Jump to content

pan_czarny

Members
 • Posts

  330
 • Joined

 • Last visited

7 Followers

About pan_czarny

 • Birthday 09/23/1987

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Przełom
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  150
 • Miasto
  Białystok

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

2199 profile views

pan_czarny's Achievements

 1. Gdybym budował keg od zera, to po pierwsze umieściłbym grzałki na dnie (aby móc bez przeszkód używać mieszadła do hop standu), po drugie kupiłbym/zmontował hopstopper, po trzecie chyba jednak kran bym wywiercił z boku, możliwie nisko, a do dna dostał się jakąś zagiętą rurką - głównie z powodu ułatwienia transportu względem kraniku w dnie. Powinno Ci wszystko wyciągnąć, a jeśli nie, to możesz założyć jakąś pompkę na kran.
 2. Miałem na myśli także ocenianie dużej ilości piw podczas eliminacji :). Powyżej jakiejś ilości (na potrzeby mojej wypowiedzi przyjmijmy 40, ale to nie jest tak istotne) wydaje mi się, że lepiej jest dzielić piwa na transze i zwiększyć liczbę stolików sędziowskich. Moim zdaniem, zmiana na plus, o ile piwa na nowych metryczkach będą jakoś punktowane. Jak wyżej, jakaś minimalna hierarchia by się jednak przydała, inaczej wejście do finału bez zajęcia miejsca na podium pozostawi niedosyt. Z dwóch proponowanych rozwiązań, jestem za powyższym, chociaż tak naprawdę wolałbym zostać przy starej formule.
 3. Nie chciałbym, żeby z tego ktoś wyciągał jakieś zbyt daleko idące wnioski. Miałem na myśli, że trudniej jest z równym skupieniem ocenić kilkadziesiąt piw, niż kilkanaście, i to chyba nie jest teza rewolucyjna - jesteśmy tylko ludźmi, piszę to również jako sędzia.
 4. Cytuję powyższą wypowiedź, ale tak naprawdę odpowiadam kilku uczestnikom dyskusji. Często przewija się argument, że należy umożliwić udział jak najszerszej grupie piwowarów, w imię równości szans, czy jak kolega wyżej pisze, większego prestiżu. Weźcie pod uwagę, że efekt, jaki w ten sposób osiągnięcie, jest odwrotny. Im więcej piw, tym trudniej o miarodajne eliminacje. Wówczas całą tą postulowaną równość szans można sobie schować do kieszeni. Najlepsza droga do rzeczywiście miarodajnych wyników, to eliminacje kilkustopniowe, a równość polega właśnie na tym, że każdy może w nich wziąć udział. Chyba, że ktoś jest zdania, że sprawiedliwe jest np. przypadkowe wejście do finału piwa, które na to nie zasługuje i na tym polega wyrównywanie szans, moim zdaniem tak nie jest. Co do formuły I MPPD, to mi się tegoroczna nie podobała. Z 10 kategorii mamy 30, a sędziów tyle samo, więc i problemów więcej (sędziowanie kilku kategorii jednego dnia? come on). Fajnie, że ogłoszenie towarzyszyło fajnemu festiwalowi, niefajnie, że eksperymentowano na najważniejszym i najbardziej prestiżowym konkursie sezonu. Szczęście w nieszczęściu, że na Puchar to nie wpłynęło, ale dziwi mnie, że PSPD z podobną pompą nie ogłasza zwycięzcy Pucharu stowarzyszenia, nieporównywalnie trudniejszego do zdobycia. Formuła Pucharu to w ogóle temat na osobną dyskusję, ale brałem już w takiej udział przed sezonem 2016/2017 i w gruncie rzeczy niewiele się zmieniło, więc chyba nie ma ciśnienia na zmiany.
 5. dobra, mam to. Opiszę poniżej - może komuś kiedyś pozwoli to rozwiązać podobny problem. Był błąd podczas flashowania firmware'u - powinienem był przed flashem wyczyścić pamięć urządzenia, inaczej niby BrewPiLess się uruchamiało, ale jednak z błędami (jak zwis podczas "Retrieving"). Zrobiłem to wg tego tutoriala: http://www.pratikpanda.com/completely-format-erase-esp8266-flash-memory/ Jeśli chodzi o termometry, to miałem źle dobrany rezystor. Chyba w sklepie elektronicznym sprzedawca się pomylił. Zamówiłem przez net rezystory o odpowiednich parametrach, zamieniłem - od razu pojawiły się urządzenia i odczyty.
 6. Chyba już się zbliżam do celu... Zlutowałem i zaizolowałem nowy termometr - jest sprawny, mam poprawny odczyt w Craftbeer Pi3 i w ESPEasy. Nie mogę za to uzyskać odczytu w Brewpiless. Próbowałem na wszystkich pinach, od D0 do D8. Zazwyczaj program nie widzi czujnika (jak na załączonym obrazku, 3 x "Hardware type: none"), w przypadku podpięcia do D8 układ nie odpowiada i nie mogę zalogować się przez www. Na D6 zachowuje się inaczej - klikam "Erase Eeprom" i "Refresh Device list". Pojawia się okno z napisem "Retrieving" i tak już zostaje (drugi obrazek), przy próbie odświeżenia jest komunikat: error communication between server. Co robię nie tak? EDIT: Brewpiless 2.5, ale na 2.7 było to samo.
 7. Okej, wszystko gra udało mi się też podłączyć termometr do NodeMCU z wgranym Espeasy i mam odczyt temperatury. Oczywiście po podłączeniu bezpośrednio do RPi3 odczyt też jest. Teraz kolejne pytanie, czy da się jakoś pobrać odczyt z ESP8266 do Craftbeer Pi 3? Może masz jakiś tutorial?
 8. Z czytaniem jest tak, że w sieci jest dużo informacji, ale trzeba umieć odsiać te wartościowe od niewartościowych. Poczytaj receptury utytułowanych piwowarów, czy to przypadek, że prawie zawsze robią wygrzew? Możesz sobie zawsze tą wodę odebrać do jakiegoś wiadra i podlać kwiatki, albo umyć nią sprzęt. Chłodzenie należy robić jak najszybciej, żeby uniknąć DMSu, zmniejszyć ryzyko zakażenia, wytrącić jak najszybciej osady zimne i last but not least, mieć lepszą kontrolę nad temperaturą fermentacji, z tym, że zdając się na temperaturę otoczenia i tak nie będziesz miał szału. Czyszczenie chłodnicy to szybka sprawa - wystarczy opłukać prysznicem. Robiłem tak przez ponad 100 warek. 100 zł jak na hobby to nie jest wcale dużo ludzie robią hermsy po kilka tysięcy złotych.
 9. mash out lepiej jest robic w 78 stopniach - im wyzsza temperatura, tym zacier luzniejszy i latwiej Ci pojdzie filtracja. Przerwę ferulikową możesz zrobić, ale nie musisz. Białkowa nie jest potrzebna. Wygrzew nie ma wpływu na wyzwolenie dodatkowej skrobi już prędzej pomoże w rozłożeniu jakichś resztek, ale szczerze mówiąc, jeśli zacierasz łącznie te 50, 60 minut, to już nic nie powinno zostać. To chłodzenie to słaby punkt, naprawdę zainwestuj w chłodnicę. Już za 100 zł jakąś ogarniesz, koszty wody są praktycznie pomijalne.
 10. Nie znam Twojej metody, ale wysładzanie 2-3h brzmi jak jakiś straszny hardkor. Powinieneś nie spiesząc się robić to w niecałą godzinę. Po prostu czekasz na ułożenie się młóta i odkręcasz kranik, byle nie na maksa, przynajmniej na początku. Jak coś się zatyka, zasysasz ustami brzeczkę przez wężyk, albo dmuchasz, żeby odetkać sito. Proporcje zasypu ok, nie zmniejszaj. 70 minut dla pozbycia się dms-u wystarczy, zwłaszcza jeśli wrzenie nie jest gwałtowne. Chłodzenie musisz sobie zorganizować jakoś inaczej, bo to proszenie się o kłopoty. Na początek dobra będzie chłodnica zanurzeniowa. Co do drożdży, to nie mam pojęcia, ale polecam Gwoździe i banany od FM. Zaczynasz fermentację nisko, nawet w 14 stopniach, potem pozwalasz wzrosnąć do ok. 18 stopni. Natlenienie jak najbardziej jest wskazane, za słabe poskutkuje m.in. aldehydem octowym, bardzo niepożądanym w tym stylu.
 11. No więc, podpiąłem do 5v - nie pomogło. Zamieniłem przewód zasilania i danych - również nie pomogło. Jak zainstałować CraftbeerPi v3? Idąc tym tutorialem: http://web.craftbeerpi.com/installation/ instaluje mi się wersja 2.2.
 12. Vettis, czym napowietrzasz? To jakaś pompka, czy inne urządzenie?
 13. Zrobiłem jak radziłeś i program się uruchamia! Dzięki Teraz mam kolejny problem. Nie udaje mi się poprawnie dodać termometru w programie. Próbowałem na następujących urządzeniach: -AM2301 - złapał temperaturę, ale potem jakby się zawiesił. Odczyt bez zmian, pomimo ogrzewania w ręku, a nawet po odpięciu urządzenia -DS18B20 z sondą wodoodporną - jakby go nie było, przyjął wynik z AM2301, ale nawet moczenie w wodzie nie zmieniło odczytu. Pomiędzy kabel czerwony i żółty dałem rezystor. Czy ma znaczenie, którą nóżkę podłączam do którego przewodu? Jak należy skonfigurować termometr w programie (są różne opcje: dummy, 1-wire, 1-wire_v2...)? Wersja CraftbeerPi 2.2 Podłączam jak na tym obrazku (z tym, że pojedyńczy termometr).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.