Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

To i jak powiem swoje spostrzeżenia. Po fermentacji smak i poziom słodkości był super, tylko mało aromatyczne. Do butelek poszły po 3 tabletki na butelkę. Otworzyłem jedno po 2 dniach i wyszedł... ulepek. Słodkie jak cholera. Co mnie podkusiło, żeby dawać słodzik skoro było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile na butelke i jak go zaaplikowac? Rozpuscic z woda i strzykawka dawac?

 

Poszukaj proporcje cukru do miodu najpierw. Ja daje normalnie 5g na butelkę 0,5L. jak przeliczysz ile gramów miodu odpowiada 5 gramom cukru to pomnóż przez litry Twojej warki i całość rozpuść w szklance letniej wody i dodaj do piwa przed rozlaniem. Tak jest najwygodniej.

 

W plikach jest program odliczania surowca do refermentacji:

RefRez

Edytowane przez marcin_l85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj proporcje cukru do miodu najpierw. Ja daje normalnie 5g na butelkę 0,5L

5g na 0,5l to trochę dużo chyba. Polecam http://hbd.org/cgi-b...ml?10539609#tag

 

Jak większość w piwowarstwie tak i ta wartość jest dla jednego przypadku dobra dla innego za duża...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym jeszcze spróbować z całego brewkitu zrobić piwko malinowe czy zamiast cukru można byłoby zastosować syrop malinowy? i w jakich proporcjach? A Czy ktoś próbował robić piwko z sokiem cytrynowym?

 

Odpowiedzi na obydwa te pytania znajdują się już w tym wątku, wystarczy uważnie przeczytać od początku.

 

1. Na syropie masz podane ilość węglowodanów na 100ml - wystarczy policzyć ile syropu będzie miało 1000g cukru...

2. Tak próbowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 Malinowe

 

Pilzneński 1 kg

Monachijski 25 EBC 2 kg

Amber 0.5 kg

Cara 50 EBC 0.75 kg

Aroma 100 EBC 0.25 kg

Crystal 150 EBC 0.5 kg

Syrop malinowy Herbapol 5 x 420 ml

 

Chmielenie Marynka 50 g 60 min

 

Wyszło około 40 l 12 BLG

A jeśli celuje w warkę 20 litrów to połowę mniej tego syropu 1,05 litra???

Edytowane przez Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 Malinowe

 

Pilzneński 1 kg

Monachijski 25 EBC 2 kg

Amber 0.5 kg

Cara 50 EBC 0.75 kg

Aroma 100 EBC 0.25 kg

Crystal 150 EBC 0.5 kg

Syrop malinowy Herbapol 5 x 420 ml

 

Chmielenie Marynka 50 g 60 min

 

Wyszło około 40 l 12 BLG

A jeśli celuje w warkę 20 litrów to połowę mniej tego syropu 1,05 litra???

tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wymyśliłem dzisiaj coś takiego: Chcę zrobić piwo cytrynowe, ale nie radlera, tylko piwo.

Przykładowo, do brzeczki, jakiegoś jasnego piwa, chciałbym dodać sok z kolograma cytryn (na 20 litrów ) a dosłodzić laktozą (nie znoszę posmaku słodzików, ohyda! ), czy to ma prawa bytu? W razie gdyby przez taka ilość soku zakwaszała całość za bardzo możnaby dodać troszkę wodorowęglanu sodu, aby to zobojętnić. Jeśli nie ma zbytniego wpływu na fermentację to również troszkę skórki cytrynowej dla lepszego aromatu. Ma takie coś prawo bytu?

Edytowane przez Niph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytryna i mleko? Fujj.. 1kg cytryny tak zakwasi Ci to piwo, że IMO będzie nie do wypicia. Jeśli już chcesz w tym kierunku eksperymentować to ja bym dał samą skórkę da smak i aromat - najlepiej suszoną. Laktozę bym ząstąpił stevią albo cukrem brzozowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "radlery" vel "shandy" robię z resztek (KROK 1 wg. ZbyszkaT) dodając syropy cytrynowy i pomarańczowy z Herbapolu. Raz użyłem cytrynowego z Paoli (promocja w Marko 2PLN za butelkę) i poszło w kibel - taka chemia. Z cukrów niefermentowalnych kolega powyżej dobrze radzi - ksylitol.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym uniknąć używania gotowych syropów, zrobić wszystko samemu ;) Stewia odpada zdecydowanie - smakuje jak aspartam. Przyznam że nie wiem jak smakuje laktoza :D Ale niedługo na pewno się dowiem.

 

Co do ksylitolu - wydaje się dość drogi, tyle że jest o wiele słodszy od laktozy (udało mi się wyczytać że laktoza jest mniej słodka od sacharozy, a ksylitol słodszy od sacharozy), więc możliwe że cenowo wyszłoby nawet na to samo, albo i taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że 1 łyżeczka ksylitolu słodkością odpowiada mniej więcej 1 łyżeczce cukru. Ksylitolu używam dość sporo (nie tylko do piwa) i najtaniej jest kupić na allegro. Ja kupuję "hurtowo" po 6-9 kg, czasami zdarza się, że przy tej ilości przesyłka jest gratis. Kilogram wychodzi wtedy po ok. 30-33zł. Nie jest to tragedia, bo do piwa nie zużywa się tego dużo. Za przemawia zdecydowanie smak (nie jest chemiczny jak słodziki) oraz to, że ksylitol jest składnikiem naturalnym oraz zdrowym. Ja ze swojej strony polecam :)

Jeśli chodzi o zakupy w "hurcie"... Część znajomych i rodziny także używa, więc najczęściej zamawiam właśnie więcej i dzielimy się zamówieniem. Zdecydowanie taka opcja wychodzi najkorzystniej cenowo. W sklepie (Selgros) paczkę 250g widzieliśmy ostatnio po 28 zł... :( Masakra!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę skontrolujcie mój plan na maliniaka:

Zasyp:

1 kg pilzneńskiego

1,5 kg pale ale

0,3 caraamber

 

Zacieranie w 10 litrach

63 - 10 minut

73 - 50 minut

mash out

 

Wysładzanie - do 16 litrów

 

Chmielenie

15 g Perle - 50 minut

10 g East Kent Goldings - 10 minut

 

Zamierzam uzyskać 14 litrów brzeczki

 

Po wystudzeniu dodać litr syropu z Hortexu i 5 litrów wody Żywiec

 

Zadam świeżą, dwudniową gęstwą S04, drugie użycie, ok. 100 ml.

 

Co Doktory, może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodać pół kilo cara crystal? Bo mam akurat. Trochę się boję, że nawet przy zacieraniu w 72 stopniach z 3,3 kg słodów i trzech butelek herbapolu wyjdzie mi niezła kosa przy 20 litrowej warce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Robiłem malinowe "na resztkach" jak w pierwszym poście tego tematu, tylko niestety coś mi się porąbało i do refermentacji zamiast dodać 10 ml syropu malinowego na litr dodałem 10 ml na butelkę, czyli dwa razy więcej niż zalecana ilość.... Co mi grozi i czy muszę już się bać? No i czy da się to jakoś uratować? Przyznam, że nie chciałbym pierwszego piwka dla żony i córki spuścić "do morza" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.