Jump to content

Automatyczny Kocioł Zacierno Warzelny


czujnik

Recommended Posts

Witam

Jakiś czas temu zacząłem myśleć nad wykonaniem kociołka do zacierania i warzenia piwa. Zmotywowali mnie do tego koledzy którzy planowali zakup zbiorowy ze wschodu.

Po wielu wieczorach oglądania różnych konstrukcji zagranicznych wymyśliłem sobie kociołek który właśnie w wersji testowej czyli alfa jest po pierwszych próbach na razie na wodzie. Dzisiaj próba bojowa czyli prawdziwe zacieranie i warzenie piwa.

Docelowo kocioł ma być wykonany na bazie gotowych nierdzewnych garnków tak aby oprócz funkcjonalności ładnie się prezentował.

Z założenia miał to być kociołek bardzo kompaktowy taki do "bloku" gdzie jest mało miejsca i żona marudzi :)

W chwili obecnej zrobiony jest na bazie 30 litrowego Kega więc nie jest piękny, Sterowanie to nowy sterownik Boleckiego właśnie jestem przy okazji jego testerem. Grzałka wykonana na zamówienie z kwasówki. Do cyrkulacji brzeczki użyta jest pompa grundfos czyli coś podobnego jak w oryginalnym Braumaisterze ( tam są pompy Vortexa a to jest prawie to samo).

W koszu zaciernym zamontowane jest sito szczelinowe.

Do kompletu pozostało wykonanie tylko chłodnicy zanurzeniowej i ewentualnie po rozmowach z kolegą Boleckim automatyczny dozownik chmielu.

Teraz kilka zdjęć - takich na szybko .

Z dzisiejszych testów mam zamiar wykonać filmik to umieszczę go w sieci i zapodam linka.

Przepraszam za złą jakość fotek

post-747-0-47230100-1463905996_thumb.jpg

post-747-0-50851900-1463906012_thumb.jpg

post-747-0-29883500-1463906032_thumb.jpg

post-747-0-81516400-1463906064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Też coś podobnego kombinuję z użyciem garnka-Jaki Garnek użyłeś? -średnica/wysokość

Ile cm nad dnem stoi wewnętrzny garnek?Na jakiś nóżkach?

Całe dno w nim odciąłeś? 

Możesz wrzucić fotki tego garnka bez FD?

Edited by marbelka
Link to comment
Share on other sites

Już coś takiego u siebie testowałem i powiem ci że jedną dość istotną wadą jest powolne przelewanie się wody przez słód, za szybko pompa będzie lała wodę i będzie dochodziło do przelewania wsadu pojemnika. Wysładzanie będzie po prostu denerwujące a zamiast zająć się czymś innym będziesz musiał stać nad garem i go pilnować. Teraz już wiem czemu rozwiązania typu Braumaister wodę tłoczą z dołu do góry a czarodziejska uszczelka u spodu wkładu z fd utrzymuje ciśnienie przelewowe.

Link to comment
Share on other sites

No jestem po pierwszych testach i muszę przyznać że kolega triektor ma rację.

Problem z cyrkulacją polega na zbyt wolnym przechodzeniu rzadkiej części brzeczki przez złoże mam jeszcze jeden pomysł który wypróbuję :)

Jak koledzy z Hermsów radzą sobie z przepływem brzeczki przez młóto ?

Link to comment
Share on other sites

Używam HERMSa, jak i kopii Speidla. Muszę powiedzieć, że dobrze wykonane sito to podstawa. Na obu urządzeniach miałem problem z filtrowaniem. Na HERMSie początkowo używałem rurek miedzianych, próbowałem bodajże dwóch rozwiązań FD. Niuans, który trzeba wziąć pod uwagę to podciśnienie wytwarzane przez pompę. Potrafi nieźle zdeformować sito - w końcu sumarycznie potrafi działać na nie siła rzędu nawet setek kilogramów. Ostatecznie najlepszych rozwiązaniem okazało się sito z szczelinami obwodowymi, o szerokości bodajże 1mm. Przy nacięciach poziomych z sita robi się naleśnik - deformuje się w poprzek - sito ma sztywność inną w każdym kierunku, natomiast tutaj robi się lekki stożek (sztywność sita jest identyczna w każdym kierunku), więc wybrzusza się do dołu), co nie wpływa na szczelność.

 

Przy Speidlu, przy wybiciu 60l miałem problem z przytykaniem się sita (jest innej konstrukcji niż powyższe, podobne do Twojego). Robiły się gejzery, ponadto ciśnienie pompy potrafiło podnosić sito (opiera się bezpośrednio na krawędzi wewnętrznego wiaderka) i młóto wyłaziło ze środka. Problem znikł po wykonaniu wiaderka o dwukrotnie mniejszej pojemności. Ponadto czytałem, że do Speidla trzeba grubiej śrutować.

 

Wydaje mi się, że Twoje rozwiązanie powinno zadziałać, skupiłbym się na dobrej konstrukcji sita i regulacji pompy. Temat ten już był wielokrotnie wałkowany na forum. Załączam zdjęcie swojego - sprawuje się bardzo dobrze.

I jeszcze jedno - dobrą rzeczą jest możliwość regulacji mocy pompy i włączania pulsacyjnego. Dotyczy to obu rozwiązań. Używam modułu  AVT1613 - do kupienia wiadomo gdzie.

post-2607-0-53925200-1464423897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

w mojej instalacji sprawdziło się FD z dennicy od kega blacha jest dość gruba a wypukły kształt uniemożliwia odkształcanie się

Link to comment
Share on other sites

yarrro masz rację jak stłumiłem nieco wylot pompy to przepływ w miarę się uregulował więc Twój regulator może to być to tym bardziej że to chyba lepsze dla pompy niż tłumienie przepływu zaworem :)

Link to comment
Share on other sites

Proponuję wykonać  jeszcze próbę z pulsacyjnym włączaniem pompy - np. na 20-60 sekund z przerwą 10 sek. Najlepiej popatrzeć, jak zachowuje się zacier i wyłączać pompę w momencie, gdy się zacznie się zbijać. Zbliżoną funkcję ma stary sterownik Bolecki, ale na nim operuje się na czasach na poziomie minut, a nie sekund. Onegdaj prowadziłem korespondencję z producentem na temat zmiany zakresu - żeby czas tej funkcji wyrażony w minutach "zamienić" na sekundy. Niestety, po 2, czy 3 emailu producent olał mnie kompletnie. Coś tam napisał, że dałoby się to zrobić (cokolwiek to oznacza), a po zapytaniu o czas i koszty zamilkł. Niepoważny człowiek. Myślę, że pewnym rozwiązaniem byłoby np. dołożenie do AVT 1613 układu typu 555. Niestety, "w temacie" projektowania płytek drukowanych jestem kompletna noga.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie kończę zacieranie i muszę przyznać że mała zmiana konstrukcji kosza zasypowego oraz zastosowanie tymczasowo zaworu do stłumienia pompy (docelowo regulator obrotów)wyeliminowało wszystkie dotychczasowe problemy.

Konstrukcja się sprawdza tylko jeszcze kolega Bolecki musi dopracować oprogramowanie do sterownika i będzie gitara.

Docelowo chciałbym wykonać kocioł na bazie garnka nierdzewnego tak żeby miał swój wygląd.

Oczywiście po ostatecznych testach mógłbym takie kotły produkować tylko czy będzie popyt ?

Od razu wyprzedzę pytanie cena za taki kocioł będzie dużo niższa niż za BM i niższa od GF. Dokładna wycena później.

Link to comment
Share on other sites

Sądzę, że nie jeden tworząc makinę warzelną myśli , aby przekuć swój projekt w biznes... Prawda jest taka (również pracuje nad swoją), że nie nie sztuką jest wywiercić w garze dwie, trzy dziury, wkręcić kran, podłączyć pompę i wstawić kosz. Taki projekt, aby go później sprzedać wymaga dziesiątki testów i sterownika, który zostanie napisany na ich podstawie...

Link to comment
Share on other sites

Sądzę, że nie jeden tworząc makinę warzelną myśli , aby przekuć swój projekt w biznes... Prawda jest taka (również pracuje nad swoją), że nie nie sztuką jest wywiercić w garze dwie, trzy dziury, wkręcić kran, podłączyć pompę i wstawić kosz. Taki projekt, aby go później sprzedać wymaga dziesiątki testów i sterownika, który zostanie napisany na ich podstawie...

No i właśnie jeśli chodzi o zacieranie testy były, dzisiejszy jest już chyba tym końcowym wydajność zacierania 80 % czyli dobrze.

W kotle zastosowałem nowy sterownik Boleckiego i on jeszcze pozostawia trochę do życzenia ale akurat w gotowaniu bo zacieranie przebiegło dobrze. Ale właśnie go testuję i przesyłam uwagi do autora.

Docelowo mój kocioł miałby wyglądać jak produkty brew- bosa czy blichmanna więc chyba też nic dodać i nic ująć a w opcji pełnej automatyki i z chłodnicą cena za kocioł o wybiciu 20 - 25 litrów 12 Blg piwa powinna się zamknąć w okolicach 2 - 2,5 tys zł a więc "trochę" taniej niż produkty BM czy GF 

Edited by czujnik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.