Skocz do zawartości

Chmielenie cascadian dark ale


drmuto

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się do nastawienia kolejnego CDA. Poprzedni rzut (oparty na zmodyfikowanej recepturze stąd zeskalowanej na 40 litrów http://beerrecipes.org/showrecipe.php?recipeid=1369) był chmielony następująco:

 

30 min:

 

120 g Columbus 14.2

60 g Nugget 14.5

 

na koniec:

 

30 g Mosaic 11,1

60 g Columbus

60 g Nugget

 

na zimno:

 

30 g Nugget

30 g Columbus

60 g Cascade 8,6 %

30 g Mosaic

 

Piwo wyszło z mocnym żywicznym leśnym aromatem.

Chciałbym następną partię zrobić bardziej cytrusową trochę lżej nachmieloną

 

Czy macie jakieś sugestie? Co do gatunków chmielu i ich ilości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinook na goryczkę

na aromat Centennial, Amarillo, Citra, Cascade

 

cytrusowy profil ma też Summit, ale niektórzy narzekają na ten chmiel

 

Sorachi Ace jest mocno cytrynowy, ale też kontrowersyjny - ta jego cytrynowość bywa wręcz lekko kwaśna

 

 

co do ilości to zależy w jaki poziom goryczki celujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używałem i było ok, ale to było ciemne piwo, delikatnie chmielone. Piłem też komercyjne single-hop IPA na tym chmielu i bardzo mi smakowało.

 

Na zagranicznych forach można trafić na sporo postów, że może wprowadzić nuty cebulowo-czosnkowe. Z tego co pamiętam na goryczkę można dawać i jest ok. Dodany stricte na aromat (na przykład na zimno) daje przyjemny cytrusowy aromat, nieco łagodniejszy niż na przykład Centennial. Niepożądane nuty wychodzą chyba przy chmieleniu na smak, czyli 15-20 minut przed końcem gotowania. Trzeba by było pogrzebać na HBT i to sprawdzić dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiają się przy niektórych chmielach takie narzekania.

 

Summit to jest generalnie jeden z tych chmieli który niektórzy sobie bardzo chwalą, a inni na niego mocno narzekają. Nie wiem, może w jednym sezonie średnio się udał i poszła zła fama. Może ten sam aromat różni ludzie różnie interpretują. Sam nie miałem z nim problemu, więc pewnie prędzej czy później wrzucę go do jakiegoś mocniej chmielonego Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na koniec:

 

 

 

30 g Mosaic 11,1

 

60 g Columbus

 

60 g Nugget

 

 

 

na zimno:

 

 

 

30 g Nugget

 

30 g Columbus

 

60 g Cascade 8,6 %

 

30 g Mosaic

 

 

Columbus, Nugget i Mosaic są raczej do goryczki niż aromatu. Tak jak Adamsky napisał, następnym razem użyj Amarillo, Centennial, Citra, Cascade, etc. Ja do tych cytrusowych i tropikalnych chmieli lubię dodać odrobinę chmieli o "korzennym" smaku dla balansu, np. Willamette albo Fuggle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorachi Ace jest mocno cytrynowy, ale też kontrowersyjny - ta jego cytrynowość bywa wręcz lekko kwaśna

 

Wczoraj miałem okazję pić IPA single hop Sorachi Ace z Mikkellera i jakoś nie mogłem się tej cytryny doszukać, dla mnie ten aromat był lekko trawiasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję pić IPA single hop Sorachi Ace z Mikkellera i jakoś nie mogłem się tej cytryny doszukać, dla mnie ten aromat był lekko trawiasty.

Hehehe, spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniem że Sorachi wnosi aromat koperkowy. :) Czytałem też gdzieś że jest jak guma balonowa, ale tego to już zupełnie nie mogłem się doszukać.

Jak dla mnie świeży, dość ostry i lekko kwaskowaty. Mniej słodko-cytrusowy niż typowe cytrusowe chmiele, bardziej właśnie w kierunku cytryny.

 

Piłem tego Mikkellera w okolicach sierpnia i dwa razy sam używałem tego chmielu. Bardzo lubię tą odmianę, ale trzeba z nim ostrożnie bo jest specyficzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.