Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując wątek termometrów elektronicznych, wciaż nic nie kupiłem. Na ostatnim warzeniu do mierzenia temperatury posłużył mi oto taki termometr analogowy:

 

post-3232-0-86203800-1417695835_thumb.jpg

 

Mój pierwszy jaki kupiłem. Właściwie to sprawdził się świetnie a okazuje się że przy zacieraniu na lenia nie potrzeba mi czegoś więcej. Tak naprawdę mierzę temperaturę tylko 3 razy - początkową wodę do zasypu, temperaturę zacieru po zasypie, schłodzoną brzeczkę.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej kadzi zaciernej mam termometr analogowy zamontowany w ściance gara. Myślałem, że to będzie taki bezużyteczny gadżet. Tylko, że gdy kontrolowałem temperaturę elektronicznym termometrem to okazało się, że wskazania są identyczne. Obecnie bazuje już tylko na termometrze analogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawię recepturę to może jednak uwarzę to piwo :D Straszne lenistwo.

 

A wiesz, że to nie Ty jedyny :) znam jeszcze co najmniej ze dwa przypadki bardzo podobne... Ja za to palę się do warzenia, ale dwa dni temu wpadka - złamałem palec w lewej dłoni. I dupa z warzenia przez 5 tygodni.

PawelH nie lepiej to sobie sprawic jakieś mieszało zamiast mieszać palcem ,wiem wiem ze chcesz robić według dobrych praktyk to musisz odstawic warzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#44 Urbock 16,5°Blg:

 

Piwo początkowo zbyt słodowe i ze zbyt słabą odczuwalną wędzonką pomimo dużego zasypu tego słodu, aktualnie szybko przeszła w wytrawność, wędzonka jeszcze mniejsza, w aromacie lekkie mydło. Piwo sporo straciło i to bardzo szybko. Do tego dość wyraźnie już przegazowane. Przy rozlewie, co pisałem już przy recepturze, zauważyłem pęknięty balon (dziura + pęknięcie), w tym miejscu piwo wyciekło i zaschło. Piwo na cichej fermentacji było prawie miesiąc, przypuszczam że przez ten czas niechciani goście ugościli się moim Urbockiem. Została jeszcze skrzynka, spróbuje jeszcze kilka butelek aby wykluczyć problem "butelki", jeśli się potwierdzi pójdzie wnet w odmęty.

 

Okazało się, że powyższy opis dotyczył naszczeście jednej butelki. Od tej pory wypiłem gdzieś 3-4 butelki i wszystkie trzymają poziom co najmniej dobry jak mój zeszłoroczny Urbock. Piwo zyskało na wytrawności, wyszła w końcu na wierzch wędzonka. Wrzucę wnet do depozytu.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na otwarcie w weekend sezonu lagerowego. Będzie to zapowiadany Wędzony Lager (zasyp 100% słodu wędzonego), chmielony jedynie na goryczkę. Temperatura w garażu 11°C, mogło by być ciut niżej ale już trudno. Czas wystartować z dolniakami bo w tym roku to i tak już wyjątkowo późno startuje.

 

Będzie to duża warka, na dwa wiadra. Do pierwszego pójdą prawdopodobnie suche drożdże z Gozdawy - CP18. W drugim to się jeszcze okaże (coś płynnego).

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#58 100% Smoked Lager

14.12.2014

Estymacja z Beersmith: 12,0°Blg, warka 21,5l, IBU - 29, EBC - 6

 

Zasyp:

Wędzony Steinbach - 4,25 kg (100%)

 

Modyfikacja wody:

Całość woda RO, profil (Ca, Mg, Na, Cl, SO4, HCO3 - 50, 5, 5, 50, 70, 0)

Do zacieru: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia - 1,2g, 0,7g, 0,2g, 5ml

Do gotowania: gips, epsom, sól kuchenna, chlorek wapnia - 1,1g, 1g (miało być 0,6g), 0,1g, 5ml

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 11l o temperaturze 75°C

 

90 min - 65-63°C

dolanie 6l wrzątku

05 min - 72°C

 

Pomiar PH 5,7, bez korekty

Wysładzanie 16l gorącej wody oraz z 2ml kwasu mlekowego

Zmierzyłem PH wody RO, wyszło 6,8, dodałem kwas to wyszło 5,2 PH coś tu poknociłem

 

Gotowanie: 90 min

60 min - 16g Taurus 14,8%

15 min - 5g mech irlandzki

 

Fermentacja:

Otrzymałem 20l - 12,8°Blg, rozcieńczyłem 2l wody (w tym liczyłem wodę z rehydratacji), wyszło 22l - 11,7°Blg

 

Chłodzenie do 15°C i w tej temperaturze zadane drożdże. Zadałem 1 uwodnioną paczką (w 24°C) Gozdawa CP18 (10g), temperatura otoczenia dla fermentacji 11°C.

 

Komentarze:

- zmniejszyłem wybicie bo drożdże płynne niedojechały

- trochę uciekła mi temperatura zacieru ale już zostawiłem jak jest, zapomniałem tylko że później nie osiągnę mash-out przy tej ilości wyliczonej wody ale filtracja przebiegła świetnie

- lekkie zamieszanie przy PH wody do wysładzania, muszę się temu przyglądnać na następnej warce

 

-------

Pierwsze oznaki fermentacji, nadęta pokrywa po 24h, lekka około 0,5cm pianka po około 30h i taka wciąż się utrzymuje (48h).

--------------

06.01.2015

Zlanie na cichą fermentację, nie będzie lagerowania bo nie mam miejsca (w skrzyni inna warka). Zlanie głównie po to aby oddzielić piwo od gęstwy oraz zostawić jeszcze piwo na dojrzewanie (sporo siarki w aromacie, w smaku jest już wędzonka).

--------------

18.01.2015

Piwo poszło do kega oraz 3 butelek (2g cukru na butelkę). Nie zmierzyłem FG. Siarkowodór znikł całkowicie, jest piękna wędzonka!

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się mnie mało wapnia wydaje, zwłaszcza że całość to 50ppm a widzę ze sypiesz sole także do wysładzania, czyli przy zacieraniu będzie dużo mniej niż 50.

 

Pomiar PH i ewentualna korekta

Kalkualtor BF oblicza pH tylko, że zawyża o jakieś 0,15-0,25 Ja już nawet nie mierzę pH bo wyniki są powtarzalne.

 

Wysładzanie 35l gorącej wody oraz korekta PH

Jeśli wysładzasz wodą RO to nie musisz mierzyć/robić korekty pH. Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie osiągnie. W tabelce ustalana jest zawartość jonów w przeliczeniu na 1 litr,a w kolumnach dot. dodatków do zacierania i wysładzania masz przeliczone ilości tak aby zachować odpowiednie poziomy w zależności od ilości używanej wody.

Dodatki przewidziane do wysładzania ja dodaję do kotła warzelnego

Edytowane przez polter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie podnosisz alkaliczności wody w przypadku dodawania związków mających na nią wpływ, więc nie ma specjalnie potrzeby zakwaszania wody do wysładzania.

2. W "kwaśnej" brzecce sole łatwiej się rozpuszczają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.