Skocz do zawartości

DonBeer

Members
  • Postów

    766
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Aktywność reputacji

  1. Super!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla dzejkej w Podłączenie chłodnicy do prysznica   
    W przypadku tej baterii się to nie sprawdzi, ale tak przy okazji - polecam rozwiązanie jak na załączonym foto do zastosowania na wylewce baterii przy zlewie lub umywalce i innych. Jestem mega zadowolony!
     

  2. Dzięki!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od Kuba Knych w Co to jest ?   
    wszystko ok, za dużo nie zaglądaj
  3. Super!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla anteks w anteks piwowarzy   
    Kolejny raz Grodziskie na podium. Najlepsze w swojej kategorii i do tego zostało Best of Show konkursu


  4. Haha
    DonBeer przyznał(a) reputację dla wizi w Browar Domowy DonBeer   
    Niewędzone i niepszeniczne grodziskie?
     
     
  5. Haha
    DonBeer przyznał(a) reputację dla Nazwa użytkownika w Żywe drożdże vs martwe   
    Może mieć wtedy 4 albo więcej dni.
  6. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od DanielN w Wpływ tlenku wodoru na piwo, czyli o wodzie w browarze domowym, bez lania wody   
    Dzięki za odpowiedź  
  7. Dzięki!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla DanielN w Wpływ tlenku wodoru na piwo, czyli o wodzie w browarze domowym, bez lania wody   
    @DonBeer rozumiem Cię, sam nie dałem rady tego przeczytać w jednym podejsciu
     
    Wracając do pytania, nie policzysz dokładnie, bo nie masz wszystkich danych. Ale można zrobić pewne założenia. Woda pitna, więc normy musi spełniać. Chlorki w wodzie pitnej, to głównie związki wapnia, magnezu i sodu. Wapnia najczęściej jest około 4-5 razy więcej niż magnezu. I to się zgadza z tym co Ci kalkulator wyliczył. Sodu o ile nie masz zmiękczaczy będzie mało.
    Różnica między GH (twardość ogólna) i KH (węglanowa) to około 90. W twardości węglanowej będziesz miał większość związanego wapnia z węglanami. Zatem chlorków trzeba szukać w różnicy. Z tej różnicy trzeba odrzucić znane siarczany. Zatem pozostaje około 50ppm, tutaj będą schowane chlorki (ale też inne związki). Zatem obstawiam, że jest ich dość mało, poniżej progu wyczuwalności. Mam nadzieję, że nic nie podkręciłem, bo dawno temu robiłem artykuł.
     
    Korzystając z okazji. Jeżeli kogoś interesuje co to jest twardość, pH, alkaliczność (te pojęcia są często mylone), chlorki, siarczany, jaką rolę gra wapń, a nie chce mu się czytać tego artykułu, to dajcie mi znać postaram się zrobić proste streszczenie.
  8. Dzięki!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Browar Czarny Ryś   
    KONIEC ZAPISKÓW
     
    W tej formie już nie będę prowadził tak regularnych zapisków, głównie powtarzam warki z poprzednich lat z korektami drożdży czy chmielenie ale generalnie koncepcje się nie zmieniają. Sezon 11 jeszcze nie zacząłem, niestety aktualnie noga złamana i do końca roku na pewno nic nie powstanie. Aby uratować sezon pewnie coś na wiosnę uwarzę, choćby kilka warek. Sprzęt warzelny dość eksploatowany latami stąd są już spore problemy ze sterowaniem (elektryka się przegrzewa) więc będzie też trzeba dokonać jakiś zmian. Być może od czasu do czasu będzie w tym wątku mały update warzenia domowego ale raczej w formie zbiorczych informacji i ciekawostek.
     
    Zdrowia!
  9. Super!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w [Kraftmagia]Zapomniane style cz. 1   
    Oskar Węgliński
    Gdybym miał powiedzieć, co jest najciekawsze w piwie, powiedziałbym że różnorodność (oczywiście zaraz po podcaście Alchemia!). Małe niuanse mają ogromne znaczenie w piwie, inne zacieranie, inne chmielenie czy nawet inna temperatura fermentacji, a piwo będzie zupełnie inne. To właśnie mnie najbardziej kręci w piwie, dlatego też interesują mnie piwne style, w końcu to klasyfikacja tej różnorodności. Dzisiejsze, nowożytne style nie są dla nas aż tak interesujące (prawdopodobnie dlatego, że mamy do czynienia z nimi na co dzień), natomiast te historyczne już są, i to bardzo. Dlatego chciałbym zrobić cykl, w którym pokrótce opowiem o kilku, wymarłych już, ciekawych, piwnych stylach.
    Porter Niemiecki
    Portery to duża rodzina piw, wywodzących się z Anglii, każdy je kojarzy. Mówi wam coś Porter Bałtycki? A Porter Angielski? Pewnie tak. Ale mało kto zna porter niemiecki.
    Było to ciemne piwo, o zawartości alkoholu na poziomie 5%-8%, ekstrakt wahał się od 12 do 22 stopni Plato. Jak widać piwa się mocno różniły, występowały portery bardzo słodkie i bardzo wytrawne. Piwo to często zawierało dodatki takie jak cukier czy lukrecja, co w tamtych czasach nie było nadzwyczajne, bardzo dużo piw było warzone z takimi dodatkami. Piwo było chmielone niemieckimi odmianami, zazwyczaj poziom IBU wahał się od 25 do 35. Najczęściej do piwa były używane drożdże górnej fermentacji, choć trafiały się piwa na dolniakach, jednak zawsze powinny być użyte drożdże dzikie, najczęściej były one dodawane na fermentację cichą. Ponadto porter był leżakowany często w drewnianych kadziach, co w tamtych czasach było dosyć powszechne.
    Szczyt świetności tego piwa przypada na XIX wiek. Głównie było popularne na terenie północnych Niemiec, a szczególnie w Berlinie. Ciekawostką jest, że Porter Niemiecki był warzony jeszcze w NRD w 1980 roku, warzył go browar Hoepfner, lecz to piwo już się różniło znaczenie od historycznych wersji, brak dzikich drożdży, brak dodatków lukrecji czy cukru oraz mniejszy ekstrakt sprawiał że nie do końca było to piwo w tym stylu
       Browar Hoepfner Merseburger Bier
    Merseburger to niemiecki zapomniany styl, który dzisiejsze birgiczki by pokochały za jego goryczkę. W końcu mamy coraz częściej dyskusje czy NEIPki to jeszcze piwa czy soczki i coraz częściej niektórzy ludzi upierają się że prawdziwie piwo musi mieć goryczkę (swoją drogą pokazuje to jak rewolucja zaczęła zjadać swój ogon, kiedyś normalsi mówili, że prawdziwie piwo musi być jasne, złote i najlepiej Tyskie, a teraz beergeeki dyktują mówią że piwo musi mieć goryczkę, być West Coastem a najlepiej to zdelegalizować Pastry i New Englandy).
    Merseburger to prawdopodobnie mocne piwo (20-25 plato), z alkoholem na poziomie 8-9%. Było ono mocno palone, z dużą ilością chmielu, z dodatkiem owoców gorzkiej pomarańczy i gencjany. Wszystkie te cztery rzeczy odpowiadają za goryczkę. Niestety, nie ma zbyt dużo informacji o tym piwie. Wiemy dodatkowo, że było to piwo bardzo pożywne i często przepisywane jako lek na żołądek.
    Ciekawostką jest że piwo to powstało kiedyś komercyjnie w Polsce, uwarzył je Browar Okrętowy, nazywało się Szebeka i było naprawdę niezłe.
    Merseburg Berliner Braunbier
    Każdy zna Berliner Weisse, orzeźwiające, letnie, pszeniczne piwo, ale mało kto kojarzy jego ciemniejszego kuzyna, Berliner Braubier.
    Początki tego stylu szacuje się na mniej więcej XVII wiek. Było to brunatne piwo, około 15-16 stopni plato i 2-3% alkoholu. Było to piwo kwaśne, tańsze od Berliner Weisse i bardziej ubogie. Spożywało się je bardzo świeże (nawet do 12 godzin od fermentacji), temperatura fermentacji wynosiła od 22 do 30 stopni Celsjusza. Chmielone było różnie, jako że robiono bardziej słodkie wersje i bardziej gorzkie, w zależności od tego używano różne ilości chmielu.
    Bibliografia
    Johann Carl Leuchs: „Vollständige Braukunde, oder wissenschaftlich-praktische Darstellung der Bierbrauerei”, Norymberga, 1831 Johann Heinrich Moritz von Poppe: „Die Bierbrauerei auf der höchsten Stufe der jessigen Bervollkommnung”, Tübingen, 1834 http://barclayperkins.blogspot.com/ https://www.beeradvocate.com/articles/13291/german-porter-part-one/ http://www.beerhunter.com/documents/19133-000150.html zdjęcia: BRRT z Pixabay
    The post Zapomniane style cz. 1 appeared first on Kraftmagia.
    Przeczytaj cały wpis
  10. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od rkkr w Browar Domowy DonBeer   
    Z powodów zdrowotnych wracam po dłuższej przerwie, nie pamiętam kiedy miałem tak długą przerwę od piwowarstwa domowego. Eksperymentalnie piwo zacierane w thermomixie, gotowane na indukcji.
     
    #102 Experimental Light Sour 6,8°Blg 
    21.03.2021
     
    Parametry:
    Gęstość początkowa: 6,5°Blg
    Goryczka:  16 IBU
    Barwa: ?? EBC
    Gęstość końcowa: 1,2°Blg
    Alkohol: 3,0%
    Nagazowanie: 2,1v/v
     
    Zasyp: (zakładana objętość: 9L)
    1,40kg [100%] pilzneński Viking Malt
     
    Śrutowanie śruba: TM6
     
    Zacieranie:
    Dolane 2L wody temp.
    65°C - 25min
    70°C - 15min
     
    Filtracja:
    na oko
     
    Gotowanie 60min:
    60min 5g Marynka 9% granulat 2018
     
    Otrzymałem 3,5 litrów brzeczki o gęstości 16,2°Brix po korekcie 16,5°Blg. 
    Dolałem 5 litrów wody i uzyskałem brzeczkę o gęstości 6,8°Blg.
     
    Fermentacja:
    Brzeczka schłodzona do temp. 17°C.
    Zadane prosto z fiolki FM54
     
    Fermentacja burzliwa 14 dni w 20°C otoczenia.
    Fermentacja cicha 16 dni w 20°C otoczenia + 500g malin mrożonych i 11ml kwasu mlekowego
     
    Zabutelkowane z dodatkiem 20ml/0,5L syropu cukrowego 9°Blg.
    Zjechało do 2,8*Brix po korekcie 1,2°Blg co daje ok. 3% alko.
     
    PODSUMOWANIE:
    04.04.2021 Przelane na cichą z dodatkiem 500g mrożonych malin oraz 11ml kwasu mlekowego.
    20.04.2021 Zabutelkowane.
  11. Super!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla Jonarz w "Kegator" na party kegi   
    W sierpniu, w celu wypróbowania nowego hobby, postanowiłem trochę  "pobawić się" drewnem. Wcześniej wiedziałem o tym tylko tyle, ile udało mi się zobaczyć, pomagając tacie przy pracach ogrodowych, także można uznać, że każdy laik może zrobić coś podobnego. Dodatkowo warto zaznaczyć, że mieszkam w bloku i nie mam żadnego warsztatu ani garażu (ale mam balkon i wyrozumiałych sąsiadów). Całkowity koszt samych materiałów wyniósł około 150 złotych, niezbędne narzędzia (piła, pilnik, rękawice, pędzel) również musiałem dokupić.
     
    Celem było stworzenie pojemnika na dwa party kegi (5L), z ewentualnym dodatkowym wspomaganiem utrzymywania niskiej temperatury piwa. Jestem zadowolony z efektu końcowego, szczególnie że całkowity czas pracy zamknął się w około 10 godzinach (z pomocą mojej narzeczonej).
     
     
     
    Zacząłem od zmierzenia kegów (wraz z kranikami Party Star Delux) i na podstawie pomiarów przygotowałem prosty szkic:

     
    Dla wygody zakupiłem heblowane deski sosnowe przez Internet - po jednym metrze bieżącym:
    18 x 2 cm 22 x 2 cm 25 x 2 cm  
    W pozostałe materiały i narzędzia wyposażyłem się w Obi:

     
    Kluczowymi elementami konstrukcji (poza deskami) były zawiasy i wkręty - wybrane "na oko" po obejrzeniu kilku filmików na YouTube pokazujących możliwości montażu, z uwzględnieniem dość cienkich desek (2 cm grubości) oraz klej do drewna. Niezbędnymi narzędziami były: rękawice, piła, pilnik do drewna (widoczne na zdjęciu dłuto okazało się zbędne). Dodatkowo przydały się: taśma malarska, folia malarska, taśma termoizolacyjna, ołówek.
     
    Pracę zacząłem od przymiarki nieprzyciętych desek i kega - wszystko zgadzało się z założeniami:

     
    Następnie przeniosłem ołówkiem wymiary z projektu na deski:

     
    Przyciąłem deski zgodnie z oznaczeniami (polecam obejrzenie kilku filmików na YouTube dotyczących technik cięcia przed rozpoczęciem pracy):

     
    Kolejne przymiarki udowodniły, że projekt był poprawny:



     
    Wewnętrzne części ścianek (z wyłączeniem fragmentów, które miały być klejone później) zostały pokryte taśmą termoizolacyjną (wykorzystana ze względu na niewielką powierzchnię i brak konieczności super-izolacji - na pewno da się to zrobić lepiej):

     
    Umiejscowienie zawiasów oznaczyłem ołówkiem i spiłowałem drewno tak, żeby wchodziły w miarę równo - nie do końca się to udało, przez co ostatecznie boczne klapy nie do końca się domykają. Polecam dwa pilniki - mniejszy i większy - oraz nieco więcej cierpliwości.


     
    W końcu przyszedł czas na połączenie elementów w całość przy użyciu kleju (każdy element dociskany był ręcznie przez 2-3 minuty, a później pozostawiony do wyschnięcia na kilka godzin):

     
    Po wyschnięciu całość została przeciągnięta papierem ściernym, pokryta lakierem do drewna i pozostawiona do wyschnięcia (dwukrotnie):

     
    Na koniec przednia ścianka została oklejona folią tablicową, a pozostałe ściany i klapy folią odblaskową:

     
    Kegator sprawdził się bardzo dobrze i piwo było w temperaturze odpowiedniej do picia nawet po 2-3 godzinach stania w nim (sierpień, miejsce w cieniu). W razie problemów na dno można dorzucić wkład do lodówki turystycznej (nie testowane) - można to też zawczasu uwzględnić w projekcie.
  12. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od elroy w Sprzęt piwowarski - Braumeister, Grainfather i inne   
    W dziale sprzęt zaintrygował mnie temat grainfather napisany przez kolegę le_szka. Jak sama nazwa wskazuje w temacie le_szek prosi posiadaczy Grainfathera o opinie oraz wnioski z użytkowania tego sprzętu. W temacie również przewinął się sprzęt Bavaria, czyli rosyjski kuzyn Braumeistera.  Zaciekawiony sprzętem sporządziłem sobie zestawienie w/w sprzętów. Temat ma na celu przedstawienie alternatywy dla stosunkowo drogiego Braumeistera.
     
    Spiedel Braumeister
    Braumeister to produkt niemieckiej firmy Spiedel, w swojej ofercie posiadają 5 wersji Braumeistera: 10l, 20l, 50l, 100l oraz 200l. Z racji na kwotę jaką należy wydać za 100l i 200l Braumeistera uwagę piwowarów domowych skupiają wersje o pojemności 10l, 20l oraz 50l. (Moim zdaniem kupno 10l Braumeistera za 5000zł to strata kasy  jeżeli  za 6000zł możesz mieć 20l). Dużym plusem Braumeistera jest automatyczne sterowanie procesem zacierania, możemy wsypać  słód ustawić schemat zacierania i przez okres zacierania nie musimy nić więcej ustawiać.
     
    Braumeister 10l – 1 188,81 € / 5 242,65 zł
    Materiał: stal nierdzewna
    Pojemność: 11l
    Ilość uzyskanej brzeczki: 10l
    Maksymalny zasyp: 2,8kg
    Grzałka: 1000W
    Pompa: 9W
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania
    Uwagi: dodatkowo do zestawu trzeba zakupić chłodnicę, w Polsce dystrybutorem jest Browamator – Braumesiter 10L
     
    Braumeister 20l – 1 570,80 € / 6 927,23 zł
    Materiał: stal nierdzewna
    Pojemność: 15l
    Ilość uzyskanej brzeczki: 20l
    Maksymalny zasyp: 6 kg
    Grzałka: 2000W
    Pompa: 9W
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania
    Uwagi: dodatkowo do zestawu trzeba zakupić chłodnicę, w Polsce dystrybutorem jest Browamator – Braumesiter 20L
     
    Braumeister 50l – 2 249,10 € / 9 918,53 zł
    Materiał: stal nierdzewna
    Pojemność: 55l
    Ilość uzyskanej brzeczki: 50l
    Maksymalny zasyp: 13 kg
    Grzałka: 3200W
    Pompa: 2x9W
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania
    Uwagi: dodatkowo do zestawu trzeba zakupić chłodnicę, wersja wyposażona w 2 pompy. W Polsce dystrybutorem jest Browamator – Braumesiter 50L
     

     
    Grainfather
    Prawdopodobnie producent pochodzi z Nowej Zelandii ponieważ to tam zadebiutował Grainfather. W porównaniu z Braumeisterem nie  możemy ułożyć  schematu zacierania, każdą przerwę ustalamy po zakończeniu poprzedzającej przerwy.
     
    Wideo
     
    650 ₤ / 3 802,50 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 30l
    Ilość uzyskanej brzeczki: ??
    Maksymalny zasyp: 9 kg
    Grzałka: 2000W, 500W
    Pompa: 6W / 1800obr/min
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania, chłodnica przeciwbieżna
    Uwagi: Grainfather wyposażony został w 2 grzałki. W Polsce dystrybutorem jest TwójBrowar
     

     
    Beer Brew
    Norweska odpowiedź firmy Bryggeutstyr na Braumeistera. Dostępne są 2 wersje 30 i 60 litrowe.
     


     
    Beer Brew 30 – 5 500,00 kr / 2 585,00 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 34l
    Ilość uzyskanej brzeczki: 30l
    Maksymalny zasyp: ??
    Grzałka: 2500W
    Pompa: brak w zestawie
    Sterowanie: manualne sterowanie temperatury
    Akcesoria: kosz do zacierania, chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi: Beer Brew 30 wyposażony został w kosz do zacierania oraz chłodnice zanurzeniową, w ofercie jest również dedykowana pompa do zestawu którą należy kupić osobno, cena podana z pompą.
     

     
    Beer Brew 60 – 8 505,00 kr / 3 997,35 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 62l
    Ilość uzyskanej brzeczki: 50l
    Maksymalny zasyp: 20kg
    Grzałka: 3000W
    Pompa: brak w zestawie
    Sterowanie: manualne sterowanie temperatury
    Akcesoria: chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi:Beer Brew 60 wyposażony został w chłodnice zanurzeniową, w ofercie jest również dedykowana pompa oraz kosz do zacierania które należy kupić osobno, cena podana z pompą oraz koszem.
     
    W cenie jaką trzeba zapłacić za Beer Brew 60 powinny znajdować się w zestawie kosz oraz pompa.
     

     
    Avtomaticheskaya pivovarnya
    Produkcja rosyjska przez Hoalho. Jedyną wersją jest Avtomaticheskaya pivovarnya 62l.  Sam sprzęt pełni rolę  kadzi zacierano – filtracyjnej, zacieranie przeprowadza się w innej kadzi. 
     

     
    550,00 $ / 2 194,50 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 62l
    Ilość uzyskanej brzeczki: testowana na 30l
    Maksymalny zasyp: brak danych
    Grzałka: 3000W
    Pompa: jest ale brak danych
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury i pracy pompy
    Akcesoria: chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi: Sprzęt wyposażony w fałszywe dno.
     

     
    Browar Bavaria
    Sprzęt produkcji rosyjskiej wzorowany na Braumeisterze, wizualnie bardzo podobny do Braumeistera, nawet logo jest strasznie podobne. Dystrybutorem w Rosji jest zmeevar.ru, Bavaria posiada 3 warianty 30l, 50l oraz 70l.
     

     
    Bavaria 30l – 39 990,00 RUB / 1 999,50 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 30l
    Ilość uzyskanej brzeczki: brak danych (pewnie po odparowaniu 25l)
    Maksymalny zasyp: brak danych
    Grzałka: 2500W
    Pompa: 15W
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania, chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi:
     
    Bavaria 50l – 45 990,00 RUB / 2 299,50 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 50l
    Ilość uzyskanej brzeczki: brak danych (pewnie po odparowaniu 45l)
    Maksymalny zasyp: brak danych
    Grzałka: 2500W
    Pompa: 15W
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania, chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi:
     
    Bavaria 70l – 59 990,00 RUB / 2 999,50 zł
    Materiał: stal nierdzewna 304
    Pojemność: 70l
    Ilość uzyskanej brzeczki: brak danych (pewnie po odparowaniu 60l)
    Maksymalny zasyp: brak danych
    Grzałka: 2x2500W
    Pompa: 2x15W
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania, chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi: wersja ta wyposażona została w 2 grzałki oraz 2pompy  
     

     
    PivovaRus
    Również produkt pochodzący z Rosji, dystrybutorem jest zmeevar.ru. 
     
    Wideo
     
    65 000,00 RUB / 3 250,00 zł
    Materiał: stal nierdzewna
    Pojemność: 50l
    Ilość uzyskanej brzeczki: 35l
    Maksymalny zasyp: brak danych
    Grzałka: 2200W
    Pompa: brak informacji
    Sterowanie: automatyczne sterowanie temperatury, czasu oraz pracy pompy
    Akcesoria: kosz do zacierania, chłodnica zanurzeniowa
    Uwagi: wersja ta wyposażona została w 2 grzałki oraz 2pompy 
     

    _______________________
     
    Moim zdaniem fajnym rozwiązaniem są produkty Bavaria, fajna cena za klona Braumeistera.
  13. Haha
    DonBeer przyznał(a) reputację dla zasada w Browar Domowy DonBeer   
    Nieortodoksyjny trapist enkel!
  14. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od BuDeX w Browar Domowy DonBeer   
    #79 Zula Pale Ale 10,5°Blg 
    18.11.2019
     
    Warka dla sprawdzenia  potencjału polskiego chmielu.
     
    Parametry:
    Gęstość początkowa: 10,5°Blg
    Goryczka:  11 IBU
    Barwa: 6 EBC
    Gęstość końcowa: ?,?°Blg
    Alkohol: ?,?%
    Nagazowanie: 2,1v/v
     
    Zasyp: (zakładana objętość: 11L)
    1,8kg [85%] pilzneński Viking Malt
    0,2kg [10%] płatki owsiane
    0,1kg [05%] Abbey Castle Malting
     
    Śrutowanie śruba: 1 obr.
     
    Zacieranie:
    Lodówka turystyczna 8 litry wody 67°C - 50min 
    Dolałem 5L wrzątku 72°C - 20min
     
    Filtracja:
    14L 80°C + 3,5ml kwasu mlekowego do całej wody
     
    Gotowanie 60min:
    00min 40g  Zula 7% 2019r.
     
    Otrzymałem 12,5 litrów brzeczki o gęstości 10,4°Brix po korekcie 10,5°Blg. Wydajność 65%.
     
    Fermentacja:
    Brzeczka schłodzona do temp. 18°C,  zadane 55ml gęstwy WLP644 po #78.
    Fermentacja burzliwa 14 dni (18/19/20/21/21/21/22/21/21/20/19/19/20/20)
    Fermentacja cicha 9 dni (20 60g Zuli/21/20/20/20/7/7 2g żelatyny/5/3) 
     
    Zabutelkowane z dodatkiem 20ml/0,5L roztworu cukru 51g/600ml gotowane 5min.
    Zjechało do 1,5°Blg co daje 4,7% alko.
     
    PODSUMOWANIE
    02.12.2019 Przelane na cichą bez pomiaru blg z dodatkiem 60g Zuli.
    08.12.2019 2g żelatyny do klarowania.
    10.12.2019 Zabutelkowane, póki co bez rewelacji.
     
  15. Super!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla c64club w Cukromierz - spławik/aeromer/balingomierz oraz refraktometr. "Wzorcowanie" w domu i pułapki   
    Do pomiaru ekstraktu brzeczki jak i wyznaczenia końca fermentacji, używamy urządzeń do pomiaru zawartości cukru:
    -aeromertu wyskalowanego w stopniach Balinga (względnie Plato lub Brix, rzadziej po anglosasku w OG) , lub
    -refraktometru
     
     W szczegóły budowy i wzorów koniecznych do używania wgęłbiać się nie będę, bo nie to jest moim celem, to z resztą opisano szeroko. Napiszę jak się nie naciąć przy zakupie tych urządzeń i jak im nie wierzyć.
     
    Aerometry
    Zaczynamy od aerometru. Tani i uniwersalny. Kupujemy spławik, zanurzamy go w brzeczce o temperaturze 20°C i mamy wynik. Niestety, to by było za proste. Jeśli nie kupimy wzorcowanego cukromierza za parę setek, to pozostanie nam szukać sprawnego egzemplarza wśród dostępnych w handlu.
    Wpierw odrzucamy:
     wszystkie krótkie, gdzie skala o rozpiętości 30 Plato mieści się na 3-4 centymetrach. Dokładność takich wynalazków jest niewystarczająca nawet dla wyznaczenia końca fermentacji (gdzie obserwujemy tylko czy naszemu piwu "cukier nie spada" wyskalowane w egzotycznych skalach, np. winiarskich. Niestety często są sprzedawane jako piwne  
    Między bajki wsadzamy treść instrukcji dołączonej do zakupionego aerometru czy poradników "zostań winiarzem w łykent". Potrafą zawierać takie babole jak bezpośredni pomiar alkoholu poprzez zanurzenie albo "fermentację piwa uznajemy za zakończoną kiedy cukromierz wskaże 1°Blg". Cytat z instrukcji Biowinu, niestety ich literatura jest takiej jakości jak sprzęt, ale wielkiego wyboru nie mamy.
     
    Procedura szukania sprawnego balingomierza:
    zamawiamy wysyłkowo większą garść spławików, koniecznie na paragon (jako konsument) a nie na fakturę. Polecam 10 sztuk. sprawdzamy czy papierki ze skalą są przyklejone wewnątrz rurek czy tylko wrzucone. W drugim przypadku odrzucamy, bo się bedą przesuwały. wrzucamy wszystkie do zlewki z wodą o temperaturze 20 stopni Celsjusza i patrzymy co pokaże nam górna krawędź menisku te przeciętnie 8 sztuk, które pokazują poniżej -1°Blg i powyżej +1°Blg, odrzucamy odrzucone pakujemy z powrotem w pudełka/fiolki do odesłania (reklamacja nie ma sensu) pozostałe, jeśli pokazują dodatni wynik, "kalibrujemy" dociążając np. rurką termokurczliwą czy kawałkiem wężyka igielitowego aby pokazały zero. (jeśli pokazuje +3, co nie jest rzadkością, dociążenie do zera da nam nieliniowy wynik, a więc prawidłowy tylko dla wody). Jeśli pokazują ujemny, zapamiętujemy wartość (markerem do CD na czubku balingometru i na to przejrzysta taśma klejąca) i odtąd dodajemy ją do każdego pomiaru przygotowujemy sobie np. z syropu, brzeczki o gęstościach np. 5, 10, 20 °Blg (pożyczyć sprawny spławik lub skalibrowany refraktometr od kolegi) lub za pomocą wagi roztwory glukozy i sprawdzamy co pokażą nasze "wyzerowane" spławiki (w przypadku glukozy pamiętać o przeliczniku). Jak pokażą głupoty (potrafią przy 15 pokazać 13 lub 17), to odrzucamy i punkt 5  
    Załóżmy, że trafiliśmy na działający egzemplarz (do dzisiaj tęsknię za swoim najlepszym, który niestety pewnego wieczoru napił się brzeczki i zgłupiał). Odtąd szanujemy go, używamy jako wzorca.  Jak się stłucze (a lubią) to wyjątkowa szkoda. Z jego pomocą możemy poszukać innego sprawnego egzemplarza. Powtarzamy pierwszy punkt przed odesłaniem tych złych, żeby nie trafić na nie ponownie, albo kupujemy gdzie indziej lub inny typ.
     
    Aerometr ma niestety pewne wady:
    zazwyczaj nie chce stać prosto - bywa że "przykleja" się do ściany cylindra miarowego, a jak go w końcu ustawimy w pionie, odwraca się skalą od nas. Po nabraniu wprawy opanowujemy swój egzemplarz i odczyt trwa poniżej minuty działa prawidłowo w 20°C (plus/minus 10, jeśli skorygujemy sobie wynik tabelką) potrzebuje próbki o sporej objętości - 100 ml lub więcej Przy filtracji, wysładzaniu i do momentu schłodzenia brzeczki do temperatury zadania drożdży, dwie ostatnie wady (na zasadzie synergii) potrafią uprzykrzyć pracę. Schłodzenie próbki 200 ml z 70°C do 20, może trwać dłużej niż wysładzanie. Dlatego wielu rozgląda się za refraktometrem.
     
    Refraktometry
    Jak na mój gust, do pomiarów "zimnych" jest spławik, a do "gorących" refrktometr. Raz skalibrowany na wodzie w temp. 20 °C jes bardzo stabilny. Możemy pobrać 30 ml z kadzi zamiast 100, schłodzić znacznie szybciej, z tego pobrać kilka kropel i nanieść na okienko przyrządu, którego temperaturę przejmuje maleńka przecież próbka.
     
    Byłoby tak prosto, gdyby nie współczynnik korekcji. Refraktometr jest (teoretycznie) kalibrowany do pomiaru roztworu sacharozy w skali Brix. Żeby ją przeliczyć na stopnie Ballinga, musimy podzielić odczyt z refraktometru przez stałą, która teoretycznie wynosi 1,04, w praktyce w zależnosci od egzemplarza 1,0, do 1,1. Sprawę chcą "ułatwić" poradniki typu "skalibrować na wodzie, dla pewności zmierzyć brzeczkę o znanej gęstości, np. 12°Blg". Jedna stała to byłby szczyt marzeń, równanie w postaci ax, gdzie a to odczyt z refraktometru, zaś x=1/stała_kalibracyjna. Taki szczęśliwy wynik uzyskał kol. DonBeer i w tym poście (instrukcja zakupu, przegląd modeli, kalibracja) . Kol. Coder (Piotr Wypych) w pierwszym numerze Piwowara opisywał swoje boje z dokładnością refraktometru, które w końcu wymusiły powrót do mierzenia aerometrem nawet wysłodzin, mimo kłopotliwego chłodzenia.
     
    Niestety, współczynnik korekcji dla danego refraktometru w praktyce często przybierze postać równania ax^2+bx+c. Różnica między spławikiem a refraktometrem bywa mocno nieliniowa. Poniżej wyniki sesji z aerometrami (dwa wybrane metodą z poprzedniego artykułu) i dwoma refraktometrami od różnych sprzedawców. Różnice pomiędzy spławikami bliskie 0, refraktometry pokazywały idealnie ten sam wynik (jak się okazało, pochodziły z jednej partii produkcyjnej - kupione u tego samego importera ). Roztwór badany to ekstrakt słodowy płynny rozpuszczony w wodzie, schłodzony do 20°C i rozrzedzany wodą o tej samej temperaturze. Na przygotowanych za pomocą wagi roztworów sacharozy, "rozjazd"  jest podobny.
     

     
    Mając taką tabelę, mogę w dużym przybliżeniu wyznaczyć gęstość wysłodzin czy brzeczki nastawnej. Trzeba tylko podzielić odczyt z refraktometru przez wartość "BLG Korekta". Jak widać, skrajnie różny w zależności od gęstości brzeczki. Przy wysładzaniu mogę iść na skróty, na zasadzie "wsyładzam celując w ~3 chińskie Brix" nie przeliczając za każdym razem na stopnie Ballinga. Bo wiem, że ~3*Brix pokaże mi przy rzeczywistej gęstości ~2,3-2,4°Blg.
     
    KALIBRUJCIE SWOJE REFRAKTOMETRY, BO SIĘ MOŻECIE CIĘŻKO ZDZIWIĆ.
     
    EDIT: Sesja z innymi przyrządami:
    Zbadałem refraktometr i partię 15 spławików. 11 poleciało do kartonu na zwroty od razu. Pokazywały -2 do 3 Blg na wodzie 20°C. Te które pokazywały 0 (plus-minus ~0,2) poddałem testom na brzeczce przygotowanej z suchego ekstraktu jęczmiennego jasnego.Na wadze jubilerskiej sypana odpowiednia ilość ekstraktu i uzupełniana do 50g wodą w temp. 20°C. O słabsze roztwory rozrzedzałem po prostu wlewając do zlewki na wadze 20-parę gramów roztworu i dokładnie doważając wodą.
     

     
    Refraktometr pokazywał prawie jak na sacharozie (której roztwory mierzy co do grubości kreski na skali). Aż podejrzane, czyżbym kupił lewy ekstrakt cukrem oszukiwany? Spławik 3 to mój starszy egzemplarz. Spławik 4 sprzedany zaraz po teście, kupię za niego drugi refraktometr na zapas. Pozostałe 3 (w sumie 14) do zwrotu. Zwróć uwagę na numery 2 i 6, które na wodzie pokazują zero.
     
     
     
  16. Dzięki!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od Skg w White Labs - WLP067 Coastal Haze Ale Yeast Blend   
    Zrobiłem 2 piwa na  tych  drożdżach (odzyskałem je z butelki). W wyższych temp.  ładnie fermentują, dają dużo estrów beż fenoli. Estry dojrzałych owoców, trochę brzoskwiń, moreli i poziomki. Bardzo słabo flokulują,  jeszcze nie miałem okazji używać drożdży z których gęstwa jest strasznie rzadka, ledwo uzbierałem na kolejną warkę. Dają bardzo mętne piwo. Odfermentowanie 75-77%
  17. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od josephson w White Labs - WLP067 Coastal Haze Ale Yeast Blend   
    Zrobiłem 2 piwa na  tych  drożdżach (odzyskałem je z butelki). W wyższych temp.  ładnie fermentują, dają dużo estrów beż fenoli. Estry dojrzałych owoców, trochę brzoskwiń, moreli i poziomki. Bardzo słabo flokulują,  jeszcze nie miałem okazji używać drożdży z których gęstwa jest strasznie rzadka, ledwo uzbierałem na kolejną warkę. Dają bardzo mętne piwo. Odfermentowanie 75-77%
  18. Dzięki!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od Roy_Batty w Chmiel Lubelski, chmielenie na goryczkę i na zimno.   
    Dla niewymagających zapach może być,  dla beergeeków nieprzyjemny 
    sypałem 50g na 15min hopstand i 50g na zimno.
    Efekt wyszedł poniżej oczekiwań,  to był eksperyment. Lepiej sypnąć jakiś amerykański
     
  19. Dzięki!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od Roy_Batty w Chmiel Lubelski, chmielenie na goryczkę i na zimno.   
    Chmieliłem na zimno i w piwie dominuje lekkie siano i zielona niedojrzała truskawka. Chmiel z 2018
  20. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od Roy_Batty w Carapils czy słód pszeniczny?.   
    @Roy_Battypotwierdzam wypowiedź @DanielN, od kilku warek się chociaż 20min zacierać w 72°C i zauważyłem, że piana w tych piwach jest drobnopęcherzykowa i trwalsza, także polecam
  21. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od DziadekZuo w Przechowywanie chmielu   
    dokładnie, kilkukrotnie rozmroziłem chmiel i wrzucałem go ponownie do  zamrażarki. Nic złego się z chmielem nie stąło 
  22. Super!
    DonBeer przyznał(a) reputację dla zasada w Piwo ze słodem żytnim   
    @DonBeer pisze tak: Łuska ryżowa - w piwach gdzie w zasypie znajduje się powyżej 20% ziaren bez łuski (słód pszeniczny, płatki itp) stosuję łuskę ryżową w proporcjach 15g na każde 10% ziaren bez łuski, np: 30% - 45g, 40% - 60g, 50% - 75g. Na początku wątku Łuska do ułatwiania filtracji, możesz przeczytać: Przy zasypie ok. 7kg pszenicznego i wsypaniu przed filtracją łuski ok. 100g.
     
    Czy poszukałeś na forum zanim założyłeś wątek?
    Pozdrawiam
  23. Haha
    DonBeer przyznał(a) reputację dla anteks w Browary domowe wysyłające swoje gadżety kolekcjonerom   
    o wilku mowa
  24. Haha
    DonBeer przyznał(a) reputację dla dziedzicpruski w Słody - ilości sklepowe   
    Trzeba kupować najtańsze, wtedy Cie nikt nie oszuka
  25. Super!
    DonBeer otrzymał(a) reputację od josephson w zasadniczo browar / browary maltańskie   
    @zasada jednak montowałem z nyplem, wszystko kupiłem na destylandia.pl: 
    zawór 2 częściowy 3/4', 
    nypel 6k dwustronny 3/4", 
    mata  silikonowa  
    podkładki dostałem do kolegi
    z maty silikonowej wyciąłem podkładkę którą z trochę mniejszym otworem wewnętrzny niż ma nypel 3/4", tak jak widać na zdjęciach do gara dochodzą podkładki silikonowe i podkładka z nierdzewki. Z czuciem dokręciłem zawór i nic nie cieknie.
     





×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.