Skocz do zawartości

Fenris

Members
  • Postów

    337
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla mrmrooz w Sprzedam iSpindle   
    Do mierzenia blg na żywo, zwłaszcza zmian. I też temperatury brzeczki, również na żywo.

    Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka


  2. Super!
    Fenris przyznał(a) reputację dla Zdrawko w Browar Hopsztos   
    Na razie mam 2 takie transfery na koncie więc ekspertem nie jestem. Za pierwszym razem piwa w fermentorze było poniżej pojemności kega, więc problemu nie było, natomiast za drugim razem po prostu postawiłem keg na zwykłej łazienkowej wadze, jak doszło do 18 kilo z kawałkiem, to przerwałem transfer. Jest takie bardziej  pro rozwiązanie tego "problemu".
    https://www.morebeer.com/products/duotight-flow-stopper-automatic-keg-filler.html
     
     
  3. Haha
    Fenris przyznał(a) reputację dla zielony07 w Piwny Kraft - sklep stacjonarny Warszawa, ul. Stalowa 15   
    A co sądzisz o suszeniu owego chmielu w temperaturze 50 stopni ? Też za ciepło ?
  4. Super!
    Fenris przyznał(a) reputację dla majlosz w Danstar Lallemand Voss Kveik // LalBrew® Voss Kveik Ale Yeast   
    Po rozlewie butelki trafiły od razu do pomieszczenia z temperaturą 16-18 stopni, ponad 2 tygodnie schodzi siarka, pomaga przeniesienie butelek do temperatury pokojowej.
    Poza tą siarką jest dość czysto, z początku słodowość była w typie bułki pszennej, po jakimś czasie chmielowość wyszła na pierwszy plan. Jestem zadowolony z tych drożdży
  5. Super!
    Fenris przyznał(a) reputację dla majlosz w Danstar Lallemand Voss Kveik // LalBrew® Voss Kveik Ale Yeast   
    Dodam swoje trzy grosze bo dzisiaj rozlałem:
    - uwodnione bezpośrednio na brzeczkę
    - z 13.5 zeszło do 2 
    - trzymałem 2 tygodnie w wiadrze w temperaturze 20 stopni
    - czyste, całkiem pełne jak na tak niskie odfermentowanie co daje nadzieję na warzenie stoutów 
    Uwarzyłem zwyklaka coś jakby pilsa i póki co zapowiada się świetnie.
  6. Super!
    Fenris przyznał(a) reputację dla RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  7. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    Pomarańczowy cooler 48 litrów i fałszywe dno z Ali. 
  8. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla Szalas85 w Alderaan Brewery   
    Siódme piwo z kolei, zazwyczaj wychodziło już tak sobie. Natomiast rzadko mam ochote mielić tyle czasu jeden szczep.
  9. Super!
    Fenris przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Browar Czarny Ryś   
    Statystyka drożdżowa z prawie 9 lat działalności browaru. Tak całkowicie dla ciekawości.
     
    "Liczby" to zliczona ilość użycia danych drożdży, niezależnie czy to był starter czy gęstwa. Liczba ta jest większa niż ilość warek gdyż były takie lata kiedy jedną warkę fermentowałem 2 szczepami (wybicie >40l).
     
    W sumie użyłem 56 różnych drożdży od różnych producentów, wiele z nich oczywiście wielokrotnie co dało łącznie 179 "zaszczepień" (fermentacji).
    Ilość różnych fermentacji z podziałem na poszczególnych producentów:
    Wyeast - 88 Fermentum Mobile - 42 White Labs - 23 Fermentis - 8 Lallemand - 4 Gozdawa - 3 Yeast Bay - 3 Skosy - 3 Mangrove Jack's - 2 Imperial yeast - 2 Mauribrew - 1 Podział ze względu na rodzaj fermentacji:
    Górna - 123 Dolna - 52 Dzika - 3 Podział ze względu na formę drożdży:
    Płynne - 158 Suche - 18 Skosy - 3 A tak to wygląda szczegółowo (producent, nazwa, ilość fermentacji):
    Wyeast    1728 Scottish Ale    11 Wyeast    2124 Bohemian Lager    8 Wyeast    1469 West Yorkshire Ale    8 Fermentum Mobile    FM30 Bohempska rapsodia    8 Wyeast    2001 Urquell Lager    7 Fermentum Mobile    FM20 Białe Walonki    7 White Labs    400 Belgian Wit Ale    7 Fermentum Mobile    FM12 W szkocką kratę    6 Fermentum Mobile    FM42 Stare nadreńskie    6 Wyeast    1968 ESB London Ale    5 Fermentis    Safale US-05    5 Wyeast    2278 Czech Pils    5 Wyeast    2633 Octoberfest Lager Blend    5 Fermentum Mobile    FM52 Amerykański sen    5 Wyeast    2112 California Common    5 Wyeast    1335 Brittish Ale II    4 Wyeast    1450 Danny's Favorite Ale    4 Wyeast    2206 Bavarian Lager    3 Skosy    Oryginalne Grodziskie    3 Wyeast    3711 French Saison    3 Gozdawa    CP18    3 Wyeast    3638 Bavarian Wheat    3 Fermentum Mobile    FM13 Irlandzkie ciemności    3 White Labs    802 Czech Budejovice    3 Yeast Bay    Vermont Ale    3 Fermentis    Safale S-33    2 Mauribrew    514 Ale    2 White Labs    838 Souther German Lager    2 White Labs    833 German Bock Lager    2 Wyeast    3278 Belgian Lambic Blend    2 Wyeast    3463 Forbidden Fruit    2 Wyeast    1725 Thame Valley    2 Wyeast    1272 American Ale II    2 Wyeast    2042 Danish Lager    2 Fermentum Mobile    FM26 Belgijskie Pagórki    2 Fermentum Mobile    FM11 Wichrowe wzgórza    2 White Labs    029 German Ale    2 Fermentum Mobile    FM54 Gorączka    2 White Labs    007 English Dry Ale    2 Wyeast    1318 London Ale III    2 Imperial Yeast    A01 House    2 White Labs    005 Brittish Ale    2 Lallemand    Kolsch    2 Wyeast    3942 Belgian Witbier    1 Fermentis    W34/70    1 Wyeast    1084 Irish Ale    1 Wyeast    1214 Belgian Abbey    1 Magrove Jack's    M84 Bohemian Lager    1 Wyeast    2565 Kolsch    1 Lallemand    Danstar Nottingham    1 Wyeast    5112 Brett    1 Fermentum Mobile    FM10 O czym szumią wierzby    1 White Labs    665 Flemish Ale Blend    1 White Labs    028 Edinburgh Scottish Ale    1 White Labs    001 California Ale    1 Lallemand    BRY-97    1 Gdyby pogrupować pewne szczepy jako "wspólne" tak wyglądałoby TOP 3:
    Wyeast 1728 / FM12 / WLP028  - 18 Wyeast 2124 / FM30 / W34/70 - 17 Wyeast 3944 / FM20/ WLP400 - 15  
    Ogólne wnioski:
     
    W sumie sporo tego wyszło, co rok starałem się próbować cały czas czegoś nowego. Od początku warzenia miałem parcie na płynne szczepy gdyż oferowały szeroki wachlarz możliwości. Choć pamiętam, że były takie lata gdzie żałowałem testowania nowości, szybko pojawiły się szczepy, które przypadły mi do gustu ale zawsze górę wzięła chęć spróbowania jeszcze i jeszcze kolejnego szczepu. Tym bardziej, że z roku na rok pojawiali się w Polsce nowi producenci. Kiedy zaczynałem w 2011 był tylko Wyeast (stąd i w mojej statystyce ich najwięcej), później szeroko wszedł White Labs, Fermentum, Yeast Bay a stosunkowo niedawno Imperial Yeast czy Omega Yeast. Jak dla mnie ogromny plusem było powstanie Fermentum Mobile i dostępność świeżutkich fiolek drożdży. Zauważyłem to szybko na starterach. Świeże fiolki FM ruszyły w 12h, gdzie Wyeast trzeba było często kręcić prawie 48h. Mam teraz kilka swoich sprawdzonych szczepów FM i w zasadzie mógłbym ogarnąć cały sezon warzenia tylko na tych fiolkach.
     
    Tym szczepem TOP 1 w moim browarze okazuje się szkocki szczep, który można określić tzw. "domowym szczepem". Uniwersalny, lekko słodowy, pociągnie duża gamę stylów (jeśli nie warzymy pod konkursy), do tego wybacza błędy, nie zraża się wahaniami temperatury i świetnie zjada mocne piwa. W zasadzie jeśli faktycznie chcemy piwo bardzo wytrawne trzeba użyć jednak czegoś innego.
     
    Jeśli chodzi o suchacze to w zasadzie dopiero teraz zaczynam ich używać więcej. Wynika to z faktu, że teraz mniej warzę i sens kupowania drożdży płynnych "na raz" znika. Jeszcze cena FM się jak dla mnie "się łapie" do tej grupy "na raz", 35-45 zł na zagraniczne fiolki zdecydowanie już nie. Ale też mam wrażenie (podparte też innymi źródłami), że jakość drożdży suchych jest znacznie lepsza niż w latach poprzednich. Zresztą niedawno nabyte doświadczenia z ich użyciem w niektórych przypadkach zaskoczyły mnie mocno in plus.
  10. Super!
    Fenris otrzymał(a) reputację od RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    nie to raczej nie od lat chmielę na zimno i nie było takich problemów. Bardziej bym się skłaniał ku opinii że to obniżenie temperatury przerabiania chmielu u producenta. Ale kto wie no nic dzięki za odpowiedź  
  11. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    Jedna z teorii mówi, że za zjawisko odpowiadają drożdże, które dostają się do piwa z podczas chmielenia na zimno. Może mam po prostu szczęście i trafiam na „czysty” chmiel.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  12. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    Raczej nie miałem z tym nigdy problemu. Sprawdzam gęstość przy rozlewie i nie schodzi mi nigdy praktycznie nic. Może to kwestia zacierania. Zawsze robię to dość wysoko. 67-69 st przez godzinę a potem pół godziny 71-72 st. Chmielę na zimno w temperaturze pokojowej 3 dni, a potem kilka dni do lodówki.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  13. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla Cichus w Cichy Browar   
    Też jestem raczej sceptyczny, ale krążące po internecie opinie o tych kveikach są obiecujące. Każdy szczep ma też inną charakterystykę, ale jak to z takimi rzeczami bywa, najlepiej przekonać się na własnej skórze.
    Pale, bo muszę zużyć jego zapasy.  A tak serio, to mam zawsze kombinuję z dodatkiem bardziej słodowego słodu do zasypu w przypadku pilsów robionych w Grainfatherze. Karmeli nie lubię, bo nie nadają porządanego aroamtu, a na pale ale wychodzą przyjemnie słodowe piwa.
     
    Jeśli chodzi o zimę, to nie!  Nie mam ostanio za bardzo czasu na warzenie, więc każda okazja, żeby poeksperymentować jest dobra.
  14. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    Za niski ekstrakt wyszedł na starcie i chciałem więcej odparować. Walnąłem się na początku w założeniach.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  15. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla RapTom w Browar Domowy Biały Strug   
    To nie tylko Whirlfloc robi robotę. Musi być solidny przełom, a na to składa się wiele rzeczy - pH zacierania (to chyba najważniejsze) i rodzaj słodów. Ja ostatnio używam jako bazowego Weyermanna Premium i brzeczka po gotowaniu i schłodzeniu klarowna jak lager. Ja czekam 2-3 godziny zanim przeleję. Wtedy wszystko ładnie osiada i się układa na dnie.
  16. Haha
    Fenris otrzymał(a) reputację od Marxam Brewing w Sklep Marxam Brewing- Kraków   
    chciałbym oficjalnie zrobić gównoburzę!!! w moim ostatnim zamówieniu w 50g paczce Columbusa było 72g!!!! To się nie godzi !! 
  17. Haha
    Fenris otrzymał(a) reputację od punix w Cichy Browar   
    dobra temp do Hop Stand`a  
  18. Haha
    Fenris przyznał(a) reputację dla Marsallah w Browar War Zone   
    Zupełnie dla mnie samego nieoczekiwanie - nigdy wcześniej o tym nie myślałem - postanowiłem wiosną 2018 roku wystartować z chałupniczą zabawą w piwowara. Nie zamierzam popełniać jakiejś kosmicznej ilości warek rocznie i to dopiero początek, lecz skoro jest tu wygodne miejsce na zapiski, to skorzystam, choćby po to, żeby uczyć się na własnych błędach
    Pierwsza warka była z brewkitu, druga już z zacieraniem i tak już pewnie zostanie.
     
    Browar War Zone popełnił jak dotąd następujące warki:
    1. Brewkit WES - bursztynowe ale Blg - ???
    2. Torfeusz - strong black peated ale 21 Blg
    3. Live Free Or Die - NEIPA 14 Blg
    4. Heawee - Wee Heavy 21 Blg
    5. NZ Most Wanted - NZ IPA 15 Blg
    6. Tabula Rasa - saison 14 Blg
    7. Mr. Peat - heavy peated ale (SMaSH) - 23 Blg
    8. Australopitek - APA 13,5 Blg
    9. Slayerwine - barleywine 22,9 Blg
    10. Sharpshooter - NEIPA 12,4 Blg
    11. Old Star - old ale 20 Blg
    12. S/M - NEIPA 17,7 Blg
    13. North/South- SMaSH IPA (nelson sauvin) - 14,5 Blg
    14. Cytra - single hop pszeniczna NEIPA (citra) - 18 Blg
    15. Galaktyczna cytra -  pszeniczna NEIPA - 18 Blg
    16. Torfeusz (warka #2 vol.2)
    17. Mangolia - mango milkshake IPA - 18 Blg
    18. Desultory Bitterness - Extra Special Bitter - 14 Blg
     
  19. Haha
    Fenris przyznał(a) reputację dla Maggot w Permanenta podziałka na stalowym garze   
    W końcu udało mi się znaleźć czas i popełnić skale
    Trochę długo się ją wytrawia zasilaczem 5V od telefonu ale się udało. Następnym razem zastosuję baterię 9V albo może zasilacz 12V

     

  20. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla ogoun w Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej   
    Nic takiego nie zauważyłem klarując imperial IPE, do której poszło na cichą 100g/20l. 
    Cade z Brulosophy robił gościom ślepy test i też nie wyszły jakieś zauważalne i powtarzalne różnice:
    http://brulosophy.com/2019/08/19/the-gelatin-effect-adding-gelatin-at-cold-crash-vs-yeast-pitch-exbeeriment-results/
  21. Dzięki!
    Fenris otrzymał(a) reputację od skazi w Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
    ja tam uważam że trzeba męczyć ekipę Fermentum Mobile żeby wprowadzili do oferty jakiś taki odpowiednik, pewnie tam mają zaplecze naukowe na tyle mocne żeby opracowali jakiś skład.
    a ten specyfik z UK to polecam ze stronki 
    https://www.themaltmiller.co.uk/product/chemsan-no-rinse-foaming-sanitiser-500ml/
    z przesyłką tyle co tam sam produkt kosztuje. 
  22. Dzięki!
    Fenris przyznał(a) reputację dla kentaki w Hop Creep   
    zrobiłem posiew na agarze nowo otwartej paczki chmielu z usa i w 2dni taka kolonia

  23. Super!
    Fenris otrzymał(a) reputację od Browar SKILL w Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
    ja tam uważam że trzeba męczyć ekipę Fermentum Mobile żeby wprowadzili do oferty jakiś taki odpowiednik, pewnie tam mają zaplecze naukowe na tyle mocne żeby opracowali jakiś skład.
    a ten specyfik z UK to polecam ze stronki 
    https://www.themaltmiller.co.uk/product/chemsan-no-rinse-foaming-sanitiser-500ml/
    z przesyłką tyle co tam sam produkt kosztuje. 
  24. Haha
    Fenris przyznał(a) reputację dla Kochan w Chłodnica uszczelnienie   
    Panowie mam problem od samego początku z chłodnicą, kupiłem od użytkownika z forum, akurat nie ma już zdjęć mojej ale to od tego usera 
     
    Podobne przylaczki jak w mojej, chodzi oczywiście o te plastiki nakładane na rurkę z nierdzewki i przyłączane są od góry węże z wodą i powrotem. W mojej niestety od samego początku leci woda na wejściu pod uszczelka która powinna uszczelniać plastik nałożony na nierdzewke (dół). Uszczelnienie silikonem niestety okazało się słabym rozwiązaniem. Macie może pomysły jak to ogarnąć ? Jak nazywają się te plastikowe adaptery? Może wystarczy zdjąć stary i założyć nowy?
  25. Haha
    Fenris przyznał(a) reputację dla Thorgall w Sklep twojbrowar.pl   
    Ja kupiłem i wyrzuciłem do kosza 100g,pachniał skarpetą.

    Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.