Skocz do zawartości

Alkohol do odkażania / dezy


nogmot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Odkażam spirytusem sklepowym w sile 70%, ale wiadomo, drogie to to do używania i serce się kraje.

 

Znalazłem na alle ALKOHOL ETYLOWY 96% CAŁKOWICIE SKAŻONY

(https://allegro.pl/oferta/etanol-alkohol-etylowy-96-rektyfik-spirytus-5l-6637638745)

tylko nie wiem, czy takie coś będzie ok - spryskiwanie łyżek do pobierania próbek do blg, nalewanie do rurek fermentacyjnych, spryskiwanie termometru, etc. czyli kontakt z brzeczką lub z piwem.

 

Pytanie do "chemików", czy środki skażające ten alko, nie będą problemem?

 

A alkohol izopropylowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, nogmot napisał:

Cześć!

 

Odkażam spirytusem sklepowym w sile 70%, ale wiadomo, drogie to to do używania i serce się kraje.

 

Znalazłem na alle ALKOHOL ETYLOWY 96% CAŁKOWICIE SKAŻONY

(https://allegro.pl/oferta/etanol-alkohol-etylowy-96-rektyfik-spirytus-5l-6637638745)

tylko nie wiem, czy takie coś będzie ok - spryskiwanie łyżek do pobierania próbek do blg, nalewanie do rurek fermentacyjnych, spryskiwanie termometru, etc. czyli kontakt z brzeczką lub z piwem.

 

Pytanie do "chemików", czy środki skażające ten alko, nie będą problemem?

 

A alkohol izopropylowy?

Kupuję ten https://allegro.pl/oferta/dezynfekcja-powierzchni-narzedzi-5l-spirytus-96-5225447608

 

Dokupuje jeszcze wodę demineralizowaną do rozcieńczenia i 250ml izopropanolu.

 

Mieszam alkohole i rozcienczam wodą do 70-75% objętościowo. Desprey dla ubogich, do szybkiej dezynfekcji, świetnie się sprawuje. Taniej wychodzi StarSan.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ważne, czysty alkohol (np 97%) nie odkaża tak jak alkohol 75%. Ten słabszy działa znacznie lepiej, kiedyś ojciec mi tłumaczył to ale nie pamiętam dokładnie czy chodzi o to że słabszy alkohol rozbija błony komórkowe czy coś w ten deseń...

Wysłane z mojego Nokia 5.1 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, DanielN napisał:

Kupuję ten https://allegro.pl/oferta/dezynfekcja-powierzchni-narzedzi-5l-spirytus-96-5225447608

 

Dokupuje jeszcze wodę demineralizowaną do rozcieńczenia i 250ml izopropanolu.

 

Mieszam alkohole i rozcienczam wodą do 70-75% objętościowo. Desprey dla ubogich, do szybkiej dezynfekcji, świetnie się sprawuje. Taniej wychodzi StarSan.

 

 

 

Wodę RO mam własną.

Do czego izopropanol?

Popatrz tu:

https://allegro.pl/oferta/ipa-czysty-alkohol-izopropylowy-izopropanol-99-5l-7553238116

 

Już  alkohol Izopropylowy .

 

Edytowane przez nogmot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Robert87 napisał:

Co ważne, czysty alkohol (np 97%) nie odkaża tak jak alkohol 75%. Ten słabszy działa znacznie lepiej, kiedyś ojciec mi tłumaczył to ale nie pamiętam dokładnie czy chodzi o to że słabszy alkohol rozbija błony komórkowe czy coś w ten deseń...

Wysłane z mojego Nokia 5.1 Plus przy użyciu Tapatalka
 

 

Podobno 96% powoduje, że ustrojstwo zamiast ginąć, to tworzy przetrwalniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, nogmot napisał:

 

Wodę RO mam własną.

Do czego izopropanol?

 

Lepiej działa jako rozpuszczalnik. Pozwala szybciej wniknąć alkoholowi etylowemu do wnętrza mikroba. Dodatkowo lepiej działa jeżeli mikroby tworzą zbitki (zjawisko okulacji). Takie info dostałem od znajomego który pracuje w laboratorium. Jest też w wielu środkach dezynfekujących w ilości około 1-3%.

 

8 minut temu, nogmot napisał:

Podobno 96% powoduje, że ustrojstwo zamiast ginąć, to tworzy przetrwalniki.

Nie do końca tak to wygląda. Aby wytworzyć formy przetrwalnikowe potrzeba czasu. Jak idzie taki alkohol, to mikroby go nie mają za wiele. Mocny alkohol powoduje szybką denaturację białek. Jeżeli kolonia tworzy mocny zbitek, to mocny alkohol zadziała po powierzchni i nie zdąży wniknąć głębiej, lub będzie miał z tym problemy. Po prostu zetnie zewnętrzna część. Słabszy alkohol działa trochę wolniej, ale skuteczniej. Pozwala mu wnikać głębiej. Isopropanol w tym pomaga.

 

Takiego rodzaju dezynfekcji używam do małych powierzchni i przedmiotów. Najczęściej mam pojemnik ze starsan gdzie odkładam łyżeczki, temometr itp. itd. Wychodzi taniej i nie wysusza rąk.

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Robert87 napisał:

To najlepszy alkohol do odkażania to 75% etanol z 5% wagowo izopropanolu?

Wysłane z mojego Nokia 5.1 Plus przy użyciu Tapatalka
 

Nie istnieje najlepszy alkohol do dezynfekcji. Wg tego co pamiętam, to stężenie 60-75% jest najskuteczniejsze jeżeli mówimy o czystym alkoholu etylowym. Stężenie się waha w zależności od innych dodatków  i warunków. Jedne środki lepiej działają na jedne mikroby, inne lepiej na przetrwalniki. Mi od kilku lat starcza roztwór izopropanolu i spirytusu medycznego, rozcieńczony do tych 70-75%. Taki baniak wystarcza mi na dwa lata. Wychodzi łącznie około 7 litrów środka. Sprawdzałem skutecznie tłucze lacto i bretty. 

 

@Robert87 jakbyś był zainteresowany jeszcze skutecznością środków, to jakiś czas temu robiłem w kooperacji taki test różnych środków. Możesz go znaleźć tutaj:

Był w oparciu o brety. Ale ten mój bieda despeey również na lacto sprawdzałem i działa jak diabli.

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.