Jump to content

Konus

Members
 • Posts

  682
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Like
  Konus got a reaction from dirk gently in Piwoszarnia   
  Chyba bym wolał kupić kraftowe piwo, podobna szansa na trafienie gówna  
 2. Like
  Konus got a reaction from BuDeX in Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
  No kuźwa słód wędzony na zamówienie, niepowtarzalny i se napisze "jak na słód wędzony przez Konusa", w następnej paczce Ci wyślę RISa 40blg po 2 dniach burzliwej!
 3. Like
  Konus got a reaction from bart3q in Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
  No kuźwa słód wędzony na zamówienie, niepowtarzalny i se napisze "jak na słód wędzony przez Konusa", w następnej paczce Ci wyślę RISa 40blg po 2 dniach burzliwej!
 4. Like
  Konus reacted to Undeath in Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim   
  Zlałem podczas warzenia warkę 213 Wędzony Ale wyszło 44*0,5l butelek przy 4,2 blg - 1.016 FG. W aromacie bardzo wędzone miło szynkowo, natomiast w smaku trochę mocna ściągająca goryczka, ale piwo też dość pełne. Powiem, że ciekawe jak na wędzony słód przez Konusa z 2-3 tygodnie damy do ułożenia i zobaczymy, ale się zapowiada fajne piwko ogniskowe. 
 5. Like
  Konus got a reaction from Bychawa in RIS - prośba o ocenę   
  Po co skoro można później założyć temat "RIS-słabe odfermentowanie" i wylewać, żale, że coś poszło nie tak?  
   
  Temat RIS;a wałkowany minimum 2 razy w tygodniu jakby problemem było zrobienie tego piwa według jakiejś sprawdzonej receptury z zastosowaniem się do zasad.
 6. Like
  Konus got a reaction from dirk gently in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Będziesz wybranym i to, że xxx osobom wcześniej tak się stało o niczym nie świadczy.
 7. Like
  Konus got a reaction from Killjoy in XIV Konkurs Piw Domowych PSPD 2016   
  Jak chcesz mogę podrzucić Ci takie piwo
 8. Like
  Konus got a reaction from Luk Tous in Smoked Porter   
  Z tego co czytałem Stainbach jest mocniej wędzony niż Weyermann więc jeżeli miałbym się bawić w wędzone piwo to na tym słodzie. Zawsze też możesz poprosić kogoś znajomego o uwędzenie słodu. Efekty są bardzo ciekawe zwłaszcza przy wędzeniu drewnem z drzew owocowych. 
 9. Like
  Konus reacted to dori in Sklep homebrewing.pl   
  Dzięki za wszystkie uwagi. Na razie popracowaliśmy na zestawach opartych na słodach. Usunęliśmy drożdże ze składu zestawów, podaliśmy sugerowane przez nas szczepy, które można dokupić osobno. Wszystkie instrukcje zostały opracowane na nowo, tak aby pozostawiać jak najmniej miejsca na interpretacje.
  W ten weekend zmiany wprowadzimy na zestawach opartych na ekstraktach.
  Warzymy nowe piwa, opracowujemy kolejne receptury, niebawem pojawi się sporo nowych zestawów
  Jeśli macie jakieś oczekiwania, sugestie w tym względzie to proszę o kontakt.
 10. Like
  Konus got a reaction from FurioSan in INFEKCJE   
  Zawsze mnie ciekawiło jak to ludzie oceniają rodzaj infekcji po obrazku
 11. Like
  Konus got a reaction from TRicKYmAn in Kilka pytań odnośnie warzenia risa   
  Jak dla mnie to piwo oferuje tak wiele samo od siebie, że spieprzenie go aromatem amerykańców to zbrodnia
 12. Like
  Konus got a reaction from dirk gently in Kilka pytań odnośnie warzenia risa   
  Jak dla mnie to piwo oferuje tak wiele samo od siebie, że spieprzenie go aromatem amerykańców to zbrodnia
 13. Like
  Konus got a reaction from dine in Piwo pszeniczne w stylu amerykańskim na drożdżach weizenowych   
  Panowie po raz kolejny zrobiliście z igły widły kłócąc się między sobą zamiast wprost odpowiedzieć...jakbym był nowy na tym forum to chyba dałbym sobie spokój. Kolega @santa zadał w miarę proste pytanie, na które pewnie jest w miarę prosta odpowiedź. To zaczyna sie powoli robić jak inkwizycja->ktoś ma inny pomysł, inny plan trzeba mu na 100 sposobów wybić go z głowy. Wybaczcie ale powoli zaczyna to być dołujące kiedy w prostym temacie kilkanaście osób musi wyrazić swoją opinię besztając przy tym opinię drugiej osoby...dlatego między innymi wolę nie pytać w piaskownicy bo jak przeczytam potem te 20-30 wpisów to na prawdę czuję się głupszy niż zanim je przeczytałem. Zdawkujcie trochę emocje.
   
  EDIT: Pytanie brzmiało "Jakie macie doświadczenia z amerykańską pszenicą fermentowaną drożdżami do hefeweizenów?" nie mam doświadczenia po prostu się nie wypowiadam ale co ja tam wiem zrobiłem tylko 12 warek.
 14. Like
  Konus reacted to Gawon in AIPA z późnym chmieleniem   
  Ja to moja ŚP babka mawiała "ośle,ośle sam pisałeś, a przeczytać nie umiałeś"
   
   
  Jestem straszny frustratem,mam kiepską pracę,nikt mnie nie kocha i piwa mi nie wychodzą dlatego czepiam się jak rzep psiego ogona 
  Wkurza mnie jak ludzie nie zadają sobie minimum trudy poszukania informacji od których forum kipi,jak są powielane po stokroć te same pytania,jak ludzie są leniwi,to że mama w domu stawiała na śniadanko kanapki koło łóżka  nie musi być tak całe życie łatwo,trzeba się wysilić czasami trochę.
  Ja za nim złapałem się za gar i warzenie czytałem ze 2-3 miesiące,oglądałem filmy i wszystkie podstawowe informacje miałem,chociaż te kilka lat temu było tego dużo mniej ,pierwsze warzenie miałem tak ułożone że było najszybsze 
  Tak na koniec,taka tendencja nowa na forum,że ci co mają 2-3 warki udzielają rad często złych,a ci co mają po 10-15 są mistrzami piwowarstwa gdzie ci co mają po 100 twierdzą że jeszcze długa droga przed nimi do dobrych piw,pokora.
  Ja jak widać mam 5 
 15. Like
  Konus got a reaction from GB... in RIS - do ilu powinien zejść   
  Demonizacja niskiego odfermentowania piwa mnie przeraża...
 16. Like
  Konus reacted to Łukasz in List otwarty do sklepów piwowarskich   
  Witam,
   
  nie wiem czy czytając forum trafiliście na tematy, w których poruszane są problemy związane z - jak ja to nazywam - "teorią 7+7" czyli 7 dni burzliwej + 7 dni cichej, poprzez który wiele osób boryka się z mniejszymi bądź większymi problemami zadając non-stop te same pytania. Problem ten eskalują również osoby początkujące kupujące zestawy piwowarskie z dołączonymi instrukcjami do warzenia, które niestety są ... dość nieprecyzyjne.
   
  Wielu użytkowników porusza ten temat bardzo często również na czacie. Bardziej doświadczeni z nas próbują to korygować, prostować, ale teoria ta rozprzestrzenia się jak wirus. Dodatkowo filmik nakręcony przez pewnego blogera pomaga w jego rozprzestrzenianiu się (może bloger kiedyś znajdzie czas na małą korektę).
   
  Po wczorajszym dniu na czacie, w którym padł nowy rekord zarówno osób zadających to pytanie (3 osoby) jak i czasu, po którym piwo zostało zlane na cichą (5 dni), a przyczyną tego była mało precyzyjna instrukcja dołączona do zestawu (cytat tej instrukcji jest pogrubioną czcionką w liście), postanowiłem napisać LIST OTWARTY do sklepów piwowarskich z prośbą o pomoc.
   
  Poniżej przedstawiam Wam list/maila, który wysłałem wczoraj do 15 sklepów piwowarskich (lista z http://cml.dokuro.org/beer/).
   
  Mam nadzieję, że poprzecie taką inicjatywę dla naszego wspólnego dobra
   
   
   
 17. Like
  Konus got a reaction from bart3q in 20.03.2016 - III Łódzki Konkurs Piw Domowych   
  Ja nie wiem, czy zrobienie zwykłego piwa to obciach? 
 18. Like
  Konus got a reaction from Syreniak in Dyskusje o chmielu Iunga   
  Trzeba kupować szyszkę i porównywać jej wygląd z wyglądem szyszek danych odmian chmielu
 19. Like
  Konus reacted to FurioSan in Co wpływa na profil piwa "wytrawne/słodkie"?   
  Wedle
  mojego doświadczenia piwowarskiego wiedzy jaką zgromadziłem  moich nie wybitnych zdolności sensorycznych  oraz doświadczenia w konsumpcji piwa rzemieślniczego  Śmiem pokusić się o stwierdzenie że wpływ na wytrawność/odczucie wytrawności mogą mieć wpływ nastepujące czynniki ( kolejność nie związana z istotnością )
   
  1) Zacieranie Pasowało by przepisać cały temat z wiki - dodatkowo wytłuścić pewne fragmenty i może conieco uzupełnić. Istotne jest - nie wszyscy odrazu to kumają - że enzymy ( alfa i beta amylaza ) działają w sposób ciągły w pewnych zakresach temperatury ( i pH - o tym później ) - przy czym w optimum dla jednego już/jeszcze działa drugi. więc jeśli zależy ci na bardzo, na zacieraniu na super słodko/wytrawnie to powinieneś zacierać w zakresie w którym 'nieporządany' enzym działa jak najdalej od swego optimum - ja zacieram 60-62 dla piw gdzie zależy mi na wysokiej fermentowalności oraz 68-72 dla słodkich ( aczkolwiek na częste zacieranie aż tak wysoko to mi brakuje odwagi )  Kolejny nie pomijalny aspekt to szybkość konwersji - dokładnych liczb nie znam ale przychodzi mi na myśl zasada pareto 80/20 lub 70/30 - czyli więdzkość roboty jest zrobiona na samym początku - czyli czas przerw ( oraz szybkość podgrzewania! ) ma znaczenie. I jeszcze jedno - im wyższa temperatura tym więcej skrobii się 'wypłuka' - stąd zjawisko że po szybkiej negatywnej jodowej nagle panika że w czasie wygrzewu jodowa jednak jest pozytywna - czyli skrobii na dekstryny jeszcze jest gdy zacierasz bardzo nisko - warto wtedy albo wydłużyć przerwę, albo wygrzewać bardzo wolno, albo pominąć mashout i wyższe przerwy 2) Szczep drożdży Galileuszem nie będę gdy napiszę, że są szczepy głębiej i płycej odfermentowujące - generalniekażde drożdżę na maltozę patrzą łasym okiem, również na cukry proste jak fruktoza/glukoza czy na niektóre wielocukry ( sacharoza ), problem w tym ( wynikający z natury oraz wcześniejszego punktu ), że 2+2 w równaniu 'konwersji' równe nie będzie 4 ale 2 i coś + 1 i coś - innymi słowy powstanie prócz maltozy trochę 'brudnej' maltozy - i to właśnie czyni różnicę niektóre szczepy potrafią jeść więcej a inne to francuskie pieski 3) Fermentacja To najbardziej istotny etap z punktu widzenia piwowara. Zostało to powiedziane wielokrotnie ale nigdy nie będzie powiedziane to zbyt wiele razy. Drożdże muszą być w dobrej kondycji i w odpowiedniej ( nie zawsze optymalnej - wtedy świadomość i celowość jest wymagana ) ilości oraz warunki im zapewnione muszą sprzyjać oczekiwanemu profilowi. Zbyt duża ich ilość może doporwadzić do niedofermentowania, zbyt mała ilość może prowadzić do niedofermentowania, wracając do retoryki z poprzedniego punktu - to jest jak z dziećmi- jak nie przypilnujesz to zjedzą ciastka przed kotletem a w konsekwencji kotlecik zostanie na stole. Tu należy przytoczyć mądre porzekadło "pamiętaj słowa Matki, zjedz mięsko, zostaw ziemniaczki". 4) Woda skład wody ma wpływ na proces, jak wspomniane było wcześniej temperatura i pH ma wpływ na optymalne działanie enzymów. na pH ma jeszcze wpływ zasyp oraz modyfikacje wody. Temat długi ... trudny ... nie drążmy  5) Zasyp - karmele Im więcej słodów karmelowych tym więcej ciężkich do przejedzenia przez drożdże cukrów. Jasne słody karmelowe wnoszą więcej odczuwalnej słodyczy ( moje zdanie ), choć moje doświadczenie np z carahell przeczy tej teorii  6) Zasyp - inne zboża Niektóre zboża wnoszą cierpkość - ona z koleji wzmaga odczucie wytrawności ( i goryczki ) Inne wnoszą oleistość - które podnoszą odczucie pełni Świetnym przykładem jest żyto, któreużyte odpowiednio może skutować oboma powyższymi rezultatami. 7) Ekstrakt To bardzo poączony temat z punktem 1) i 3) Im więcej 'cukru' w brzeczce tym więcej apetycznych i nie apetycznych dań dla drożdży. W czasie przetwarzania cukru powstaje ( o jakże nie porządany ) alkohol ( głównie etylowy ), który w dużym stężeniu jest niesprzyjający dla drożdży. Drożdże nagle znajdują się w na tyle nie przyjaznym środowisku, że nawet te lepsze kawałki dań nie są dla nich apetyczne. 8) Chmiele Intensywne chmielenie nowofalowymi chmielami na aromat i na zimno może wystrychnąć na dudka nasze zmysły. Zapach słodki i mimo bardzo nisko odfermentowanego piwa to mamy mega słodkość - nawet jak jest skontrowana goryczką. cud ? nie sądze. 9) Inne dodatki Zarówno fermentowalen i nie fermentowalne mogą mieć wpływ. Cukier zwiększa odfermentowanie 'nakręca korbę dorżdżą', drewno wzmaga odczucie wytrawności, różne zioła - najczęściej też. 10) problemy sensoryczn Koleja rzecz mająca wpływ na to czy piwo jest wytrawne czy słodkie jest już totalnie poza procesem produkcji piwa - coś co ty interpretujesz jako słodkie może być wytrawne, coś co ty interpretujesz jako nie goryczkowe może mieć 100IBU. Wszystko zależy od balansu i ignorancji badź erudycji sensorycznej.     Na koniec czuje się w obowiązku dodać dwa sprostowania 1) od każdej z powyższych zasad można znaleźć dużo wyjątków  2) jeden mądry człowiek powiedział "co działa u mnie, nie koniecznie będzie działać u ciebie"
 20. Like
  Konus reacted to Giziu in XIV Konkurs Piw Domowych PSPD 2016   
  Z naciskiem na klasycznego i wszystko jasne   
 21. Like
  Konus got a reaction from canissapiens in czego nie lubicie w warzeniu   
  przecież tak pszenica jak i stout mogą urwać cztery litery jeżeli chodzi o aromat...po prostu ludziska uparli się na te wszystkie IPA SRIPA...
 22. Like
  Konus got a reaction from Qba W in Imperialny porter bałtycki - prośba o uwagi co do receptury   
  Uważam, że to przesada jeżeli mówimy o porterze bałtyckim, nawet imperialnym, tutaj słody ciemne mają dodawać charakteru i  koloru. Nawet do RIS'ów nie daje się takich ilości. !0-15% to ilość ciemnych w RIS'ie. Ta pszenica ma 800-1200EBC. 
   
   
  ciekawe założenie, piwo musiało by odfermentować w prawie 100% żeby to osiągnąć. 
   
   
   Czy ktoś inny oceniał to piwo? Polecam również przeczytać informację na saszetce drożdży jaką ilość zaleca producent.  
  Co do receptury: poczytać receptury innych piwowarów, receptury na wiki i na tej podstawie zrobić piwo.
 23. Like
  Konus got a reaction from Pancho in Refermentacja porteru   
  Robiłem 3, do ani jednego nie dodawałem dodatkowych drożdży, piwo nagazowało się spokojnie
 24. Like
  Konus got a reaction from cml in Piwa specjalne i eksperymenty   
  Na alledrogo widziałem olejek bergamotkowy
 25. Like
  Konus got a reaction from LordMirdalan in RIS w 30l garnku   
  tak, miałem na celu rozśmieszenie samego siebie  
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.