Skocz do zawartości

Grainfather GF30 Conical Fermenter Pro + Cooling Pump Kit


Thinmen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

chciałbym zapytać czy ktoś korzysta ze wspomnianego w tytule zestawu? Noszę się z zamiarem kupna fermentora i zastanawia mnie czy dokupienie tej pompki ma sens. Od razu dodam, że nie mam budżetu na dedykowaną chłodnicę ;) Istotne jest czy realnie można przy jej użyciu zejść do temperatury ok 5C? I dodatkowe pytanie, ile jest potrzebne wody do takiego chłodzenia?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Korzystam z takiego zestawu od czerwca 2018 i jestem zdania, że kupno tej pompki jak najbardziej ma sens. U mnie działa to tak, że w kegeratorze przy samej jego chłodzącej ściance mam wstawiony zbiornik 10l z glikolem (woda zamarzała), węże są wyprowadzone na zewnątrz otworami i są podłączone do fermentora, który stoi sobie obok. Temperatura w moim kegeratorze to na ogół 5 stopni, a przy ścianie musi być poniżej zera skoro woda w zbiorniku kiedy nie była wykorzystywana zamarzała. Pamiętam, że robiłem testy jak nisko jestem w stanie zejść z temperaturą ale było to lata temu i nie pamiętam wyniku 🤦🏻‍♂️ Ale na pewno nie było to 5 stopni tylko więcej. U mnie bez znaczenia bo i tak planowałem to rozwiązanie tylko do piw górnej fermentacji, do lagerów mam witrynę ze sterownikiem. 
 

Zakładam, że gdyby wstawić zbiornik z glikolem do zamrażalnika a nie lodówki i byłby on odpowiednio duży spokojnie można by zejść do 5 stopni a może i poniżej. 
 

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź. Ja generalnie rozważam górną fermentację, ale pytałem w kontekście cold crashu. No i właśnie mam też rozkminę jak ogarnąć w miarę stały dostęp do zimnej wody. 

 

A do lagerów używasz jakiego fermentora? Rozważam też opcję z lodówką i sterownikiem, ale tutaj jest znowu problem z grzaniem. No i fermentor stożkowy wydaje się być dużo wygodniejszy, choć to tylko domysły, bo nigdy nie korzystałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cold crash wstawiam grainfathera do witryny gdzie jestem w stanie zejść z temperaturą do 0 stopni. Witryna ma jakieś 160cm wysokości także fermentor gf wchodzi bez problemu.

 

Co do źródła zimniej wody jakaś chłodziarka musi do tego być. Wiadomo, że wodą w temperaturze pokojowej nic nie osiągniesz. 
 

Do lagerów używam Fermzilla 27l. Bardzo dobrze się domyślasz, fermentory stożkowe są bardzo wygodne w użytkowaniu ☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.