Jump to content

Stasiek

Members
 • Posts

  2421
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by Stasiek

 1. No... może i fakt, że to dziwne żeby ktoś zbierał te butelki, ale... wątpię jednak czy są nowe... Za bardzo są upierdzielone. I kazda inaczej. Niektóre były jeszcze mokre w środku jakby były prosto z mycia... No i nie przyjechały w oryginalnych kartonach tylko w paczce gdzie każda butelka była oddzielnie zapakowana w ręcznik papierowy i strecz...
 2. Ja też... Ale się uparł że chce mieć wszystkie takie same "bączki"... Zasugerowałem mu że mógł kupić 2 kartony Łomzy i by go niewiele drożej wyszło a miałby przynajmniej czyste (po opłukaniu), no i piwa by się napił.
 3. Ten mój znajomy który kupił te butelki trochę ich postraszył UOKiK i Sanepidem - może się przestraszyli i dlatego zdjęli. Nie znam dokładnie szczegółów transakcji, ale nie chcą mu przyjąć reklamacji bo minęło 2tyg (?) no i że przecież wszystko dotarło ok. 😛 Jak kurde, jest ok, jak butelki miały być nowe a przyjechały upierdzielone w jakimś g... No chyba nie powiedzą że takie dostali z fabryki. 😮 Chociaż... w sumie jak się uprą to mogą... Dzięki - zasugeruję znajomemu NaOH - może faktycznie wystarczy, ale jak to widziałem, to wydawało mi się że tylko mechaniczne czyszczenie tu coś poradzi... Tam są też jakieś jakby zaschnięte owady (?) - to widać na zdjęciu szyjki butelki, są też chyba jakieś fragmenty liści (tego nie mam na zdjęciu). Generalnie nie ma co się tu rozwodzić - po prostu koszmar. Dobrze że to nie ja będę "walczył" z tymi butelkami.
 4. Nie bardzo wiedziałem gdzie wrzucić temat - najwyżej admin przeniesie. Rzadko mi się to zdarza, ale dziś się "ciut" zdenerwowałem i chciałbym przestrzec przed sklepem domowy-niezbednik.pl - a właściwie to przed zakupem u nich butelek "bączków": Butelka do piwa Steine 330ml Butelki reklamują na stronie jako nowe, a przyszły brudne. "Brudne" to mało powiedziane - wyglądały tak jakby ktoś z rowu przy jakimś wiejskim sklepie zebrał butelki po Łomży, odkleił etykiety, obmył z wierzchu i w środku zostawił upierdzielone wszystkim co w tym rowie leżało... Aż szkoda było mi na to patrzeć że tak można "zapuścić" takie fajne butelki. A biorą za to jak za zboże... 😮 Nie ja je kupiłem, a znajomi, ale mi przypadł wątpliwy zaszczyt tego odpakowania i przejrzenia. Żeby nie być gołosłownym - kilka zdjęć poniżej. Z 50szt wybrałem 8 które myślę że po potraktowaniu chemią by się nadały do rozlewu. Pozostałe są jak te niżej - nadają się tylko do mechanicznego wyczyszczenia. Jednym słowem: masakra.
 5. @Pingwinho jakoś sporo Ci wyszło tego ekstraktu... Kiedyś jak jeszcze nie było kalkulatorów necie zrobiłem w excelu formuły do wyliczania. Co prawda formuły liczą ile będzie brzeczki o podanym blg z danej ilości ekstraktu i wody, ale metodą wpisywania przybliżeń wyszło mi że żeby dostać 10l 16blg potrzebna ok 1,7-1,8kg ekstraktu. Ta różnica wynika z tego że nie znam "mocy" ekstraktu. WES robił chyba 80% i takie mam formuły (wtedy potrzeba 1,8kg). Niby piszą że ten bruntal ma 90% (stąd 1,7kg) ale nie wiem czy im wierzyć... ?
 6. Wyeast ma w swojej ofercie blend do brett saison: 3031, ale jest to wersja PC czyli tzw "sezonowa" więc może być trudno dostepna. Yeast Bay też widzę że mają coś podobnego: https://www.theyeastbay.com/mixed-culture/saison-brettanomyces-blend ale też aktualnie nigdzie nie widzę w sklepach.
 7. Wydaje mi się że wyjdzie trochę za ciemne i trochę za gorzkie. Ale co kto lubi... No i drożdże bym dał bardziej neutralne. Jak chcesz przepis na ciemne grodziskie, to polecam recepturę która wygrała kilka lat temu we Flisackim KPD:
 8. Mam. Tylko gęstwa ma już przeszło miesiąc więc bierzesz na swoją odpowiedzialność. Hmm... to chyba w drugą stronę. Moim zdaniem 3068 to są najlepsze drożdże do hefeweizenów i ew. można je porównać z innymi. I tak: robiłem parę lat temu takie porównanie: FM41 są ok, ale piwo na 3068 IMO lepiej wyszło.
 9. Mam do oddania gęstwę Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen - przed chwilą zebrana po pszenicznym 12blg. Warszawa Wawer lub wieczorami okolice Konwiktorskiej przy Stadionie Polonii. Widzę że prawie równo rok temu też warzyłem pszeniczne na tych samych drożdżach... Nie ukrywam: to moje ulubione drożdże do piw pszenicznych (hefeweizen, weizenbock)
 10. Mam do oddania mały słoiczek (ok 100ml) gęstwy Wyeast 2565 Koelsch - pierwszy zbiór. Polecam: jeszcze jest szansa żeby zdążyć uwarzyć Koelscha na MPPD. Warszawa Wawer. Lub wieczorami okolice Konwiktorskiej.
 11. Do oddania gęstwa Wyeast 3787 Trappist High Gravity - zebrana wczoraj z dubbla 16,5blg (drugie pokolenie: wcześniej przerobiły BPA 13blg). Warszawa Wawer
 12. Z zagranicznych jeszcze nikt nie wymienił homebrewtalk. To wielkie forum i kopalnia receptur. Swego czasu przyznaję że to forum było dla mnie dużą inspiracją.
 13. Dziś dla odmiany, będzie... grodziskie, tym razem w wersji ciemnej. Takie piwo "chodziło za mną" od dawna, ale jakoś nie było kiedy go zrobić, ale jak zobaczyłem że we Flisackim KPD pojawiła się ta kategoria, to już wiedziałem że czas wdrożyć ten projekt. Grodziskie robię już od dawna - tu będzie mniej więcej moja standardowa receptura, tylko że część słodu pszenicznego wędzonego postanowiłem zastąpić czekoladowym pszenicznym. I tak powstała: warka 220 ciemne grodziskie - receptura na 20l 8,5°Blg. Data warzenia: 14.09.2019r. Zasyp: - pszeniczny wędzony dębem 2,8kg (92%) - słód z Grodziska (nagroda w konkursie) - pszeniczny czekoladowy 0,24kg (8%) - Weyerman. Zacieranie: - 10' 53°C - zasyp gęsty 1:2, żeby było miejsce w garnku na wrzątek (p. niżej). Uwaga, zasyp bez czekoladowego! - 30' 70°C - w dużej części podgrzanie uzyskane przez dodanie wrzątku. Po podgrzaniu dodane około połowy czekoladowego. - 30' 75°C - tu podgrzanie również częściowo przez dodanie wrzątku. - 5' 78°C - podgrzanie do filtracji Właściwie kopia z warki 215 - zresztą grodziskie robię już od dawna z podobnym schematem. Reszta czekoladowego dodana po przełożeniu do filtracji. Chmielenie: - 50' - Marynka granulat - 12g (8% ak) - 40' - Lubelski szyszka - 15g (ok 3% ak) - 30' - Marynka granulat - 10g (8% ak) - 20' - Lubelski szyszka - 10g (ok 3% ak) Na 10min przed końcem dodane ok pół tabletki (1,7g) Whirfloc. Brzeczka schłodzona do 18°C i zadana uwodnioną saszetką US-05. W tej temperaturze również fermentacja burzliwa. Po 7miu dniach przelane na cichą. Fermentacja cicha: 8 dni. Tym razem nie dodawałem żelatyny, a postanowiłem trochę schłodzić piwo. Po paru dniach udało mi się zejść do 11°C Butelkowane z dodatkiem 125g cukru (na 18l piwa). Piwo to wygrało w V Flisackim KPD w Bydgoszczy z wynikiem 43pkt. Było 2tyg od rozlewu. Sędziowie chwalili za balans, goryczkę, pijalność, a czepnęli się jedynie zbyt wysokich estrów. Szkoda że nie udało mi się zbić niżej temperatury fermentacji. Ciekawe ile punktów by zdobyło gdyby estry były mniejsze. ? Polecam to piwo wszystkim wielbicielom grodziskich! Tak jak w 215 cytrusy z chmielu ładnie się skomponowały z wędzonką, tak tutaj z kolei czekoladowe nuty ciekawie ją złamały.
 14. Dlaczego ma się nie zatrzeć? Przecież to "normalny" słód. Można się za to obawiać filtracji - w koncu 100% pszenicy oznacza brak łuski w złożu filtracyjnym. I fakt, trwa trochę dłużej, ale daje radę.
 15. Słód był z Grodziska. To była nagroda z poprzednich konkursów. A dzięki.
 16. Zacznę prawie od końca, bo od hoppy grodziskiego, ale to piwo jest aktualnie "na topie", ze względu na uwarzenie wg tej receptury warki w Grodzisku. A była to: warka 215 hoppy grodziskie - receptura na 13l 8°Blg. Data warzenia: 24.04.2019r. Zasyp: - pszeniczny wędzony dębem 1,8kg (100%) Jak widać zasyp nie jest skomplikowany. Tak naprawdę to zasyp był dwukrotnie większy, bo robiłem wtedy też zwykłe grodziskie, ale żeby nie mieszać to tu wrzucę już tylko wersję chmieloną po amerykańsku. Zacieranie: - 10' 53°C - zasyp gęsty 1:2, żeby było miejsce w garnku na wrzątek (p. niżej) - 30' 70°C - w dużej części podgrzanie uzyskane przez dodanie wrzątku, taka "kombinacja" żeby beta-amylaza nie miała szansy, za bardzo poszaleć. - 35' 75°C - tu podgrzanie również częściowo przez dodanie wrzątku. - 5' 78°C - podgrzanie do filtracji Chmielenie: - 50' - Citra granulat - 5g (13,3% ak) - 15' - Amarillo granulat - 10g (8,3% ak) - 0' - Amarillo granulat - 16g (8,3% ak) - chmiel dodany po schłodzeniu do 80°C i przetrzymany w tej temp ok 10min - potem wznowiłem chłodzenie. Na 10min przed końcem gotowania dodane 3g mchu irlandzkiego (wcześniej uwodniony). Brzeczka schłodzona do 17°C i zadana pół paczki drożdży US-05 (wcześniej uwodnione). Fermentacja w ok 17°C (temperatura otoczenia) wyjątkowo długa, bo 12dni, ale to nie z wyboru, tylko ze względu na różne wyjazdy. Fermentacja cicha 6 dni w tej samej temperaturze z dodatkiem 4g żelatyny. Na ostatnie 3 dni dodany chmiel: - 10g Amarillo granulat - 10g Citra granulat Butelkowanie z 80g cukru (na ok 11l). Piwo to wygrało w kategorii "wariacja nt grodziskiego" w KPD w Grodzisku - było wtedy 42 dni od rozlewu. To samo piwo wygrało również w X KPD w Częstochowie w kategorii piwo niskalkoholowe - było wtedy już prawie 4 miesiące od rozlewu, czyli dość "stare" jak na "amerykę", ale jak widać na wędzonkę było akurat. Nagrodą w KPD w Grodzisku było warzenie piwa wg tej receptury w dużej skali - miało być gotowe na Piwobranie 2019 ale ze względu na zawirowania covidowe wszystko się przeciągnęło i ostatecznie było warzone w grudniu 2020 i jest dostępne w sklepach specjalistycznych pod nazwą Hoppy Grodzisk. Polecam! Piwo jest naprawdę bardzo podobne do tego warzonego przeze mnie w domu! Naprawdę - jestem pełen uznania dla ekipy z Browaru w Grodzisku - dobra robota!
 17. Jej! "Trochę" zaniedbałem zapiski ? Przeszło 7lat i żadnego wpisu. Ale trochę się działo: warzyłem domowo, warzyłem kontraktowo, potem znów domowo... Na KPD dalej wysyłałem, czasami nawet wygrywałem... Przez te 7lat na moim koncie piwowarskim przybyło 123 warki - 33 z nich były na podium KPD, z czego 11 na 1szym miejscu. A sobie przypomniałem o tym wątku, bo dużo osób mnie pytało o receptury - jakoś dziwnym przypadkiem szczególnie dużo pytań było o te zwycięskie. I może się zmobilizuję i zamieszczę, chociaż te ciekawsze...
 18. Do oddania gęstwa Wyeast3068 Weihenstephan Weizen - zebrana wczoraj, po pszenicy 13blg. Warszawa.
 19. Zostało mi trochę (ok 50-60ml) gęstwy brettów (Wyeast 5112 Brettanomyces bruxellensis) - wczoraj zebrana po 100% brett grodziskim. Może ktoś chce sobie zbrecic jakieś piwo? Szkoda wylać, bo drożdże fajne...
 20. Może i fakt - potraktowałem te bretty jak zwykłe drożdże: starter 1,5l i po 2 dniach od nastawienia planowałem warzenie. :) Ale poprzednio zadziałało na tych samych drożdżach, a tym razem zonk... Ale wiesz... jeśli po 5 dniach nie widać żadnego zmętnienia (jak wyłączylem mieszadło to brzeczka po paru godzinach była idealnie klarowna) a i blg ani drgnie, to chyba nawet jak na bretty to coś jest nie tak. :( Pisałeś do TB? Ja napisałem wczoraj i właśnie mi odpisali, że jeszcze nie mieli przypadku żeby klientowi nie wystartowały drożdze które nie były przeterminowane. Co się trochę nie zgadza z tym:
 21. Podłączam się pod to pytanie. Bo tym razem trafiło na mnie. Drożdże to WLP650 Brettanomyces bruxellensis kupione w listopadzie 2019 z terminem do 08.12.2019. Dopiero teraz mogłem je użyć, więc na wszelki wypadek nastawiłem starter. Starter kręci się już 5ty dzień i niestety NIC. Zero pracy dożdży, zero zmętnienia, piany, blg bez zmian... Wiem, że bretty mogą się wolniej rozkręcać, ale 5 dni, to już chyba jakąś oznakę żywotności powinny pokazać. Ech... a takie ciekawe miałem plany brettowe.
 22. Na fastpost.pl kurier DPD kosztuje 68zł (paczka do 30kg). Jak się zrzuci 4 osoby to wychodzi tyle ile paczka po Polsce.
 23. Ja też miałbym może coś w jednej kategorii do wysłania. I jakby ktoś zawoził/wysyłał paczkę to z chęcią się dorzucę.
 24. Zrozumieć "Słód palony z Żywca" mogą tylko Ci co pamiętają te "stare" festiwale w Żywcu. :) Sam kiedyś dałem trochę tego słodu do zwycięskiego portera i sie zastanawiałem potem czym to zastąpić jak chciałem powtórzyć... Problem w tym że ten słód był palony tylko podczas festiwalu i w różnych latach i różnie to mogło wyglądać... Myślę jednak że carafa II może być dobrym przybliżeniem. Ale na pewno nie jęczmień palony...
 25. Gratulacje z okazji setnej warki. :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.