Jump to content

rasuh

Members
 • Posts

  154
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by rasuh

 1. rasuh

  rasuh

 2. W tej chwili na stronie https://www.dziendarmowejdostawy.pl/shops/category/hobby jest wymieniony sklep: http://piwoszarnia.pl/ . W tamtym roku brały też udział http://www.malinowynos.pl/ i http://www.homebeer.pl/ .
 3. Na stronie: http://zmeevar.ru/pivovarnja-bavarija-vopros-otvet są umieszczone pytania i odpowiedzi dotyczące tych kociołków. Dosyć ciekawe informacje można tam znaleźć. Podana jest np. ilość piwa jaką można uzyskać na danym kociołku i maksymalna zalecana wielkość zasypu i tak: Bavaria 30l - 10-12 litrów piwa, a zasyp to 2,5 kg słodów, Bavaria 50l - 25 litrów piwa, a zasyp to 7 kg słodów Bavaria 70l - 45-50 litrów piwa, a zasyp to 11 kg słodów. Warto rozważyć jakie kto robi czy planuje robić warki i wybrać odpowiednią wielkość kociołka.
 4. Miroon86 jedyne co da jakiś efekt to rozcieńczenie brzeczki ale nie wodą tylko musiałbyś zatrzeć kolejną brzeczkę bardzo mało chmieloną i potem ją zmieszać z tą mocno goryczkową. Potrzebujesz do tego dodatkowego fermentora/fermentorów. Ja kiedyś pomyliłem się przy robieniu pierwszego swojego piwa IPA i dałem chmielu podwójne ilości i w podobny sposób ratowałem piwo, tyle że ja mocno ryzykowałem infekcją bo zatarłem nową brzeczkę i w ogóle jej nie chmieliłem (tego nie polecam, chociaż mi się udało i piwo po paru miesiącach było całkiem dobre z solidną goryczką ale nie piołunową).
 5. Właśnie zależy dużo jakie drożdże były dane, w samym miodzie brakuje składników odżywczych dla drożdży, i daje się więcej pożywki niż zwykle przy robieniu np. wina. U mnie bardzo często przy zastosowaniu Bayanusów, kiedy fermentacja staje albo zwalnia dosypuję trochę pożywki. Po dodaniu pożywki znowu zaczynają szamać. Jeżeli dodanie samej pożywki nie pomaga warto dodać trochę nowych drożdży a najlepiej gęstwę, można zrobić też starter.
 6. Dosyp pożywki do drożdży i porządnie zamieszaj. Powinny znowu ruszyć.
 7. Aktualizacja od kwietnia: IRA - 41L APA - 41,5L KOLSCH - 41L AIPA - 38,5L EPA - 40,5L IRA - 41,5L Extra Milk Stout - 42,5L Amber Ale - 42,5L APA - 40,5L Double Robust Porter - 40,5L Altbier - 41L RIS - 28L Razem: 479 L W sumie: 13207 litrów
 8. Kapslownica to według mnie jedna z ważniejszych narzędzi w browarze domowym, nie warto oszczędzać. Bierz stołową - są droższe od ręcznych ale dłużej bez uszczerbku się je użytkuje, kapslują lepiej, bo każdą butelkę do piwa bez różnicy jaką ma szyjkę. Ja używam takiej http://allegro.pl/profesjonalna-kapslownica-stolowa-ornelia-wloska-i5147901321.htmlod 2 lat i nic złego się nie dzieje. Jest to jedna z najtańszych stołowych kapslownic.
 9. Może ktoś ma wprowadzone w BeerSmith słody słodowni Bruntal, bądź posiada specyfikacje tych słodów?
 10. Witam, niedawno zacząłem używać beersmith wersja 2.2.12 Które spolszczenie jest najlepsze do tej wersji programu. Z tego co poszukałem to chyba najnowsze jest "Polskie Tłumaczenie do BS2 - poprawione 2.1" zrobione przez Łukasz. Jak prawidłowo zainstalować te tłumaczenie? Czy wystarczy rozpakować i przegrać ostatni plik rar do głównego folderu, gdzie jest zainstalowany program? Czy też trzeba po kolei instalować od najstarszej wersji spolszczenia do najnowszej?
 11. Sklep jest dobry, towary jak u mnie do tej pory zakupione były świeże, np. drożdże zawsze z długim terminem dostawałem co najmniej rok od zakupu. Chmiele faktycznie mogliby pakować próżniowo, ale w zapachu też zawsze dobre były jak brałem, siana nie było. Zdarza im się szczególnie przy dużym zamówieniu coś nie włożyć do paczki, ale kontakt jest bardzo dobry i nie robią problemu z dosłaniem tego co brakuje, a i jakiś dodatek wrzucą. Ostatnio brałem dużo słodów u nich i brakowało jakiś słodów to po dwóch dniach dosłali, i dorzucili mi 100 gram szyszki lubelskiego.
 12. Ja już trochę wykupiłem, lubię robić zakupy w homebeer, tym bardziej że mam u nich 5% zniżki.
 13. Bierze udział jeszcze http://www.bottlabel.com/pl/. Dziś po założeniu konta na paypal zakupiłem beersmith'a za jedyne 19,95 USD.
 14. Dzięki za podpowiedzi, zmieniłem nieco recepturę, odpuściłem sobie płatki, zmniejszyłem trochę chmielenie, dodałem więcej karmelowych,niestety miałem tylko karmele strzegomia i optimy: Zasyp (warka 40l): Słód Pale Ale (Bruntal) - 8,5 kg Słód Monachijski (Optima) - 3 kg Słód czekoladowy ciemny (Strzegom) -0,5 kg Słód karmelowy 600 (Strzegom) - 0,35 kg Słód karmelowy 150 (Optima) - 0,3 kg Słód barwiący (Strzegom) - 0,1 kg Jęczmień prażony (Strzegom) - 0,1 kg Zacieranie w garze 50l (wszystkie słody wsypuję od początku, stosunek wody do słodów to 2.5): na 30min w 64 stopniach na 50 min w 72 stopniach na 15 min w 76 stopniach Chmielenie (60min): 50g Magnum(12,5 %) na 60 min 30g Fuggles(4,9%) na 15 min Drożdże to gęstwa US-05 Płatki odpuściłem bo się boję filtracji takiego dużego zasypu.
 15. Zauważyłem, że w dniu darmowej dostawy bierze udział http://www.malinowynos.pl/ . Jest jeszcze promocja na oprogramowanie BeerSmith 2 związana z Black Friday, która trwa do poniedziałku do północy: http://beersmith.com/. I teraz się zastanawiam kupić, czy nie kupić?
 16. Witam! W niedzielę chcę uwarzyć po raz pierwszy Robust Portera. Zasyp (warka 40l): Słód Pale Ale (Bruntal) - 8,5 kg Słód Monachijski (Optima) - 3 kg Słód czekoladowy ciemny (Strzegom) -0,5 kg Płatki owsiane błyskawiczne - 0,5 kg Płatki jęczmienne błyskawiczne - 0,5 kg Słód barwiący (Strzegom) - 0,1 kg Jęczmień prażony (Strzegom) - 0,1 kg Słód karmelowy 600 (Strzegom) - 0,1 kg Zacieranie w garze 50l (wszystkie słody wsypuję od początku, stosunek wody do słodów to 2.5): na 30min w 64 stopniach na 50 min w 72 stopniach na 15 min w 76 stopniach Chmielenie (60min): 50g Magnum(12,5 %) na 60 min 40g Fuggles(4,9%) na 15 min Drożdże to gęstwa US-05 Celuję w jakieś 16 Plato, IBU około 35. Zależałoby mi na tym aby ten porter był kawowo-czekoladowy z w miarę sporą słodowością. Tak się zastanawiam czy nie dać więcej jakiś ciemnych słodów, a może mniej karmelowych? Czy te płatki jęczmienne pasują, czy lepiej z nich zrezygnować?
 17. Dr_Herman jak lubisz bulgotanie, to najlepiej zawsze na pokrywę każdego fermentora połóż jakieś obciążenie. Ja układam książki, oczywiście te przeczytane albo jakieś słabe lektury. Fermentory są różne, niektóre mają dobre zamknięcie, że tak powiem i są szczelne bez obciążania. Z czasem jednak większość się "wyrabia" i stają się nieszczelne. Cieszę się, że to był u Ciebie fałszywy alarm.
 18. Jeśli masz pewność że nie ruszyła fermentacja to samo napowietrzenie niewiele pomoże, ja bym zadał dodatkowo drożdże nowe jakieś suche wcześniej uwodnione. Możliwe że ten starter nie wypalił, że tak powiem. Sprawdź najpierw czy nie ma fermentacji, możesz mieć nieszczelny fermentor i nie ma bulkania w rurce, a fermentacja ma miejsce. Możesz sprawdzić balling.
 19. Celebns dzięki za podpowiedź. Zastosuję kabel audio do głośników komputerowych.
 20. Dzięki za pomocne odpowiedzi. Czytałem na elektrodzie, że przy przedłużeniu czujnika NTC cienkimi kabelkami miedzianymi , błąd pomiarów jest minimalny, ponieważ te kabelki miedziane mają bardzo małą rezystancję w porównaniu do czujnika NTC. Na wszelki wypadek będę przeprowadzał tesy, tzn. zrobię pomiary dla oryginalnej sondy 1 metrowej, a następnie dla sondy przedłużonej kabelkami i zobaczę co wyjdzie.
 21. Nie wiem czy trzeba, pewnie jak się nie obetnie to się nic nie stanie. Ja zrobiłem tak jak się robi z chmielem starszym przed zimą. Z tych suchych badyli chmiel i tak już nie będzie rósł, tylko zacznie rosnąć na wiosnę z nowych pędów ( takie fioletowe wyrostki w sadzonce były). Jeżeli przycinać sadzonkę to nie za dużo, ja same łodyżki suche z listkami wywaliłem.
 22. Moje sadzonki też już posadzone, obcięte na górze i zakopcowane.
 23. Kupiłem STC-1000 z Chin, i niestety chińczyk mi przysłał regulator z sondą o długości 1 metra, pomimo tego, że miał być to czujnik 2 metrowy. Nie zakupiłem jeszcze chłodziarki ale obawiam się, że czujnik będzie za krótki. Mam pytanie, czy można przedłużyć sobie kabel czujnika temperatury np. kabelkami miedzianymi bez uszczerbku na pracę i wskazania regulatora? Może ktoś robił coś podobnego? Czy jednak jedyną opcją jest zakup drugiej dłuższej sondy, a jak tak to jakiej, NTC 10k ?
 24. Tak się zastanawiam i już nie wiem co zrobić sadzić, nie sadzić? Jutro miałem sadzić. Obawiam się, że przechowywanie w nie odpowiednich warunkach do wiosny może jeszcze gorzej wpłynąć na rośliny niż ich posadzenie teraz jesienią. Jeśli ktoś ma receptę na to jak przechować do wiosny to niech napisze. Możliwe że wystarczy piwnica z w miarę stałą dodatnią temperaturą zimą i podlanie sadzonek co jakiś czas niewielką ilością wody. Swoją drogą czy my jesteśmy zawodowymi plantatorami chmielu gdzie wydajność z ha jest najważniejsza? Przecież to jest amatorska uprawa i 1 kg zbiorów od każdej rośliny mniej czy więcej nie robi w naszym przypadku wielkiego znaczenia.
 25. Dzięki uprzejmej sąsiadce paczka odebrana. Małe chmiele są śliczne. Bardzo dziękuję Familienbrauerei Schnura za zorganizowanie całej akcji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.