Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Zamknąłem teoretycznie sezon a jednak najprawdopodobniej powstanie 1 letnia warka w historii browaru. Warzenie w okolicach pierwszej połowy czerwca. Będzie to jeszcze jedna, czwarta już, próba uwarzenia Grodziskiego. I to wszystko w jeden sezon - szok! Mam oryginalne drożdże, na których ostatnio warzyłem Grodziskie z pomyłką chmielu goryczkowego. Z racji tego, że nie wyszło tak jak chciałem, a chciałbym jeszcze użyć tych drożdży, to trzeba powtórzyć warkę. A może tak naprawdę Grodziskie weszło mi w krew ? Warka #43 Grodziskie już się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #49 jeszcze we wiadrze ale już jest etykieta. Zostaną mi jeszcze 3 specjalne etykiety do Lambica, RIS'a i Wiejskiego pagórka. A to dopiero w przypływie weny.

Grodziskie IPA

 

 

Jest także nowo logo browaru, to już v6.0 :) Czy to już finalna wersja okaże się za rok, pewnie jakiś facelifting będzie - idea jednak cały czas ta sama, Czarny Ryś!

Nowe logo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pracowity dzień w browarze.

 

#35 Lambic przelana do większego słoja z dodatkiem 3,5kg truskawek.

post-3232-0-12528900-1401648466_thumb.jpg

 

#48 White IPA poszła do 2 kegów. W aromacie jest trochę kolendry oraz mocno amerykańka nuta. Dobrze się zapowiada.

#49 Grodziskie IPA przelałem na cichą pod kątem chmielenia na zimno ale jeszcze się zastanawiam nad tym. Goryczka daje kopa.

#50 Dziki Gon v.1 przelana na cichą i zadana Wyeast 5112 Bettanomyces bruxellensis.

 

Za około tydzień zabutelkuje warkę #49 i przemierzam się powoli do zapowiadanej, kolejnej warki Grodziskiego.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobic White Ipa wg Twojej receptury, tylko z zasypem o polowe mniejszym. I w zwiazku z tym mam prosbe czy moglbys mi cos doradzic odnosnie kolendry i skorki pomaranczy. Czy dac polowe ilosci, ktora dales? Czy moze doradzasz inne proporcje. Z gory dzieki za podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prywatnie polecam zestawy z Alepiwo

 

ten zestaw - Pacific Pale Ale - jest świetny - topaz i galaxy daje rade :)

 

 

Podejrzałem sobie ten zestaw na alepiwo i tam są inne chmiele..? To które dadzą najlepszy efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś narodziny nowego stylu Grodziskie IPA :D

 

Tak to jest jak się zamiast Lubelskiego wrzuci Iungę. 60 IBU i ekstrakt 7.5°Blg. Otwieram zapisy chętnych na testowanie ;)

 

 

Witaj, jeśli się załapię to chętny jestem :) na wymianę. Może razem z tą wędzonką co się wcześniej zapisałem. Ja już mam kilka dla Ciebie przygotowanych, czekam tylko na sygnał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upał jak fiks a ja butelkuje piwo - coś nowego w browarze co nie końca mi pasi, o tej porze powinienem leżeć w cieniu drzewa. Wczoraj do butelek poszła warka #49 Grodziskie IPA. Chmielenie na zimno 4 dni, Mosaic 50g. Co ciekawe goryczka już wcale nie jest jakaś wysoka, powiedziałbym że średnia, całkiem przyjemna, aromat tropikalny ze smakiem podwędzanym, istna hybryda. Jak się nagazuje spije w pierwszej kolejności póki aromat będzie jeszcze ładny.

 

W weekend, jak dobrze pójdzie, powstanie kolejna warka Grodziskiego, w całkowicie innym zasypie a rolę wędzonki pełnić będzie słód ze Steinbacha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#51 Grodziskie 8°Blg

14-15.06.2014

Beersmith: IBU - 23, EBC - 5

 

Zasyp:

Pszeniczny Litovel - 1,50 kg (60%)

Wędzony Steinbach - 0,75 kg (30%)

Carapils Weyermann - 0,25 kg (10%)

 

Modyfikacja wody:

- 4ml chlorku wapnia 33%

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 6,5l

90 min - 67°C

+4l wrzątku

01 min - 75°C

 

Korekta PH z postaci 5 ml kwasu mlekowego, bez pomiaru

Wysładzanie 19l wody z 5 ml kwasu mlekowego

 

Gotowanie: 75 min

60 min - 20g Lubelski 4,2%AA

20 min - 20g Lubelski 4,2%AA

15 min - 5g mech irlandzki

10 min - 10g Lubelski 4,2%AA

 

Fermentacja:

Wyszło 18l - 8,2 Brix czyli 8°Blg

 

Schłodzone chłodnicą do 22°C (15 min) i do 20°C na dworze i w tej temperaturze zdane drożdże Grodziskie (I zbiór), około 100ml gęstej nieprzemytej, dwutygodniowej gęstwy. Fermentacja w 18°C otoczenia.

 

Komentarz:

- warzenie rozbite na 2 dni, wieczorem zacieranie i wysładzanie, rano w niedzielę gotowanie

- skończyła się butla z gazem więc była jeszcze poranna wymiana

 

--------------

16.06.2014

Temperatura otoczenia skoczyła >20°C i tak się utrzymuje.

--------------

13.07.2014

Warka przelana do kega, bez pomiaru. Piwo idealnie klarowne, w zapachu i smaku lekka wędzoność.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza warka już ładnie fermentuje w 18°C otoczenia, w sumie idealnie wstrzeliłem się w chłodniejsze dni. Niestety miało to swoje minusy, warzenie miało być częściowo w ogrodzie ale niestety był za zimno i wietrznie.

 

Następna warka już niedługo, sztywny plan rozpoczęcia następnego sezonu to 31.08.2014, muszę w tej okolicy ruszyć żeby się później wyrobić z lagerami w zimie. Na podsumowanie sezonu przyjdzie jeszcze czas, sporo piw jeszcze nie piłem, leżakują w kegach.

 

Zmiany sprzętowe i systemowe od następnego sezonu:

 

Będzie to dość rewolucyjna zmiana w porównaniu do obecnego systemu warzenia.

1) porzucam na razie warzenie 2 warek 20l w 1 dzień, zbyt duża harówa, na rozruszanie drożdży lub mocnych piw wybicie 20-25l, dla reszty 40-50l,

2) przechodzę w 100% na zacieranie w coolerze, i tak zazwyczaj zacierałem 30/30 więc szkoda czasu na stanie przy garnku i pilnowanie czasu i temperatur, do lodówki i 90 min zapominam o zacierze, co ciekawe takie zacieranie nie eliminuje dekokcji a wręcz przeciwnie, może w końcu rzadki zacier nie będzie mi tak stygł,

3) filtracja w lodówce (coolerze) na fałszywym dnie, cooler ma 10 gallonów czyli 37,8l:

(zdjęcie zapożyczone, ale tak to będzie wyglądać)

post-3232-0-71878000-1402907245_thumb.jpg

4) nowy garnek 70l, trochę większe warki głównie pod butelki (około 5-10l będę butelkował, reszta keg), niestety ale lanie piw bezpośrednio z kranu do butelek nie do końca się sprawdza, wypite w ten sam dzień lub na drugi ok ale jeśli piwo postoi dłużej niestety ale bardzo szybko traci swe walory, a jak postoi w cieple to wręcz się psuje, w nalewarki przeciwciśnieniowe nie chcę inwestować,

5) odpalam pełny system 3 stopniowy, filtracji i wysładzaniu zamierzam się tylko przyglądać,

6) powrócę częściowo do fermentacji we wiadrach plastikowych, raz - głównie z powodu zwiększenia wybicia i potrzeby fermentacji około 24-25l brzeczki, dwa - 2 słoje szklane idą pod sour ale, pozostałe dwa będą do lagerowania.

 

Zmiany podyktowane są głównie potrzebą zminimalizowania wysiłku i uproszczenia pewnych operacji. Mam nadzieję, że wyrobię się ze wszystkimi pracami do zapowiadanej daty. W garnku i coolerze chce zrobić kran KO, muszę w końcu sklecić deszczownicę, do tego dochodzi mały remont w garażu (płytki, blat i takie tam ulepszenia).

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny szit.

w usa takie rzeczy sa powszechne + tanie - czasami na garażowych wyprzedażach to za kilka dolców można kupić prawie nówki.

 

mój cooler jest troszkę wiekszy ale nie ma FB i mieć nie będzie mieć :)

planuje zacierać tam ponad 10kg słodu - zobaczymy jak pójdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.