Skocz do zawartości

Trappist ? - co to za styl ?


qni

Rekomendowane odpowiedzi

Leżąc chory w łóżku, szukając tematów piwnych, natrafiłem na kanał YT pewnej korporacji. Gość z Piwoznawców dość często mówił o piwie Trappist (chyba dobrze wygoglowałem nazwę).

 

Zastanawiam się co to za styl bo chciałbym spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leżąc chory w łóżku, szukając tematów piwnych, natrafiłem na kanał YT pewnej korporacji. Gość z Piwoznawców dość często mówił o piwie Trappist (chyba dobrze wygoglowałem nazwę).

 

Zastanawiam się co to za styl bo chciałbym spróbować.

Wydobrzej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, może kogoś zaciekawi:

http://piwolog.pl/2011/10/18/595/

 

 

http://piwnepodroze....imay-rouge.html

 

 

 

Chimay Rouge

W grudniu ubiegłego roku w me nienasycone łapki wpadły aż dwa egzemplarze belgijskiego piwa trapistów z Opactwa Scourmont, znajdującego się w miejscowości Chimay, od której wzięły swoją nazwę. Zły los chciał, że oba takie same. Czerwone. Ale dzięki temu miałem okazję spróbować czerwonego Chimay'a dwukrotnie i jeszcze kogoś poczęstować. Dziś jeszcze kilka słów o piwach trapistów i o smaku tego konkretnego - Chimay Rouge.

 

Jak pisałem poprzednio obecnie osiem klasztorów trapistów warzy piwo sygnowane znakiem autentycznego wyrobu trapistów. Dlaczego tylko tyle? Aby móc oznaczyć swoje piwo pożądanym logo, należy spełnić kilka dosyć surowych kryteriów.

Po pierwsze - piwo musi być warzone w murach klasztoru trapistów - albo przez samych mnichów albo pod ich nadzorem. Po drugie - browar musi być własnością klasztoru. Po trzecie - piwo nie jest warzone dla zysku. Dochód jest przeznaczany na utrzymanie klasztoru, a ewentualne nadwyżki na cele charytatywne.

Można więc o tych piwach powiedzieć, że są tworzone z pasją. To piwa z duszą.

 

Browar Chimay oferuje na sprzedaż trzy rodzaje piw. Warzą jeszcze jedno, najsłabsze patersbier - tylko i wyłącznie na użytek braciszków. Dostępne są więc:

- najmocniejszy, niebieski Chimay Bleue, określany jako belgijskie mocne ale,

- trippel, po naszemu potrójny, czyli biały Chimay Blanche,

- dubbel, czyli podwójny, będący przyczyną tego wpisu Chimay Rouge - najsłabszy z trójki, bo ma "zaledwie" 7% alkoholu. Zaledwie bo dla przykładu quadrupple mogę mieć powyżej 10%.

 

 

- brzmi ciekawie.

Edytowane przez qni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Jacer: trappist oznacza piwo klasztorne, warzone przez Trapistów. To więc nie styl, a bardziej marka.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Trappist_beer

 

Warzą 3 podstawowe style.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.