Jump to content

msto

Members
 • Posts

  110
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by msto

 1. Fakt znalezienia w spiżarni jakiegoś starego chmielu wcale nie oznacza, że będzie się on nadawał do lambika. Do lambika używa się starego, suchego i zwietrzałego chmielu w szyszce, z praktycznie zerową zawartością alfa kwasów i takiego, który nie pachnie już skarpetami, tylko sianem. Poza tym lambik powstaje w prcesie fermentacji a nie poprzez dodanie starego chemilu. Pomijam już fakt, że w domowych warukach dodawanie takiego chmielu nie ma to za bardzo sensu a może tylko przysporzyć problemów.
 2. Z tego co wiem to używają 100% bukowego z Weyermanna, który dodatkowo jest prażony w celu uzyskania ciemnej barwy. Ale nie jest to sprawdzone info więc mogę się mylić. Myślę, że można spróbować użyć tego bukowego Weyermanna + jakiś ciemny bez łuski dla barwy ( tak do max 50-55 EBC)
 3. Polecam przeczytać artykuł Daniela, w szczególności o wysyceniu w kegu, powinno ci rozjaśnić jak dobrać/wyliczyć długość węża.
 4. Ja nie uzywam kraników na cichej. Na rozlew przelewam wężem do innego wiadra (już z kranikiem) i zazwyczaj przez hopspider - jak na zdjęciu.
 5. Jak najbardziej można dostać takie z certyfikatem
 6. Rozumiem, że chodzi o słód jęczmienny a nie "surowe" ziarno? Lagerowych drożdży o w miare czystym profilu, np Saflager W-34/70 lub Mangrove Jack's M84 i fermentowac w temperaturze 8-10 C Co do fitracji to zwykły fermentor z kranikiem i filtrator z oplotu (tzw. sraczwężyk) powinien się tobie sprawdzić - szybko i bez zbędnych kombinacji.
 7. O ile fermentacja jeszcze nie ruszyła to śmiało możesz napowietrzyć brzeczkę i dodać kolejną saszetkę tych samych drożdży. Nie wiem jak to zadziała jak już fermentuje w najlepsze.
 8. Nie ma takiej reguły, wszystko zależy od tego jakie cukry i w jakiej ilości znajdują się w brzeczne i od użytego szczepu drożdzy. Na ogół "standardowe" drożdże (czyli s. cerveisae) zjadają cukry proste jak glukoza i fruktoza, pozniej bardziej złożone jak maltoza i jeszcze ewentualnie maltotriozę. Bardziej złożone cukry pozostają w brzeczce tworząc właśnie cukry resztkowe. Ile jakich cukrów jest w brzeczce zależy w dużej mierze np od procesu zacierania. Przyjmuję się jedynie, że s. cerevisiae powinny zejść do ok 3/4 ekstraktu początkowego - ale jest to mocno umowne. Przy brettach i bakteriach to już w ogóle innach historia.
 9. 1.006 FG to jest 1,5 BLG, czyli już prawdopodobnie po fermentacji. Sprawdz przez kolejne dwa dni czy się nie zmienia i jeśli nie to można butelkować. W rurce bulka bo uwalnia się CO2 rozpuszczone w piwie - to normalna rzecz i bulkanie nie jest żadnym wyznacznikiem tego czy fermentacja trwa czy już jest po. Rurka umożliwia wypuszczanie CO2 i jednocześnie zamyka dosęp powietrza i róznych robaczków z zewnąrz, aby uniknąć zakarzenia - i to tyle.
 10. Szansa zawsze jest, zwłaszcza, że to dopiero początek fermentacji. Poważnie, daj mu jeszcze 10 dni. Jakbym ja miał oceniać moje piwa po 4 dniach to uwierz mi, że każde leciało by w kanał. Ja zaglądam najczęściej dopiero po 14 dniach i decyduje co dalej, czy czekać dalej, czy robic cichą fermentację, czy jakies chmielenie na zimno lub inne dodatki, czy coldcrash, czy rozlewac (chociaż oczywiscie wstępny plan mam już przygotowany wcześniej).
 11. Dlatego, że brzeczka z drożdżami to żywy organizmy, który pracuje cały czas, nawet jak nie widać oznak w postaci piany czy bulkającej rurki. Nawet po rozlaniu do butelek piwo cały czas pracuje. 4 dni to zdecydowanie z krótko i piwo jeszcze nie jest gotowe. Polecam poczytać artukuły na wiki, a zwłaszcza o fermentacji: https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki
 12. https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Surowce_niesłodowane
 13. Najlepiej czyste lactobacillus plantarum, np Sanprobi IBS lub Swanson L.Plantarum
 14. Można wkleić ze schowka (ctrl-v) lub dodać plik - prawy dolny róg "Wstaw inne media"
 15. Jak nachmielisz bez przelewania to taka gęstwa nie bardzo nada się do kolejnego piwa. Poczekaj aż fermentacja się zakończy i zdekantuj do innego wiadra. Będziesz miał czystą gęstwę do zebrania i piwo bez piany do nachmielenia. Nie ma tutaj drogi na skróty.
 16. msto

  Co wybrać

  Przy zacieraniu to może być mało, zwłaszcza przy większych balingach. Ja robiłem w nim warki 20l. Jak to sie ma do brewkitu to nie wiem bo nigdy nie robiłem. Przemyśl i napisz mi wiadomość jakbys sie zdecydował.
 17. msto

  Co wybrać

  Skąd jesteś? Tak się składa, że mam do sprzedania garnek emalię 30l, dwie grzałki nurkowe (1400W i 2000W) i chłodnicę z rurki karbowanej. 150zł za wszystko, oczywiście używane, ale sprawne a garnek bez odprysków.
 18. Na wiki masz arykuł o starterach, jest też o temperaturze https://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starterów_drożdżowych
 19. W temperaturze fermentacji kluczowy jest właśnie początek fermentacji od momentu zadania drożdży. Staraj się dodawać drożdże w dolnych granicach temperatur optymalnych dla pracy danego szczepu. Poczytaj też tutaj: https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Temperatura_zadania_dro.C5.BCd.C5.BCy_i_fermentacji
 20. Jeśli zadałeś je w wysokiej temperaturze (20 i więcej) to mogły szybko wystartować. Nie zmienia to jednak faktu, że większość drożdży zdążyła się "utopić" i zdrowych było duuużo za mało.
 21. @goldi_WRO Poczytaj tutaj o rehydratacji, polecam głównie punkt 4 w uwagach - wszystko ci się wyjaśni ? http://blog.homebrewing.pl/rehydratacja-suchych-drozdzy-piwowarskich/
 22. Butla z gazem może być poza kegeratorem ale musisz wtedy doprowadzić przewód do wnętrza a to potencjalne miejsce nieszczelności. Jeśli keg będzie w kegeratorze to wg mnie nie ma potrzeby chłodzenia przewodu. Polecam zapoznać się z poniższym tematem a zwłasza o wysyceniu w kegu i wyszynku:
 23. https://www.wiki.piwo.org/Zbieranie_i_ponowne_użycie_gęstwy_drożdżowej
 24. Jak zbierzesz przed lagerowaniem to przy rozlewnie nie będzie już świeża Wydaje mi się, że możesz dać jakiekolwiek drożdze, nie powinny wnieść nic złego. Ale mogę się mylić, może ktoś mądrzejszy w temacie się wypowie. Ewentualnie drożdze Fermentis F2, ja je stosowałem przy porterze 26blg i byłem zadowolony.
 25. No to masz idealne warynki, nie jeden pozazdrości. To kwestia nazewnictwa, ale generalnie tak, ma być bez drożdży. Jakiś cukier na refermentację i w butelki. Ewentualnie możesz dodać łyżkę świeżej gęstwy, żeby szybciej ruszyło.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.