Nie tak raptem, regulamin wisi od tygodnia, natomiast style już są opisane i czekają na publikacje. Jeden z nich jest raczej jasny Sweet Stout wg. BJCP : http://www.wiki.piwo.org/Sweet_Stout Na uwarzenie piw 6 tygodni spokojnie wystarczy, a kategorie były ogłoszone na 2,5 miesiąca przed konkursem. Teraz zostanie doprecyzowany Dark Rye EIPA, jak można się domyślić parametry będą zbliżone do stylu bazowego. Dzisiaj powinien ukazać się opis kategorii.
Ogłoszenie kategorii, szczególnie tak fikuśnej jak Dark Rye EIPA, nie ogranicza się tylko do podania jej nazwy. Piszesz, że parametrów można się domyślić... Pełen profesjonalizm. Wyników też można się domyślić? I tak dobrze, że terminu konkursu nie musimy się domyślać :-)Zaprezentuję Ci moje domysły. Najpopularniejszym katalogiem stylów jest BJCP. Poszukajmy więc tam EIPA. O! EIPA może mieć do 18 Blg! Super, takie lubię. Ale być może Organizatorzy położą większy nacisk na Dark IPA? Najbliżej jest chyba Black IPA, ciekawe jaki może mieć maksymalny ekstrakt? O! 20 Blg. Jeszcze lepiej! Znam kategorię 2,5 miesiąca przed konkursem,więc zdążę spokojnie wyleżakować moje 18 stopniowe IPA. I czego się dowiaduję na 6 tyg przed czasem? Że jednak domysły Organizatorów były zgoła odmienne, nie łapię się w kategorii konkursowej, 2 Blg za dużo...
Na szczęście przychodzi mi z pomocą kolega, który spokojnie w 6 tyg robi 16 stopniowe IPY. Wszak fermentacja to tylko 3 tygodnie, refermentacja kolejne dwa, więc zostaje okrągły tydzień na leżakowanie. Najznamienitsze IPY 16 Blg nawet krócej leżakują ;-)
Ale kolega ma imponujące doświadczenie, więc wie co mówi. Dodając odrobiny dydaktyki do mej bezwartościowej wypowiedzi, jak chcemy być traktowani poważnie, to traktujmy innych poważnie.
Życzę udanego konkursu! Jak się rozsławi, to może i drugi Prezydent odwiedzi Probusa. ;-)
Pozdrawiam