f33907f34.jpeg

     

    Jak widać obydwa piwa są zmętnione pomimo długiego czasu fermentacji -40 dni i długiego coldcrusha. Widać szyszka, którą użyłem do chmielenia tak wpłynęła na to piwo. Piwa są kolorystycznie takie same, w novolagerach jest troszkę lepsze nagazowanie i dzięki temu też piana. (Muszę dogazować kegi bo i tak z niskie jest).

     

    Aromat:

    Novolager - głównie nutka słodowa - surowego ziarna pilzneńskiego, co oznacza też lekki DMS, drugie tło jest chmielowość taka korzenno ziołowa. Jest dość czysto brak estrów, ale też kłuje w nos brak sznytu z drożdża lagerowego.

    Diamond - jest diametralnie inny,  na pierwszym planie lekko słodowo-miodowy, brak DMS, chmielowości brak. Jest lagerowy aromaci. W miarę czysto choć w tle po wymieszaniu siedzi siarka.

     

    Smak: 

    Nowolager jest słodowo chmielowy, z przechyłem w goryczkę. Jest odpowiednio wytrawny ale też delikatnie taninowe na końcu. Jest też bardziej czysty słodowy i tu się pojawia nuta lagerowa. W odbiorze jest dość przyjemne. 

    Diamond - wypada o wiele gorzej, jest słodowo słodkie, z goryczką średnią ale profiluje w słodowość. Wyraźna lagerowość, z delikatną siarką na końcu. 

     

    Porównując te dwa piwa Novolager o dziwo wypada lepiej, od Diamondów. Te drugie jednak są dość "siarkowe" w tle choć mają większy sznyt lagera. Novolagery za to ładniej wyciągają profil piwa i słodowość. Piwa muszą jeszcze po leżakować :)

     

    EDIT: A nie dodałem. Generalnie jestem zdania, że piwa na drożdżach sypanych z saszetki - pierwsze pokolenie zawsze wychodza słabiej niż następne na gęstwach ;) Drugi Pils warzony 21.01.2024 zaczyna się powoli klarować na tych drożdżach. Warunki ma takie same jak te przepis właściwie ten sam tylko użyłem granulatu do chmielenia. Wczoraj też uwarzyłem Lagera wiedeńskiego. Więc za jakiś czas zrobię jeszcze porównania w tych piwach.

  16. 10 godzin temu, Rheged napisał(a):

     

    Oto pomiary korekty refraktometru. Jak widać nijak mają się do rzeczywistości. A według Twojego sposobu nie odkryję prawidłowego BLG w nawet blisko sposób dla mojego sprzętu. Domyślam się, że ten refraktometr jest po prostu do chrzanu. Albo ja coś źle robię. Odczyt dla spławika jest w OG, ale przeliczyłem je z Plato.

     

     

    Jak nijak? Gdzie Ci się rozjeżadżają? :D przecież wszystko jest dobrze:

     

    image.png.bdee168bb0990c4b45df375e5e2ec37e.png

     

    Tu masz przeliczone wartości - wychodzą wręcz identycznie jak na spławiku. Dalej nie wiem gdzie masz problem. Przecież te 0,2 blg to błąd pomiarowy dopuszczalny. No i to co Ci pisałem - moje piwo było badane pod względem ekstraktu w labie, okazało się, że refraktometr jest dokładniejszy niż spławik. Spławiki mają też błędy pomiarowe do 0,3 blg XD nawet te nowe. Tylko te certyfikowane mają odchył +/-0,1 XD Pamiętaj też, że temperatura pomiaru nawet o 0,5C na spławiku robi różnicę - na refraktometrze praktycznie nie. Robiłem sobie kiedyś porównanie - na brzeczce w 10C, 15C i 20C oraz 25C - odchył wynosił 0,2 brix zaledwie. Zafiksowałeś się trochę, że refraktometr źle pokazuje. 

  17. 4 minuty temu, Reters napisał(a):

    Tak. Tutaj to już kosmos cena. Zostanę na tą chwilę przy suchych.

     

    To szczerze nie będe Cię czarował na W34/70 nie uzyskasz mega słodowego piwa. Niestety te drożdże dają wytrawne piwa i trochę pustawe w odbiorze. Pomimo, że można oczywiście świetne piwa na nich ukręcić - np. czeski pils czy portera to niestety pod Niemieckiego pilsa i hellesa ciężko będzie. Popróbuj modyfikacje wody i słody zobaczysz czy się udało.

  18. 41 minut temu, Reters napisał(a):

    Ha,ha;) To inaczej. Czy można je zadać bezpośrednio do brzeczki bez startera?😄

     

    technicznie te Pure Pitch wielce można zadać do piwa bezpośrednio. Niestety dla lagerów jak kolega wyżej pisał dwie paczki drożdży trzeba dać ale wtedy wchodzi ekonomia bo 160 zł - za tyle kupisz zestaw do robienia starterów kolba+rdzeń+mieszadło ;)

  19. 02.02.2024
    warka 369 Wiedeński Lager (receptura własna) 

     

    SKŁAD:

    • Viking Wiedeński - 5 kg
    • Bestmalz Pilzeneński- 3,1 kg
    • Carapils Bestmalz - 0,20 kg
    • Melanoidowy Bestmalz - 0,20 kg
    • Weyermann Caramunich typ I - 0,2 kg
    • Iunga -11,5% - 35 g
    • Lubelski 3,8% - 25 g
    • Drożdże: LalBrew NovaLager gęstwa oraz  LalBrew Diamond Lager gęstwa zbiór 2

     

    Śrutowanie: ponad 8,7 kg w kilka minut.

     

    Modyfikacja Wody: Do wody do zacierania 10 ml kwasu mlekowego, 10 g chlorku wapnia, 5 g Wodoręglanu sodu. Do wody do wysładzani 15 ml kwasu mlekowego.

     

    ZACIERANIE:
    woda do zasypu - 28l 

    64C- 35' 

    podgrzewanie 10 minut

    74-15'

    5' - 78C mash out 

     

    WYSŁADZANIE:
    Ciągłe w normie. Wyszło 55 l.

     

    GOTOWANIE 70':

    FWH Iunga 35 g

    5' Lubelski 25 g

     

    Po gotowaniu parametry piwa:

    Wyszły 43l o gęstości 13,5 blg przy wydajności 69% oraz IBU 25

    Odczyt z refraktometru: 14,0 Brix

    SG: OG - 1.055

     

    Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 10C w 40 minut około 200 litrów.

     

    FERMENTACJA: 

    369.1 21 litrów Diamond

    Planowana burzliwa:
    10C-21 dni

    FG - 1.014 - 3,5 blg wiadro I

     

    369.2 22 litrów Novolager

    Planowana burzliwa:

    10C -21 dni

    FG - 1.01? - ? blg wiadro II


    - Czas 6 h

     

    [EDIT]

    16.03.2024 Warkę 369.1 Lager Wiedeński do kega 18,5 l oraz 5*0,5l butelek przy blg końcowym 3,5 blg (7,4 brix). Smak i zapach ok. 

  20. 4 minuty temu, Krzyżak napisał(a):

     

    A w jaki sposób pasteryzacja miałaby przeciwdziałać utlenianiu ?

     

    https://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-1-wstep/

     

    Tak się mówi o starzeniu piwa też, sora żargon sędziowski. Chodzi generalnie o całokształt starzenia się piwa nie tylko z udziałem samego tlenu. Pasteryzacja ubija drożdże oraz utrwala zwiazki chemiczne, w których tlen "związał" się i nie został jeszcze uwolniony . Dlatego piwa pasteryzowane później wykazują też objawy utlenienia lecz co się odwlecze to nie uciecze. 

  21. Godzinę temu, Rheged napisał(a):

     

    Kompletnie nie działa to u mnie. Czy mogę poprosić moderatora o wycięcie tego wątku i przeniesienie do innego, bo widzę tu dyskusja na ten temat się rozwinie? Najpóźniej jutro wkleję swoje wyliczenia korekty refraktometru i zobaczysz, że ni cholery z nich nie da się wyczytać, a Twój sposób do mojego refraktometru nie ma szans zadziałać.

     

    Ale dlaczego? Nie rozumiem. Chyba, że kupiłeś refraktometr % czy tam do odczytu wody z chłodnicy. :D

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.