Skocz do zawartości

Granik

Members
  • Postów

    59
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla Bourdell w Ile słodu wędzonego do risa   
    Żadna pomoc.
  2. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla BuDeX w Ananas IPA   
    Iunga 2014 zdecydowanie dawała ananasa. Niestety ani 2015, ani 2016 już takich aromatów nie daje.
  3. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla Luis w Viking Malt - Słód wędzony drewnem czereśni   
    Obsmarować z oburzeniem na podstawie próbki zielonego piwa w dwóch tematach, a potem po chwili dojrzewania stwierdzić, że jednak cacy. Gratuluje podejścia.
  4. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla BuDeX w Sklep homebrewing.pl   
    Moim zdaniem wnosi sporo. Postawa typu: dajcie mi paczkomat, dajcie mi fajne receptury z ziołami, dajcie słody Weyermanna, a na koniec jeszcze gotowe wykresy, schematy fermentacji, to MOŻE do Was przejdę. Czyli cecha charakteryzująca społeczeństwo ostatnio: dajta mi wszystko na talerzu, bo chcę, albo bo mi się samemu nie chce. Proponowałbym jeszcze dać gwarancję zwrotu kosztów jeśli piwo wyjdzie słabe.
    Uwarzyłem prawie 300 warek i nadal uważam, że mam mnóstwo do poprawy i ciągle się uczę. To chyba wystarczy na podsumowanie. 
  5. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla pilat w Iunga   
    Pewnie zorganizujemy jakąś akcję wspólnie z PSPD, do tej pory nikt nie robił takich eksperymentów w Polsce. Jeśli dojdzie do skutku na pewno upublicznimy, będzie to ciekawe dla piwowarów. Moja linia do granulacji pozwala mi na robienie granulatu nawet z kilku kilogramów, mogę więc spokojnie sobie pozwolić na to by pobrać próbki z poszczególnych plantacji. 
  6. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla LukBeer w Polski Cascade i Centennial   
    Dzwoniłem do sklepu w tej sprawie i okazuję się że to żaden amerykański nugget.
    Jest to zwykły ozdobny chmiel , a nie gatunek browarniany.
    Przypadek nazewnictwa widocznie , pewnie firma produkująca te sadzonki się tak nazywa.
  7. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla adamsky w Columbus (Tomahawk, Zeus)   
    Ktoś wątku o CTZ pyta o CTZ, więc może nie kręć burzy na siłę.
     
    Ludzie, chociaż te wątki z opisami konkretnych składników trzymajmy na jakimś sensownym, rzeczowym poziomie! Tak żeby dało się z nich korzystać latami, a nie przebijać się przez dyskusje rodem z podstawówki żeby wyłowić kilka sensownych postów!
  8. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla BuDeX w Sklep homebrewing.pl   
    Doprecyzuję tylko:
    Jęczmień prażony Strzegom 0,05kg Ja kiedyś w sytuacji absoutnie wyjątkowej (piwo na finał PiwoWar Battle) zadałem paczkę US-05 do IIPA 21 blg. Piwo odfermentowało do końca, nie przegazowało się. Wiadomo, że profil pewnie nie był optymalny i dużo przykrył chmiel, ale mocno sie zastanawiałem, czy tego piwa nie wystawić na finał. Także da się. Wiem, że ostatnio modne jest warzenie RIS-ów na pierwszą warkę, ale sorry, ja zanim zacząłem warzyć z puszek czytałem to forum dłuuuuugo i wnikliwie. Myślę, że nie raz trafiłem na wątek, gdzie poruszano zbyt małą ilość drożdży i możliwe związane z tym problemy. Warząc piwo imperialne powinno się jakąś wiedzę już posiadać i zastanowić, czy jedna paczka wystarczy, ewentualnie napisać do sklepu z zapytaniem, cokolwiek.
  9. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla Undeath w Fermentis Safale US-05   
    Ruszyło losowanie maszyny odfermentowania.... TUTUTUTUTUTUTUTUTUTUTUTUTU IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIT zatrzymało się na "nikt Ci nie odpowie dokładnie na to pytanie"  {Fanfary}.
     
    Trzeba było zrobić test FFT, US-05 mają odporność tak do 12% alko, ale rzadko tak schodzą więc od 3-15 blg końcowego możesz się spodziewać. Generalnie nie śpiesz się z nimi z 3 tygodnie burzliwej im daj, pod koniec podnieś trochę temperaturę to odfermentują dobrze. Pytanie jest czy zadałeś prawidłową ilość tych drożdży, czy po prostu przelałeś wszystko po tym piwie 12 blg?
  10. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla Undeath w Przerwane gotowanie brzeczki   
    Wiesz co zrób? Kwasa  http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page-60?do=findComment&comment=365207Kup probiotyk w aptece, zadaj do brzeczki, a jak wrócisz po weekendzie to zagotuj to normalnie dodaj chmiele i przefermentuj na drożdżach normalnie. Będziesz miał kwaśne piwo po prostu W linku wyżej metoda. Szkoda pracy żeby wylać.
  11. Super!
    Granik otrzymał(a) reputację od Arielos w Wspólne zamówienie sadzonek chmielu   
    Ciekawe za ile mógłbym odsprzedać swoje pierwsze miejsce? (Żart)
  12. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla crosis w Chili w Hadesie, czyli...   
    Bogi, przeczytałem ten temat i niech mnie szlag trafi, ale ni w ząb nie wiem, po co go założyłeś i co chciałeś przekazać. Oprócz tego, że się zapętliłeś w kwestii lingwistycznej. Sprawdziłem z absolwentem Oxfordu - pungent jako słowo może odnosić się do zapachu, ale i do smaku. Natomiast sugeruje, że zapach/smak jest mocny, na granicy nieprzyjemnego, lub wręcz nieprzyjemny, obrzydliwy. Co zresztą sprawdza się w literaturze. Choćby czytając w oryginale angielskie książki.
     
    Ciągle jednak nie zmienia to faktu, że naprawdę, ni w ząb nie rozumiem Twoich postów. Ani powodu ich pisania, no, może poza pewną formą intelektualnego samogwałtu/ekshibicjonizmu.
  13. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla Viking Malt w Słód ze Strzegomia - problemy ?   
    Słód pilzneński i sprzedawany produkowany w Słodowni Strzegom spełnia wymagania wszystkich parametrów wyspecyfikowanych dla tego produktu, zrobiliśmy ponownie jego analizę i nie odbiega od analizy z czasów produkcji.
    Jest to partia jednorodna wyprodukowana w październiku 2013 roku, zmagazynowana i sprzedawana tylko do homebrewingu.
    Od listopada nie mieliśmy od Was żadnych negatywnych informacji aż do dzisiaj.
    Po opisanych przez Was problemach związanych z klarownością, pogorszeniem filtracji brzeczki i niższą wydajnością podjęliśmy działania, żeby wyjaśnić ich potencjalne przyczyny.
    Jęczmień browarny używany do produkcji słodu pochodzi z krajowych zbiorów z 2013 roku, z obszaru południowo-zachodniej Polski. Surowiec w tym rejonie odznaczał się dużo niższym wyrównaniem (najniższe od 5-ciu lat), wyższą zawartością białka. O ile wyrównanie możemy podnieść wskutek czyszczenia ziarna, o tyle poziomu białka bardzo nie obniżymy, mimo odrzucenia najdrobniejszych ziarniaków.
    Sprzedawane partie słodu pilzneńskiego miały białko na poziomie 11,5%, co może wpływać na spowolnioną filtracyjność brzeczki. Przeanalizowaliśmy również pozostałe parametry procesu mogące mieć wpływ na filtrację. Jęczmień został dostatecznie namoczony, słodowany w optymalnych temperaturach w bębnach, co doprowadziło do właściwej modyfikacji skrobi (kruchość >80,0%, ziarna szkliste <2,0%, b-glukan< 200).
     
    Niższa wydajność, o której również wspominacie może się wiązać ze zgodną z wymaganiami, jednak nieco niższą zawartością ekstraktu.
    W procesie zacierania istotna jest temperatura kleikowania skrobi. Średnia temp. dla jęczmienia jarego z tegorocznych zbiorów wynosi 63,5°C i jest o 1,7°C niższa od średniej wartości dla poprzednich zbiorów (65,2°C), kiedy notowaliśmy wysokie wartości tego parametru.
     
    W związku z problemem występującym u niektórych z Was podjęliśmy decyzje o przeznaczeniu do sprzedaży innej partii słodu. Słód ten był już sprawdzony i jego parametry jak i zachowanie w procesie są rewelacyjne. Słód zostanie wprowadzony do sprzedaży od 17go marca. Dodatkowo zamieszczam szczegółową analizę przeznaczonej do sprzedaży partii jęczmienia (są to wyniki z analizy 20 ton słodu).
     
    Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić z czego wynikały Wasze problemy, nie znamy miejsca zakupu, czasu i warunków przechowywania, z jakiego okresu pochodzi, czy dobrze prowadzicie proces itp.
     
    Mamy nadzieję, że nasza analiza będzie dla Was pomocna.
    Czekamy również na wnioski z kolejnych warzeń z nowych partii słodu.
    Jeżeli kiedykolwiek pojawiają się u Was problemy to prosimy o bezpośredni kontakt ze sklepem - marta.pajak@dmgp.pl
    W przypadku powtarzających się problemów od razu zareagujemy.
    2014-03-13 Słód pilzneński.pdf
  14. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla scooby_brew w Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
    Jakoś ostatnio w/g mnie dużo młodych piwowarów na tym forum zbytnio przejmuje się zupełnie zbędnymi I bzdurnymi czynnościami w warzeniu, które nie przynoszą nic pozytywnego do piwa poza utrudnieniami I większą możliwością zakażenia w piwie i/lub popełnienia innego błędu. Oto moja lista tych zupełnie nie potrzebnych rzeczy:
     
    1. Filtracja chmielin po gotowaniu: to jest zupełnie zbędne, po prostu przelej cały gar do fermentora, chmiele I inne syfy ułożą ci się na dnie po fermentacji.
    2. Próba jodowa: po co? Czy ktoś kiedyś miał negatywną próbę jodową po 60 min zacierania?
    3. Wrzucanie granulatu do pończoch, woreczków, etc. Po co?
    4. Używanie zacierania wielotemperaturowego do piw gdzie tradycyjnie używa się zacierania infuzyjnego jednotemperaturowego: jeżeli warzysz Bitter, ale nie chcesz zacierać "na lenia" bo wiadomo, my jesteśmy lepsi od tych leniwych Angoli, to uważaj, bo może ci wyjść piwo 'Bitter-podobne" ale nie Bitter!
    5. Ciągłe sprawdzanie blg podczas fermentacji: zupełnie nie potrzebne, Trzymaj Ale przez 1 tydzień w fermentacji burzliwej, potem blg ci I tak niżej nie zejdzie.
    6. Chmielenie na zimno: przestań już tak kombinować! Chmiel bez woreczków, bez pończoszek, bez cieżarków. Wrzuć prosto do fermentora. Chmielenie przez 7 dni, 5 czy 3 dni - to nie ma takiej dużej różnicy.
     
     
     
    Na co warto zwrócić uwagę:
    1. Zdrowe drożdże w odpowiedniej ilości
    2. Czystość / dezynfekcja
     
     
     
     

  15. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla krzysztof1970 w Przepis na Cydra   
    Są dwa sposoby zrobienia cydru (ja tak robię)
     
    I Cydr z soku kartonikowego
     
    - kupujesz klarowny sok jabłkowy z kartonika (bez konserwantów) np w Lidlu
    - 2-3 dni wcześniej robisz matkę drożdżową z drożdży płynnych np Sauternes Biowin (dostępne w marketach typu BricoMarche, Tesco), można dać też inne np Tokay lub specjalne do cydru
    - jak matka drożdżowa (MD) zacznie mocno pracować to wlewasz ją do soku
    - fermentujesz aż Blg zejdzie do 0
    - butelkujesz i kapslujesz dodając do refermentacji 4g cukru/0,5 litra
    - taki cydr będzie wytrawny, jak chcesz go trochę dosłodzić dajesz cukru niefermentującego np ksylitol w dawce 4-10g/0,5 litra; można też dać słodzik (polecam z Lidla) w dawce 2-4 tabletki/0,5 litra
    - pić po najwcześniej 2 tygodniach
    - najlepszy po 1-2 miesiącach od butelkowania
     
    II Cydr z soku wyciśniętego z jabłek (prawdziwy cydr)
     
    - nie dodajemy do soku wody ani cukru!!!
    - z jabłek (najlepiej mieszanka jabłek słodkich, kwaśnych i gorzkich) wyrzucamy gniazda nasienne, jabłka miażdżymy (drobno siekamy); dajemy pektoenzym (ułatwi wyciskanie soku) i pirosiarczyn w dawce 1g na 10 l pulpy jabłkowej (zabezpiecza przed utlenianiem, infekcją i wybija dzikie drożdże i inne świństwa); po ok. jednej dobie wyciskamy sok przy życiu prasy
    - innym sposobem (gdy nie mamy prasy) jest pozyskanie soku przy użyciu sokowirówki; pirosiarczyn dajemy wtedy do wypływającego soku w dawce 0,5 - 1g/10 litrów nastawu; pektopol dajemy też; po sklarowaniu sok przewietrzamy wlewając do balonu
    - mierzymy Blg i dodajemy drożdże (jak w sposobie I)
    - reszta jak w sposobie I
     
    EDIT
    Tegoroczny cydr wleję do KEG-ów:)
    Zapomniałem: w I i II przepisie dodaję się jeszcze pożywkę DAF (fosforan dwuamonowy) w dawce 4g/10 litrów nastawu http://biowin.pl/index.php?bio=1&lang=pol&str=4&grupa=3&podgrupa=14&produkt=69&session=4bbb644353a907a44c1305611307f15a
  16. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla lopusy w Chmielnik sezon 2013   
    Rozwija się system korzeniowy, góra mogła na chwilę zwolnić, ale tak powinno być.
  17. Super!
    Granik przyznał(a) reputację dla crosis w przepis na piwo   
    AleBrowar wrzuca informacje a'propos użytych słodów, drożdży i chmieli na etykietę. Potem to dobranie parametrów i trochę strzelania, ale wydaje mi się, że zrobienie czegoś podobnego (nie identycznego) jest możliwe.
     
    Dwa:
    sorry bzium1986, ale potraktowałeś nowego kolegę po chamsku. Co innego skierować kogoś do czytania wiki, co innego szydera, na dodatek w chamskim wydaniu. To piaskownica, a nie wsparcie piwowarskie. Jak nie masz cierpliwości to po prostu tu nie zaglądaj, daj odpowiadać ludziom, którzy mają jej trochę więcej.
     
    Sam rok temu byłem tu nowy, zadawałem pytania i z takim czymś się nie spotkałem.
     
    sebap: koreb żywe mi nie smakowało... i ciężko mi w sumie określić styl tego piwa. Na pewno kwas (niestety).
    Musisz zrozumieć, że określenie stylu piwa jest pierwszym krokiem do zrozumienia, jak je uwarzyć. I tak np Amber Boy z AleBrowaru to amber ale.
    http://www.alebrowar.pl/amber-boy-amber-ale/
     
    Poszukaj wśród receptur na wiki oraz w recepturach w wątku z zapiskami (fantastycznie działa opcja szukaj) różnych receptur - i zrób sobie rozeznanie. Przynajmniej masz podane wszystkie składniki.
     
    Możesz też poszukać amber ale w zestawach dostępnych w sklepach, tutaj masz jeden:
    http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/738-american-amber-ale-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html
     
    po składnikach widać, że nie będzie to amber boy, ale im więcej uwarzysz, tym bardziej nauczysz się sterować smakiem.
     
    No i ostatnie: nie wiem ile masz warek na koncie, ale pamiętaj o jednym: czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.