Jump to content

Maryh

Members
 • Posts

  321
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Maryh

 1. Cześć Już prawie 2 tygodnie po konkursie a nigdzie nie znalazłem żadnych wieści. Czy w ogóle się odbył?
 2. Do informacji początkujących konkursowiczów: Od wielu lat częstochowski konkurs jest jednym z czterech najgorzej zorganizowanych w Polsce, o ile nie najgorszym. Nie liczcie więc na sprawną obsługę czy komunikację. W tematach piwnych to miejsce powinno się zaorać raz na zawsze. Zdaję sobie sprawę, że to brzmi jak tani hejt ale uwierzcie mi, startowałem w tym konkursie wiele razy i za każdym razem są problemy i brak osób odpowiedzialnych. Już samo wykluczenie z Pucharu PSPD powinno Wam dać do myślenia. Jeśli macie czas to poczytajcie wątki z ubiegłych lat - żenada.... Przepraszam za ostre słowa, po prostu krew się gotuje gdy po raz kolejny nie wyciągają wniosków z własnych błędów i po raz kolejny temat jest wyciszany. A za rok zapewne będzie to samo... tylko po co?
 3. Anteks, ująłeś to bardzo subtelnie, choć wiemy, że tak jest od lat i wkurza to bardzo. Kiedy w końcu organizatorzy przestaną się zasłaniać nieodpowiedzialnymi sponsorami? Może by jakieś umowy zacząć podpisywać ze sponsorami, zrobić wzór umowy i wpisać to w dobre praktyki?
 4. Z opisem stylu lube bez (jeszcze nie wiem, zastanawiam się) np. wariacja na jakiś temat Mateusz, to nadal za mało danych. Może to dobra opcja a może beznadziejna. Nie dowiemy się dopóki nie otworzysz kartonu z żywym lub martwym kotem.
 5. Dla mnie ta tendencja jest zdecydowanie negatywna, a utrzymuje się od 2-3 lat w części konkursów. Nie rozumiem sędziego, który nie wpuszcza przynajmniej 5-8 piw do finału. Nawet jeśli piwa wykazują wady to można wybrać te najlepsze i w samym finale zdecydować o kolejności, a tym samym uhonorować piwowarów, którzy włożyli dużo pracy i najlepiej poradzili sobie z trudnościami uzyskania piwa dobrego. Pamiętajcie, że nie wszystko zależy od piwowara. Lwia część roboty to drożdże a tu kłania się wkład producentów. Da przykładu - tegoroczne drożdże do weizena/roggena były słabe, niezależnie czy była to produkcja polska czy amerykańska. Można było wybrać tych kilka piw więcej i jutro zadecydować jaka ma być kolejność. Nie wierzę też że wszystkie koźlaki były na tyle słabe by je odrzucić. Jeden wybitny mógł się zdarzyć ale cała reszta aż tak nędzna żeby nawet na finał nie zasłużyć? Wyobraźcie sobie konkurs skoków w Planicy, w którym żaden zawodnik nie osiągnął odległości 200 m i sędziowie nie zakwalifikowali nikogo do finału. To by było wydarzenie Mam 2 piwa w finale więc powinienem się cieszyć, jednak to prawdopodobnie ostatni konkurs, w którym startuję. Sam sędziowałem kilka konkurów i wiem, że eliminacje są nieco loteryjne. Moim zdaniem należy dać szansę na finał większej ilości piw, zachować dobrą kondycję i rzetelnie ocenić finał składający się z większej ilości uczestników.
 6. Wybaczcie koledzy z łódzkiego ale moim zdaniem konkurs jest do kasacji z pucharu PSPD. Od wielu lat bardzo niski poziom pod względem opisów, regulaminu i komunikacji z piwowarami. Nie mogę pominąć wątku dyplomów na papierze ksero, bo to już legenda. Weźcie się do roboty zamiast sztucznego zwiększania prestiżu większą liczbą kategorii i wytłuszczenia druku.
 7. Kto Was zmusza i jak długo jeszcze? Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka
 8. Świetna decyzja, dzięki. Oby sędziowie podołali takiemu wyzwaniu.
 9. Cześć Nie będę się wiele rozpisywał - moim zdaniem formuła 2018 była do bani a proponowana 2019 też jest kiepska. Pasowało mi jak dawniej - odrębne style (8-10), eliminacje, finał składający się z przynajmniej 10 piw w każdym stylu, metryczka. Jeśli już przyznawać tytuł mistrzowski to dla każdego zwycięzcy w danym stylu, GCh jako coś dodatkowego.
 10. W takim razie należy tylko uściślić. Na stronie PSPD funkcjonują 2 organy: Komisja Sędziowska Techiczna - nadal 1-osobowa? Komisja Sędziowska Szkoleniowa
 11. Mateusz Generalnie zmiany na plus i to bardzo duży. Zaostrzenie wymogów na pewno zmniejszy liczbę konkursów ale to bardzo dobrze, cieniasy muszą odpaść a ich nie brakuje. Przeczytałem regulamin 2 razy i tak na świeżo nie widzę żadnych luk czy niedomówień, bardzo dobra i przemyślana robota. Teraz potrzeba jedynie stanowczości i konsekwencji. Anteks ma rację - trzeba jeszcze dopracować termin ogłoszenia regulaminu, bo to szwankuje. Takie sprawy jak wpisowe, wymagana ilość butelek, osoby odpowiedzialne i kontakt z nimi powinny być określone przy zgłoszeniu do Pucharu. Sponsorów, nagrody, termin recepcji piw można definiować nawet w ostatniej chwili. Jedyna wątpliwość z mojej strony: "Nadzór nad rywalizacją w imieniu Zarządu PSPD sprawuje Komisja Sędziowska PSPD" Czy to oznacza, że Komisja Techniczna przestaje istnieć? Czy Komisja Sędziowska jest świadoma w co się pakuje? Nie mają doświadczenia w monitorowaniu konkursów i egzekwowaniu regulaminów. Nie wystarczy "wysłanie maila", trzeba być w bezpośrednim kontakcie z organizatorem i przewodniczącym komisji sędziowskiej. Regulamin co prawda określa sankcje jednak jeśli konkurs już trwa to trzeba go rozliczyć i powinien to robić ktoś, kto będzie zdeterminowany żeby doprowadzić to do końca.
 12. Cześć Przesyłka z nagrodami dotarła w całości, dziękuję i pozdrawiam serdecznie całą śląską ekipę. Mariusz
 13. Anteks, nie bądź złośliwy dla początkujących forumowiczów, stali bywalcy częściej zasługują na sarkazm Psina Bracka Jesień to bardzo fajna impreza - koncerty, piwa rzemieślnicze, zwiedzanie zabytkowego browaru itp. Jednak piwo na konkurs musisz wysłać dużo wcześniej - patrz regulamin.
 14. Mam tego typu garnek ale z nierdzewki, Hyundai. Bardzo dobrze nadaje się do warzenia próbnych albo niewielkich warek. Oczywiście grzejąc podczas zacierania należy cały czas mieszać, tak samo zresztą jak i na gazie. Uzbrojony w kranik z nierdzewki i bazookę filtracyjną upraszcza i skraca nieco czas procesu.
 15. 1,2,2,3 - to dopiero wynik, i na dodatek skok z drugiej dziesiątki tuż za podium pucharu PSPD. Gratulacje
 16. Halo Częstochowa, co to za amatorka? Przeprowadzacie konkursy od wielu lat a nie potraficie sprecyzować opisów stylów i odpowiedzieć na podstawowe pytania? Obserwuję i uczestniczę w Waszych konkursach od dawna i co roku jest taki sam chaos... Kto jest osobą decyzyjną? Po wpisach wydaje mi się, że 19Tofik88, który chyba nie do końca łapie klimat - słody polskie ale tylko ze Strzegomia, chmiele polskie ale może być Chinook z polskich upraw. Czy może być też Citra z mojego balkonu? Właściwie to każda IPA łapie się w ramy. Oczywiście musimy polegać na uczciwości piwowarów ale wytyczne powinny być jednoznacznie nakreślone. Wszystkie wątpliwości wypływają 2 miesiące przed konkursem, kiedy piwa już powinny być w fermentorach. Takim podejściem nigdy nie załapiecie się na puchar pspd ani inną poważną klasyfikację.
 17. To może poczekajmy na wyniki z Chorzowa i wtedy warszawskie ułożymy odpowiednio
 18. Panowie Chwała Wam za chęci i plany nad opisami stylów, ciągnijcie ten temat jako projekt autorski bądź pod szyldem PSPD, byle uparcie, z harmonogramem i do końca. A tymczasem przydałoby się pełne i zatwierdzone przez zarząd tłumaczenie BJCP, do którego większość konkursów się odnosi. Bardzo chętnie nabyłbym nawet 2-językowe wydawnictwo papierowe, płacąc nawet z góry, a tym samym zasilając budżet tych prac
 19. FurioSan Sugestia do regulaminu - moim zdaniem jeśli piwo zgłoszone do Pucharu odbiega od standardowego opisu BJCP/PSPD, to równocześnie ze zgłoszeniem konkursu do Pucharu powinien pojawić się szczegółowy opis kategorii. Obecnie wiele opisów pojawia się już po uwarzeniu piwa - patrz własny konkurs Mikołajkowy Nie umniejszając też twojemu zaangażowaniu i uczciwości uważam, że jednoosobowa komisja nie powinna obradować, a z tej to racji, że mogą pojawić się tematy sporne. Weźmiesz wszelkie spory i niejasności na swoje barki? Dodatkowo upraszam o naciski na zarząd PSPD by wygospodarować fundusze na jak najszybsze tłumaczenie BJCP 2015 na język polski. Już dawno powinno być to zakończone, zdaje się że tego nawet prawo wymaga jeśli przeprowadzamy konkursy zgodnie z wytycznymi BJCP.
 20. Podoba mi się pomysł eliminacji do Mistrzostw Polski jednak warunek zdobycia podium to moim zdaniem zbyt wysoka poprzeczka. Punktowane miejsce w jednym z konkursów powinno wystarczyć, wtedy prawo startu mieliby piwowarzy sklasyfikowani w Pucharze czyli około 150 osób. Po przeczytaniu poprzednich wpisów podtrzymuję opinię, że grupowanie stylów nie jest właściwe. Przy takim systemie nie wystarczy zrobić dobre piwo, trzeba jeszcze mieć dużo szczęścia by znaleźć się w gronie 2-3 piwowarów wpuszczonych do finału. zachęcam szersze grono piwowarów do wyrażania swojej opinii, jak Mateusz wróci z urlopu będzie miał co czytać Poza tym jeśli nie wypowie się odpowiednio duże grono to decyzje ponownie zapadną w kuluarach i zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym.
 21. Skoro już jest po konkursie to pora na małe podsumowanie, od którego ciężko było się wcześniej powstrzymać ale wytrwałem. Niezłe masło maślane z tym regulaminem, to musiał pisać jakiś prawnik Na szczęście wyniki nie wpłyną znacząco na czołówkę Pucharu, ale za wszystkie wypunktowane powyżej niejasności należy się żółta kartka pomysłodawcy tego systemu. Bywało już w przeszłości, że interpretowanie "po fakcie" psuło całą zabawę z rywalizacji. Nie robi się takich rewolucji na same mistrzostwa bez testu na konkursie mniej znaczącym. Mam nadzieję, że za rok cały ten regulamin pójdzie do kosza i wrócimy do poprzedniego systemu oceniania, bez grupowania stylów. Tłumaczenie, że tak jest w BJCP to kiepski argument, widocznie mają niewiele zgłoszeń do konkursów i muszą to kumulować. Był to raczej ukłon w stronę sędziów, którzy złapali punkty rankingowe BJCP. W naszym przypadku zgłoszeń było dużo, zwykle od kilkunastu do 30 piw w każdej kategorii. Niestety grupowanie stylów pozwalało na wpuszczenie do finału tylko 1-4 piw więc albo sędziowie na siłę szukali wad bądź też faktycznie 80-90% piwowarów to nieudacznicy, w co wątpię mając w pamięci poziom piw, które próbowałem na festiwalu w minioną niedzielę. Już teraz proponuję rozpoczęcie prac nad nowym regulaminem, wspartych konsultacjami z piwowarami i otwartą dyskusją, nie tylko w niewielkim, zamkniętym gronie. Czy KT nadal jest jednoosobowa?
 22. Słusznie, dlatego ostatnio wszyscy modyfikują regulaminy, żeby nadal móc publikować.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.