Jump to content

Green Fox

Members
 • Posts

  235
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  Green Fox got a reaction from Igorrodz in SMaSH - czy warto strzępić język?   
  Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić Jednym słowem - SH z polskiej sceny rzemieślniczej są piwami skrojonymi pod piwowarów domowych
 2. Like
  Green Fox got a reaction from klinsp.pk in Darmowe ebooki wydawnictwo naukowe Springer   
  Publikacje w czasopismach tak - ale nie książki
 3. Like
  Green Fox reacted to MichalW in Czy to RIS ?   
  RIS to jedyne mocne piwo do leżakowania znane początkującym.
 4. Like
  Green Fox got a reaction from Neem in zamiana płynnych ekstraktów na słód   
  Akurat ten typ słodu palonego, który masz w zestawie (Carafa® Special Typ II) nie wnosi aż tak dużej ilości nut palonych i popiołowych jak typowe słody palone, ze względu na to, że jest pozbawiony łuski. Mimo wszystko, jeżeli obawiasz się paloności - faktycznie możesz go dodać na koniec.
 5. Like
  Green Fox reacted to Bogi in Wieści z krajowej sceny piwowarskiej   
  http://www.biztok.pl/biznes/robia-slynne-polskie-piwo-a-teraz-szykuja-whisky_a20478?utm_source=o2_SG&utm_medium=Hotspot&utm_campaign=o2
 6. Like
  Green Fox reacted to melon in Biała Wrona 2015   
  Tu są dalsze miejsca https://drive.google.com/file/d/0B7Su013roMCKMndJemJnQ1MyajQ/view?usp=sharing
 7. Like
  Green Fox got a reaction from beu in Mocne piwo - problem (?)   
  Czy ja dobrze zrozumiałem, że używasz refraktometru? Jeżeli tak to polecam - http://www.piwo.org/files/file/17-toolkit-piwowara/ - po wejściu klikasz "tylko do odczytu" i wchodzisz w zakładkę "korekcja refraktometru". Alkohol BARDZO zaburza wskazania refraktometru (znacznie bardziej, niż aerometru) i żeby obliczyć FG (gęstość końcową), trzeba znać SG (gęstość początkową). W Twoim wypadku gęstość końcowa wychodzi ok. 8 BLG, więc całkiem przyzwoicie. Na przyszłość używaj kalkulatora korekcji refraktometru do odczytu właściwych wartości, a co do piwa, to jednak tak mocne brzeczki lepiej zadawać jakąś rozruszaną gęstwą, ewentualnie nieco zwiększyć ilość zadawanych drożdży.
 8. Like
  Green Fox reacted to bart3q in 24.01.2015 - I Konkurs Piw Historycznych   
  Tak sobie czytam i czytam ten temat, i pomyślałem że też się wypowiem.
  Przede wszystkim wielki szacunek dla chłopaków, że zorganizowali konkurs, ciekawy, inny niż wszystkie, zorganizowali nagrody, opisali ciekawe kategorie, przeprowadzili i wszystko ok wypaliło. Mega inicjatywa, popularyzująca historyczne piwa, które są ciekawe, a trochę zapomniane.
   
  Natomiast drugą sprawą jest mała frekwencja. Dziwi mnie trochę mała obsada small beer, które można było zrobić z wysłodzin po burtonie.
  Ogólnie słaba frekwencja nie wiem czym jest ona spowodowana, mogę się domyślać na swoim przykładzie.
  Nie planowałem warzyć piw w tych stylach, opis portera po przeczytaniu zniechęcił mnie do warzenia tego piwa, barleywine również na razie nie planuję, a nie robiłem też takich piw żeby mieć dużo wysłodzin na small beer. Tak samo krótki czas do konkursu, głupio warzyć barleywine żeby za 3 czy 4 miechy wysyłać je na konkurs.
  Natomiast tutaj się powtórzę, dla mnie dużo ciekawsza byłaby kategoria Angielskiego IPA, mogłaby spopularyzować trochę to piwo. Dodatkowo pomogłoby to uświadomić ludziom że IPA to nie AIPA, co jak wiemy teraz jest często mylone przez początkujących piwowarów. Po drugie mógłbym dać swoje IPA ludziom którzy są fascynatami piw angielskich, i bym się dowiedział czy kiedyś ono takie było czy nie, czy wyszło czy nie. I przy tym piwie jest też szansa na większe obłożenie konkursu.
  Drugą ciekawą wg mnie kategorią byłby gruit. Przy czym ogólnie mało jest o piwach tego typu na forum opisane, ale może umieszczenie takiej kategorii by spowodowało że troszkę więcej wiedzy o tych piwach by się pojawiło. Choć nie wiem czy specyfika tego piwa nie odstraszyłaby ludzi od jego warzenia, ale np. patrząc na ostatnią popularność berliner weisse to może kilka osób by się odważyło na taki eksperyment.
   
  Może ktoś inny też ma pomysły na ciekawe historyczne kategorie, może głosujmy który styl byłoby warto przypomnieć piwowarom?
   
  Piwa takie jak burtońskie i ten london porter fajnie byłoby ogłosić dużo wcześniej przed konkursem, 9 miesięcy, rok?
  Osobiście uważam, że fajnie gdybyście kontynuowali ideę tego konkursu. Co powiecie właśnie na np. kolejny konkurs na lato, z piwami tak do 17 blg (nie wiem jakie kategorie jeszcze będą rozpatrywane), a może powtórka mocniejszych kategorii na jesień/zimę? Piwa do 17 blg można do lata doszlifować, a rok na burtońskie też powinien dać radę.
   
  Co do zasad sędziowania - wiem że Bogi nie lubisz BJCP, i ich ograniczeń stylu. Ale pomińmy osobiste uprzedzenia;) Chciałbym Ci zwrócić uwagę na ich opisy piw. Określają one dość szczegółowo, jak piwo ma smakować, pachnieć, piwowar wie na co zwrócić uwagę projektując piwo, są one dość precyzyjne. Np. słowo "posilne" i jednocześnie "wytrawne" można szczegółowiej określić przez: "piwo z wyraźną pełnią smakową, oraz podbijającą ja gładkością i delikatnym nasyceniem, natomiast jednocześnie z goryczką uwytrawniającą finisz i sprawiającą że piwo jest łatwo pijalne i rześkie w odbiorze". Ułatwia to zrozumienie "co autor miał na myśli" jednocześnie zostawiając pole do popisu piwowarom.
   
  Przed konkursem było małe nim zainteresowanie, po konkursie kilka wypowiedzi może być odebrane zniechęcająco dla was. Ale róbcie drugą edycję!
  Osobiście bardzo wam kibicuję
   
  Edit: Doczytałem jeszcze raz opisy styli z pierwszego postu, i są one ok. Natomiast widzę że przed konkursem nie było niejasności, pytań jak dane piwo ma smakować, wyglądać itp. a po konkursie już malkontenci nie wiedzący jak piwo ma wyglądać się znaleźli;) Skoro konkurs ma być w pewnym sensie "koleżeński" to zawsze przez warzeniem można się zapytać, Bogi odpowiadał na każdego posta z pytaniem.
  A skoro konkurs koleżeński to możemy też pomóc w jego popularyzacji - brakujące info na fb, bbiz itp. można umieścić, i pomóc Bogiemu w rozwijaniu tego konkursu, dawać sugestie co można poprawić.
 9. Like
  Green Fox reacted to jacer in Wyeast 3787 Trappist High Gravity?   
  Produkcja sprzed 6msc więc puchnięcie powinno trwać min 6 dni.
 10. Like
  Green Fox got a reaction from kolec in AIPA - modyfikacja zestawu   
  Dodatek pszenicznego nie zaszkodzi, może to być nawet ok. 0,5kg - zawsze poprawi to pienistość piwa. Co do schematu chmielenia to ciężko stwierdzić jaki ma być ekstrakt początkowy, planowana wartość IBU i przede wszystkim ile czasu piwo ma się gotować - zazwyczaj czas chmielenia podaje się odwrotnie, czyli odlicza się ile czasu zostało do końca gotowania. W tym wypadku zgaduję, że piwo ma być gotowane ok. 75 - 90 minut, tak? Tak czy inaczej ilość chmielu jest na pewno przyzwoita, można ewentualnie dokupić jeszcze z 50g Cascade lub Citry na cichą. Oczywiście są inne schematy chmielenia, pod takie piwa jak IPA (np. chmielenie dużą ilością w ostatnich 15 minutach gotowania, chmielenie brzeczki przedniej), jednak na początek najlepiej zapoznać się ze standardem a kombinacje alpejskie zacząć jak już się będzie dobrze czuło cały proces
 11. Like
  Green Fox reacted to Bogi in Od porteru do stout'u   
  Mam Podaję w oryginale, żeby nie było przekłamań, literka "f" czytana jest jako "s". Jakby coś było niejasne, wyjaśnię, niemniej jednak jest to napisane dość sprawnie w miarę zrozumiałym angielskim (gorsze książki trzeba było odcyfrowywać). Najpierw jest część krótsza, potem dłuższa, jakoś tak dziwnie się wkleiło. Zwracam uwagę, że wtedy tak warzono, bo nie było ani termometrów, ani cukromierzy, więc pewne kwestie, jak się czyta, mogą wydawać się dziwne, ale nie zapominajmy który to jest rok.


 12. Like
  Green Fox reacted to Bogi in Od porteru do stout'u   
  Z okazji dnia stout'u pozwalam sobie na przybliżenie najważniejszych dat i faktów.
   
  1726-szwajcarski podróżnik relacjonuje, że klasa robotnicza w Londynie pija porter
   
  1736-pojawiają się pierwsze wielkie beczki w Londynie
   
  1737-W "London and Country Brewer" pojawia się przepis na Stout butt beer (29 blg)
   
  1740-Truman oferuje Pale Stout i Brown Stout (czyli jasne mocne i ciemne mocne)
   
  1742-tamże przepis na porter (19,3 blg)
   
  1750-oficjalny przepis w książce Ellis'a
   
  1758-pierwszy porter uwarzony poza Londynem, w Sheffield, warzy Thomas Rawson
   
  1759-Guinness zaczyna warzyć ale (o porterze jeszcze mowy nie ma)
   
  1760-pierwszy porter w Szkocji, Glasgow
   
  1765-Malone i Andrews-pierwsi Irlandczycy, którzy warzą porter. James Baverstock eksperymentuje z pierwszym cukromierzem
   
  1770-wyżej wymieniony stara się przekonać browary, że to mądre urządzenie
   
  1776-pierwszy porter uwarzony w USA, warzy Robert Hare w Filadelfii
   
  1784-London Porter ma 17,3 blg (końcowe 4,6)
   
  1790-płonie browar Hare'a w Filadelfii. Morris zaczyna warzyć porter, co ciekawe też w Filadelfii, nie żebym coś sugerował... Amerykańskie portery są warzone z użyciem melasy i syropu klonowego
   
  1792-Beamish, w Cork warzy porter, wyprzedzając Guinness'a
   
  1796, Albany, Nowy Jork, kolejny browar warzy porter
   
  1797- Joseph Bramah wymyśla maszynę do mieszania młodego i starego porteru. W tym samym roku porter pojawia się w Rosji
   
  1799-1801-Guinness tworzy recepturę pra-Foreign Extra Stout'u o nazwie West India Porter. Warzy też Town Porter, Country Porter i Superior Porter (Extra Stout Porter później)
   
  1802-Matthew Wood opatentowuje ekstrakt słodowy służący do barwienia i aromatyzowania piwa na porter i samego porteru
   
  1805-powstaje browar w Newark, New Jersey, który 35 lat później trafi w ręce Petera Ballantine'a, gdzie porter będzie warzony nieprzerwanie do roku 1939
   
  1812-powstaje Poughkeepsie Porter w Nowym Jorku
   
  1817-Daniel Wheeler opatentowuje czarny słód
   
  1822-porter warzy się już w Petersburgu
   
  1826-jak wyżej, tylko Szwecja
   
  w tym czasie Guinness warzy dwa portery: Town Porter (Single Stout Porter) 15,7 blg i Extra Superior (Double Stout Porter, który później stanie się Extra Stout'em) 19,8 blg
   
  1849-Guinness warzy Triple Stout (późniejsza nazwa Foreign Extra Double Stout)
   
  1864-Whitbread ustala swoje portfolio:
  Porter 13,1 blg
  Contract Porter 14,7 blg
  Keeping Porter 14,3 blg
  Single Stout Porter 20,4 blg
  Keeping Single Stout Porter 19,6 blg
  Export Stout Porter 17,3 blg
   
  1869-Stout Porter warzony przez Barclay'a otrzymuje gwarancję carską (de facto można by nazwać go wówczas pierwszym Imperial Russian Stout Porterem)
   
  1895-Maclay warzy pierwszy Oatmeal Stout
   
  1905- Privatbrauerei Höpfner, Karlsruhe warzy Deutsch Porter, pojawia się też porter kanadyjski 14,3
   
  1907-Mackeson warzy pierwszy Milk Stout
   
  1914-1918-dramatyczny spadek ekstraktów, Whitbread z 12,9-9 blg, Guinness 14,3-9 blg
   
  Świadomie pominąłem warzenie porteru w Polsce, bo to osobny rozdział, niemniej jednak, porter był sprzedawany i we Lwowie i w Krakowie i w Warszawie, i w tych miejscach i nie tylko warzony.

 13. Like
  Green Fox reacted to inoculum in Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie   
  Obserwując bacznie dyskusję w tym wątku na temat liczebności komórek drożdżowych w
  opakowaniach różnych producentów zastanowiło mnie czy ktoś kiedyś zbadał ile
  faktycznie komórek jest w saszetkach Wyeast. Ponieważ mam takie możliwości
  przeprowadziłem badanie aby to sprawdzić. Wyniki w załączonym dokumencie.
  Badanie Wyeast Activator.pdf
 14. Like
  Green Fox got a reaction from mc007 in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Hmmm... nie zapomniałeś czasem napowietrzyć brzeczki przed zadaniem drożdży - ponieważ tak wyglądają objawy? Ewentualnie drożdże z brewkita były w fatalnej kondycji... Piwo spokojnie powinno zejść do minimum 4 - 5 BLG przy takim ekstrakcie początkowym i dodatku cukru... Już nie rozpatrując skąd taka sytuacja, najlepiej spróbuj solidnie zamieszać piwo co podniesie drożdże z dna i przenieś je do najwyższej temperatury jaką dysponujesz (np. 23C). Spróbowałbym też dodać świeże drożdże z nowej paczki, jakiś dobrze fermentujący szczep (np. Danstar Nottingham), oczywiście po uwodnieniu. W takim stanie piwo jest na pewno niedofermentowane i przelewając je do butelek, będziesz ryzykował, że dofermentuje już w nich, co może się skończyć granatami. Generalnie samo zostawienie w spokoju raczej niewiele da, na tym etapie lepiej powziąć jakieś bardziej zdecydowane kroki
 15. Like
  Green Fox got a reaction from Tajwan in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Spokojnie możesz butelkować, gęstość już się nie zmienia, piwo na pewno przefermentowało odpowiednio.
 16. Like
  Green Fox reacted to m4jk in Czas ekstrakcji aromatów w chmieleniu na zimno   
  Moje rozważania o chmieleniu na zimno przy okazji zbliżającego się butelkowania (PIPA) doprowadziły mnie do interesujących badań.
   
  Szukałem informacji o bardzo krótko trwającym chmieleniu na zimno i szybkości ekstrakcji aromatów. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie. Jeden z wniosków jest taki, że w ciągu 240 minut następuje pełna ekstrakcja aromatów z granulatu chmielowego:
   
   
   
  Trzeba wziąć pod uwagę, że po chmieleniu kolby z chmielem były wstrząsane - chmieląc na zimno unikamy tego, żeby nie napowietrzyć piwa.
   
  Poniżej wykresy pokazujące ekstrakcję aromatów:
   
   
   
  Takie wyniki mogą być zaskakujące, bo pokazują, że ekstrakcja aromatów przebiega znacznie szybciej, niż może to być uznawane powszechnie.
   
  I jeszcze jednak ciekawostka (raczej mało kto z tego skorzysta). Jeśli ktoś chmieli szyszkami na zimno, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki chmiel wykorzystać od razu po zakończeniu chmielenia do kolejnej warki używając go do chmielenia na goryczkę, bo szyszki zachowują swoje wartości goryczkowe:
   
   
  Źródło: http://ir.library.or...olfe_thesis.pdf
   
  W weekend planuję rozlew, przetestuję w praktyce stosując ok. 6-godzinne chmielenie na zimno
   
  PS. Jeśli uważacie, że to brednie, to nie bijcie - zapuszczam się w różne części internetu szukając interesujących mnie rzeczy
 17. Like
  Green Fox reacted to Vami in Eksperyment - suchary do brzeczki vs. rehydratacja   
  Na stronie Experimental Homebrewing znalazłem ciekawy eksperyment:
   
  http://www.experimen...eriment-results
   
  Jak dla kogoś tl;dr to w skrócie przetestowali efekty fermentacji suchymi drożdżami po rehydratacji i bez niej. Wyniki sa nader ciekawe. Wiekszosc degustujacych uznala, ze piwa bez rehydratacji są bardziej chmielowe, mniej estrowe i fenolowe i mają lepsze odczucie w ustach.
   
  Więcej wniosków i wyników w linku Ktoś z was robił podobne doświadczenia?
 18. Like
  Green Fox reacted to Undeath in Kiedy można się spodziewać tegorocznych chmieli w sklepach?   
  Polskie jakoś w grudniu, Europejskie grudzień, styczeń, natomiast amerykańskie styczeń luty. Australijskie i nowozelandzkie już są w sklepach.
 19. Like
  Green Fox got a reaction from Scyzoryk in Chmielenie AIPA   
  Moim zdaniem, bawiąc się większą ilością chmielu można wykorzystać ciekawe sposoby chmielenia, które potrafią zapewnić naprawdę szlachetną goryczkę. Możesz spróbować chmielenia zacieru (np. 50g), możesz spróbować nie wrzucać chmielu stricte na goryczkę, tylko całość chmielenia skupić w ostatnich 15 - 20 minutach gotowania - ta sama wartość IBU zostanie wprawdzie osiągnięta przy większych stratach chmielu, jednak jednocześnie będą to ilości mocno oddziałujące na aromat, a gopryczka powinna być łagodniejsza i lepiej ułożona. Taka ilość chmielu jest bardzo odpowiednia dla mocno chmielonych piw, jak AIPA, polecam jednak zastanowić się nad właściwym doborem gatunków i rozpatrzyć efekt na jakim nam najbardziej zależy (np. Citra jest chmielem bardzo intensywnym, który daje dość ostrą cytrusową goryczkę a jego aromat może przykryć inne, nawet przy mniejszych ilościach).
 20. Like
  Green Fox reacted to CZEJEN in Fermentacja cicha - konieczność czy dodatek?   
  Pamiętnej wiosny roku czternastego
  Świat wstrzymał oddech, gdy doszło do tego
  Najwięksi mędrcowie wszak nie wiedzieli
  Iż fermentacja nasz naród podzieli
   
  Jedni usunąć z piwnej konstytucji
  Chcieli artykuł cichej fermentacji
  A w lietopisach sam wieszcz opiewał
  Że w Ameryce chłop nie przelewał http://pspd.org.pl/u...wowar-13-16.pdf
   
  Drudzy tym trendom się opierali
  Twierdząc iż Prasłowianie wżdy przelewali
  Za hymn swój obrali pieśń Dla Elizy
  Za wroga głównego smród autolizy
   
  W głowę zachodzą mędrcowie jak fakt ów
  Ma się do starej granicy rozbiorów
  Nie pierwszy to podział w zacnym narodzie
  A ja piszę wiersze na piwnym głodzie
 21. Like
  Green Fox got a reaction from nepi1987 in cicha fermentacja problem/pytanie.   
  Hmmm, to przy BLG wynoszącym 6, raczej nie ma co myśleć o przelewaniu do butelek, no chyba, że po trzech-czterech dniach gęstość będzie się utrzymywać na zadanym poziomie. Czytając Twój post od razu nasunęło mi się podejrzenie - nie sprawdzałeś gęstości początkowej prawda? Ponieważ jest bardzo możliwe, że te 15 litrów miało gęstość znacznie wyższą od tej zaplanowanej przez Ciebie. Przykładowo, jeżeli miało wyjść 20 litrów brzeczki o gęstości 12 BLG, a wyszło jej ostatecznie 15 litrów, to zakładając, że zacieranie poszło sprawnie, twoja brzeczka mogła mieć nawet 16 BLG ekstraktu początkowego. Jedno jest pewne - jeżeli planowałeś chmielenie na te 12 BLG, to w takim wypadku piwko wyjdzie dość słodkawe, z drugiej strony to by mogło tłumaczyć dość płytkie odfermentowanie (powiedzmy, że z 16 BLG startowych piwko powinno tak "standardowo" zejść do ok. 4 - 5 BLG). Dla bezpieczeństwa sprawdź gęstość za trzy-cztery dni i jak nic się nie zmieni to myśl nad rozlewem. Ewentualnie możesz ostrożnie zamieszać brzeczką żeby podnieść drożdże z dna, albo skorzystać z któregoś ze sposobów podanych tutaj: http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Problem:_niedoko.C5.84czona_fermentacja
  Pamiętaj jednak, że mieszanie albo każda inna ingerencja niesie ze sobą ryzyko zakażenia!
 22. Like
  Green Fox got a reaction from Xpictianoc in Imperial IPA   
  Nie wiem czy jesteś anglojęzyczny, ale tutaj jest dość prosta recepta na klon Hardcore IPA . To jest flagowa IIPA z Brewdoga, wersji we spółpracy z Mikkelerem nie piłem, aczkolwiek zakładam, że może chodzić o podobny efekt końcowy.
  http://www.craftedpours.com/homebrew-recipe/brewdog-hardcore-ipa-clone-homebrew-recipe
  A tutaj to samo przetłumaczone i z polskimi opisami, więc bardziej przyjazne
  http://www.piwo.org/topic/10556-klonowanie-piw-wykaz-receptur-z-magazynu-byo/page__st__20#entry221124
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.