Skocz do zawartości

wysładzanie - mały problem z temperaturą


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

mam mały problem techniczny ze studzeniem brzeczki przy wysładzaniu - temperatura wskazana przy wysładzaniu to między 78-80°C

 

wysładzanie należy prowadzić do otrzymania wskazań blg ok 2-1,5, ( czyli dość często przy 8 litrach wody)

pomiar blg zależy od temeratury - najlepsza 20°C

 

 

jak szybko obniżyć tą badaną próbkę o przynajmniej 20 -30 stopni (ciekły azot nie wchodzi w grę) ? - czy lepiej jest lać na czuja - tzn na podstawie wyliczeń programu ....???

 

jakieś sugestie mile widziane...

 

 

 

 

przygotowuje się do pierwszego zacierania ze słodu i nie znam jeszcze wszystkich kocich ruchów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalewasz do małego pojemnika, wsadzasz go do miski z zimną wodą/lodem, czekasz chwilę.

 

 

 

próbowałem wystudzać wczesniejsze próbki - puszkowe - słabo to idzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażony jedynie w areometr będziesz się męczył z chłodzeniem przy wysładzaniu, szczególnie jak to Twoja pierwsza warka z zacieraniem. Małe próbki i zamrażalnik mogą się sprawdzić, ewentualnie jak zaproponował Bartek

W takim przypadku lepiej wysładzać to potrzebnej objętości - chcesz mieć do gotowania 25 litrów brzeczki, to wysładzaj aż będziesz miał 25 litrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażony jedynie w areometr będziesz się męczył z chłodzeniem przy wysładzaniu, szczególnie jak to Twoja pierwsza warka z zacieraniem. Małe próbki i zamrażalnik mogą się sprawdzić, ewentualnie jak zaproponował Bartek

W takim przypadku lepiej wysładzać to potrzebnej objętości - chcesz mieć do gotowania 25 litrów brzeczki, to wysładzaj aż będziesz miał 25 litrów...

 

 

na początek taki własnie miałem plan - metoda na oko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do chłodzenia- j.w.

do szybkich pomiarów dobry jest refraktometr choć sam go nie posiadam. Nie wysładzam do określonego BLG tylko do objętości, znając swoją średnią wydajność i przyjmując zasadę: ile kg zasypu tyle wody zostanie ci w młócie po wysładzaniu, i że średnio na 1 godz. gotowania odparuje ok. 10% brzeczki jesteś w stanie policzyć ilość wody do wysładzania w zależności od stosunku wody do słodu przy zacieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nalewam do probówki od ballingomierza i tą probówkę wkładam do wysokiej szklanki od weizena. Nalewam do szklanki zimnej wody, jak się ogrzewa to ją wymieniam po prostu dolewając z kranu zimnej. Troszkę mieszam probówką, i po chwili mam zimną próbkę.

 

Edit: Jaras mnie ubiegł. Dodam że ja mam dwie probówki, więc ostatnie partie odbieram do dwóch naczyń, z każdego biorąc próbkę. Zanim mi się naleje do drugiego naczynia do pełna, próbkę mam schłodzoną, mierzę, jak jest powyżej tych kilku blg to przelewam do chmielenia i wysładzam dalej do tego pustego naczynia.

 

Aha i nie wkładaj cukromierza do gorącego, może pęknąć.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako menzurę polecam:

http://www.ikea.com/...ducts/10067655/

Stoi stabilnie, szkło jest łatwe w umyciu i szybko oddaje ciepło

 

tak tak w IKEI można znaleść kilka fajnych i tanich "akcesoriów piwowarskich" - np pojemniki szklane na gęstwe itp....

 

i co najważniejsze ....taniej niż w pospolitych sklepach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.