Jump to content

telek

Members
 • Posts

  129
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by telek

 1. W tym miejscu chciałbym podziękować za pomoc i wsparcie: Koleżankom i Kolegom z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Terenowego PSPD (wraz z przyległościami) za pracę przy Konkursie Carpe Karft za ugoszczenie i współorganizację Viking Malt za sponsoring strategiczny Browarowi Staromiejskiemu Jan Olbracht za patronat nad FESem (oraz ugoszczenie sędziów) Samym sędziom za 2 dni pracy: Albae C.: Michał Krzysztofik Michał Kordek Magda Bergmann Marcin Stefaniak FES: Przemek Szczepańczyk Michał Gasewicz Adam Kapturski Maciej Branicki Łukasz Śledziński Jeśli kogoś pominąłem - również dziękuję i przepraszam. Zapraszamy za rok (gdziekolwiek dopłynie wtedy nasza tratwa)!
 2. BREAKING NEWS: Sponsor główny naszego konkursu, Viking Malt postanowił ufundować dla dwóch piwowarów którzy zgłosili swoje piwa w kategorii Koźlak Holenderski po 5 kilogramów słodu w ramach docenienia ich trudu i chęci propagowania tego (zbyt) rzadko warzonego stylu.
 3. Na dzień przed eliminacjami dobra wiadomość: kategoria FES naszego konkursu została objęta patronatem przez restauracyjny Browar Staromiejski Jan Olbracht, który wspiera Kujawsko-Pomorski Oddział Terenowy PSPD od jego zarania i zaprasza zwycięzcę IV Flisackiego w tym stylu do uwarzenia w przyszłym roku piwa które ze stosowna informacją o zwycięzcy i konkursie znajdzie się ofercie Browaru, piwowar zaś dostanie dwie skrzynki tego piwa.
 4. Po raz pierwszy stanąłem przed sytuacją, że musimy uruchomić punkt 15 Regulaminu, gdyż w stylu Koźlak Holenderski zostały zgłoszone tylko dwa piwa, więc konkurs w tej kategorii nie odbędzie się. 15. W przypadku zgłoszenia do konkursu nie więcej niż 3 piw w danej kategorii, konkurs nie zostanie rozstrzygnięty, a uczestnicy otrzymają upominki. Doceniając starania Piwowarów i uwarzenie piw w rzadko spotykanym stylu postanowiliśmy, że otrzymają od nas metryczki z ocenami sędziowskimi i upominki w postaci dwuosobowych wejściówek na XII Toruński Zlot Piwowarów Domowych, który organizujemy w lutym 2019 r. (dokładna data i więcej szczegółów wkrótce).
 5. Uwaga, przypominam: Wpłaty uczestników zostaną potwierdzone (na podstawie otrzymanego z Biura Zarządu wyciągu bankowego) w systemie po zakończeniu ich przyjmowania, tj. po 10 października.
 6. Szanowni, Z dużą radością informujemy, że nasz konkurs został ponownie objęty patronatem przez Viking Malt - Sponsora który ufunduje nagrody dla laureatów: - za 1 miejsce 25 kg słodu + koszty transportu - za 2 miejsce 10 kg słodu + koszty transportu - za 3 miejsce 5 kg słodu + koszty transportu Słody mogą być dowolne do wybory przez laureatów z oferty Viking Malt, który od lat zaopatruje piwowarów domowych i rzemieślników w wysokiej jakości słody podstawowe i specjalne. Viking Malt współpracuje z TwójBrowar, więc odbiór nagród będzie wymagał założenia konta na http://twojbrowar.pl oraz przejścia kilku formalności w celu "podpięcia" nagród do kont zwycięzców (wszystkich na raz), jednak pokryty będzie koszt standardowej wysyłki kurierem (1 paczki) więc będzie można u nich co nieco domówić.
 7. Opublikowanie wyników pozostawię Szefowi Jury ;), natomiast ze swoje strony chciałbym podziękować: - całej ekipie Browaru Zamkowego Cieszyn za pomoc w organizacji konkursu, - Januszowi Koniecznemu i jego firmie Piwne Fascynacje za pomoc w przeprowadzeniu konkursu, - Koleżankom i Kolegom z PSPD za wsparcie, - Krzysztofowi Kaczmarkowi za przewodniczenie Jury, - sędziom za pracochłonną wnikliwą ocenę: Piotr Wypych Michał Zieliński Krzysztof Teliżyn Krzysztof Lechowski Łukasz Jajecznica Michał Mielczarek Justyna Teliżyn Magdalena Bergmann Paweł Leszczyński Marcin Pająk Kacper Jasica Michał Mutryn Przemysław Szczepańczyk Mateusz Puślecki Sławomir Winiarski Dominik Szczodry Sponsorom za ufundowanie nagród: - Viking Malt za słody, - Browar Kormoran za słody, - Fermentum Mobile za drożdże, - Polishhops za chmiele
 8. Cały czas usiłuję zdobyć wyciąg / zestawienie wpłat. Przepraszam za poślizg, jak zwykle wszelkie wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść uczestników.
 9. Niestety, nie mamy takiej możliwości. Wyciąg wszystkich wpłat zostanie wygenerowany za tydzień i ewentualne wątpliwości będą wyjaśniane (stąd dajemy sobie na to dwa dni pomiędzy 28 a 30 sierpnia).
 10. I kolejna dobra wiadomość - do grona Sponsorów konkursu dołączyło Fermentum Mobile, firma zaopatrująca piwowarów domowych oraz rzemieślników we własne szczepy świeżych płynnych drożdży https://www.fermentum-mobile.pl/oferta/lista-szczepow/
 11. Ja ze swojej strony staram się, by piwowar wysyłający piwo na konkurs ZAWSZE dostał możliwie kompletną informację zwrotną. Na zeszłorocznym Flisackim KPD "zdyskwalifikowaliśmy" piwo zawierające więcej dodatków (całą szafkę w bakaliami) niż zezwalał regulamin (baliśmy się, że takie piwo "przykryje czapką" piwa "uboższe", ale oceniliśmy już po konkursie również to "zdyskwalifikowane" i okazało się że więcej wcale nie znaczy lepiej. Piwowar (piwowarzy) otrzymali metryczkę do swego piwa. Podobnie na zeszłorocznym konkursie w Cieszynie po samym konkursie oceniliśmy 2-3 piwa które po drodze częściowo się potłukły i również przygotowaliśmy metryczki dla piwowarów. Jeśli chodzi o Ciebie, to nie widzę powodu do "dyskwalifikacji" - zakładając Blg początkowe 22' łapiesz się na widełki dla stylu ;-) Zapraszamy na samą Cieszyńską Jesień Piwną - będzie okazja porozmawiać z bardziej doświadczonymi piwowarami i zapytać o wskazówki, rady, wypić wspólne piwo...
 12. Na wstępie ogromne podziękowania dla Magdaleny Bergmann (Bergie), Szefowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, za udostępnienie systemu do rejestracji piw. W załączeniu regulamin konkursu, w razie wątpliwości proszę o kontakt: - w tym wątku, - poprzez pw, - na adres e-mail: Krzysztof.Telizyn@pspd.org.pl Tak jak pisałem wcześniej: dostawy osobiste w dni robocze w godzinach 7:00-12:00, w weekendy przez cały dzień. Regulamin Międzynarodowy Cieszyński KPD 2018.pdf
 13. W weekendy jak najbardziej tak, przez cały dzień, warto podejść do Browaru od góry, od strony Zamku, a nie od ul. Dojazdowej.
 14. Mam obietnicę, że system będzie gotowy do końca bieżącego tygodnia, ale nie ja go przygotowuję, więc mogę tylko liczyć na słowo osób zajmujących się tym osobiście.
 15. Szanowni, Przepraszam, ale mam złe wiadomości: 1. Regulaminu wciąż brak, bo: - brak danych osoby odpowiedzialnej za recepcję, - brak systemu do rejestracji piw 2. W tym roku zwycięzca w kategorii Czeski Pilzner nie zostanie uhonorowany możliwością uwarzenia piwa w Browarze Zamkowym Cieszyn. Ustalając dane osoby odpowiedzialnej za recepcję ustalam również to (tzn. na pewno mógłbyś zostawić paczkę w Portierni Browaru, ale chcielibyśmy uniknąć piwa czekającego w Portierni przy obecnych temperaturach aż do poniedziałku...).
 16. Komunikacja dla naszych Kolegów Piwowarów z Czech: There will be the possibility to deliver beers to Albrechtice: You can send / deliver to: Lukasz Niemiec Osvobození 43 Albrechtice 735 43 Česká Republika between August 6th – August 28th There will be the possibility to deliver directly to Browar Zamkowy Cieszyn between 7:00-12:00 (details will follow coming days). - The amount of beer necessary for the evaluation (one of below): - 3 bottles of 0,5 l - 4 bottles of 0,33 l - 2 bottles of 1 liter of more The cost of participation: CZK 120, EUR 5, PLN 20 (details will follow, but options like last year - bank transfer or money in the parcel together with beers).
 17. Zielu, dzięki za szybką odpowiedź. Psina, jeśli Twoje piwo dostanie się do finału, to dowiesz się, które miejsce zająłeś; jeśli odpadnie w eliminacjach, to metryczka będzie zawierała informacje o przyczynie odrzucenia oraz dodatkowe informacje o piwie. W tej sytuacji nie dowiadujesz się "czy Twoje piwo było ostatnie", bo tego typu klasyfikacja nie jest prowadzona.
 18. I jeszcze jeden ważny komunikat - do grona Sponsorów dołączył wspierający nas od kilku lat Browar Kormoran - dziękujemy za ufundowanie słodów jako nagród dla laureatów.
 19. Szanowni Piwowarzy zainteresowani uczestnictwem w naszym konkursie, Przepraszam za wszelkie niedomówienia i opóźnienia w komunikacji (a Januszowi76 dziękuję za rozwiewanie części wątpliwości), ale sam na dwa miesiące przed konkursem zamiast konkretów dostałem od organizatorów Cieszyńskiej Jesieni Piwnej informację o zmianie daty tego festiwalu, i co za tym idzie, naszego Konkursu. Na tę chwilę mogę potwierdzić daty przyjmowania piw 6-27 sierpnia w Browarze (osobiście w godzinach 7:00-12:00, ewentualnie takie godziny warto też podawać firmom kurierskim), czekam na dokładne namiary (osoba kontaktowa + dane kontaktowe). Tak więc Psina, wystarczy tydzień urlopu (w poniedziałek podrzucasz piwo do Browaru, na 4 dni wyskakujesz w góry i w piątek wracasz na Cieszyńską Jesień - tak jak pisał Maryh - impreza zacna i warto). Rejestracja ruszy w najbliższych dniach; jak pospinam wszystkie szczegóły to natychmiast umieszczę regulamin. Raz jeszcze przepraszam za opóźnienia i dziękuję za cierpliwość.
 20. 31.08.2018 - 01.09.2018 Zmiana daty wynikająca ze zmiany daty Cieszyńskiej Jesieni Piwnej.
 21. Szanowni, Poniżej poprawiony opis stylu Porter Bałtycki. Wielkie podziękowania dla Oskalibra za pomoc Autor: Bartosz Markowski na podstawie opisu Imperialnego Porteru Bałtyckiego Przemka Iwanka Parametry: Ekstrakt początkowy: 18-22º Blg Zawartość alkoholu: 8,0-10,0% obj Goryczka: 25-45 IBU Barwa: 45-75 EBC Barwa: Ciemnobrązowa, brunatna do niemal czarnej. Częste brązowe lub bordowe, rubinowo-czerwone refleksy. Klarowne. Piana: Barwy od jasnobeżowej do brązowej. Gęsta, drobna, niska do średniej, może być umiarkowanie trwała. Aromat: Średnie do wysokich, złożone aromaty słodowe: słodkie, karmelowe, palonego karmelu, herbatników, przypieczonej skórki chleba, pieczywa razowego, ciemnego ciasta słodowego, orzechów. Pożądane są średnio niskie do wysokich nuty dojrzałych lub suszonych owoców, takich jak wiśnie, śliwki, czereśnie czy rodzynki. Owocowość powinna pochodzić od słodu, utlenienia lub ich kombinacji, a nie wynikać z pracy drożdży. Ewidentnie drożdżowa estrowość, np. o charakterze banana (octanu izoamylu) lub czerwonego jabłka (heksanianu etylu) jest wadą. W najlepszych egzemplarzach utlenienie przejawia się również aromatami win wzmacnianych (likierowych), takich jak sherry, porto czy madera, na poziomie od niskiego do średniego. Nuty utlenione nie powinny dominować bukietu. Całość uzupełniają niskie do średnio wysokich aromaty palonych słodów, przeważnie czekolady, czasami lukrecji lub lekko kawowe. Nigdy nie są one jednak tak intensywne jak w przypadku stoutów. Niska, szlachetna nuta alkoholowa jest dopuszczalna, ale nie może mieć charakteru rozpuszczalnikowego, ani fuzlowego (alkoholi wyższych). Aromat chmielowy nieobecny. Smak: Średnie do wysokich, złożone smaki słodowe: słodkie, karmelowe, palonego karmelu, herbatników, przypieczonej skórki chleba, pieczywa razowego, ciemnego ciasta słodowego, orzechów. Pożądane są średnio niskie do wysokich nuty dojrzałych lub suszonych owoców, takich jak wiśnie, śliwki, czereśnie czy rodzynki. Owocowość powinna pochodzić od słodu, utlenienia lub ich kombinacji, a nie wynikać z pracy drożdży. Ewidentnie drożdżowa estrowość, np. o charakterze banana (octanu izoamylu) lub czerwonego jabłka (heksanianu etylu) jest wadą. W najlepszych egzemplarzach utlenienie przejawia się również smakami win wzmacnianych (likierowych), takich jak sherry, porto czy madera, na poziomie od niskiego do średniego. Nuty utlenione nie powinny dominować smaku. Całość uzupełniają niskie do średnich średnio wysokich posmaki palonych słodów, czekolady, czasami lukrecji lub lekko kawowe. Nie powinny mieć one jednak mocno palonego charakteru, popiołu czy spalenizny, ani tak wysokiej intensywności, jak w przypadku stoutów. Zwykle pojawia się niska, szlachetna nuta alkoholowa, ale nie może być nazbyt wyraźna, ani nie może mieć charakteru rozpuszczalnikowego czy fuzlowego (alkoholi wyższych). Podwyższona kwaśność jest niepożądana. Smak chmielowy nieobecny. Balans piwa jest słodowy. Smak początkowo słodkawy, staje się bardziej wytrawnym na finiszu, co zapobiega mdłym, wyklejającym odczuciom. Dopuszczalne są portery zarówno o lekko słodkim jak i bardziej wytrawnym finiszu. Goryczka: Średnio niska do średniej, pochodząca zarówno od palonych słodów, chmielu, jak i alkoholu. Charakter alkoholowy nie może być jednak dominujący. Goryczka nie powinna wychodzić na pierwszy plan, a jedynie zapewniać kontrę dla słodowości i budować wytrawniejszy finisz. Odczucie w ustach: Treściwość średnio wysoka do wysokiej. Piwo jest gładkie i nieco kremowe. Wysycenie od niskiego do średniego. Może występować alkoholowe rozgrzewanie, nie powinno jednak dominować piwa, ani mieć charakteru rozpuszczalnikowego, lecz elegancki charakter leżakowanego destylatu. Odczucia szorstkie lub ściągające są niepożądane. Wrażenie ogólne: Mocne, gęste, treściwe ciemne piwo, którego smak i aromat tworzy kombinacja bogatej słodowości, nut suszonych owoców, powściągliwych akcentów palonych oraz niskich nut szlachetnego alkoholu. Od stoutów o podobnej mocy odróżnia je niższy poziom aromatów pochodzących od słodów palonych, zazwyczaj pełniejsza paleta smaków słodowych oraz czystszy, lagerowy profil. Piwo degustacyjne, lekko rozgrzewające, predestynowane do niespiesznej kontemplacji. Surowce: Bazę stanowi najczęściej słód monachijski lub wiedeński, czasami z domieszką słodu pilzneńskiego. Stosuje się rozmaite słody karmelowe o dosyć szerokim spektrum barwy, a także słody palone. Te drugie powinny być jednak używane z umiarem, najlepiej w wersji pozbawionej łuski, aby uniknąć nachalnych smaków palonych. Tradycyjne chmiele kontynentalne, stosowane głownie na goryczkę. Drożdże dolnej fermentacji. Piwo zyskuje dzięki długiemu leżakowaniu w optymalnych warunkach. Przykłady komercyjne: Kormoran Porter Warmiński, Żywiec Porter, Okocim Porter, Komes Porter
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.