-
Posts
638 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
31
Suchejroo last won the day on May 16
Suchejroo had the most liked content!
About Suchejroo
- Birthday December 1
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Suchy Browar
-
Rok założenia
2013/2019
-
Liczba warek
80+
-
Miasto
Gdańsk
Recent Profile Visitors
1772 profile views
Suchejroo's Achievements
-
Suchejroo started following Konkursy 2023
-
Suchejroo started following Chmielenia na zimno vs gorycz w piwie , Słód Pale Ale a Pilzneński , Fermentacja pod ciśnieniem - różne zagadnienia and 6 others
-
Unikać cukru, jak chcesz coś sypnąć to maltodekstryna.
-
Suchejroo reacted to a post in a topic: Marzy mi się taki lager....
-
Łachim reacted to a post in a topic: Fermentacja pod ciśnieniem - różne zagadnienia
-
Fermentacja pod ciśnieniem - różne zagadnienia
Suchejroo replied to skybert's topic in Wsparcie piwowarskie
Poleganie na zaworze bezpieczeństwa to proszenie się o pobyt na sorze. Cornelius utrzymuje ponad 9 barów, fermzilla 2 bary. Wystarczy, że zawór oblepi się drożdżami i się nie otworzy. Zobacz sobie wybuchającą fermzillę, sporo tego na różnych grupach było. Nie chciałbym widzieć kega 9 barów jak wybucha. -
Te drożdże tak mają. Robiłem dwa piwa, wyszły świetne i w obu wersjach miałem tą sytuację.
-
No nie do końca. Policzyłem 1,2kg ale u Ciebie jest 1,7kg ekstraktu czyli według przelicznika od @zasada masz 0,9kg cukru co daje 5BLG. Dodając 0,5kg cukru masz 7,6BLG.
-
Ogólnie 1BLG to 1% zawartości cukru w roztworze w temperaturze 20°C. Więc 1,2/18 * 100 = 6,7BLG. 1,7kg/18,5*100 = 9,2BLG
-
Suchejroo reacted to a post in a topic: Aldehyd octowy
-
Łachim reacted to a post in a topic: Koniec fermentacji przy 5 blg?
-
To że ktoś zrobił i było okej, to nie znaczy, że każdy może to powielać. Jeden mieszka w nowych mieszkaniach ze świeżymi rurami, jedni w ponad stuletnich kamienicach z różnymi zagadkami pod ziemią. Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi. Jak nie, to trudno.
-
Kuba Knych reacted to a post in a topic: Butelkować czy nie
-
Nie wiem gdzie Ty to liczysz. Ja z 5kg przy wydajności 80% zacierania robiłem 12,5BLG 23l. Tutaj wydajność na podstawie kalkulatora grainfather wydajnosc warzelni (zacierania wyższa)
-
ja też 1mm. Ogólnie to nie tylko chodzi o szczelinę, a o to jakim urządzeniem napędzasz. Ja na wiertarce i wkrętarce z dużym momentem mam zupełnie inaczej ześrutowany słód. Najlepiej metodą prób i błędów. Ziarno ma być pęknięte bez dużej ilości mąki, tak aby łuska nie była poszarpana, jedynie pęknięta.
-
Jeśli temperatura piwa, to prawie dobrze, mimo to dałbym im niżej. Myślę, że jak na początek to wydajność bardzo dobra. Masz w GF na stronie kalkulatory wydajności zacierania oraz warzelni. Ja tak jak @nike21, tylko ciepła woda i gąbka. Wszystko myje od razu po warzeniu. po to jest forum Pamiętaj, żeby po fermentacji mierzyć spławikiem BLG, jeśli refraktometrem to alkohol zaburza odczyt i trzeba użyć kalkulatora, który np wysłał Ci kolega wyżej
-
U mnie ponad 40 na samym G30 i kilkukrotnie bez łuski (przy płatkach owsianych np) zapchana filtracja. Łuska najlepszy przyjaciel, szczególnie dla początkującego w ciężkich piwach
-
Tu się nie zgodze. Do zwykłego łuski nie potrzebuje, ale pszenicznego juz jak najbardziej. Zauważ, że kolega warzy w G30. Co do gotowania wystarczy uchylona pokrywa. Fakt, by całkowicie nie zakrywać.
-
Kociołka nie dezynfekuj, gotowanie wybija wszystko. Wszystko co ma stycznosc po chłodzeniu musi być zdezynfekowane. Kolor w wiadrze zawsze bedzie ciemniejszy, z racji dużej ilości brzeczki. Temperatura za wysoka, chłodzisz to czymś? Lodówka?
-
Podniosła się temperatura i uwolnił się rozpuszczony CO2. I tyle. Mimo to zostaw w wyższej temperaturze, bo w dość niskiej fermentowałeś, jak na drożdże ejlowe.
-
Tak było w instrukcji? Czy robiłeś sam? Druga sprawa chodzi na pierwszą minutę gotowania czy na minutę gotowania? W piwowarstwie jeśli mówimy "Wrzuć chmiel na 1 minutę gotowania" chodzi o ostatnia minutę gotowania. Jeśli to pomylisz i dodasz na pierwszą minutę, masz piwo nie do picia. Dodając np 150g Chinooka na aromat (ostatnia minuta/wyłączenie palnika) a na pierwszą minutę, da Ci piwo praktycznie niepijalne dla wielu osób.
-
Chmielenia na zimno vs gorycz w piwie
Suchejroo replied to daj-pompke's topic in Piaskownica piwowarska
2-3 dni chmielenia wystarczą, wyciskanie chmielu sobie odpusc. Filtracja wymagana, zapewne pijesz piwo z drobinkami chmielu co powoduje większe uczucie goryczy/pieczenia. Szczególnie jak wyciskałeś, to na pewno od groma granulatu dostało sie do piwa. Im dłużej chmielisz, tym bardziej trawiaste piwo może wyjść. Wszystkie aromaty przechodzą w dobe do piwa, więc 2-3 dni to jest więcej niż trzeba (szczególnie przy małej ilości chmielu). Ja przy NEIPA mojej, sypie 500g chmielu, CC, keguje i pierwszy tydzien zazwyczaj jest nie do picia. Po tygodniu goryczka się fajnie układa (drobiny chmielu też opadaja na dno kega) i jest wtedy przyjemnie. EDIT: Wydobywające się CO2 to zazwyczaj uwolnione CO2 ktore było rozpuszczone w piwie, dodając chmiel to spowodowałeś. Można butelkować, jeśli BLG końcowe jest na odpowiednim poziomie.