Jump to content

amorph

Members
 • Posts

  701
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by amorph

 1. Robiłem z mango i marakują. W sumie 300g pulpy na litr piwa. Najgorsze przy pulpach są straty. Dając owoc w kostce są dużo mniejsze. Piwo bazowe miało 18 miesięcy, z pulpami fermentowało kolejne 5. Efekty bardzo fajne ale jeśli to początek Twoich przygód z piwami a'la Lambic to rozważ inne owoce (wiśnie) albo inna niż pulpa formę.
 2. Nie mam takich piw bo moim celem było pozostawienie większej ilości pożywienia mieszanym kulturom. Porównując z Twoimi spostrzeżeniami wychodzi na to, że w piwie niegotowanym zostaje dużo różnych substancji, które w standardowym piwie wytracają się podczas warzenia. Z tymi substancjami dobrze radzą sobie bretty/blendy ale być może klarowanie np żelatyną połączone z porządnym cold crashem pozytywnie wpłynęłoby na niegotowane piwo.
 3. Dodam coś od siebie bo mam pewne doświadczenie w piwach niegotowanych. Komercyjnie warzyłem w ten sposób berlinery. Po filtracji brzeczkę podgrzewałem do 97-98 stopni, następnie chłodziłem do 50 stopni i dawałem ześrutowany słód celem zakwaszenia w kotle. Wszystko w warunkach poduszki z CO2 i temp 40-50 stopni przez 2-3 doby. W tym czasie pH potrafiło osiągnąć 3,2 a nawet 2,8. Po zakwaszeniu transfer do fermentora i zadanie US-05. W domowym piwowarstwie bawię się z blendami kultur i mam w tej chwili 10 balonów z piwami. 7 czy 8 było RAW ALE'ami zupełnie bez chmielu (fermentacja wstępna drożdżami S-04, US-05 czy S-33) a po tygodniu trafiały do balonów gdzie dawałem blendy, bretty, dregi... Obecnie te które próbowałem (najstarsze 12 najmłodsze 9 miesięcy) nie odbiegają wyglądem, aromatem i smakiem od piw gotowanych i gotowanych ze starym chmielem.
 4. amorph

  amorph

 5. Interesują mnie brązowe od 1L w górę. Macie może namiary na takie butelki w przystępnej cenie?
 6. Ekstrachowanie zestu z cytrusów w wódce daje bardzo fajne efekty. Zalewasz, najlepiej w małym słoiczku tylko tyle żeby było zanurzone i trząchasz od czasu do czasu. 2-3 dni przed dodaniem zwykle.
 7. Wątpię żeby się dało doprowadzić to do stanu używalności. Jeśli był podłączony do na bank jest cały skorodowany w środku.
 8. Chmieliłem swojego risa po amerykańsku zarówno na goryczkę jaki i aromat oraz na zimno. Na goryczkę warto bo ma ona fajniejszy charakter niż np po Magnumie. Aromat i na zimno wg mnie szkoda zachodu. Nic nie zostaje.
 9. Cały post zajeżdża mi niezłym trollingiem. Serio amatorzy tyskiego które kosztuje poniżej 2pln będą bawić się w piwowarstwo domowe?
 10. Jak zostanie Ci około 1 plato do przefermentowania dodaj cukru żeby drożdże zeszły niżej.
 11. amorph

  Ipa

  Po co te zabawy w przerwy? Nie prościej infuzyjnie? Poza tym pepek84 dobrze prawi z przesunięciem chmieli. Ja daję na 60 a później nie wcześniej niż 20 min przed końcem.
 12. Używałem takiego. Jedyny minus to mycie po fermentacji. Trzeba zalać ciepłym roztworem NaOH a nie każdy go używa.
 13. Korzystałem z zestu z grejpfguta. Bardzo fajne efekty daje w piwach na amerykańskich chmielach. Polecam spróbować Gold Digga - West Coast IPA z zestem z grejpfruta z browaru Piwne Podziemie.
 14. Carafa Special III to słód bezłuskowy raczej używany gdy chcesz wnieść czarną barwę a nie paloność. Zamieniłbym na jęczmień palony.
 15. Literówka (cyfrówka) poprawiona. Dlatego napisałem, że ważna jest otwartość i pokora. Próbowałem chmielenia na zimno w różnych temperaturach i mi pasują akurat takie. Nikomu nie narzucam, po prostu dzielę się doświadczeniami.
 16. Z chmieleniem zacieru jest tak, że chodzi głównie o aromaty pochodzące od glikozydów. Glikozydy potrzebują dużo więcej czasu żeby oddać aromaty w nich zawarte. Dlatego przy chmieleniu zacieru podobno dają najlepszy efekt. Robiłem 2 dni temu piwo chmielone w zacierze a później dopiero w 45 min i na whirlpoolu. Jak będzie gotowe to podziele sie wrazeniami bo malo informacji znalazlem na ten temat.
 17. FurioSan moja wiedza w tym zakresie też została zniszczona gdy zacząłem pracę w Piwnym Podziemiu. Jeśli piłeś nasze piwa to wiesz, że chmielimy porządnie. Kiedyś sugerowałem się Cz. Dziełakiem, który twierdził, że chmielić należy w niskich temp. Praktyka pokazała, że wyższe temp 20-21'C dają najlepsze efekty. Dla mnie ważne w piwowarstwie są pokora i otwartość. Zawsze jestem gotowy sprawdzić tezę jeśli nie jest całkowicie od czapy.
 18. Jakiś czas temu robiłem Ryżowe APA z 36% płatków ryżowych. Wyzwaniem jest filtracja. 3 razy musiałem dodawać wody mieszać i puszczać od nowa przez grant. Przy takiej ilości ryżu piwo dość długo się układa i aromaty chmielowe pełnię formy pokazały 3-4 tyg po butelkowaniu. Przy kolejnej warce tego piwa planuję użyć słodu pilzneńskiego premium żeby barwa była jeszcze jaśniejsza (teraz była 3-4 EBC). Polecam też chmielić "na zimno" w wyższej temperaturze np 21'C. Polskie tłumaczenie "Dry hoppingu" na "Chmielenie na zimno" wiele osób wprowadza w błąd. 12,5BLG 24,5L Pilzneński 3kg Płatki ryżowe 2kg Płatki owsiane 0,5kg Zacieranie: 69’C – 60min Chmielenie: 60min Citra 13,5% - 8g Amarillo 9,2% - 13g Chinook 11,2% - 7g Whirlpool Citra 13,5% - 15g Amarillo 9,2% - 15g Dry hopping 3dni 60g 2dni 80g 1dzien 60g
 19. Hej. Witaj na forum. Też zaczynałem od tego brewkita. Szału nie było ale druga warka od razu była zacierana co też Tobie polecam :-)
 20. Nie wiem jak u innych ale wśród moich znajomych piwowarów często słychać ostatnio o zakażeniach. Być może łagodna zima sprawiła, że dużo paskudnych rzeczy mamy w powietrzu.
 21. Dla mnie cały ten blog to odkrywanie koła na nowo...
 22. Zaraz Ci udowodnią że towarem właściwym jest piwo a nie brelok i będzie pozamiatane.
 23. Czy ktoś może wie czy i gdzie można dostać sondy do termometru Fantast z IKEA?
 24. Nie rozumiem tego lubelskiego na 10min. Marynkę zastąpiłbym CTZ a Citrę podzielił na 15min i na whirlpool.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.