Jump to content

Suchejroo

Members
 • Posts

  638
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  31

Suchejroo last won the day on May 16

Suchejroo had the most liked content!

1 Follower

About Suchejroo

 • Birthday December 1

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Suchy Browar
 • Rok założenia
  2013/2019
 • Liczba warek
  80+
 • Miasto
  Gdańsk

Recent Profile Visitors

1772 profile views

Suchejroo's Achievements

 1. Unikać cukru, jak chcesz coś sypnąć to maltodekstryna.
 2. Poleganie na zaworze bezpieczeństwa to proszenie się o pobyt na sorze. Cornelius utrzymuje ponad 9 barów, fermzilla 2 bary. Wystarczy, że zawór oblepi się drożdżami i się nie otworzy. Zobacz sobie wybuchającą fermzillę, sporo tego na różnych grupach było. Nie chciałbym widzieć kega 9 barów jak wybucha.
 3. Te drożdże tak mają. Robiłem dwa piwa, wyszły świetne i w obu wersjach miałem tą sytuację.
 4. No nie do końca. Policzyłem 1,2kg ale u Ciebie jest 1,7kg ekstraktu czyli według przelicznika od @zasada masz 0,9kg cukru co daje 5BLG. Dodając 0,5kg cukru masz 7,6BLG.
 5. Ogólnie 1BLG to 1% zawartości cukru w roztworze w temperaturze 20°C. Więc 1,2/18 * 100 = 6,7BLG. 1,7kg/18,5*100 = 9,2BLG
 6. To że ktoś zrobił i było okej, to nie znaczy, że każdy może to powielać. Jeden mieszka w nowych mieszkaniach ze świeżymi rurami, jedni w ponad stuletnich kamienicach z różnymi zagadkami pod ziemią. Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi. Jak nie, to trudno.
 7. Nie wiem gdzie Ty to liczysz. Ja z 5kg przy wydajności 80% zacierania robiłem 12,5BLG 23l. Tutaj wydajność na podstawie kalkulatora grainfather wydajnosc warzelni (zacierania wyższa)
 8. ja też 1mm. Ogólnie to nie tylko chodzi o szczelinę, a o to jakim urządzeniem napędzasz. Ja na wiertarce i wkrętarce z dużym momentem mam zupełnie inaczej ześrutowany słód. Najlepiej metodą prób i błędów. Ziarno ma być pęknięte bez dużej ilości mąki, tak aby łuska nie była poszarpana, jedynie pęknięta.
 9. Jeśli temperatura piwa, to prawie dobrze, mimo to dałbym im niżej. Myślę, że jak na początek to wydajność bardzo dobra. Masz w GF na stronie kalkulatory wydajności zacierania oraz warzelni. Ja tak jak @nike21, tylko ciepła woda i gąbka. Wszystko myje od razu po warzeniu. po to jest forum Pamiętaj, żeby po fermentacji mierzyć spławikiem BLG, jeśli refraktometrem to alkohol zaburza odczyt i trzeba użyć kalkulatora, który np wysłał Ci kolega wyżej
 10. U mnie ponad 40 na samym G30 i kilkukrotnie bez łuski (przy płatkach owsianych np) zapchana filtracja. Łuska najlepszy przyjaciel, szczególnie dla początkującego w ciężkich piwach
 11. Tu się nie zgodze. Do zwykłego łuski nie potrzebuje, ale pszenicznego juz jak najbardziej. Zauważ, że kolega warzy w G30. Co do gotowania wystarczy uchylona pokrywa. Fakt, by całkowicie nie zakrywać.
 12. Kociołka nie dezynfekuj, gotowanie wybija wszystko. Wszystko co ma stycznosc po chłodzeniu musi być zdezynfekowane. Kolor w wiadrze zawsze bedzie ciemniejszy, z racji dużej ilości brzeczki. Temperatura za wysoka, chłodzisz to czymś? Lodówka?
 13. Podniosła się temperatura i uwolnił się rozpuszczony CO2. I tyle. Mimo to zostaw w wyższej temperaturze, bo w dość niskiej fermentowałeś, jak na drożdże ejlowe.
 14. Tak było w instrukcji? Czy robiłeś sam? Druga sprawa chodzi na pierwszą minutę gotowania czy na minutę gotowania? W piwowarstwie jeśli mówimy "Wrzuć chmiel na 1 minutę gotowania" chodzi o ostatnia minutę gotowania. Jeśli to pomylisz i dodasz na pierwszą minutę, masz piwo nie do picia. Dodając np 150g Chinooka na aromat (ostatnia minuta/wyłączenie palnika) a na pierwszą minutę, da Ci piwo praktycznie niepijalne dla wielu osób.
 15. 2-3 dni chmielenia wystarczą, wyciskanie chmielu sobie odpusc. Filtracja wymagana, zapewne pijesz piwo z drobinkami chmielu co powoduje większe uczucie goryczy/pieczenia. Szczególnie jak wyciskałeś, to na pewno od groma granulatu dostało sie do piwa. Im dłużej chmielisz, tym bardziej trawiaste piwo może wyjść. Wszystkie aromaty przechodzą w dobe do piwa, więc 2-3 dni to jest więcej niż trzeba (szczególnie przy małej ilości chmielu). Ja przy NEIPA mojej, sypie 500g chmielu, CC, keguje i pierwszy tydzien zazwyczaj jest nie do picia. Po tygodniu goryczka się fajnie układa (drobiny chmielu też opadaja na dno kega) i jest wtedy przyjemnie. EDIT: Wydobywające się CO2 to zazwyczaj uwolnione CO2 ktore było rozpuszczone w piwie, dodając chmiel to spowodowałeś. Można butelkować, jeśli BLG końcowe jest na odpowiednim poziomie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.