Jump to content

yoshko

Members
 • Posts

  382
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by yoshko

 1. Nie wiem co robiłeś z tym kalkulatorem ale u mnie działa.
 2. Zatem Farfocle to zmętnienie na bogato. [emoji6]
 3. Zmętnienie to lekkie zamglenie całego piwa. Tutaj spotykamy się ze zjawiskiem zapewne zależnym od jakością użytych słodów i zawartością w nich białka.
 4. Spotkałem się z takim zjawiskiem w butelce Miłosławia i od producenta dostałem wyjaśnienie, że są to białka wytrącone przez taniny i związki z chmielu. No i farfocle znikną po przelaniu do szklanki bo co2 rozbije wiązania. No i tak się stało.
 5. Jest dobrze ale w przyszłości nie mieszaj fermentującej brzeczki.
 6. Napisałeś, że stoi w temperaturze pokojowej. Dla mnie przez ostatnie kilka dni temperatura pokojowa zdecydowanie wzrosła. Chyba, że masz klimatyzację i stałą temperaturę w pomieszczeniu ale i tak to są tylko hipotezy, bo raczej nie jesteś w stanie uzyskać dokładniej informacji o temperaturze piwa w fermentorze?!
 7. Ciepło mu się zrobiło to zaczął się odgazowywać i podnosić osad.
 8. Kiedyż lałem korzystając z długiego wężyka i przeniosłem się na zaworek przyczepiony do kranu krótkim wężykiem silikonowym. Wg mnie zdecydowanie wzrosła kultura rozlewu.
 9. Z hopstoperem ten mityczny stożek będzie ciągle mitem.
 10. 1. Tak. 2. Nie. W piwie będzie wystarczająco drożdży. 3. Będzie ok ale ja preferuję temperatury około 20-25 stopni. Są głosy, że dolniaki powinno refermantować się w niższych temperaturach ale nie zauważyłem negatywnego wpływu po trzymaniu dwa tygodnie w szafie.
 11. Wydzielają się ponownie substancje będącymi efektami fermentacji w celu nagazowania piwa. Trzeba poczekać aż drożdże po sobie posprzątają po fermentacji głównej i dodatkowo po refermentacji.
 12. Wcześniej napisałem, że 4 tygodnie minimum,a przerwę diacetylową bym rozpoczął po tygodniu.
 13. Przerwę diecetylową zrobisz po tygodniu fermentacji podnosząc o 3 stopnie i pozostawiasz w uzyskanej temperaturze przez kolejne 3 tygodnie.
 14. Punkt pierwszy przeciągnąłbym minimum do czterech tygodni. Aby robić rozlew nie musisz wyciągać nic wcześniej. Przy podniesieniu temperatury osady mogą się nawet podnieść z dna. Reszty nie powiem, bo lagery refermentuję tak samo jak ale czyli 2 tygodnie w 20 stopniach a potem do piwnicy.
 15. Pewnie kolega pomylił opinie na temat fermentora z garnkiem
 16. A świeży i ciepły sam nadwęglan sodu?! Używam od dawna i efekty mam identyczne jak przy tej mieszaninie.
 17. Jak pojawi się nowy termin to rejestracja zgłoszeń zostanie otwarta?
 18. Już od kilku dni CI piszę, że pudła nie wychłodzisz. Chłodzenie zaczyna się dopiero od włożenia fermentora. Wtedy zostawiasz tylko wiadro z schłodzoną brzeczką by utrzymać temperaturę albo dokładasz lodu, by ta temperatura spadła (co nie jest preferowane). PS: Zrób test. Wychłodź pudło do temperatury 14-15 stopni. Wstaw kubek z wodą o temperaturze 25 stopni i włóż do tej wody termometr, zamknij pudło i nie wstawiaj lodu (sam kubek z wodą). Sprawdzaj czy temperatura spada.
 19. W maju. Tak zakwaszałem w kotle. Następnym razem wybrałbym bakterie od serowara, bo tutaj robiłem berlinera, a kwaśność miałem jak w gose.
 20. Całym opakowaniem (ok. 9 gramów) IBS zakwaszałem 20 litrów i zeszło z 4.5 do 2.9 w 48h
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.