Jump to content
  • entries
    5
  • comments
    18
  • views
    41166

Sprzątanie lodówki, czyli "Warzywny Krambl"


zborek

11533 views

Sprzątaniu lodówki z resztek bardzo dobrze sprzyja przygotowywanie jedzenia do pracy "na drugi dzień", czy jak kto woli "na lancz". Wczoraj coś mnie tchnęło i postanowiłem połączyć przyjemne z pożytecznym. A, że dostałem ułańskiej fantazji, to wyszło... dość ciekawie.

 

Jeżeli nie spotkaliście się dotychczas z angielskim/irlandzkim "crumble" to szybko wyjaśnię, że to nic innego jak owoce zapiekane pod słodką kruszonką. W przeciwieństwie do naszych tradycyjnych "placków" nie ma tam na spodzie ciasta. Po prostu wrzucany do foremki owoce (maliny, borówki, jabłka, itp. co kto lub lub aktualnie ma pod ręką), posypujemy kruszonką i zapiekamy. Efekt jest świetny.

 

Stety, niestety, tak się złożyło, że nie znalazłem w lodówce resztek owoców leśnych a głównie warzywa. A że przypomniałem sobie, że potomkowie Druidów robią krambla też na ostro, popełniłem co następuje.

- dostępne warzywa pokroiłem w plastry, kostkę, co tam mi akurat wyszło (miałem: pomidory, cukinię, paprykę, cebulę, pieczarki)

- dodałem trochę przecieru pomidorowego, żeby się na początku nie przypaliło

- polałem oliwą, coby dodać smaku i zapachu

- sypnąłem solą i pieprzem

- ...i tyle na początek

Wszystko zgrabnie zmieściło się w niewielkiej, głębokiej foremce i przykryte folią aluminiową wylądowało w piekarniku do uduszenia.

Kiedy się udusiło i zapachniało warzywkami w całym domu, zdjąłem folię i przygotowaną wcześniej kruszonką posypałem całość. Po czym zapiekłem już trochę mocniej aż kruszonka się zrumieniła.

 

Acha, kruszonkę zrobiłem z mąki Gram (mąka z soczewicy, bodajże), oliwy i tymianku, dla aromatu.

 

Całość wyszła na prawdę fajna i smaczna, choć kruszonka się rozpadała (winię oliwę) i było jej trochę za dużo (winię siebie). Detale do dopracowania, ale generalnie polecam :)

 

Nie mogę się zdecydować jakie piwo było by do tego dobre, ale celowałbym w jakieś ciemne lekkie.

 

P.S. Na zdjęciu wyglądało toto niestety mało apetycznie, więc się zdjęciem nie podzielę.

3 Comments


Recommended Comments

Ja bym celowała w jakiegoś belga - myślę, że dubbel byłby fajny. Wyobrażam sobie, że Twoje danie było bardzo bogate w smaku - dużo różnych, duszonych warzyw, do tego pomidory, oliwa, przyprawy i do tego ta kruszonka. Lekkie piwo byłoby za słabe na te smaki. Ale to tylko moje gdybanie bo nie jadałam :).

Link to comment

Jak dla mnie do tego pasowało by jakieś Marcowe Wędzone, albo Urbock - myślę, że nuty wędzone fajnie się skomponują z pieczonymi warzywami.

Link to comment

Oooo tak! Popieram wędzone. No i widzisz, teraz będę jeszcze raz robił krambla, żeby połączyć go z "dymem".

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.