Skocz do zawartości

stout belgijski


Rekomendowane odpowiedzi

w zestawie BJCP stouta belgijskiego nie ma, więc będzie to bezstylowiec ;)

Zapewne bardzo dobry, polecam dodać Abbey albo Biscuit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić w następnym tygodniu czarne średnio mocne(około 15 blg) na belgijskich drożdżach,czyli stouta belgijskiego;rożni się to w zasypie od normalnego,czy tylko drożdże są tą różnicą ?.

 

 

Jaki masz pomysł na zasyp? A jakie drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie się zastanawiam nad zasypem,pewnie standard,czy baza podstawowy (pilzneński albo pal ale), 400 g jęczmienia palonego,250g czekoladowego,dam też 300g special B i jak proponuje mimazy Abbey albo Biscuit (też pewnie 300g),może jeszcze 200 cara 20 EBC.

400 g,albo 800g kaszy drobnej .

drożdże; Belgian Wheat.

Też mam takie coś w planach. A konkretnie takie ->

a nie masz przypadkiem jakiejś receptury klona ?,chciałbym porównać z moimi imaginacjami.

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to będzie ze 13.5°Blg, 35 IBU. 200g ciemnego syropu kandyzowanego lub inwertowanego no.3, 100g czekoladowego, 100g barwiącego, ze 300g crystal i reszta pale. Kolor pod 45-50 ebc.

 

Się zobaczy, ale na pewno będzie dobre. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl czy nie warto zamiast kaszy dodać owsa (płatków owsianych) moim zdaniem fajnie się komponuje z Biscuitem i palonym/czekoladowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuję niczego klonować, tylko zrobić coś "w podobie". Przede wszystkim, nie chcę w nim czuć alkoholu, więc cukier/syrop jedynie na smaczek, a i paloność też mnie bardzo nie jara. Celuję w czekoladę/lekką kawę + śliwki i ciemne owoce, w kolorze czarnym oczywiście.

 

Tak sobie pomyślałem, że może jeszcze dam ze 200g pszenicy, na lepszą pianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam dobrych doświadczeń z owsem,filtracja fatalna,piana również,ale z piana mógł to być przypadek,więc pozostanę przy kaszy.

 

też nie chce alkoholu,to dyskwalifikuje jak dla mnie piwo,ale lubię mocno palone smaki więc jęczmienia palonego nie będę żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem,zamiast 15 blg wyszło 18,ale już nie będę zmieniał przez dolanie wody,zacierałem na wytrawnie,czyli 40 min. 62 i 20min 72 sC.

do ilu to powinno zejść,żeby nie obawiać się granatów i jak długo ma trwac fermentacja,to moje pierwsze piwo o takim ekstrakcie i nie wiem czego się spodziewać,kiedyś robiłem 15 blg na blegian ale,zeszło do 3,5 blg ,dałem 120 g cukru na 22 l i po roku jakbym nie odgazował granaty miałbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.