Skocz do zawartości

Kilka pytań początkującego


Greant

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość :ble: Chciałem rozpocząć swoją przygodę z piwowarstwem domowym (lub stancyjnym w moim przypadku) lecz niestety na samym początku mam kilka problemów, finansowych niestety... Pierwsze piwo chcę zrobić z gotowych zestawów surowców, aby lepiej poznać co i jak. Jeśli przekonam się do tego po skosztowaniu swojego pierwszego piwa wtedy zaczne myslec nad dobieraniem skaldnikow i proporcji samodzielnie. Ale wracając do tematu, oto moje problemy:

 

Nie mam do dyspozycji garnka który ma pojemność 30l (wydatek okolo 150zl dla studenta jest wydatkiem ogromnym!). Czy mogę podzielić sobie zestaw surowców na trzy porcje i zagotować je w garnku o pojemności 8l a następnie zlać je do fermentatora? Albo w jednej porcji 8l ugotować wszystkie składniki a nastepnie wymieszac je z reszta zagotowanej wody w fermentatorze?

 

Kolejne pytanie dotyczy samego fermentatora. Mogę do tego celu użyć takiego pojemnika?

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80102976 (jest on z pokrywką)

Wiem, że na allegro można kupić fermentator za 20zl ale doliczając do tego koszta przesylki zakup tego jest zupelnie nieopłacalny.

 

Wiem, że najlepszym wyjściem będzie kupienie zestawu startowego z garnkiem ale jak już pisalem moje finanse narazie na to nie pozwalaja. Jednorazowy wydatek wyniesie wtedy okolo 350zl i moze on bardzo zaburzyć moje funkcjonowanie i spokojne życie :)

 

Spodziewam się, że są to pytania typowego laika ale przecież każdy kiedyś musi w jakis sposób zacząć.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi i komentarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zagotować wodę w mniejszym garnku i włożyć do tego puszkę gotując jakiś kwadrans

pojemnik raczej sie nie nadaje bo nie jest szczelny - piwo może nie przeżyć jeśli miałoby się tak stać to

lepiej nie ryzykuj fermentator jest w cenie nowej puszki.

 

edit: poza tym 22l to na standardową puchę troche mało

napisz skąd jesteś i jakiego brew-kita chcesz zrobić.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten 22l podałem tylko dla przykładu. W ikełi są dostępne pojemniki o większej pojemności no ale tak jak napisałeś mogą być problemy ze szczelnością. Jestem zainteresowany zrobieniem piwa jasnego (np. EUROPEAN LAGER) tak dla porównania jego smaku z piwami które pijam na co dzień. Co do miejsca zamieszkania są to Katowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jak student ze stancji to znaczy - duże miasto (jaki Sherlok jestem :)), czyli masz pod nosem jakiś duży sklep. W takich sklepach można znaleźć plastikowe wiadra z deklem po kiszonej kapuście czy śledziach, jak pogadasz odkupisz po 5 - 6 złotych. Zwykłe środki czyszczące załatwią sprawę zapachu i już masz fermentator. Jeśli zaczynasz od kita to garnek +/- 8 litrów wystarczy. Lager z puszki to błąd :) w ten sposób ja zaczynałem :ble: W oryginale jest to piwo dolnej fermentacji do długiego leżakowania, tymczasem puszki przygotowywane są dla "górnych" drożdży czyli wyjdzie taka troszkę świnka morska (ani świnka ani morska) Jeśli chcesz spróbować smaku to kup puchę ale z gatunków górnej fermentacji. Piłem kiedyś puszkowego stouta od coopers'a i to było całkiem udane piwo.

Pozdrawiam fagot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fagot@ dobrze odkryles, ale napsialem tez wczesniej ze z Katowic jestem :ble: co do pojemnikow z hipermarketu to bylem juz w dwoch, tesko i carrefour i w obu powiedziano mi ze niestety nie moga mi odsprzedac pojemnikow poniewaz maja je na wymiane...

Co do piwa stout to jest ono ciemne (z tego co zauwazylem po obrazkach na allegro) a ja nie pijam takiego piwa wiec nie bede miec za abrdzo porownania smakowego, ale poszukam czegos jasnego gornej fermentacji (o ile wogole istnieje?)

 

 

edit-------

już znalazłem sposób na moj problem :) znalazłem użytkownika na allegro ktory handluje brew kitami i posiada caly osprzet do tego a na dodatek mieszka w katowicach wiec koszty wysylki odpadaja :/ tak sie uparlem na te koszta wysylki ale wydaje mi sie ze za produkt o łącznej wartości okolo 60zl wysylka za 20 sa troszke chore :)

 

edit2------

mam znajomego w kompani piwowarskiej (browar tyski), pracuje na rozlewie piwa butelkowego i wydaje mi sie, ze jesli ktos chcialby butelki z piwa tyskie (niestety tylko te o pojemnosci 0,66 bo z tego co sie orientuje to wlasnie takie rozlewa) oraz oryginalne kapsle lub nawet etykietki to można coś pokombinowac :)

btw. w czasie wakacji sam tam pracowalem jako aparatowy rozlewu piwa (dokładniej zajmowałem sie pasteryzacją czyli podnoszeniem przewroconych butelek ktore wychodzily z pasteryzatora i wybieraniem szkla z tych ktore wybuchaly podczas procesu) :) jesli znajde to wrzuce kilka fotek ktore zrobilem, chyba mam jesczze nawet jakis filmik z tego :)

Edytowane przez Greant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.