Jump to content

MichalW

Members
 • Posts

  631
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by MichalW

 1. Zasięgnąłem zdania u Taty, który zajmuje się projektowaniem instalacji elektrycznych. Dla wyłącznika nadmiarowo-prądowego B16 i grzałki 2 kW przy: 2000 W / 230 V = 8,7 A 8,7 A x2 = 17,4 A 2000W / 220 V = 9,5 A 9,5 A x2 = 19 A 2000 W / 240 V = 8,33 A 8,33 A x2 = 16,6 A 2000 W / 200 V = 10 A 10 A x2 = 20 A Według norm występują zakresy czasu, po których wyłącznik powinien się wyłączyć: -krotność prądu znamionowego do 1,13- czas powyżej jednej godziny -krotność prądu znamionowego do 1,45- czas poniżej jednej godziny Dla wyłącznika nadmiarowo-prądowego B16 to będzie 18,08 A (16x1.13=18.08), i 23,2 A (16x1.45=23,2). Przy szacowaniu prądu który spowoduje wyłączenie wyłącznika, trzeba brać pod uwagę też poniższe zmienne: -temperatura otoczenia- przyjmuje się 30 °C, dla 20 °C to będzie 16,6 A, dla 10 °C 17,3 A, dla 40°C 14,7 A -ilość wyłączników- wyłączniki wydzielają ciepło i zmienia się czas po którym wyłącznik się wyłączy -jeżeli wyłącznik był często wyłączany to rezystancja przejścia rośnie i następuje dodatkowe wydzielanie ciepła. Ciepło to powoduje skrócenie czasu zadziałania wyłącznika nadmiarowo-prądowego. Powyższe punkty nie wyczerpują tego tematu.
 2. Woda z kranu na działce i ognisko z drewna z lasu ;P
 3. Stawiasz na wadze piwo w butelce, pijesz piwo, ważysz butelkę i odejmujesz od poprzedniego wyniku. Proste. 8. Zobaczyć, czy jest miejsce w zamrażalniku na mrożenie PETów. U mnie litrowa butelka potrzebowała doby żeby zamarznąć, a wymieniałem 2 razy w ciągu dnia.
 4. (2 minuty szukania w Internecie) Ekstrakt początkowy: 15,3%, alkohol: 5,9%. Skład:woda, słód jęczmienny, kukurydza, syrop glukozowo-fruktozowy, chmiel, aromat, kwas cytrynowy (regulator kwasowości). Jeżeli nadal chcesz robić to "piwo", to powodzenia .
 5. Pozwolę się nie zgodzić. Proces jest powtarzalny, więc śledząc jego przebieg można wychwycić potrzebne przedmioty. Jak się obawiasz igielitu, to szukaj z kieliszkiem i widelcem (odpowiedni rozmiar). Ja swój znalazłem w Praktikerze.
 6. Nie wiem czy to "patent"- zaplanowanie potrzebnych przedmiotów i trzymanie ich w określonym miejscu. Żeby nie szukać np. termometru gdzie się podział.
 7. sobie poczekasz, na razie nie ma nawet daty premiery drugiego dodatku. Na marginesie, Wiedźmina 3 przeszedłem cztery razy .
 8. Może coś pomiędzy miodem pitnym a piwem- braggota. Chociaż osobiście wolałbym poświęcić np. 10 lat na podnoszenie umiejętności browarniczych, a pozostałe 8 na leżakowanie piwa.
 9. Jedną z opcji jest zrobienie styropianowego pudła na fermentor, obklejenie go folią NRC i zbijanie temperatury za pomocą zamrożonych butelek.
 10. Pytanie tendencyjne i dychotomia myślenia. Nie każde piwo koncernowe jest złe i nie każde piwo rzemieślnicze jest dobre. Piwo produkowane masowo to jest to, czego oczekują ich konsumenci . Jeżeli komuś smakuje, to na zdrowie. Można (i powinno się) popularyzować piwo, ale konsumenci i tak zadecydują według swoich kryteriów. To stwierdzenie można też uogólnić na inne branże (była kiedyś już dyskusja o serowarstwie/piwowarstwie/wędliniarstwie/wypiekaniu chleba).
 11. MichalW

  3 x APA

  Może zmień chmiel na goryczkę. IBU to jedno, a charakter goryczki to drugie. W obrębie gatunku możesz gęstwę zadawać w dowolnej kolejności.
 12. 1. 3. Temp. otoczenia lepiej żeby była 17 niż wyżej. Ewentualnie pod koniec fermentacji można odnieść o parę stopni wyżej. I nie robimy według schematu 7+7, tylko aż drożdże skończą robotę
 13. Test FFT i porządne napowietrzenie brzeczki.
 14. Widziałeś oceny tego piwa w Internecie? Może inne piwo będzie lepsze (np. Mixtape 8 )
 15. Skoro jesteś tylko na weekend, będziesz w stanie kontrolować przebieg fermentacji? Może zamiast RISa uwarz Foreign Extra Stout- mniej problemów i szybciej dojrzewa.
 16. Polskie Ale / Full Aroma Hops (tak wiem, to nie tyskie) / styropianowe pudło do fermentacji.
 17. To nie wiesz jakie jest najlepsze piwo? Darmowe . Piwowarzy piją swoje piwo i im smakuje, więc nie tu jest pies pogrzebany...
 18. Nie bierzesz pod uwagę dwóch rzeczy: - efektów pracy drożdży - nagazowania piwa
 19. Może: - wysycenie CO2 i temperatura podania
 20. Sugerowałem się docelową liczbą drożdży do osiągnięcia pożądanych parametrów, ale skoro tak to OK .
 21. Te 319*10^9 to jest liczba komórek po fazie namnażania, czy potrzebnych do zadania? Sam kalkulator podaje takie wyniki (US-05 to 11,5 g saszetka):
 22. Nie robiłem próby jodowej. Zasyp nie zawierał surowców niesłodowanych, więc nie było powodu żeby sprawdzać czy zostały resztki skrobi.
 23. Robiłem Scottish Ale 11,5 °Blg. Drożdże US-05 zeszły do 5,5 °Blg. Zacieranie 72 °C, gotowanie 90 minut. Nie mówię że to podobny przypadek, ale można uzyskać odfermentowanie rzędu pięćdziesiąt parę procent.
 24. Te ~18-19 °C to temperatura otoczenia? Jeśli tak, to dolicz te 2-3 °C. Rozważ budowę skrzyni fermentacyjnej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.