Skocz do zawartości

Belg Tripel


MateuszO.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie natury technicznej do zaawansowanych piwowarów. Zrobiłem http://www.wiki.piwo.org/Belgian_Tripel,_Szymon_Kierszniowski_(sziszi) wg nieco zmodyfikowanego przepisu. Jak to było w przepisie dodałem cukier juz w trakcie fermentacji więc 23l brzeczki o blg 20,5 plus cukier.Wg moich obliczeń razemokoło 25. Drożdze T-58. Ładnie wszystko dofermentowało i po 8 dniach utrzymuje się 4blg. Dzisiaj sobie tak siedzę i myślę i wychodzi mi koło 11% alko i problem! Czyli tyle ile max wytrzymują T-58... I teraz pytanie: Skoro już wiecej nie zjedzą (tolerancje na alkohol mają 11% ) to czy zajdzie mi w butelkach refermentacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po 8 dniach nie spada Blg to już więcej nie zejdzie. Jak napisałeś,T-58 wytrzymują stężenia do 11% więc sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - powinno być ok.

Edytowane przez ukko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po 8 dniach nie spada Blg to już więcej nie zejdzie. Jak napisałeś,T-58 wytrzymują stężenia do 11% więc sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - powinno być ok.

Nie odpowiedziałem sobie. Znak zapytania był przy refermentacji. Skoro drożdże nie zjedza juz nic wiecej to jak nagazuję piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro drożdże dały radę do 11%, to czy nie łykną jeszcze trochę słodyczy i nie wytrzymają jeszcze tej odrobiny procenta (~0,3%). Poza tym możesz rozrobić cukier/glukozę w takiej proporcji z wodą, żeby uzyskać blg takie samo jak brzeczka przed fermentacją. Jeśli na przykład użyjesz 150g glukozy rzopuszczonej w pół litrze wody to dostaniesz 23 blg. Jak użyjesz litra wody, to też tragedii pownie nie będzie. Stężenie alkoholu w całej warce w każdym razie nie wzrośnie.

 

Przy tak ciężkim piwie może warto dodać do refermentacji trochę gęstwy z fermentora. Gdzieś coś w tym temecie było chyba na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważny tylko szczep, ale również kondycja drożdży. Chyba lepiej byłoby potrzymać piwo na cichej, by sklarować piwo jak najbardziej, a następnie przy butelkowaniu dodać nową porcję przygotowanych odpowiednio suchych drożdży tego samego szczepu. To zwiększy szanse na prawidłową refermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co po 9 dniach wygląda to tak ze do połowy się wyklarowalo i powoli opada, z tym ze w połowie fermentacji napowietrzałem. http://img191.imageshack.us/img191/6756/fnw4.jpg Planuje niedługo wrzucić na cichą ale nigdzie sie w sumie nie śpieszy. Makaron duża jest szansa ze bez zadania nowych drożdży do refermentacji piwo się nie nagazuje po dodaniu cukru?

Edytowane przez MateuszO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy moim stopniu zaawansowania różnice będą niewyczuwalne :)

 

Naprawdę warto zainwestować w plynne drożdże w przypadku pow belgijskich. Gęstwę można wykorzystać kilka razy to koszty się rozłożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.