-
Postów
16 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Nowości
Receptury medalowe
Profile
Forum
Galeria
Pliki
Blogi
Wydarzenia
Sklep
Collections
Giełda
Mapa piwowarów
Odpowiedzi opublikowane przez bagienny
-
-
I stało się. Wrzuciłem 10g trawy cytrynowej i i tak zdominowała wszystko. Następny Wit dostanie najwyżej szczyptę
A kiedy warzony? Może to że zdominowała, to tylko chwilowe i się ułoży?
Pytam, bo mam w planach kolejnego wita, a w szafce trawa cytrynowa już czeka. Tylko nie mam pojęcia ile wrzucać, zwłaszcza przy różnych opiniach tu przeczytanych, więc ostatni dostał wyłącznie skórki z pomarańczy.
Mam taką cichą nadzieję, bo Wit butelkowany tydzień temu dopiero. Ale to bardzo cicha nadzieja, bo trawa cytrynowa naprawdę daje fangę w nos i kubki smakowe. Ale dam jej jeszcze z 2-3 tygodnie i wtedy będę wiedział na pewno
-
-
Uoj, a to ja nie wiedziałem. To dziękuję i najmocniej Państwa przepraszam.
-
Panie i Panowie, szybka sprawa - Witbier (12l) mi w 3 dni odfermentował z 12,5 Blg do 4,5 i tak sobie stanął dwa dni temu. Ten typ tak ma, czy coś z nim jeszcze kombinować zanim na cichą zleję? Fermentowane na Mangrove Jack's M21 Belgian Wit.
-
Ja osobiście zamieniłbym płatki ryżowe i orkiszowe na pszeniczne lub wszystkie powyżej na pszenicę niesłodowaną.
Akurat płatki orkiszowe... orkisz to rodzaj pszenicy więc do witbira jak najbardziej ok. Płatki ryżowe zapewne nie mają niczego innego wnieść poza rozjaśnieniem koloru i dodaniem cukru (podbiciem BLG).
Dałbym więcej skórek pomarańczy i zmniejszył ilość trawy cytrynowej bo 20g zabije wszystko.20g trawy cytrynowej... widzę że to mój przepis mój przepis - ja dałem 10g na 15l piwa, niczego taka ilość nie zdominowała bo trawa nie była świeża ale z paczki.
W sumie wyglądało to tak:
Podczas gotowania dodanie dodatków:- kolendra indyjska tłuczona 7g - 10 min.
- skórka starta z 2 dużych pomarańczy - 10 min.
- skórka starta z 3 dużych cytryn - 10 min.
- trawa cytrynowa suszona KOTANIY 7g (pół paczki) - 10 min.
- suszona skórka pomarańczowa KOTANIY 10g (pół paczki) - 10 min.
Tej skórki z 2 pomarańczy i 3 cytryn w sumie nie wiem ile było wagowo ale jak dla mnie... hmm... w rezultacie trochę mało aromatu.
O! No tak, mogłem się spodziewać, że jest spora część wspólna brewness i piwo.org Wybór na twój przepis padł w sumie całkiem przypadkowo Ale skoro już mam okazję, to zapytam - jakbyś zmodyfikował swój przepis? Były z nim jakieś problemy? Już podejrzewam, że z tą filtracją może być faktycznie trochę problemów; miałem się za to wszystko zabrać jutro, a trochę nie chce mi się czekać aż mi łuska ryżowa przyjdzie, a w tesku raczej nie znajdę ;-)
Zmodyfikowałem sobie od razu, zgodnie z sugestiami, ilości skórki cytrusów w przepisie. Zastanawiam się jeszcze co zrobić z trawą cytrynową - akurat też nie mam pod ręką świeżej, a dobrego zastosowania dla suszonej szukałem dobre trzy lata, więc podejrzewam, że może być nieco zwietrzała ;-)
-
Ja w swoich witbirach dawałem zawsze na ostatnie 10 min, efekt nie jest jakiś szałowy, ale bardzo fajny i przyjemny Nie próbowałem nigdy maceratu, ale może warto sprawdzić dla porównania
Od razu też zapytam - pszenica niesłodowana ma jakąś przewagę nad płatkami? To chyba tylko zmiażdżone ziarna zboża? Albo coś mnie ominęło?
No i - czy takie przerwy będą w porządku?
-
Ja osobiście zamieniłbym płatki ryżowe i orkiszowe na pszeniczne lub wszystkie powyżej na pszenicę niesłodowaną. Dałbym więcej skórek pomarańczy i zmniejszył ilość trawy cytrynowej bo 20g zabije wszystko. Zacierałbym trochę bardziej wytrawnie i pogotował trochę dłużej dla pewności, bo trochę pilzneńskiego tam masz. Te płatki, tyle rodzajów to w jakimś konkretnym celu tam są czy tak sobie wymyśliłeś?
W sumie nawet nie tyle wymyśliłem, co znalazłem na brewness
Przy okazji - te skórki warto gotować, czy lepiej dodawać na cichą jakiś macerat?
-
Czołem Panie i Panowie,
jako, że niedługo zajmę się warzeniem Witbiera, chciałem najpierw zapytać, czy z moim przepisem jest wszystko w porządku. Wyglądać to będzie tak:
https://brewness.com/pl/recipe/belgian-witbier/view
W skrócie:
Fermentujące:
Strzegom Pilzneński 2 kgPłatki orkiszowe 0.8 kgPłatki pszeniczne 0.4 kgPłatki owsiane 0.4 kgPłatki ryżowe 0.2 kg50°C / 20 min66°C / 70 min78°C / 10 minChmiel:Extra Styrian Dana 5 g / 60 minExtra Styrian Dana 5 g / 15 minDodatki:Kolendra tłuczona 7 g / 10 minSkórka cytrynowa świeża 15 g / 10 minSkórka pomarańczowa świeża 15 g / 10 minSkórka pomarańczowa suszona 10 g / 10 minTrawa cytrynowa 20 g / 5 minDrożdże:
Mangrove Jack's M21 Belgian Wit 11 g
Przy 11l wody do zacierania chciałem finalnie dojść do 15 litrów blg ~12. Sensowne to wszystko?
-
A właśnie, tak trochę odgrzebię temat, bo na to pytanie zdaje się nikt nie odpowiedział. Wielokrotnie czytałem, żeby brzeczkę schłodzić jak najszybciej, ale nikt nie dodawał dlaczegoChciałem się dowiedzieć czy nic sie z warką nie dzieje nawet gdyby całą noc stygło czy jest jakiś określony czas schłodzenia?? -
Wydaje mi się że jeśli walczysz o kolor to będzie ciężko tak wygrac.
Prawdopodobnie masz rację, trudno się nie zgodzić.
-
Im dłużej się zastanawiam nad tym piwem, tym więcej problemów z nim widzę
Matcha ma swój kolor dzięki temu, że jest zawiesiną, a nie wywarem; jak ją zostawić na parę minut, to pył opadnie na dół przykryty klarownym wywarem o niezbyt imponujących właściwościach. To by wyjaśniało gdzie uciekł kolor, jeśli matcha została dodana na cichą Ergo, jeśli chciałbym kolor, pewnie musiałbym dodać przy rozlewie, a to może mieć trudne do przewidzenia efekty dla piany. Chyba nie zostaje mi nic innego jak zrobić jakieś mikrowarki i badać różne warianty - i chyba właśnie tak zrobię
-
1) jeśli przez kremowość rozumiesz teksturę do możesz albo dodatek laktozy ( z pełną świadomością innych efektów ) albo owsa/słodu owsianego do zasypu. Jako bazowy styl polecił bym zwykły Pale Ale. Sam robiłem Matcha BPA ale sama matcha jest tak intensywna ze lepiej nie dodawać tam więcej.
Chmiel na niskie IBU - matcha wniesie sporo tanin - zwłaszcza jak dodasz 'gorący napar'. Z klarowaniem Matchy nie miałem wybitnych problemów - piwo było opalizujące ale też drożdże były mocno flokulujące. Nie wiem ile tej matcha byś musiał dać zeby piwo miało choć trochę jej kolor - ja dałem 50g na ~20l.
2) ogólna zasada - chcesz żeby dodatek dał aromat - dodajesz go w fazie zimnej - ja dodawałem ( i tak ci sugeruje ) dodac na cichej, jeśli wywar to nawet może przy butelkowaniu.
3) Drożdże neutralne, takie które znasz i potrafisz kontrolować. Nie dodawaj sobie zbyt wcześnie dodatkowych komplikacji. Ocenisz efekty a w kolejnej warce ( jeśli się na nią zdecydujesz ) podejmiesz modyfikacje. Nie odrazu rzym zbudowano
Tak coś po wrzuceniu w wyszukiwarkę słowa "matcha" czułem, że się odezwiesz, FurioSan
1) o, o owsianym nie pomyślałem, a i laktoza może faktycznie dać ciekawy efekt, dzięki za hint! Rozumiem, że przy tych 50g na 20l kolor był ledwie widoczny? Tu chciałem, żeby miało przynajmniej umiarkowanie zielony kolor, ale fakt, że głównie zależy mi na smaku, a wiem, że jak się z matchą przedobrzy, to taniny przejmą całą kompozycję
2) własnie byłem nieco rozdarty pomiędzy dodawaniem na cichą, a refermentacją. Chyba dodam jednak dodam już przy butelkowaniu
3) jakiś konkretny gatunek byś polecił? Z góry wdzięczność swą wyrażę
-
Czołem wszystkim,
po głowie chodzi mi uwarzenie piwa z dodanym wywarem z zielonej herbaty sencha plus sproszkowana matcha. Pytań naturalnie mam kilka, żeby za prosto nie było
- chciałem, żeby piwo było dość kremowe, na klarowności nie zależy mi zupełnie, bo co bym sklarował to matcha i tak by mi zmętniła. W związku z tym jaki styl wybrać jako bazę? Weizena? Nie chciałbym jej mocno chmielić, żeby nie zabiło smaku matchy, więc raczej coś z IBU w okolicy 20. No i nic ciemnego, żeby kolor matchy był wyraźny.
- kiedy najlepiej dodawać obie herbaty - wywar do zacierania, czy do gotowania? Matchę planowałem już przy rozlewie do butelek, razem z cukrem do refermentacji.
- jakie drożdże do tego zadać? Myślałem nad Mangrove Jack's M21 Belgian Wit - sensownie?
Z góry dziękuję za okazaną litość i delikatne pacyfikowanie jeśli coś kompletnie pomieszałem
-
Nic się nie stało, daj mu nieco czasu i się nagazuje. Od biedy to Nottinghamy pewnie i w tych 12 by dały radę tylko dłużej by to trwało rzecz jasna.
Dziękuję uprzejmie, teraz będę już mógł spać spokojnie
-
Część wszystkim!
Mam pytanie specyficzne. Około tydzień temu zabutelkowałem swoją druga warkę. Jako, że nie do końca sprawę przemyślałem, butelki zamiast trafić do temperatury pokojowej posiedziały większość czasu w garażu, a tam natomiast temperatura bliższa była 10-12 stopniom. Naturalnie po jakichś 5 dniach zrozumiałem swój błąd i przeniosłem w cieplejsze miejsce, ale zastanawiam się, czy takie przechłodzenie nie wpłynie negatywnie na piwo? Używałem Danstar - Nottingham.
Z góry dzięki za pomoc lajkonikowi!
Witbier
w Receptury
Opublikowano
Update: dobra, ostatecznie trochę się ułożyło i przy niezłym schłodzeniu daje się to pić bez wrażenia picia wywaru z trawy cytrynowej. Ale zalecam ostrożność jak przy wazektomii