Dave
Members-
Postów
19 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
O Dave
- Urodziny 1989.02.02
Piwowarstwo
-
Rok założenia
2015
-
Liczba warek
5
-
Miasto
Kraków
Kontakt
-
Imię
Dawid
Ostatnie wizyty
702 wyświetleń profilu
Osiągnięcia Dave
-
OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !
Dave odpowiedział(a) na coder temat w Wsparcie piwowarskie
Zastanawiam się nad gęstwą zebraną wczoraj z New Englanda 14 blg, po 9 dniach fermentacji burzliwej, zeszło do 3.5 blg. Drozdze to us 05. Podczas zlewania na cichą sporo drożdży pływalo na powierzchni a na dnie było masa agregatów/zbitych grudek. Podejrzewam, że to chmiel który dostał się do fermentora to sprawił. Na zdjęciu poniżej widać kilka warstw, ale głównie są te agregaty. Piwo kosztowalem i jest bez skazy, smakuje bardzo dobrze. Podobnie gęstwą po jednym dniu pachnie super. Muszę ja przemyć Ale nie wiem czy uda mi się odzyskać wystarczającą ilość do foreign extra stouta. Proszę o podpowiedź. Mogę dac suche drozdze ale wolałbym skorzystać z gęstwy. -
Co do aromatów to jeszcze nie wiem ale w worku jest absolutnie bez zapachu. W kwesti płukania to według instrukcji wrzuca się ją od razu do zacierania (jest już oczyszczona) w proporcji ok 50 do 100 g na kg słodu. Dam znać po pierwszym warzeniu jak to wszystko śmiga.
-
Wracając do filtracji. Zakupiłem trochę łuski gryczanej i będę testował niebawem w Coobrze jaką to robi robotę. Czytałem na forum, że browary też z niej korzystają, to może i u mnie się sprawdzi.
-
Patrząc na opis i zdjęcia to wymieniłbym różnice: 1. Pompa zasilana bezpośrednio z kotła z metalową rurą do obiegu brzeczki 2.Szklana pokrywa 3. Dodatkowy przycisk on i off dla pompy i grzania 4. System antyprzypaleniowy 5. Kran do regulacji przeplywu przy pompie zamiast plastikowego klipsa
-
Ok, jestem po warzeniu i tym razem się nie zapchal. Całość zajela 5 godzin bez mycia. Wydajność 63 procent liczone z tego wzoru CW*V[l]°Blg Wydajność [%] = ------------------ zasyp [kg] Zacieralem bez mieszania, ustabilizowalo się na początku i potem tylko cyrkulacja pompa do końca. Dałem 15 litrów wody na 3.3 zasypu (w tym 2kg pale ale, 1 kg pszenicy i 240 Owsianych płatków i 60 ryzowych). Przeplyw przez złoże był na początku był ok (700 ml/min) ale podczas podnoszenia temperatury malał aż do bardzo małego (okolo 300/min) przy wygrzewie. Myślę że kluczowe jest tutaj srutowanie słodu albo dodatek łuski jęczmiennej lub ryżowej. Słód który miałem utworzyl bardzo zbite złoże, które utrudniało przeplyw i potem zafundowalo mi godzinę wysladzania dla 7 litrów wody. Pogladowe zdjęcie warstwy po zakończeniu zacierania i wysladzania. Da się coś z tego wywnioskować na temat grubości srutowania? Czy za drobno?
-
Patyk, pytanie do Ciebie w takim razie. Nie przedostaje Ci się słód do poziomu pod fałszywym dnem przy energicznym i częstym mieszaniu? Każde zaburzenie złoża powoduje dostanie się drobinek na dół które niekoniecznie zostaną przetransportowane do góry i odfiltrowane. Ponad to jak uniknąć zbijania się złoża do stanu betonu, kiedy to przeplyw maleje drastycznie. Tak jak pisałem, im dłuższy obieg bez ruszania go, tym zloze sie zbija do momentu w którym już staje się prawie nie przepuszczalne i cała brzeczka jest wewnątrz tego mniejszego wkładu z fałszywym dnem. W ogóle, wyjąć bazooke czy nie?
-
Dzięki za pomoc! Dzisiaj zrobię jakąś szybką warkę i zobaczymy jaki będzie efekt. Na 3,5 kg słodu ile być zalecił dać wody( 2kg jęczmienia, 1kg pszenicy, 0, 2 crystal i 300 platków) ?
-
No i właśnie już widzę błędy. 1. Odpalałem zawsze pełnym przepływem od razu i tutaj widzę pierwszy błąd. 2. Nie czekałem na ułożenie się warstwy słodu przed odpaleniem pompki A sądzisz PIwoLab o położeniu deszczownicy? Powinna dociskać złoże (tak robią goście na filmikach) czy być wyżej?
-
gromchester zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25
-
gromchester zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25
-
Niestety słód kupuję ześrutowany już, nie mam w domu miejsca na śrutownik. Będzie mi ciężko znaleźć taki sklep internetowy, który śrutuje grubo a jedyny sklep stacjonarny w moim mieście nie ma opcji regulacji. Pytanie tylko czy to na pewno kwestia słodu bo ludzie robią na nim zasypy z 80% pszenicy i im śmiga. Poza tym ktoś przy projektowaniu tego sprzętu nie mógł liczyć, że każdy będzie śrutował bardzo grubo, to by bardzo ograniczało możliwości.
-
Wybaczcie Panowie, ze wam wejdę w dyskusję ale chciałbym zapytać o o coś bardziej trywialnego, a mianowicie o permanentne ostatnimi czasy problemy przy zacieraniu i wysładzaniu w mojej Coobrze (v2). Co warka to w pewnym momencie zacierania obieg brzeczki zaczyna ustawać i woda przepływa delikatnym strumieniem. Musze wtedy wyłączyć pompę i zamieszać warzechą i dopiero rusza. Takie podejście przy kilkukrotnym mieszaniu przepuszcza przez fałszywe dno dużo kawałków młóta które zapychają bazookę. Kiedy natomiast dochodzi do wysładzania, złoże jest tak zbite, że przepływają pojedyncze krople a na dnie Coobry jest sporo małych i średnich kawałków młóta. Mam pewne podejrzenia: 1. Daję za dużo wody i ciśnienie słupa wody na warstwę złoża jest zbyt wysokie i zbiją ją zbyt mocno. Ostatnio w obawie przed wspomnianymi problemami dałem 19 litrów na 3,4 słodu 2. Talerzyk/deszczownica nie jest tuż przy warstwie tylko wyżej 3. Zapominam o wyciąganiu tego trzpienia w tym "zaworze bezpieczeństwa" Poza powyższymi wszystko raczej robię prawidłowo i problemy mam z zasypami na różne warki np. New England, Bitter, Berliner etc. Obejrzałem wszystkie filmiki na youtubie apropo coobry i goście wszędzie mają mało wody, dużo słodu i idzie im to jak po maśle np tutaj Teraz najlepsze, mam już na Coobrze kilka warek i na samym początku nic takiego się nie działo. Nie wiem czy problemy wynikają z mojej niedokładności tj. wspomniana nie opuszczona deszczownica lub dużo wody, czy po prostu coś się mogło uszkodzić. Dodam, że pompa działa bez problemu jak również grzanie. Trochę się rozpisałem ale fest liczę na pomoc w rozwiązaniu problemu.
-
Tak. 4 kg jęczmienia i 3 kg pszenicy. Faktycznie przeoczyłem to. Tylko teraz pytanie jak robić bezproblemowo wysokl ekstraktywne piwa. Teraz zrobiłem wheat wine'a i to było wyzwanie. Uzyskalem 25,5 ale celowalem w 27 więc sukces tylko polowiczny + walka z filtracja.
-
Mam pytanie do posiadaczy Coobry. Ostatnio przy 7kg zasypu napotkalem problem z filtracja. Po jakiś 20 minutach od rozpoczęcia zacierania ewidentnie przepływ z kosza filtracyjnego został utrudniony. Na górze kosza, ponad słodem miałem full brzeczki, która nie chciała spływac. Zastanawia mnie dlaczego tak sytuacja miała miejsce. Dodam ze wody dałem 3 litry na każdy kilogram słodu. Zastosowałem, się do rad w tym temacie, tj. poczekałem, aż warstwa się ułoży etc. Co może być tego powodem i jak poprawić ten przepływ. Wolałbym uniknąć stosowania łuski bo jest ciężko dostępna i nie zawsze jest pod ręką. Zastanawiam się czy by nie ustawić bardzo wolnego przepływ na samym początku, żeby jednak był mocny kontakt słodu z brzeczka poniżej kosza.
-
OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !
Dave odpowiedział(a) na coder temat w Wsparcie piwowarskie
Hej, Mam problem z drozdzami do wheat wine'a. Planowo mialem zastowac zupelnie inne drozdze ale ta opcja finalnie u mnie odpadla. Napisze jakie mam do dyspozycji i prosze o podpowiedzi: - gestwa I generacji z roggena na wb-06, wyszedl super - gestwa II generacji z pale ale'a na S-04 (ma prawie 3 tygodnie a samo piwo z nich bylo dobre ale bez szalu + slabo odfermentowaly) - suche drozdze nottignam ale yeast I paczka - suche drozdze us-05 I paczka (tutaj moge sprobowac zalatwic druga od znajomego) Szybki opis do wheat wine planowanego: - 25 blg - 12 litrow - slody pszeniczny, pilzneski, crystal - chemiele: magnum, perle, lubelski - temp fermentacji jakies 16-18 stopni Ja sprobowalbym zrobic go na gestwie z wb-06 ale boje sie jak to piwo wytrzyma dluga fermentacje i lezakowie. Wiem, ze aromaty typowe dla waizenow nie sa wskazane w wheat wine'a ale mysle ze z czasem one ulegna redukcji + trzymanie sie sztywno stylu nie jest moim celem glownym. Prosze o porady bo termin warzenia (nieprzekraczalny) sie zbliza i koncza mi sie mozliwosci. -
Ja testowalem przy 8 stopniach i bylo wporzadku. Musialem tylko ustawic wieksza moc.
-
Ja mam na koncie 6 warek na Coobrze. Moja wydajność plasuje się na poziomie 65% przy piwach o ekstrakcie 12-13 blg. Dwa dni temu zrobiłem piwo żytnie o ekstrakcie przed chmieleniem 15,5%. Mimo zastosowania przerwy beta-glukanowej zacier byl gesty i utrudnił filtracje, musiałem sporo się natrudzić żeby nie przelewało się górą. Wysładzanie odbywało się bardzo wolno przez bardzo gęste/lepkie złoże i to moim zdaniem bardzo podniosło moją wydajność, która sięgnęła 74% co jest moim rekordem na tym sprzęcie. Odnosząc się do wypowiedzi VPatyka to myślę, że ograniczenie łuski albo jej usunięcie poprawi wydajność.