Jump to content
  • entries
    2
  • comments
    7
  • views
    18978

Kiepski start, na dystansie coraz lepiej, czyli czego się nauczyłem (na własnych błędach) po pierwszych warkach


Łoldi

29155 views

Witam wszystkich!

Z początkiem wakacji tego roku, w trakcie pobytu w Gdańsku odwiedziłem pewną restaurację serwującą piwo własnej produkcji. Było wyśmienite. Postanowiłem, że ja też spróbuję produkcji piwa z myślą o własnych potrzebach. Przygotowania rozpocząłem od wertowania w necie i chyba dobrze trafiłem, bo na blog.kopyra.com. Szybko znalazłem też niniejsze forum i... i zaczęło się.

Niestety pora roku była nieodpowiednia a zatem efekty niezbyt dobre. W ciągu upalnego lata od lipca, w tempie ekspresowym "popełniłem" 13 warek. Niestety miałem świadomość, iż temperatury nie pozwolą mi na wytworzenie czegoś bardzo dobrego, ale postanowiłem spróbować. Nabrałem jednak sporo wprawy i skompletowałem trochę przydatnego (i trochę nieprzydatnego) sprzętu.

Dzisiaj zrobiłem 14 warkę. Wydaje się, że wszystko szło jak z nut. Efekt zobaczę dopiero po czasie. Postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami dot. popełnionych błędów. Opiszę je w kolejnych wpisach.

Może komuś się to przyda. Poprawienie przeze mnie wcześniejszych błędów poskutkowało wynikami.......dzisiejszej warki nr 14.

piwo Gose z zestawu na 21 litrów 11,5 blg. Po wysłodzeniu mam nieco mniej bo 20 litrów brzeczki ale 13 brix mierzone refraktometrem po schłodzeniu do 20st.C, co daje około 12,5 blg.

I tak zostało postawione na fermentację. Mam nadzieję, że fermentacja też pójdzie dobrze.

Dziękuję zatem wszystkim forumowiczom, których wskazówki pomogły mi w opanowaniu podstaw piwowarstwa domowego. Czasami trudno jest na forum coś znaleźć, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo uwarzyć dobre piwo.

 

 

 

7 Comments


Recommended Comments

Guest PapcioNieChmiel

Posted

Gdzie znaleźć te wskazówki... jestem początkujący i chętnie coś poczytam

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.