Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

zasyp przypadkowy bo pomyliłem wiadra przy ważeniu słodu, może nawet jest pół na pół pilzneńskiego i monachijskiego

Witam,

Jaki planowany był zasyp do tej warki?

 

Gratuluję roczku! Też ma dzisiaj papierową rocznicę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże w Brown Ale ruszyły żwawo po przeniesieniu do 20°C. Niesynchroniczne bulkanie w dwóch fermentorach jest iście wkurzającym odgłosem! Musiałem je "wyłączyć".

 

Co ciekawe, wczoraj popołudniu, w garażu, termometr oznajmił mi temperaturę 11°C. Jeśli się tak utrzyma to produkcja lagerów (zamrażalnik i garaż) może być bardzo obfita tego sezonu. Trzeba będzie wtedy dokupić fermentorów :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka #15 Best Bitter 12°Blg - porównanie drożdży suchych i płynnych po miesiącu leżakowania w butelkach:

 

Jedna warka podzielona na 2 fermentatory, zadane odpowiednio S-04 i Wyeast 1335 British Ale II (fermentacja burzliwa w tych samych temperaturach):

- piwo na S-04, w miarę klarowne, bardzo ładnie pachnie, owocowo, w smaku puste, wodniste, lekko cierpkie, mocno chmielowe zwłaszcza na finiszu, bardziej owocowe-słodowe było po 2-3 tygodniach leżakowania - teraz smak piwa idzie co raz bardziej ku pustce i mocnej wytrawności

- piwo na British Ale II, klarowność identyczna, aromaty owocowe słabsze, przebija się zapach słodu, średnio pełne, chmiel mocno odczuwalny ale jest dobrze zbalansowany przez słodowość, po każdym tygodniu leżakowania balans słód-chmiel jest coraz lepszy i mam wrażenie że apogeum tego balansu jeszcze nie nadeszło

 

Wnioski:

- S-04 i lekkie jasne ale to nie jest dobry zestaw, zapewne do ciemnych piw będą lepsze, bardzo ładnie pachną,

- British Ale II świetnie podkreślają słodowość (przy zacieraniu na wytrawne) co przy mocno chmielonych piwach dają dobry balans (potwierdza to już cześciowo warka #16, która była jeszcze mocniej chmielona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to by się z grubsza zgadzało z moimi obserwacjami. Ciemne na S-04 wychodzą jeszcze w miarę, ale jasne niestety zaledwie akceptowalne. Wad technicznych niby nie ma, ale piwo raczej mało przyjemne i niezachęcające, cierpkie, kwaskowate, zadziwiająco puste w smaku, szczególnie biorąc pod uwagę jak słabo odfermentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentownia "zamrażalnikowa" odpalona :) W weekend, jak wszystko dobrze pójdzie, rozpoczynam długą przygodę z dolniakami. Na początek niestylowa warka na rozruszanie Urquell Lager 2001 i wykorzystanie resztki amerykańskich chmieli, które zostały po przednim sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brown Ale poszedł do butelek, szczegóły w recepturze.

 

Zaliczyłem pierwszego kwasa. Ponieważ nie było żadnych wizualnych i zapachowych oznak zakażenia piwo spróbowałem dopiero w trakcie butelkowania, piwo w aromacie i finiszu ok a na dzień dobry wita wyraźny kwaśny posmak. Z racji tego, że praktycznie wszystko już było w butelkach to zakapslowałem.

 

Piwo z drugiego fermentatora w porządku. Po wstępnych analizach zakażenie prawdopodobnie od kranika we wiadrze (z racji braków ilościowych, wiadro do rozlewu wykorzystywałem do fermentacji), gęstwa z tego fermentatora poszło oczywiście w kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.11.2012

warka #18 American Lager / American Ale, 13°Blg

BS2 IBU - 24, BS2 EBC - 11, wydajność estymowana BS2 - 80%

 

SKŁAD:

  • Pilzneński 3,2 EBC Litovel - 6,40 kg, 82,1%
  • Wiedeński 5-7 EBC Weyermann - 0,60 kg, 7,7%
  • Karmelowy jasny 95 EBC Litovel - 0,40 kg, 5,1%
  • Carapils 4 EBC Weyermann - 0,40 kg, 5,1%
  • Northern Brewer 12%AA - 10g
  • Cascade 8,6%AA - 20g
  • Willmatte 5,5%AA - 30g
  • Wyeast 1335 Brittish Ale II - gęstwa z III zbioru
  • Wyeast 2001 Urquell Lager - starter 1,7l

ZACIERANIE I WYSŁADZANIE:

woda do zasypu - 27,5l

30 min - 65°C

30 min - 72°C

podgrzanie do 78°C i przełożenie do filtracji

wysładzanie 30l o temperaturze około 65-68°C

 

GOTOWANIE 70':

60 min - Northern Brewer 10g i Cascade 20g

10 min - Willmatte 30g

 

41l - 13°Blg do fermentacji

1,7l z chmielin, na refermentacje

WYDAJNOŚĆ ZMIERZONA BS2 - 92,9%

 

FERMENTACJA:

Fermentator 1:

Objętość: 26l

Drożdże: gęstwa British Ale II

Napowietrzenie: 5 minutowe kołysanie

Temperatura zadania: 20°C

Temperatura otoczenia: 20°C

 

Fermentator 2:

Objętość: 15l + 1,7l starter

Drożdże: Wyeast 2001 Urquell Lager

Napowietrzenie: 5 minutowe kołysanie

Temperatura zadania: 13°C

Temperatura otoczenia: 10°C

 

KOMENTARZ:

- testowo połowę zasypu ześrutowałem praktycznie na mąkę co objawiło się mocnym skokiem wydajności, zobaczymy czy się potwierdzi w następnych warkach

- saszetka Wyeast nie napuchła (czekałem 7 dni), drożdże z datą produkcji 02.2012, zrobiłem 3-stopniowy starter, drożdże ładnie ruszyły

- obawiałem się o odpowiednią moc startera stąd zmniejszona objętość dla lagerowej części fermentacji

- po raz pierwszy użyty zamrażalnik do fermentacji - chłodnicą schłodziłem do 20°C, wstawiłem do zamrażalnika, po około 5h chłodzenia zeszło do 13°C, napowietrzyłem i zadałem starter, na drugi dzień rano (po około 10h) fermentacja się jeszcze nie rozpoczęła

- za to gęstwa British Ale II wystartowała już po 4h - czapa pod samo deko, mam nadzieję, że nie wyjdą na spacer

- będzie chmielenie na zimno w ejlu, około 20g EKG

- zszedłem z robotą poniżej 6h, można by było to jeszcze skrócić ale potrzebna by była do tego wydajniejsza chłodnica, chłodzenie ~40l do 20°C zajmuje mi około 60-70 min

- 4 warki 40 litrowe wciąż na tej samej butli ale następną warkę muszę zaplanować na dzień powszedni :)

 

---------------------

28.11.2012

 

Fermentator 1:

Przelanie na cichą

Pomiar: 3,5°Blg

Temperatura burzliwej: 20°C

Chmielenie na zimno 20g EKG (od 01.12.2012)

 

02.12.2012

 

Fermentator 2:

Przelanie na cichą

Pomiar: 3,5°Blg

Temperatura burzliwej: 10°C

 

--------------------

11.12.2012

 

Fermentator 1:

Butelkowanie

Pomiar: <3°Blg

Temperatura cichej: 20°C

Refermentacja: 1,4l rezerwy

Nagazowanie i ABV: 2,0 v/v, 5,3/%

 

--------------------

22.12.2012

 

Fermentator 2:

Butelkowanie

Pomiar: 2,5°Blg

Temperatura cichej: 10°C

Refermentacja: 67g cukru

Nagazowanie i ABV: 2,4 v/v, 5,4%

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 28-30h po zadaniu startera Urquell Lager fetor zgniłych jaj oznajmił, że fermentacja ruszyła. Nie wiem dlaczego (w zeszłym sezonie było identycznie) ale produkcja dolniaków mocno mnie kręci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idą mrozy więc szykuje się powoli do grudniowo-styczniowej ofensywy na dolniaki. Czuje się jak wódz przed frontalnym natarciem, pełna ekscytacja :lol:

 

W ramach kultywowania polskich tradycji piwowarskich postanowiłem, że w każdym sezonie trzeba będzie nawarzyć choć jedną warkę Grodziskiego i Portera Bałtyckiego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mi niestety, po dwóch sezonach, zapał na Grodziskie 7,7 Blg przeszedł.

Ale jeszcze wrócę jak będą dostępne odpowiednie drożdże.

Ja myślę subiektywnie ze to nie kwestia drożdży a tego że to po prostu fatalne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka #18 przelana na cichą, koło środy ale, wczoraj lager, obie części odfermentowały do 3,5°Blg. Ale będzie chmielone na zimno - dodałem 20g EKG. Chmiel w siateczce, wraz ze szklaną i ciężką zatyczką od karafki, podwędrował na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro rozpoczynam ofensywa dolniaków. Na dzień dobry Czeski Pils i za dwa tygodnie, gdzieś po świętach, kolejna jego wariacja. Jutro również będę testował słód pilzneński z Optimy, który ufundował sklep alepiwo.pl za co bardzo dziękuję.

 

Z życia browaru. Lager #18, fermentujący na Urquell, zrobił się krystalicznie klarowny, co prawda jest tylko 15 litrów, ale widać dno :) Obniżam mu teraz temperaturę w okolice lagerowania. W smaku próbka super, akurat próbki dolniaków uwielbiam spijać bo jest już odpowiednio schłodzona i nagazowana :) W weekend butelkowanie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.