Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

#42 Marcowe 12,6°Blg

02.03.2014

Beersmith: IBU 26, EBC - 18

 

Zasyp:

Pilzneński Bruntal - 4,90 kg (55,7%)

Monachijski I Strzegom - 1,90 kg (21,6%)

Monachijski II Strzegom - 1,50 kg (17,0%)

Karmelowy 150 - 0,40 kg (4,5%)

Karmelowy 30 - 0,10 kg (1,1%)

 

Modyfikacja wody:

- przegotowanie 50l wody i dekantacja znad osadu

- 5 ml chlorku wapnia do zacierania

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 31l (w całości przegotowana woda)

20 min - 64°C

dekot ~10l

20 min - 72°C

próba jodowa negatywna

10 min - 100°C

zwrot dekotu

20 min - 72°C

01 min - 78°C

 

Korekta PH: 6 ml kwasu mlekowego, PH ustalone na 5,7

Wysładzanie 30l wody (20l przegotowanej + 10l kranówki) o temperaturze 75-80°C z 10 ml kwasu mlekowego

Skończyłem fitrację na 3,2 Brix

 

Gotowanie: 90 min

60 min - 20g Herkules 17,2%AA

20 min - 20g Hersbrucker 2,9%AA

15 min - 10g mech irlandzki

05 min - 20g Hersbrucker 2,9%AA

 

Fermentacja:

Uzyskałem 40l - 13 Brix

 

Schłodziłem brzeczkę do 18°C chłodnicą (35 min) i wstawiłem do zamrażalnika i schłodziłem do 11°C i w tej temperaturze zadałem drożdże, czujka przyczepiona do fermentora, ustawiłem sterownik na 11°C.

 

Fermentor 1: 20l, Wyeast 2633 Octoberfest Lager Blend, około 300l nieprzemytej gęstwy

Fermentor 2: 20l, Wyeast 2278 Czech Pils, około 300l nieprzemytej gęstwy

 

Komentarz:

- pierwsze użycie słodu Bruntal, bez niespodzianek, bardzo klarowna brzeczka po gotowaniu

- ponownie spory przełom, podobnie jak w poprzednich warkach przełom pojawił się już przed chmieleniem

- postanowiłem przetestować fermentację z czujką zaczepioną do fermentora (dotychczas czujnik była w butelce z wodą)

- trzecia, już ostatnia w tym sezonie, dekokcja, za każdym razem odbieram trochę więcej dekotu, zabezpieczam teraz termicznie resztę zacieru, ale i tak nie dobijam do tych 72°C, w przyszłym sezonie kolejne dekokcje to będzie trzeba dojść z tym do wprawy

 

-----------

25.03.2014

Fermentor 1: odczyt 5,8 Brix, FG 2,5°Blg, poszło na cichą na dworze

Fermentor 2: odczyt 5,8 Brix, FG 2,5°Blg, poszło na cichą na dworze

 

-----------

06.04.2014

Przelałem piwo do kegów. W aromacie mocno słodowe akcenty, skórka chleba. Czech Pils dały piwo zdecydowanie bardziej wytrawne co jakoś słabiej się komponuje z tym piwem, goryczka jest jakby obok. Ta wersja już przy przelewaniu na lagerowanie miała coś dziwnego w smaku i aromacie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#39 Czeski Pils podczas wczorajszego warzenia poszedł do kegów. Piwo starałem się lagerować na dworze, średnia temperatura noc/dzień to około 4°C (w nocy lekkie przymrozki w dzień 7-9°C. I tak było prawie cały czas przez 3 tygodnie.

 

#40 Boston Lager również czeka ten sam los ale pewnie już z wyszłą średnią temperaturą, niestety w nocy zapowiadają na + więc właściwe to będzie raczej tylko cicha fermentacja. Dlatego też skrócę ja do około dwóch tygodni i siup do kega.

 

Jak tylko #42 Marcowe skończy fermentację (około 2 tygodnie) zabieram się zaraz za dwa ostatnie dolniaki w tym sezonie #43 Urbock (~90% słodu wędzonego) i #44 Porter Bałtycki (będzie lekko niestylowy, moja wizja). Przypiliło mnie z czasem. W kwietniu temperatura przekroczy na pewno 14-15°C więc kegi które stoją luzem w garażu złapią już za wysoką temperaturę do spożycia i trzeba będzie je wrzucić do zamrażalnika.

 

Morał z tego taki, że na następny sezon osobna lodówka do wyszynku musi być. Jakby kto miał na zbyciu, dawać znać! :)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przyszłym sezonie kolejne dekokcje to będzie trzeba dojść z tym do wprawy

 

 

Naprawdę warto przyłożyć się do tego, wychodzą zdecydowanie ciekawsze, głębsze smaki i nawet lekkie piwo (10 Blg) jest zdecydowanie pełniejsze niż zacierane np. wielostopniowo.

W ubiegłym sezonie popełniliśmy bliźniacze warki jasnej 10 (zasyp, chmiele, drożdże), zacierana dekokcyjnie byłą zdecydowanie smaczniejsza. W tym sezonie 10 zacieraliśmy już tylko dekokcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz różnicę (całość procesu) w czasie zacierania tradycyjnego a dekokcyjnego 1 lub 2 warowego?

 

Robiłem tylko 1 warową. Różnica w czasie to 30 min dłużej niż zacieranie temperaturowe. No i jeden garnek więcej do mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#34 Owsiany Stout 12,5°Blg

28.10.2013

 

Płatki owsiane (podpiekane) - 0,40 kg (9,1%)

 

Coś więcej o tych płatkach możesz napisać? Co oznacza podpiekane? Płatki owsiane wkładasz do piekarnika? Na jak długo i do jakiej temperatury? Jaki to daje efekt w piwie?

 

Z góry dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podpiekanie płatków owsiany w piekarniku, 150°C na około 25 min

 

Było w komentarzu do receptury. Podpiekanie płatków ma dodać "ciateczkowości". Następny razem chyba muszę dłużej podpiec bo efekt był mało wyczuwalny.

 

Naprawdę warto przyłożyć się do tego ....

 

Dzięki za mobilizację ;) Łatwo tematu nie odpuszcze, zresztą jak coś zaczynam lubie temat rozgryźć do końca.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem jednak wykorzystać część gęstwy po #41 100% Peated Ale. Temperaturę dla tych drożdży (Wyeast 2565 Kolsch) mam właśnie idealną (13°C) i żal by było nie skorzystać. A ponieważ jestem fanem wędzonek powstanie kolejna wędzona warka - Grodziskie, tym razem w oryginalne gęstości 7,7°Blg (jak se w taką trafię :)) i na zasypie 100% pszenicznej wędzonki. Warzenie pewnikiem w następny weekend.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#43 Grodziskie 7,7°Blg

11.03.2014

Beersmith: IBU - 23, EBC - 4,7

 

Zasyp:

Pszeniczny wędzony Weyermann - 3,00 kg (100%)

 

Modyfikacja wody:

- 4ml chlorku wapnia 33%

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 10,5l

30 min - 64°C

35 min - 72°C

01 min - 78°C

 

Korekta PH 6 ml kwasu mlekowego 80% - pomiar PH 5,7

Wysładzanie 23,5l wody ~75-80°C z 6ml kwasu mlekowego 80%

Wysładzanie skończyłem na 1,3 Brix

 

Gotowanie: 90 min

60 min - 40g Lubelski 4,2%AA

15 min - 5g mech irlandzki

15 min - 10g Lubelski 4,2%AA

 

Fermentacja:

Wyszło 20l - 9,1 Brix rozcieńczone 3l przegotowanej wody do 23l - 7,7°Blg

Zadane około 150 ml nieprzemytej gęstwy Wyeast 2565 Kolsch, I zbiór.

 

Schłodzone chłodnicą (30 min) do 14°C i zdane w tej temperaturze. Fermentacja w garażu - aktualnie 13°C.

 

Komentarz:

- bezproblemowe warzenie w 4,5h, włącznie ze sprzątaniem

- jeszcze raz muszę pochwalić moją skrzynię filtracyjną i filtrator rurkowy - 100% pszenicznego to dla tej kadzi filtracyjny pikuś, ostatecznym wyzwaniem będzie, za niedługo warzony, żytni saison

- kolejny duży przełom

 

----------

06.04.2014

Piwo przelałem do petainera, niedokręcony króciec sprawił że uciekło mi około 2l piwa. Pomiar 4,2 Brix. Piwo dość cienkie, ładna szynkowa wędzonka, dość intensywna. Piwo nieklarowne (te drożdże tak mają), zapomniałem dodać karuku.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 20l - 9,1 Brix rozcieńczone 3l przegotowanej wody do 23l - 7,8°Blg

 

Mam bardzo istotne pytanie odnośnie tej informacji - jeżeli 20l brzeczki o gęstości 9,1 Brix zostało rozcieńczone 3 litrami wody, to gęstość brzeczki wychodzi 7,8 Brix, czyli 7,5 Blg - mam rację, czy niekoniecznie? Chodzi mi tutaj o różnice pomiędzy stopniami Brix a Blg, w celu właściwego szacowania gęstości początkowej brzeczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sobie zapisać: na warkę #42 Marcowe wymieniłem butlę gazową. Ponownie, około 10 warek zrobiłem na 1 butli.

 

Po weekendzie na warzelnię wchodzą ostatnie dwa lagery:

#44 Urbock 17°Blg

#45 Porter Bałtycki 18°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keg 9l Coca-cola



Nowa zabawka w browarze. Mały Keg 9l, chwile na niego polowałem, kosztuje tyle co duży ale jest tego nie dużo na rynku. Co prawda od coli ale złączki akurat mam więc to nie problem. Zakup tego kega to pierwszy krok do realizacji tzw. "portable kegerator'a". Myślałem już o tym wcześniej ale pomysł chwilowo porzuciłem bo stwierdziłem, że 19l keg będzie za duży na taki "portable kegerator".

Teraz szukam lodówki turystycznej aby dopasować do kega. Wymiary kega to 23 cm średnicy i 35 cm wysokości (+3-4 cm wystaje złączka) więc na pewno do jakieś się zmieści. W założeniu piwo do tego 9l kega chciałbym transferować adhoc z kegów 19l na potrzeby imprezy więc samo piwo byłoby zimne, istotną kwestią byłoby tylko utrzymanie tej temperatury w lodówce. Pozostanie później jeszcze wkręcić kran i wyprowadzić wąż do butli co2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

przeanalizowałem temat lodówek pod kątem tego kega i powiem Ci że chyba lpia :/

 

Coleman 52Qt - brakuje 1cm w szerokości i 5 czy 6 z wysokosci

Coleman 100Qt - szerokość ok ale wysokość nie mal identyczna

 

coolery cylindryczne to cieżka sprawa do dostania - wydaje mi sie ze w 10cio galonowy powinno wejść z miejscem na 'lód'

 

ale tańsze rozwiązanie możesz osiągnąć wykorzystując porady w poniższym filmie utrwalone :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=kJ7ufAt5uL4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o wężownicy ale nie chce mi się w to bawić. Zanim zmuszę się do zrobienia tego miną wieki. Poza tym samo czyszczenie tej wężownicy nie nastraja mnie pozytywnie. Trzeba by przed i po każdy użyciu przepłukać. I druga rzecz, chce maksymalnej mobilności więc najlepiej wszystko w jednym.

 

Polskie lodówki tego nie zmieszczą dlatego rozglądam się za okrągłymi coolerami lub kwadratowymi. Mam osobę co może mi takową kupić w USA, pojawią się też z drugiej ręki na ebay.

 

Tak, przy okazji, gość tu zmieścił 19l kega :D

http://www.homebrewtalk.com/f51/corny-cooler-portable-kegerator-250991/

 

27540d1307963846-corny-cooler-portable-kegerator-main.jpg

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#44 Urbock 16,5°Blg

25.03.2014

Beersmith: IBU 24, EBC - 49

 

Zasyp:

Pilzneński Wędzony Weyermann - 3,00 kg (50,4%)

Pilzneński Wędzony Steinbach - 2,00 kg (33,6%)

Pilzneński Bruntal - 0,50 kg (8,4%)

Karmelowy 300 - 0,15 kg (2,5%)

Karmelowy 600 - 0,15 kg (2,5%)

Pszenica prażona - 0,15 kg (2,5%)

 

Modyfikacja wody:

- 6 ml chlorku wapnia do zacierania

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 18l

30 min - 64°C

30 min - 72°C

10 min - 78°C

 

Korekta PH: 4 ml kwasu mlekowego, PH ustalone na 5,9

Wysładzanie 14l wody o temperaturze 75-80°C, zapomniałem o kwasie mlekowym

 

Gotowanie: 80 min

60 min - 13g Herkules 17,2%AA

15 min - 5g mech irlandzki

 

Fermentacja:

Uzyskałem 18l - 17 Brix

 

Schłodziłem brzeczkę do 11°C chłodnicą i w tej temperaturze zadałem drożdże, czujka przyczepiona do fermentora, ustawiłem sterownik na 12°C. Zadane nieprzymytą, gęstą gęstwą Wyeast 2633 Octoberfest Lager Blend, około 200ml.

 

Komentarz:

- słaba wydajność, był plan dłużej zacierać, ale presja czasu sprawiła, że musiałem iść na pewne kompomisy

- ładny, delikatny przełom, brzeczka po gotowaniu klarowna

 

--------------

06.04.2014

Przelałem na cichą i wstawiłem do garażu do 15°C. Pomiar 9 Brix. Piwo na drugi dzień wznowiło fermentację (lekka pianka) więc za dwa tygodnie przez butelkowanie wykonam ostateczny pomiar. Wędzoność przyjemna choć nie tak intensywna jaką oczekiwałem przy zasypie >80% słodów wędzonych. Piwo dość mocno słodowe co od razu zasugerowało mi właśnie jeszcze nie do końca ostateczne odfermentowanie.

--------------

01.05.2014

Butelkowanie. Brak pomiaru. Piwo poszło w butelki 0,5l z syropem cukrowym (75g cukru). Wyszło 17l, nagazowanie 2,2v/v.

W smaku dość nieułożone, gorzkawe, wędzonka na razie średnia. Słój szklany był pęknięty z jednej strony i zrobił się zaciek piwa. Jest ryzyko, że przez to piwo może w przyszłości "coś załapać".

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#45 Porter Bałtycki 16,7°Blg

25.03.2014

Beersmith: IBU 30, EBC - 70

 

Zasyp:

Wiedeński Weyermann - 2,80 (44,4%)

Pilzneński Bruntal - 2,50 kg (39,7%)

Monachijski II Strzegom - 0,30 kg (4,8%)

Czekoladowy jasny 400 - 0,30 kg (4,8%)

Czekoladowy ciemny 1200 - 0,20 kg (3,2%)

Karmelowy 600 - 0,20 kg (3,2%)

 

Modyfikacja wody:

- 6 ml chlorku wapnia do zacierania

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 22l

30 min - 64°C

30 min - 72°C

10 min - 78°C

 

Korekta PH: 4 ml kwasu mlekowego, PH ustalone na 5,7

Wysładzanie 14l wody o temperaturze 75-80°C, zapomniałem o kwasie mlekowym

 

Gotowanie: 80 min

60 min - 17g Herkules 17,2%AA

15 min - 5g mech irlandzki

 

Fermentacja:

Uzyskałem 15l - 21,6 Brix, rozcieńczyłem wodą marketową do 20l - 16,7°Blg

 

Schłodziłem brzeczkę do 14°C chłodnicą i w tej temperaturze zadałem drożdże, wstawiłem do zamrażalnika, sterownik na 12°C. Zadane 1 paczką Danstar Nottingham, rozsypane na pianę po napowietrzeniu.

 

Komentarz:

- jak przy pierwszej warce tego dnia, słaba wydajność, z tego samego powodu

- pojawiły się w mej głowie pewne wątpliwości co do drożdży które chciałem zadać, Wyeast 2278 Czech Pils po #43 Marcowe pachniały dość niestandardowo, inaczej niż poprzednio, po 5 warce miały już prawo być zmęczone stąd poratowałem się Nottinghami, powinny dać radę w 12°C

 

----------

06.04.2014

Przelałem na cichą i wstawiłem do garażu do 15°C. Pomiar 9 Brix. Piwo klarowne, mocno czekoladowe, karmelowe, dość wyraźny alkohol. Piwo ze sporym potencjałem. Nuty górno fermentacyjne na razie przykryte.

--------------

01.05.2014

Butelkowanie. Brak pomiaru. Piwo poszło w butelki 0,5l z syropem cukrowym (75g cukru). Wyszło 18,5l, nagazowanie 2,0v/v.

W smaku już ciekawie, orzechy, kawa ale i na razie sporo alkoholu.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

 

Spore fatum dziś wisiało nad moim warzeniem, jak się człowiek spieszy to wiadomo ...

Takiego syfu dawno nie zrobiłem w garażu, rano śrutowanie które zawsze robię dzień wcześnie, nagle nieplanowana niezbędna wizyta w robocie, misz masz z zabawą na dwie warki, tu się wylało, tam wykipiało, tu się coś wysypało, armagedon. Po drodzę jeszcze zakegowałem #40 Boston Lager, przelałem na cichą #43 Marcowe. Za to wyrobiłem się ze wszystkim w 6,5h.

 

Sezon lagerowy zakończony. Teraz czas na kilka belgów i powtórna warka Grodziskiego na oryginalnych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.